Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon dekorasyonu yapmak oldukça keyifli bir eylemdir. Fakat küçük bir salonu dekore etmek birçok kişiye zor gelir. Bu olayın meşakkatli gelmesinin asıl nedeni ise eşya yerleşiminin nasıl yapılacağını düşünmek ile alakalıdır. Hangi eşyayı nereye yerleştirsem düşüncesi her şeyin karışmasına neden olabilir.

Fakat bu konuda hiçbir zaman endişe etmemelisiniz. Doğru adımlarla siz de küçük salonunuzu olması gerektiği gibi dekore edebilirsiniz. Önemli olan ise uyumlu parçaları seçmek ve bir araya getirmektir. Böylelikle modern salon görünümü oluşturmak daha kolay hale gelir. Her yönüyle stil sahibi bir salona sahip olmak modunuzu yükseltecektir.

Gerekli aksesuarları, mobilyaları ve dekoratif eşyaları bulup kombinlediğinizde küçük salon dekorasyonu yapmanın ne denli keyifli bir uğraş olduğunu da fark edeceksiniz. Şık ve düzenli bir salona sahip olmak size çok iyi gelecek.

Salonunuzu genişletmek için hemen şimdi bir adım atarsanız birbirinden güzel parçalar bularak küçük salonunuzun ambiyansını değiştirebilirsiniz. Değişen ambiyans ile salonunuzun ne kadar farklı görüneceğini tahmin bile edemezsiniz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak sizler için hazırladığımız bu içerikte küçük salon dekorasyonunun nasıl yapıldığına dair tüm bilgileri bulabilirsiniz. Siz de küçük salon dekorasyonu nasıl olmalı sorusunu soruyorsanız hadi o zaman, başlayalım!

Küçük Salon Dekorasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Küçük salon dekorasyonuyaparken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Her bir adımı doğru şekilde uygularsanız hiçbir sorun yaşamamış olursunuz. Bu konuda atacağınız her adımın kritik düzeyde önemi vardır.

En ufak bir dekorasyon hatası salonunuzu daha da küçük göstermenize neden olabilir. Sizlere söz edeceğimiz hususlarda titiz davranırsanız hiçbir problem ile karşılaşmazsınız. İşte küçük salon dekorasyonunuzu tamamlarken titiz davranacağınız bazı durumlar…

1. Odak Noktası Bulun

Gri ve sarı renkte bir koltuk

Herkesin dikkatini salonunuzun küçük olmasından uzaklaştıracak bir nokta arayışına girin. Bahsi geçen nokta; ilgi çekici bir aksesuarla hatta ortamda yer alan pastel renkte bir mobilyayla da bulunabilir. Bu noktayı bulmak tamamen sizin kişisel zevklerinize bağlıdır.

Odak noktanız hep aynı kalacak diye bir kaide yok. Dilediğiniz zaman yeni bir odak noktası bulabilirsiniz. Ev dekorasyonunuzda sürekli değişiklikler yapan biriyseniz bu size keyifli gelecektir. Hayal gücünüze her zaman güvenebilirsiniz!

2. Küçük Boyutlu Mobilyalar Seçin

Arka planı renkli gri renkte bir köşe koltuk

Küçük bir salon dekorasyonuyapacaksanız seçeceğiniz mobilyalar minimal ve ufak boyutlu olmalıdır. Devasa bir kanepe ya da koltuk formu bu tür salonlar için uygun değildir. Daha az yer kaplayan mobilyalar sayesinde en etkili dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Mümkünse açılıp kapanabilen mobilyaları tercih edin. Böylelikle dilediğiniz zaman kapalı hale getirebildiğiniz portatif eşyalar edinmiş olursunuz. Bu da size alan kazandırır. Günümüzde bu tür birçok mobilya çeşidi vardır. Berjerler de bunlardan biridir.

Masalar, sehpalar, oturma grupları ve daha nice ürün bu fonksiyonlara sahip şekilde tasarlanabilir. Minimal mobilyalarla siz de küçük bir salonun modunu tamamen değiştirebileceğinizi bilmelisiniz.

3. Tavanı Yüksek Gösterin

Modern tarzdaki kırmızı ve siyah oturma takımı

Görsel hilelerin her biri, küçük salonu daha büyük göstermeniz konusunda size yardımcı olur. Dikkatleri yukarı çekecek ürünleri kullanmaya ağırlık vermelisiniz. Bu ürünler ilgi çekici avizeler ya da sanatsal tablolar arasından seçilebilir. Tercih sizin! Tavanı yüksek göstererek kusursuz bir salon görünümü elde etmek artık mümkün.

İsterseniz Doğtaş blog sayfasındaki Tavan Dekorasyonu Yaparken Unutulmaması Gereken İpuçları konulu içeriğimizi de keyifle okuyabilirsiniz!

4.  Aynalarla Işığı Daha Güçlü Yansıtın

Yeşil tonlarda dekor edilen yemek odası bölümü ve şifonyer

Küçük salon dekorasyonu fikirleri konusunda ön plana çıkan aynalarla dekorasyon hilesi yaparak bir yeri daha geniş gösterebilirsiniz. Aynalar her daim ışığın daha iyi yansımasını sağlar. Dekoratif aynalar arasından seçim yaparak salonunuzu daha ferah hale getirebilirsiniz. Böylelikle salonunuz, olduğundan daha geniş görünür.

5. Ufak Boyutlu Halılara Salonda Yer Verin

Salonda yer alan turuncu renkli koltuklar ve tv ünitesi

Ufak boyutlu halılar, minimal tarzın öncüsüdür. Minimal tarza sahip ürünler yer aldıkları her ortamı daha ferah gösteren yapısıyla ilgi çeker. Bu halılarla küçük salonunuzu daha geniş hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha iddialı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Halıların geometrik desenlere sahip olması daha iyi bir seçimdir. İlgi çekici bir görüntüsü olacağı için mekanın dar olması kimsenin dikkatini dağıtmaz. Geometrik desenli halılar son dönemin en revaçta olan ürünlerindendir, trend bir görünüm sunar.

6. Uzun Perdeler Seçin

Siyah köşe koltuk, masif tezgah ile televizyon ünitesi

Kısa perdeler her zaman bir mekanı daha basık ve küçük gösterir. Daha uzun yapıya sahip perdeler seçmelisiniz. Bu şekilde salonunuz daha geniş bir form kazanacak. Şık bir görünüm için bej, açık kahverengi ve beyaz gibi renkler arasından perde seçimi yapabilirsiniz.

Tabii dilerseniz diğer renklere de şans verebilirsiniz. Fakat bahsi geçen renkler her salon için daha az risklidir. Bu yüzden de son derece hoş bir görünüm sunarlar. Risk almak istiyorum diyorsanız yeşil, pembe, mor ve eflatun gibi renklere sahip perdeleri de kullanabilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyonu Eşyaları Nelerdir?

Ekru renkli televizyon ünitesi

Küçük salon dekorasyonu eşyaları arasından en mühim olanlarını sizler için derledik. Koltuktan aydınlatma çeşitlerine kadar her şey bu konuda kesinlikle önem arz ediyor. Siz de bu tür eşyalar satın alarak küçük salonunuza geniş bir form kazandırabilirsiniz.

Tüm bu eşyaları doğru şekilde dekorasyona dahil ederseniz küçük salonunuzu olduğundan büyük göstermiş olacaksınız. İşte bunun için gerekli olan eşyaların tamamı!

1. Oturma Grubu

Kahverengi ve gri tonlarında oturma takımı

Oturma grubu seçenekleri arasında yer alan berjerler ve köşe takımları sayesinde küçük salonlar büyüyecek! Köşe takımını daha koyu renklerde tercih edebilir, berjerleri ise pastel renklerden seçebilirsiniz. Böylelikle herkesin dikkatini berjer modellerine çekip ortamı daha geniş gösterebilirsiniz.

2. Aydınlatmalar

Yılbaşı ağacı, sarkıt avize ve gri koltuk

Aydınlatmalar her daim doğru biçimde seçilmesi gereken ürünlerdir. Bu yüzden küçük bir salon için tercih edilebilecek aydınlatma ürünü, sarkıt çeşitlerinden biri olmalıdır. Tavan yüksekliği de böylece derinleştirilir, salon daha ferah bir atmosfere kavuşur.

Ayrıca Doğtaş blog kategorisinde yer alan Modern Evlerde Koridor Avizesi Nasıl Olmalı? başlıklı yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz.

3. TV Ünitesi

Yeşil duvar kağıdına monte edilen ahşap tv ünitesi

Televizyon, bir salonun olmazsa olmazlarındandır. Tabii TV ünitesi de bu yüzden gereklidir. Doğtaş TV üniteleri sayesinde salonunuz daha geniş görünür. Bunun nedeni ise TV ünitelerinin son derece ufak boyutlarda özenle tasarlanması ile alakalıdır.

4. Sehpalar

Yeşil koltuk takımı

Sehpalar doğru şekilde konumlandırılırsa bir ortamı olduğundan daha geniş gösterebilir. Uzun bacaklı bir sehpa ortamı küçültürken kısa bacaklı bir sehpa daha ferah bir alan yaratır. Bu yüzden dilerseniz Mayer orta sehpa ürününü salonunuza dahil edebilirsiniz.

5. Dekoratif Ürünler

Ahşap masif televizyon ünitesi

Dekoratif ürünler her ortama ayrı bir renk katar. Fakat tek hünerleri bu değil! Her biriyle küçücük bir salonu daha geniş hale getirmek mümkün. Bunun için çeşitli dekoratif kırlentler size yardımcı olur. Kırlentleri dağınık biçimde yerleştirmeniz dikkat çekicidir. İlgisi buraya çekilen herkes salonun küçük olduğunu fark etmez.

Küçük salon dekorasyonu nasıl yapılır konulu yazımızın sonuna geldik. Siz de küçük salonunuzu genişletmek istiyorsanız buna uygun mobilyalar tercih etmelisiniz. Doğtaş ürünleri sayesinde tüm mekanlar daha ferah hale geliyor; küçük salonlar bundan böyle tarihe karışıyor!

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2021 Perşembe