Yatak Odası Avizesi Nasıl Olmalı? İpuçlarıyla Aydınlatma Seçimi

Yatak Odası Avizesi Nasıl Olmalı? İpuçlarıyla Aydınlatma Seçimi

Yatak odası avizesi nasıl olmalı sorusunun, yatak odası alanını dekore etmeyi düşünen kişilerin akıllarında mutlaka canlanan sorulardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun en önemli sebebi ise hiç şüphesiz, bir mekan için en uygun aydınlatma ürününün seçilmesinin ve mekan ışıklandırmasının doğru yapılmasının; iddialı bir atmosfer yaratmanın ilk ve en önemli adımlarından birini oluşturması.

Son dönemde aydınlatma sistemlerinin, dekorasyonun tarzını belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz.

Salon, mutfak, yatak odası gibi iç mekanların aydınlatılmasında tercih edilen ürünlerin birbirinden farklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda ise yatak odası avizesi seçiminde önem arz eden konuların diğerlerinden farklı olduğunu belirtebiliriz.

şık yatak odası tasarımı

Peki yatak odası avizesi nasıl olmalı? Yatak odası için avize seçerken nelere dikkat edilmeli? Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak, bugünkü içeriğimizde yatak odası dekorasyonunda kritik önem taşıyan aydınlatma ürünü seçimi konusunu ele alıyoruz.

Öte yandan evin en çok kullanılan alanlarından biri olan salonların aydınlatılması ile ilgili bilmeniz gerekenler için Salon Avizeleri Nasıl Seçilmeli? Modern Salon Avizesi Modelleri başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Yatak Odası Avizesi Nasıl Olmalı?

modern dekore edilmiş bir yatak odası

Günün yorgunluğunu üzerinden attığımız yatak odaları, hem dekorasyonu hem de ışıklandırması ile bizlere gerektiği kadar dinlenerek ertesi güne daha enerjik başlamak adına ihtiyacımız olan konforu sunmalıdır.

Her ne kadar ışığın minimum seviyelerde olduğu ortamlar iyi, verimli ve kaliteli bir uyku için ideal olsa da yatak odasında uyumayı engellemeyecek bir ışık kaynağının bulunması, hem dekoratif açıdan hem de güvenli bir kullanım için idealdir.

Bununla birlikte avizeler her ne kadar geceleri kullanılmayan aydınlatma sistemlerinden olsalar da duruşu ve kalitesi ile yatak odasına şıklık katan temel öğelerdendir. Peki ama yatak odası avizesi nasıl olmalıdır?

İşte yatak odanız için seçeceğiniz aydınlatma sisteminde olması gereken özellikler ve kararınızda size yardımcı olacak ipuçları!

1. Kalite

yatak odası avizesi nasıl olmalı sorusuna yanıt niteliğinde sarkıt avize

Yatak odası takımı, oturma grubu ya da yemek odası takımı gibi ev eşyalarının yanı sıra evin aydınlanmasını sağlayan aydınlatma ürünlerinin de gerekli kaliteye sahip olması, uzun ömürlü bir kullanım sunmaları noktasında epey kritik öneme sahiptir.

Bu yüzden yatak odanız için bir avize satın almadan önce ampullerinin etrafa yaydığı yüksek ışığın, avizenin malzemelerine zarar vermediğinden emin olmanızı tavsiye ederiz.

cam bir avizenin yer aldığı bir oda dekorasyonu

Bu noktada cam ya da kristal kullanılarak üretilen avizelerin malzeme kalitesinin diğerlerine diğer malzeme türlerine göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan bir avizenin üzerine dokunduğunuzda herhangi bir pürüz hissetmiyorsanız bu avizenin üretiminde tercih edilen malzemenin kaliteli olduğunun bir başka göstergesidir.

Doğtaş’ın Lorna 2’li Kravat Camlı Sarkıt ürününün hem malzeme kalitesi hem de tasarımı ile yatak odalarınız için ideal avizelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

2. Fonksiyonel Tasarım

bohem yatak odası avizesi ve tasarımı

Yatak odası avizesinde mutlaka olması gereken bir diğer özellik de fonksiyonelliktir. Bulunduğu ortama gerektiği kadar ışık sunması ve ortamı istediğiniz gibi aydınlatması ise avizelerin fonksiyonel bir kullanım sağlayacak temel özelliklerine örnek gösterilebilir.

Buna ek olarak ışığın dilediğiniz seviyeye ayarlanabiliyor oluşu da avize tercihinizde mutlaka aramanız gereken fonksiyonlardan biri olmalıdır.

3. Tasarım Şıklığı

modern dekore edilmiş, kırmızı tonların hakim olduğu bir yatak odası

Yatak odası avizesi nasıl olmalı sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt, sunmuş olduğu tasarım şıklığının yatak odanızın genel atmosferi ile uyumlu olmasıdır.

Her ayrıntısı ile mükemmel görünen bir yatak odasına sahip olmak için, odanızın ambiyansına en çok yakışacak avize modelini seçmenizi öneririz.

Bu doğrultuda şık tasarım çizgisi ile dikkat çeken mobilya markası Doğtaş olarak, şık ve spor yatak odalarına Elica Grace aydınlatmanın çok yakışacağından eminiz!

Eğer yatak odası dekorasyonu için ilham alabileceğiniz önerilere ihtiyacınız var ise Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Temizlik Kolaylığı

modern yatak odası tasarımı

Tavana asılan avizelerin temizliği hem tehlikeli hem de yorucu olabilir. Bu nedenle evin diğer odalarındaki aydınlatma ürünleri gibi yatak odaları için seçilen avizelerin de kolay temizlenebilir olması, temizlik esnasında daha az yorulmanıza yardımcı olacaktır.

Yatak odası avizesi nasıl olmalı sorusunu yanıtlayarak yatak odası avizelerinde bulunması gereken özellikleri sıraladık.

Peki ama avize seçerken dikkat edilmesi gereken temel noktalar nelerdir? Gelin şıklığı ile dikkat çeken, içeri girdiğinizde kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir yatak odasına sahip olmak için bu sorunuza da yanıt bulalım!

Yatak Odası Avizesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

gri yatak başlığına sahip bir yatak odası takımı

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi yatak odalarının uyku kalitesi ile ilişkisi düşünüldüğünde, yatak ve mobilya seçimi kadar kritik önem taşıyan bir başka konu da yatak odasının aydınlatılma biçimidir.

Yaşam alanlarına renk katan aydınlatma ürünlerinin çok çeşitli olması ve markaların avize arayışında olanlara pek çok farklı alternatif sunması, zihinlerde bu konu ile ilgili daha fazla soru oluşmasına yol açmıştır.

Bu doğrultuda yatak odası avizesi nasıl olmalı sorusu kadar sayısız seçenek sunan aydınlatma ürünlerinin seçiminde size epey yardımcı olacağını düşünüyoruz. İşte yatak odanız için aydınlatma ürünü seçerken dikkat etmeniz gerekenler!

Yatak Odanızın Tarzı

bohem tarza uygun yatak odası dekorasyonu

Bir alanı dekore ederken kesinlikle atlanmaması gereken en temel unsur mekanda yaratılmak istenen dekorasyon algısıdır.

Salon veya yatak odası dekorasyonu fark etmeksizin, bir alanda bütünlüğü sağlayabilmek adına seçilen aydınlatma ürünlerinin mekanda hakim olan dekorasyon stili ile bir uyum sağlayabilmesi önemlidir.

Örnek verecek olursak modern bir şekilde dekore edilmiş yatak odaları için ideal olan aydınlatma ürünleri, modern tasarımı ile dikkat çeken, ince detaylarla bezeli ürünlerdir.

Öte yandan klasik mobilyaların yer aldığı yatak odalarında büyük ve ihtişamlı avizeler uyumlu bir görünüm oluşturabilir.

Yatak Odanızın Büyüklüğü

tarçın rengi yatak odası takımı

Yatak odası için avize seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da yatak odasının büyüklüğüdür.

Eğer yatak odasında alanınız genişse birden fazla aydınlatma ürünü kullanmak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Örnek verecek olursak eğer geniş ve ferah bir yatak odanız var ise tavana bir avize asmanın yanı sıra komidinlerin üzeri için başucu lambası veya yatağın yanına duvar aplikleri tercih edebilirsiniz.

Gera eskitme abajur veya benzer abajur modellerini komidinlerinizin üzerinde konumlandırabilir; hem şık hem de fonksiyonel bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Aydınlatmanın Kullanım Amacı

bohem yatak odası dekorasyonu

Yatak odası için aydınlatma ürünü alırken dikkate almanız gereken bir diğer önemli ayrıntı da aydınlatma ürününü hangi amaçla kullanacağınızdır.

Örneğin geceleri uyumadan önce kitap okumaktan ya da telefonunuzda veya tabletinizde bir şeylerle ilgilenmekten keyif alıyorsanız yatağınızın başucuna da bir aydınlatma koyarak gözlerinizi yormadan işinize odaklanabilirsiniz.

Buna ek olarak, makyaj yaparken ayrıntıları daha iyi görmenize yardımcı olması için makyaj aynasının etrafını da aydınlatmayı düşünebilirsiniz.

Makyaj masanızı düzenlerken her şeyin elinizin altında olmasına yardımcı olacak öneriler için 6 Adımda Makyaj Masası Düzeni Nasıl Oluşturulur? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavan Yüksekliği

yatak odası avizeleri

Yatak odanız için avize seçerken odanızın tavan yüksekliğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Eğer tavanlar çok yüksekse ihtişamlı ve uzun sarkıtlara sahip avizeler şık bir görünüm oluşturabilir.

Fakat odanızın tavanı alçak ise uzun sakıtlı ve iri avizeler gereksiz yer kaplayarak kötü bir görünüme neden olacaktır.

Alçak tavanlı mekanlarda büyük avizelerin kullanımı buna ek olarak uzun boylu kişiler için de çeşitli kullanım sorunlarına yol açarak avizenin sürekli başınıza çarpmasına yol açabilir.

Bu yazımızda yatak odası avizesi nasıl olmalı sorusunu yanıtlayarak yatak odaları için ideal avizenin seçilmesi için dikkat edilmesi gereken temel noktaları detayları ile sıraladık.

Yatak odanız için en uygun avizeyi hala bulamadıysanız daha fazla vakit kaybetmeden Doğtaş’ın aydınlatma kategorisini inceleyebilir, zevkinize göre bir yatak odası avizesi bulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2021 Çarşamba