6 Adımda Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

6 Adımda Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Yoğun geçen bir günün ardından, üzerinde keyif dolu düşlere daldığınız yataklarınızın da kirlendiğini ve kirlerden arınmasının ancak yatak temizliği ile mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Her ne kadar üzerine örtülen nevresim takımı ve çarşaflar, yatakların temiz kalmasına yardımcı olsalar da uzun vadede yatakların üzeri çok çeşitli bakterilerle dolarak türlü sağlık sorunlarına neden olabilir.

yatak temizliği yapılmış bir odanın üzerinde duran havlular

Uyuduğunuz ve rahatladığınız, en özel alanınız olan yatağınızın temizliğini sağlamanın yolunun yalnızca nevresim ve çarşaflarınızı yıkamak olduğunu düşünüyorsanız ne yazık ki yanılıyorsunuz.

Fakat endişelenmenize gerek yok. Çünkü birkaç küçük ipucu ile yatağınızın mayt ve kirlerden arınarak tertemiz olmasını sağlayabilir; geceleri temizlikten ödün vermediğiniz mışıl mışıl bir uyku uyuyabilirsiniz.

İşte yatağınızı temizlerken size yardımcı olacağını düşündüğümüz ipuçları!

Adım Adım Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

süpürge ile yatağın üzerini süpüren kadın

Yaşam alanlarımızın tümünde olduğu gibi yatak odalarımızda da pencereden gelen tozlar ya da havaya karışmış bakteriler, dökülen saçlarımız veya derimiz yataklarımızın kirlenmesine sebep olabilir.

Bu nedenle hem uyku hijyeni hem de sağlıklı bir uyku için yatak temizliğinin son derece önemli olduğunu söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz.

temiz bir yatak odası

Her ne kadar sık sık yıkanan renkli ev tekstili ürünleri veya yatağın üzerine serilen alezler kirliliği önleme noktasında önemli bir kalkan gibi görünseler de hem uzun ömürlü hem de sağlıklı bir kullanım sunabilmeleri için yatakların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Eğer satın aldığınızdan beri yatağınızı hiç temizlemediyseniz ya da yatak temizliği nasıl yapılır sorusuna dair yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız, listemizde sizlerle paylaştığımız ipuçlarını dikkatli bir şekilde inceleyerek yatak temizliğinizi sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve yatak nasıl temizlenir sorusunu ayrıntıları ile mercek altına alalım!

1. Adım: Malzemelerin Hazırlanması

elinde süpürge tutmuş dağınık yatağa bakan kadın

Bir alanı temizlemeden önce ilk yapmanız gereken şey hiç şüphesiz temizlik için ihtiyacınız olan malzemelerin hangileri olduğunu öğrenmek olmalıdır.

Bu doğrultuda yatağınızın temizliğine başlamadan önce ona zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle yatağınızın kullanım talimatlarına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer herhangi bir sorun teşkil etmeyecekse, leke çıkarıcı ve karbonatı yatak temizliğinde kullanabilirsiniz. Öte yandan elektrikli süpürge ve temiz bir bez de ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasında yer alıyor.

2. Adım: Yatak Örtülerinin Kaldırılması

siyah beyaz temalı bir yatak

Yatak temizliği için gereken malzemeleri hazırladıktan sonraki adımda, yatağınızın üzerindeki örtüleri ve yastıkları kaldırarak yatağı temizlik için hazır hale getirmeniz gerekiyor.

Yatağın üzerindeki çarşafı ve nevresim takımını kaldırdıktan sonra çamaşır makinesinde yıkayabilir, temizlediğiniz yatağın üzerine temiz örtüler serebilirsiniz.

3. Adım: Yatağın Süpürülmesi

yatağın üzerinde süpürge ile temizlik yapan kişi

Yatağın üzerindeki eşyaların tümünü çıkardıktan sonra sıra geldi yatağın üzerinin süpürülmesine… Yatağınızın üzerindeki toz ve maytları elektrik süpürgesi yardımıyla süpürerek yatağınızı temizliğe hazırlayabilirsiniz.

Yatağın yüzeyini süpürürken elektrik süpürgesinin başlığının temiz olduğundan emin olmalısınız. Ek olarak dikişlerin arası mayt ve tozlara en kolay yuva olabilecek alanlar olduğundan bu bölgeleri süpürürken dikkati elden bırakmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

4. Adım: Lekelerin Temizlenmesi

yatağa fırça tutan eldivenli kişi

Yatağın üzerini elektrikli süpürge yardımıyla süpürdükten sonra yatağın uzun süreli kullanımına bağlı olarak oluşan sararmaları veya çay ve kahve kaynaklı lekeleri silmelisiniz.

Özellikle uzun bir süre önce oluşmuş ve kumaşa işlemiş lekeler var ise bunları temizlemek için leke temizleyici kullanabilirsiniz.

Bir süre bekledikten sonra üzerini temiz bir bez yardımıyla silmelisiniz. Eğer lekeler hala duruyorsa aynı adımları bir kez daha tekrar edebilirsiniz.

5. Adım: Yatağın Havalandırılması

dogtas yatak

Yatağınızın üzerinde biriken tozları ve lekeleri temizledikten sonra bir sonraki aşamada yatağı havalandırmanız gerekli. Havalandırma işlemi sayesinde yatağınızda oluşan ter ve benzeri kokular uçacak, yatağınızın üzerinde oluşan bakteriler de yok olacaktır.

Dilerseniz havalandırma işleminden önce yatağın üzerine karbonat serpebilir, yatağın nemini hapsetmesini sağlayabilirsiniz.

Yatağınızı sekiz saat boyunca havalandırdıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı, yatağı havalandırdığınız alanın nemli olmaması gerektiği. Nemin yoğun olduğu alanlarda rutubetlenme oluşacağı için bu durum yatağınızda kokuya neden olabilir.

6. Adım: Yatağın Çevrilmesi

çarşaf

Tıpkı koltuk minderleri gibi yatakların da düzenli olarak ters çevrilmesi ve bu şekilde kullanılması önerilmektedir. Bu sayede uzun vadeli kullanımda yatağın yalnızca bir tarafında görülen yıpranmaların da önüne geçilebilir.

Bu nedenle yatağınızı bir gün boyunca havalandırdıktan sonra son olarak sürekli kullandığınız yönün tersine çevirmenizi tavsiye ederiz.

Bir sonraki detaylı yatak temizliğine dek bu şekilde kullandığınız yatağınızın eskisinden daha rahat olduğunu fark edeceksiniz.

Son derece basit adımlarla yatak temizliği yapmak için bilmeniz gerekenleri ayrıntıları ile açıkladık. Buna ek olarak, yatak temizliği kadar merak edilen bir diğer konu da koltuk temizliği… Daha detaylı bilgi almak için Koltuk Nasıl Silinir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uzun Süreli Yatak Temizliği Nasıl Sağlanır?

düzenli yatak

Yatak nasıl temizlenir sorusuna dair bilmeniz gerekenleri ayrıntıları ile açıkladık. Fakat bu konu kadar önemli olan bir diğer ayrıntı da temizliğini yaptıktan sonra yatağınızın kirlenmesini uzun vadede nasıl engelleyebileceğiniz…

Yatağınızı temizledikten sonra yeniden kirlenme süresini uzatmak için dikkate alabileceğiniz önerilerimizi aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • Güne başlarken yatak odanızın penceresini aralayarak içerisini havalandırabilirsiniz. Böylelikle odanın içerisine temiz hava dolacak ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Öte yandan çarşafların üzerine yapışan kir ve tozlar temiz havanın içeri girmesi ile birlikte pencereden dışarı çıkacaktır.

modern yatak odası

  • Sabahları kalktıktan sonra yatağınızın üzerini örtmeyi alışkanlık haline getirmeniz de oldukça önemli. Bu sayede gün içerisinde yatağınızın üzeri kirlenmez ve uzun bir süre boyunca tertemiz kalır.
  • Geceleri yatmadan önce günlük kıyafetlerinizi çıkarmanız ve yatağa temiz kıyafetlerle girmeniz de yatağınızın temizliğini koruması için alacağınız bir başka önlem.

Sözünü etmiş olduğumuz önerilerimizi dikkate alarak yatağınızın daha uzun bir süre boyunca tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

yatak odası

Bu yazımızda üzerinde pembe düşlere daldığınız yatağınızın tertemiz kalmasını sağlayacak önerilerimizi sizlerle paylaştık. Sözünü etmiş olduğumuz adımları sırasıyla uygulayarak yatağınızı kolaylıkla temizleyebilir, kir ve tozdan arındırabilirsiniz.

Sağlıklı bir uyku için yatağınızın temizliği kadar önemli olan bir diğer konu da rahatlığı. Geceleri deliksiz ve kaliteli bir uyku uyumak için yatağınızın vücudunuzu rahat ettirmesi son derece kritik bir ayrıntı.

Bu doğrultuda eğer yeni bir yatağa ihtiyacınız var ise profesyonel bir işçilik ile tamamen uyku rahatlığı düşünülerek tasarlanan Doğtaş yatak ürünlerini inceleyebilirsiniz.

mavi yastık kılıfları

Öte yandan yatak odanızın dekorasyonunu oluştururken tarzınızı yansıtmasını istiyorsanız Doğtaş yatak odası takımlarına göz atarak tarzınıza en uygun takımı seçebilirsiniz.

Yatak seçimi yaparken size yardımcı olması adına Yatak Seçimi Nasıl Olmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Yatak odanızı dekore etmeden önce ilham alabileceğiniz ipuçlarını ise Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021 Perşembe