Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası

doğru yatak seçimi yaptığı için mutlu bir şekilde uyanan arkası dönük kadın

Yatak seçimi, uyku kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Kalitesiz bir uyku, en başta bütün gün kendinizi yorgun hissetmenize ve uzun vadede bağışıklık sisteminizin olumsuz etkilenmesine yol açar. Kaliteli bir uyku uyumanın yolu ise ihtiyaçlarınıza en doğru yanıtı veren yatağı tercih etmenizden geçiyor.

Ancak onlarca markanın yüzlerce yatak seçeneği arasından hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermenin pek de kolay olmadığını düşünmeniz çok doğal. Diğer yandan yatak almaya karar verdiğinizde dikkat etmenizde fayda olan temel noktaları öğrendiğinizde, bu sürecin çok daha kolaylaşacağını görebilmeniz mümkün.

Evinizde tarz ve uyumu birlikte sunan Doğtaş markası olarak biz de size bu konuda destek olmak istedik. Eğer yeni bir yatağa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru yatak tercihinin hayatınızı ne şekilde etkileyeceğini ve sizin için en iyi yatağı nasıl seçebileceğinizi içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Yatak seçiminin yanı sıra yatak odanızın dekorasyonu için de fikir almak isterseniz, Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli?

Doğtaş yatak odası mobilyaları

Kaliteli bir uykudan uyandığınızda kendinizi yeni doğmuş bir bebek gibi hissettiğiniz mutlaka olmuştur. Bunda yatağınızın önemli bir role sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü uyku sırasında vücudunuz dinlenmeye geçer ve bu sayede hem fiziksel hem de psikolojik açıdan adeta yenilenme imkanı bulursunuz.

Eğer kalitesiz bir uyku çekiyorsanız, uyandığınızda kendinizi yorgun hissedersiniz. Ek olarak, vücudunuz yeterince dinlenemediği için gün içinde halsizlik yaşamanız normaldir. Ayrıca sırt, bel ve eklem ağrılarınız da yine yanlış bir yatak seçiminden kaynaklanıyor olabilir. Ortalama bir insan ömrünün üçte birini uykuda geçirdiği de düşünüldüğünde, doğru yatak tercihinin önemi çok daha iyi bir şekilde anlaşılacaktır.

Bu doğrultuda, konforlu uyku döngüleri, iyi bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir iskelet ve dinç bir vücut için mutlaka ihtiyaçlarınıza uygun bir yatakta uyumanız gerektiğini yeniden vurgulamakta fayda var. Peki bunun için yatak alırken ihtiyaçlarınızı nasıl belirlemeli ve nasıl bir yatak seçimi yapmalısınız? Bu soruların yanıtlarını da içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Yatak odalarının vazgeçilmez unsurlarından dresuarlar hakkında bilgi sahibi olmak için Dresuar Nedir, Ne İçin Kullanılır? başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Yatak Seçerken Önem Verilmesi Gerekenler Nelerdir?

sağlıklı yatak ve karyola

Yatak tercihinizi öncelikle uyku alışkanlığınıza göre şekillendirmeniz yararınıza olacaktır. Bu anlamda örneğin uyku sırasında dönüyorsanız yatak konusunda ihtiyaçlarınız, sabit uyuma alışkanlığına sahip olan kişilerden çok daha farklı olacaktır. Ayrıca uykuda dönmenize yol açan nedenleri de irdelemenizi öneririz. Buna göre yatağınız sizi rahatsız ettiği için dönme ihtiyacı hissediyorsanız, zaman kaybetmeden yatağınızı değiştirmeniz gerektiği sonucuna varabiliriz.

Öte yandan yatağınız kullanım ömrünü doldurduğu için de kalitesi bir uyku uyuyor olabilirsiniz. Çünkü yataklar, ortalama 7 yıllık kullanımın ardından mutlaka değiştirilmesi gereken eşyalardır. Bu süre elbette yatak markası, modeli ve kullanım biçimine göre değişiklik gösterse de uzun yıllardır kullanmakta olduğunuz yatağın bir süre sonra sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunmuş olalım.

Doğru yatak seçiminin vücut yapınız, uyku alışkanlıklarınız ve beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayan yatak türü olduğu noktasında hemfikir olduğumuza göre artık 5 adımda sizin için en doğru yatak tercihini nasıl yapabileceğiniz sorusuna yanıt bulabiliriz.

1. Karyola ve Yatak Uyumluluğu

bazalı karyola ve yatak odası dekorasyonu

Tek kişilik veya çift kişilik fark etmeksizin seçeceğiniz yatağın öncelikle karyolanız ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Aksi halde yatağınız karyolaya sığmayabilir veya yatak küçük geldiği için karyolanızda boş alanlar kalabilir. Her iki durum da kaliteli bir uyku uyumanızı engelleyecektir.

Eğer yatağınızın yanı sıra yeni bir karyola almayı da planlıyorsanız, her ikisinin boyutlarını da yatak odanızın ebatlarına göre değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Küçük bir yatak odanız varsa bazalı karyola kullanarak ek bir depolama alanı elde edebilir veya büyük bir yatak odanız varsa büyük boy bir yatak ile onunla uyumlu olacak bir karyola tercih edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak yatak odanızda ihtiyaç duyacağınız tüm mobilyalar için Doğtaş’ın ürün seçeneklerine göz atabilirsiniz.

2. Yatak Sertliği

beyaz renkli çift kişilik yatak

Uzmanların da belirttiği üzere yatakların çok sert veya çok yumuşak olması, omurga ve iskelet sistemini olumsuz etkiliyor. Yumuşak yataklar, omurganın şeklini aldıkları için uyku sırasında rahatsızlık verebiliyorken sert yataklar ise sırt ve bel ağrısına yol açabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca orta sertlikte bir yatak tercih etmenin önemi ön plana çıkıyor.

Orta sertlikteki yatak seçimi, uyurken vücudun ne yatağa gömülmesini sağlıyor ne de kemik yapısını desteksiz bırakarak rahatsızlık veriyor. Yatak sertliği ise yatağın kalınlığı ve yatak tipine bağlı olarak farklılaşabiliyor. Bu doğrultuda yaylı, lateks, visko gibi yatak türleri arasından sizin için en uygun olan malzemeye sahip orta sertlikteki yatağı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Sertliğin size göre olduğunu ise yatağa yatıp test ederek anlayabilirsiniz.

3. Yatak Kalınlığı

Doğtaş yatak

Yatak türüne göre sertlik derecesi değişebildiği gibi yatak kalınlığı da değişebilmektedir. Bunun yanında yatak kalınlığı da uyku kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Örneğin kilolu insanların ince yataklarda yatması, rahat bir uyku uyumalarını önleyecektir. Buna benzer şekilde daha hafif insanların da kalın bir yatakta uyuması, konfor seviyesini önemli ölçüde etkileyecektir.

Dolayısıyla yatak seçerken vücut ağırlığınızı da göz önünde bulundurmanız en mantıklı adım olacaktır. Bu konuda yatak üreticilerinden ve uzmanlardan destek alabilir ve ağırlığınıza göre en uygun yatağı tercih edebilirsiniz.

4. Yatak Dayanıklılığı

Yatak üzerinde zıplayan sarışın kız çocuğu

Hasar gören ve kullanım ömrü dolan yataklar da uyku döngünüzün sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bunun için de dayanıklı malzemelerden üretilen bir yatak tercih etmenizi öneririz. Dayanıklı malzeme bileşimi, yatak döşemesinin kısa sürede deforme olmasının önüne geçeceğinden yatağınızın kullanım süresini uzatacaktır.

Bu da elbette yatak için yapılan yatırımın iyi bir geri dönüş sunmasını sağlayacaktır. Hem zamanınızı hem de bütçenizi daha verimli kullanmak adına sağlığınızı da göz önünde bulundurarak dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilen yatakları tercih edebilirsiniz.

5. Bütçe

Doğru yatak seçimi yaptığı için güzel bir şekilde uyanan kadın

Doğru yatak seçimi, sıraladığımız tüm başlıkların yanı sıra hiç şüphesiz ki bütçenizle de yakından ilişkilidir. Bütçenizin sınırlarını fazlasıyla zorlayacak bir yatak, her ne kadar konfor sağlasa da bütçenizi aşacağından sizin için doğru bir yatak tercihi olmayacaktır. Bu doğrultuda diğer tüm maddeleri değerlendirirken bir yatak için ayırabileceğiniz bütçeyi de önceden belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra yatak odanızın konforunu artıracak seçimler ve dekoratif ürünler için Doğtaş’ın beğeninize sunduğu seçeneklere de göz atabilirsiniz. Ek olarak, evinizi dekore ederken size ilham verecek fikirler için de Doğtaş Blog’u ziyaret edebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2020 Çarşamba