Yazlık Ev Dekorasyonu İçin İlham Verecek 5 Fikir

Beyaz mobilyalar döşenmiş yazlık ev dekorasyonu

Yaz mevsimi, sanıyoruz ki özellikle yazlık ev sahibi olan aileler için yılın en güzel zaman dilimidir. Yıl boyunca hayali kurulan tatillerin başrolü haline gelecek bir ev için ise yazlık ev dekorasyonu son derece önemlidir.

Yılın yalnızca belirli günlerinde hem ortam değişikliği hem de konforlu bir tatil imkanı sunan yazlık evinizi yeniden dekore etmek veya yeni sahip olduğunuz yazlık evinizi tam da yaz modunu yaşatacak biçimde şekillendirmek istiyorsanız, en doğru noktaya geldiğinizi söylememiz gerekiyor.

Çünkü içeriğimizde, evinizdeki tarz ve uyumun mimarı Doğtaş olarak tüm yılın yorgunluğundan arınmanızı ve yazın tadını çıkarmanızı sağlayacak bir yazlık ev için uygulamak isteyeceğiniz dekorasyon fikirlerimizi listeledik.

Siz de bu fikirlerden esinlenerek yazlık evinizde kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde yazlık ev dekorasyonu için önem vermenizde fayda olacak birkaç noktaya da değinmeden geçmeyelim.

Yazlık Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Hasır salıncak ve hasır sepetin olduğu bahçe dekorasyonu

Yazlık ev dekorasyonu, hiç şüphesiz ki yılın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz evinizin dekorasyonundan daha farklı olmalıdır. Çünkü yazlık evlerin dinlenmeniz, stres atmanız, kötü enerjilerden kurtulmanız ve elbette yenilenmeniz için en uygun ortamı oluşturması gerekiyor.

Bunun için de öncelikle sizi fazla yormayacak bir ev dekorasyonu tarzı benimsemenizi tavsiye ederiz. Bu doğrultuda yazlık evinizde eşya kalabalığının oluşmasını önlemek, mantıklı bir adım olacaktır.

Yalnızca ihtiyacınız kadar eşya ile yazlık ev dekorasyonu yapmanız, hem göz yormayan sade bir atmosfere sahip olmanızı hem de yazlık evinizi temizlemek yerine dinlenmek için kendinize daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlayacaktır.

Evdeki koltukları temizlerken işinize yarayacak ipuçları için Koltuk Nasıl Silinir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

ahşap TV standı

Ek olarak, kalabalık görünümden kurtulmak için fonksiyonel depolama çözümleri sunan eşyalara başvurmak da yararınıza olacaktır. Örneğin televizyonunuzu taşırken kitaplarınızı ve diğer eşyalarınızı da muhafaza etmek için rafları ve çekmeceleri olan dekoratif bir TV ünitesi kullanabilirsiniz.

Buna benzer şekilde kullanmadığınız eşyaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak Gloria İkili Yataklı Sandıklı Koltuk gibi seçenekler de işinizi kolaylaştıracaktır.

1. Minimalist Yazlık Ev Dekorasyonu

minimalist ev dekorasyonu

Minimalist ev dekorasyonu odağında “az çoktur” anlayışı ile hareket ederek yazlık evinizi sade, şık ve rahat bir tarzda dekore edebilirsiniz. Huzur veren çizgileri ön plana çıkarmayı mümkün kılan minimalist dekorasyon yaklaşımında genellikle birbiriyle yakın renklerde eşyalar tercih edilmektedir.

Dinginlik sağlayan aydınlatma seçenekleri, görüntüsüyle bile sakinlik aşılayan oturma grupları, geometrik hatları ile alanlara hareket katan tamamlayıcı aksesuarlar bu anlamda size yardımcı olabilir.

2. Yaz Konseptli Yazlık Ev Dekorasyonu

Kırmızı renkli koltuk ile dekore edilmiş oturma odası

Minimalist yazlık ev dekorasyonuna kıyasla daha canlı renklerin hakim olduğu bir yazlık eve sahip olmak isteyenler ise tarzlarını yaz konsepti ile kombinleyebilirler. Bu noktada, birbiri ile kontrast renkleri dekorasyona yansıtmak, evinizde uyum yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin chester şıklığı taşıyan Laura Koltuk Takımı’nın göz alıcı rengini, yeşil renk ile boyanmış duvarlar ile tamamlayabilmeniz mümkün. Böylece yazın enerjisini ruhunuzda hissederek yazlık evinizde geçirdiğiniz süre boyunca kendinizi yenileme fırsatı bulabilirsiniz.

Ayrıca yaz konseptini evinize en güzel şekilde yansıtmak için geniş yapraklı ev bitkilerini de aksesuar olarak kullanmanızı öneririz. Buna ek olarak, canlı renklere sahip tablolar ile duvarlarınızı süsleyerek de yazlık evinizde renklerin uyumunu yakalayabilirsiniz.

3. Vintage Yazlık Ev Dekorasyonu

köşe koltuk

Bir nostalji aşığı iseniz, yazlık ev dekorasyonu için vintage tarz benimseyerek evinizi tam da istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Eski dönemlere ait tasarım çizgilerini günümüz fikirleri ile harmanlayarak yaratacağınız bu atmosferin yaz mevsimi boyunca kendinizi adeta bir dönem filmi içinde hissetmenizi sağlayacağını düşünüyoruz.

Bu anlamda ilk olarak, eski dönemlerin karakteristik özelliklerini yansıtacak bu dekorasyon tarzında çoğu zaman parlak renklere yer verilmediğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak bu, hiç renk kullanmayacağınız anlamına da gelmemeli.

Çünkü vintage, biraz da çiçek desenleri ve doğal figürler ile kendini gösteriyor. Bu nedenle toprak tonları ve pastel renklere yakın durmanız, vintage dekorasyon tarzının hakkını vermenizi sağlayacaktır.

4. Modern Yazlık Ev Dekorasyonu

modern köşe takımı ile yapılan yazlık ev dekorasyonu

Vintage değil de çağdaş bir ev dekorasyonu tarzından yanaysanız, modern yazlık ev dekorasyonu size göre olabilir. Genellikle bir parça sıra dışı hatlar ile her ortamda modern esintiler yaratmanın mümkün olduğu bu tarz için en çok geometrik çizgilere başvurulduğunu söyleyebiliriz.

Ancak siz isterseniz ahşap mobilyalar ile de yazlık içinde modern bir dekorasyon tarzı yaratabilirsiniz. Hatta vintage mobilyaları dahi günümüz tasarım trendleri ile yorumlayarak evinizde çağdaş bir atmosfer yakalayabilmeniz mümkün.

Zevke ve ihtiyaca göre farklı modüllerle şekillendirilebilen Mayer Köşe Takımı, yazlığınızda kendinizin özgürce yorumlayabileceği bir modern dekorasyon tarzı için sanıyoruz ki en uygun mobilyalardan biri olacaktır.

Sehpanızı dekore ederken başvurabileceğiniz bir rehber niteliği taşıyan Sehpa Üstü Aksesuar Fikirleri Evinize Tarz Katacak! başlıklı içeriği de mutlaka incelemenizi öneririz.

5. Country Yazlık Ev Dekorasyonu

Country tarzı ev dekorasyonu

Genel hatları ile Amerikan ve İngiliz çiftlik evlerini andıran country dekorasyon tarzı, doğadan ilham alır ve doğanın enerjisini evinize yansıtmanızı mümkün kılar. Kırsal yaşantının gösterişten uzak, sade, bir o kadar da modern stili ile özdeşleşen country yazlık ev dekorasyonu için çoğu zaman büyük boyutlarda, çiçek veya çizgi desenlerine sahip, pastel tonlarda oturma grupları tercih edilmektedir.

Created On: Thursday, July 9, 2020