Yeni Yıl Ruhuna Yakışan Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır?

yılbaşı masası kuran kadın

Yılbaşı masası nasıl hazırlanır?” sorusu, yılbaşının yaklaşmasıyla beraber pek çok kişinin yanıt aramaya başladığı bir soru. Yılbaşı ev dekorasyonunuz tamamsa, yılbaşı ağacınızı süslediyseniz, bir de hediyelerinizi çoktan aldıysanız, geriye bir tek, yılbaşı masası hazırlamak kalmış demektir.

Yılbaşı gecesini evde, sevdikleriyle birlikte kutlamayı düşünenlerin, bu özel günde normalden biraz daha şık ve özenli sofralar kurarak misafirlerine kahkahası ve lezzeti bol, unutulmaz bir yılbaşı kutlaması yaşatması mümkün. Bunun için yılbaşı masası düzeni en az yemekler kadar önem taşıyor.

Ancak yeni yıl kutlamalarını en keyifli yapan unsurun bir arada olmak olduğunu unutmayın. Bu doğrultuda biz de, evinizdeki tarz mobilyaların adresi Doğtaş olarak, bu içeriğimizde, unutulmaz bir yılbaşı masası hazırlamanın püf noktalarını ve adımlarını sizin için sıraladık.

Yılbaşı Masa Düzeni Nasıl Olmalı?

yılbaşı masası servis yapan insanlar

Yeni bir yıla girmeye az bir zaman kalmışken kuşkusuz siz de nefis yemeklerle ve süslerle donatılmış, misafirleri etkileyecek bir yılbaşı masası hazırlamanın hayalini kuruyorsunuzdur. İnternette belki de pek çok kere karşınıza çıkan o kusursuz yılbaşı sofralarını siz de basit yöntemlerle kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bu konuda yılbaşı masası hazırlama adımlarına, içeriğimizin devamında detaylı olarak değineceğiz ancak her şeyden önce yılbaşı masa düzenini iyi ayarlamak, herkesin yiyeceklere ve içeceklere kolaylıkla ulaşabilmesi, masada rahat hissetmesi için bir hayli önem taşımakta.

Yılbaşı masasında yiyecek ve içecekler, normalden daha fazla oldukları için karmaşık bir görüntünün önüne geçmek adına doğru yerleştirilmelidir.

  • Yiyecekleri her misafirin kolay ulaşabileceği şekilde yerleştirin. Örneğin, hindi gibi büyük yiyecekleri masa ortasına yerleştirerek herkesin servis tabağına almasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Her misafir için masaya birer yemek tabağı, servis tabağı, salata tabağı koymalısınız.
  • Çatal, kaşık, bıçak gibi parçaların da eksiksiz yerleştirildiğinden emin olun.
  • Her bir misafir için tabaklarının hizasında, sağ üst köşesinden tarafa birer su ve içecek bardağı yerleştirin.
  • Tabakları yerleştirirken birbirine fazla yakın olmamasına özen göstermelisiniz, aksi takdirde masada oturanların kolları çarparak rahatsızlık verebilir.

“Çatal, tabağın neresine koyuluyordu?” diye uzun uzun düşünmenize gerek yok. Göz Alıcı Bir Sofrada Masa Düzeni Nasıl Olmalı? Başlıklı içeriğimize göz atarak hemen öğrenebilirsiniz.

Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşı masa düzeninden söz ettiğimize göre, sıra geldi “gösterişli bir yılbaşı masası nasıl hazırlanır?” sorusuna. İşte abartıya kaçmadan hazırlayabileceğiniz yılbaşı yemek masaları için püf noktaları ile adımlar.

1. Geniş Bir Yılbaşı Masası Tercih Edin

montana mermer masa

Yılbaşı masası nasıl hazırlanır? Şöyle bir düşünürseniz, yılbaşı masasında olması gerekenlerin listesi bir hayli kabarık. Yiyecekler, içecekler, süsler, mumlar, tabaklar… Tüm bunları rahatça yerleştirebileceğiniz geniş bir masa olması, sizi karmaşadan ve yer sıkıntısından kurtaracaktır.

Eğer kalabalık bir aile iseniz, misafiriniz bol oluyorsa veya daha geniş bir yemek masası almayı düşünüyorsanız, Doğtaş’ın modern yemek masalarına göz atabilirsiniz. Üstelik, geniş bir yılbaşı masası, yalnızca masa üzeri görüntüsü için değil, masada oturanların rahat edebilmesi için de ideal ve ergonomiktir.


2. Yılbaşı Masa Örtüsünü Seçin


Yılbaşı masanız belliyse masanıza uygun ölçülerde şık bir yılbaşı masa örtüsü seçerek hazırlıkların ilk aşamasına başlayabilirsiniz. Yılbaşı masa örtüsünü seçmeden önce kendinize bir konsept belirlemelisiniz. Renkli yemek takımları kullanacaksanız, masa örtüsünü siyah veya beyaz gibi düz renklerde tercih edebilirsiniz.

Ancak sade bir yemek takımı kullanmayı düşünüyorsanız, dilediğiniz gibi desenli ve renkli bir yılbaşı masa örtüsü tercih edebilirsiniz. Masa örtüsü, bir anlamda, yılbaşı masa düzeninin diğer tüm öğelerinin belirleyicisi konumundadır. Dolayısıyla, konsepti önceden düşünmekte fayda var.

kırmızı yılbaşı servis tabağı


3. Yılbaşı Peçetelerini Yerleştirin

Yılbaşı masası nasıl hazırlanır konusunda yılbaşı masa düzeninin önemini vurgulamıştık. Bu bağlamda, masadaki her parçanın birbiriyle uyumlu olması büyük önem taşıyor. Dolayısıyla masa örtünüz ve yemek takımına uyumlu olacak şekilde yılbaşı peçetelerini seçip bunları masaya yerleştirerek hazırlığa devam edebilirsiniz.

Konseptinize uygun peçeteler olmasına ve masa örtüsü ile tezat yaratmamasına özen göstermeyi unutmayın. Örneğin, yılbaşının trend renkleri olan kırmızı ve yeşili kullanabilirsiniz.

4. Alan Tasarrufu İçin Dar Servis Tabakları Kullanın

yılbaşı yemekleri

Yılbaşı masaları çeşit çeşit yiyecek ve içecekle dolu olacağı için alan tasarrufu yapmak, dağınık görüntünün önüne geçmede yardımcı olacaktır. Eğer masanız yeterince büyük değilse servis tabaklarını nispeten daha küçük seçmekte fayda var diyebiliriz. Boyutları haricinde, şık bir yılbaşı masası için servis tabaklarının yılbaşı konseptinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

5. Yılbaşı Masası Sofra Düzenini Ayarlayın

yılbaşı masası düzenleyen kadın

Yılbaşı masasında kullanacağınız çatal, bıçak, bardaklar gibi parçalar birbiriyle uyumlu ve günlük hayatta kullanılandan daha gösterişli olmalı. Tüm bu parçaları önceden planladığınız şekilde sofraya yerleştirerek zengin bir görünüm yaratmanız mümkün.

6. Masaya Hoş Bir Yılbaşı Çiçeği Yerleştirin

yılbaşı sofrası

Şık bir yılbaşı masasını taçlandıracak en hoş seçeneklerden biri, masa merkezine yılbaşı çiçeği yerleştirmektir. Yılbaşı masalarına estetik bir dokunuş kazandıracak çiçekleri, yılbaşı konseptine uygun şekilde hazırlarsanız daha hoş olacaktır. Örneğin, yılbaşı çiçeği olarak da bilinen kokina çiçeğini ve kozalakları çiçek süslemesinde tercih edebilirsiniz.

7. Yılbaşı Masa Süsleri Ekleyin

kırmızı servis tabağı

Yılbaşı ruhunu yansıtan aksesuarlar olmadan bir yılbaşı masası düşünmek elbette ki mümkün değil. Yalnızca çiçek ve şamdanlar değil, hayal ettiğinizce farklı süsler de kullanabilirsiniz. İsterseniz cam bir küre veya kozalaklar gibi farklı yılbaşı masa süslerini masa üzerinde uygun yerlere yerleştirerek içten ve keyifli bir atmosfer oluşturabilirsiniz.


8. Yılbaşına Özel Yemekleri Sofraya Yerleştirin

yılbaşı yemeği hazırlayan kadın

Yeni yıl kutlamalarının en güzel yanlarından biri sevdiklerinizle yediğiniz nefis yemeklerdir. Özenle seçerek hazırladığınız yılbaşı menünüz hazırsa, artık bunları masaya yerleştirebilirsiniz.

Yılbaşı sofraları uzun soluklu sofralardır. Saatlerce bol sohbet, bol lezzet ile hoş vakit geçirilen bu sofradan misafirlerin tok ve memnum kalkması için çeşitleri fazla tutmaya özen göstermelisiniz. Mezeler, zeytinyağlılar, hindi… Yılbaşı menünüz ile gönlünüzce sofrayı zenginleştirmek sizin elinizde.

9. İçecekleri Unutmayın

içecek dolduran adam

Yılbaşında misafirlere ikram edeceğiniz içeceklerin hazırladığınız yiyeceklerle uyumlu olması önem taşıyor. Örneğin; kırmızı et ile kırmızı şarap, beyaz et ile ise beyaz şarap birbiriyle en uyumlu olmasıyla bilinen kombinasyonlardandır. Alkol kullanmayanlar ve farklı içecek tercih edecekler için de seçenekleri çeşitli tutmakta fayda var.

10. Tatlılar Olmadan Olmaz

yılbaşı tatlısı

Yılbaşı masasını kusursuz bir şekilde hazırladınız. Son olarak, ağızları tatlandıracak enfes bir tatlı ile sofradakilerin gönlünü çalabilirsiniz. Tatlı seçiminde dikkat edilmesi gereken püf nokta, şerbetli ve ağır tatlılar yerine daha hafif tatlılara yönelmektir. Zaten bol kalorili ve ağır yemekler yeneceği için, mideyi daha fazla yormamak, misafirlerin zorlanmadan yiyebilmesi adına bu önemlidir.

Yılbaşı Masasında Sevdiklerinizi Gülümsetin…

yılbaşı hediyesi konsepti

Yeni bir yılı umutla ve sevgiyle karşılarken sevdiklerinizin yüzünde bir tebessüm oluşturmanın en tatlı yolu, onlara ufak da olsa yılbaşı hediyeleri armağan etmektir. Sevdiklerinizle kuracağınız yılbaşı masası, herkesin yan yana olduğu güzel anların mimarıdır. Dolayısıyla yemekler yendikten sonra yılbaşı hediyelerinizi vererek, misafirleriniz tarafından ömür boyu hatırlanacak anlamlı bir anı bırakabilirsiniz. Yılbaşı hediye önerilerimiz:

Fotoğraf Çerçevesi İle Anıları Saklayın

gold fotoğraf çerçevesi

Fotoğraf çerçeveleri, her yaştan insanın severek odasına veya evine yerleştirebileceği estetik dekoratif aksesuarlardır. Yılbaşının parlaklığını yansıtan bir gold çerçeveyi ailenize, arkadaşlarınıza veya tanıdıklarınıza hediye olarak düşünebilirsiniz.

Tamamlayıcı Aksesuarlar

geyikli mum

Eğer hediye alacağınız kişinin dekorasyona ilgisi varsa, siyah cam vazo ve gold mumluk, geyikli mum seti gibi hediyeler alabilirsiniz. Bu tarz hediyeleri Doğtaş’ın tamamlayıcı dekoratif aksesuarlar koleksiyonunda bulmanız mümkün.

  • Evleri yaşam alanlarına dönüştüren mobilyaların adresi Doğtaş olarak, gülümsemenizin eksik olmadığı, sağlıklı ve huzurlu bir yeni yıl diliyoruz.

store.blog.createdon четверг, 10 декабря 2020 г.