Kaliteli Bir Uyku Mümkün: Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Kaliteli Bir Uyku Mümkün: Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Çift kişilik yatak ölçüleri, rahatına düşkün; geceleri kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyumak isteyen insanların kendilerine uygun bir yatak ararken araştırdıkları en temel konulardan birini oluşturuyor.

Nasıl ki doğru yatak seçimi uyku kalitesi ile yakın ilişkili ise boyunuza ve uyku pozisyonunuza uygun ebatlarda bir yatak satın almak da yatak seçiminin en önemli ayrıntıları arasında yer alıyor.

Buna ek olarak pek çok insan, yatakların tek kişilik ve çift kişilik olarak kategorize edildiğini düşünse de aslında yataklar kendi içerisinde de farklı ebatlara sahip oluyor.

modern yatak odası

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak sizler için hazırladığımız bu içeriğimizde, yatak satın almadan önce mutlaka iyi değerlendirilmesi gereken yatak ölçüleri ile alakalı sorulara yanıt buluyoruz.

Ek olarak yatak seçimi yaparken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgi edinmek isterseniz, Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri Nelerdir?

kiremit rengi yatak odası dekorasyonu

Yatak seçimi yaparken kalite ve rahatlık kadar önemli ve mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir başka kriter de yatağın sahip olduğu ölçüdür.

Hem boyunuza ve kilonuza hem de yatak odanızın büyüklüğüne uygun ebatlarda bir yatak satın alarak bu konuda ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Çift kişilik yatak ölçüleri, çiftler kadar merak edildiği kadar yalnız başına uyuyan fakat rahatına düşkün uyku severlerin de merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Peki ama çift kişilik yatak ölçüleri nelerdir? Satın alacağınız çift kişilik yatağın ölçüsüne karar vermeden önce hangi detaylar gözden geçirilmelidir?

Yazımızın devamını okuyarak bu sorularınızın yanıtını tüm ayrıntıları ile bulabilirsiniz!

Standart: 160x200 cm Çift Kişilik Yataklar

üzerinde herhangi bir örtü bulunmayan çift kişilik yatak

Pek çok baza ve karyola çeşidi ile uyumlu olan yatak ölçülerinin standart olduğunu söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz. Standart yatak ölçüsü, 160 x 200 cm’dir. Bu ölçüde yatak boyu 200 cm iken eni ise 160 cm’dir.

160 x 200 cm çift kişilik yataklar, hem tek başına uyuyan yetişkinler hem de çiftler tarafından tercih edilen; ortalama büyüklükte yataklardır. 160x200 cm çift kişilik yataklar, farklı sünger tiplerine; yay sistemlerine ya da çeşitli özelliklere sahip olabilirler.

Buna ek olarak pike ve nevresim takımı ihtiyaçlarınız için ideal yatak boyutlarından birinin de 160x200 cm olduğunu da belirtelim.

Daha büyük ebatlardaki yataklar için zevklerinize ve beklentinize uygun renkli ev tekstili ve beyaz tekstil ürünleri bulmak çoğunlukla zor iken standart çift kişilik yataklarda böyle bir sorun yaşanmaz.

Battal Boy: 180 x 200 cm Çift Kişilik Yataklar

üzeri örtüsüz yatak

160x200 cm çift kişilik yataklardan biraz daha büyük olan 180x200 cm çift kişilik yataklar, evi 1.80 metre, boyu ise 2 metre ölçüsündedir.

Özellikle de rahatına düşkün kişilerin en çok tercih ettiği çift kişilik ölçülerinden biri olan 180x200 cm yatakların; pek çok farklı yatak markasının ürün gamı içerisinde bulunduğunu söylemek mümkün.

Uyku ihtiyacını maksimum seviyede karşılayan 180x200 yataklar, tıpkı 160x200 cm ölçüdeki çift kişilik yataklar kadar sık tercih edilirler.

yumuşak yatak döşeği

Farklı özelliklere sahip biçimde üretilebilen bu yatak ölçüsüne uygun nevresim, pike, battaniye gibi ev tekstili ürünü bulma noktasında da çoğunlukla sorun yaşamazsınız.

Eğer üzerinde deliksiz bir uyku çekebileceğiniz çift kişilik yatağa ihtiyacınız var ise Doğtaş’ın yüksek dirençli yay teknolojisi ile üstün konfor sunan Gold yatak ürününü mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Buna ek olarak, kaliteli bir uyku konforu sunarak kendinizi gün boyu enerjik hissetmenizi sağlayacak Diamond Yatak’ı da değerlendirebilirsiniz.

King Size: 200 x 200 cm Çift Kişilik Yataklar

lacivert nevresim örtüsü ile örtülmüş yatak ve yanında duran komodin

Eğer daha önce tatilinizi yüksek kaliteye sahip bir otelde yaptıysanız hiç kuşkusuz king size yataklarda uyumuş ve daha sonra yatağın ölçülerini araştırmışsınızdır.

Piyasada “king size” olarak da bilinen 200x200 cm ölçüsüne sahip çift kişilik yataklar, diğer yatakların aksine dikdörtgen değil kare formdadır.

Genellikle çiftler tarafından tercih edilen king size yataklar, son derece rahat olmalarına rağmen ebatı oldukça büyük olmaları nedeniyle küçük yatak odası ve bazalarda kullanıma elverişsizdir.

Buna ek olarak king size yatakların, nevresim ihtiyaçlarını karşılama noktasında da sorun yarattığı söylenebilir.

Yine de konforunuza düşkünseniz, yatak odanız yeteri kadar büyükse ve bu tarz sorunlardan etkilenmeyeceğinizi düşünüyorsanız yatak seçiminizi king size yataklardan yana kullanabilirsiniz.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çift kişilik yatak ölçüleri nelerdir sorusunu, tüm ayrıntıları ile yanıtladık. Peki beğendiğiniz ve tüm özelliklerinin size uygun olduğuna karar verdiğiniz çift kişilik yatağı satın almadan önce ölçü seçimi ile alakalı nelere dikkat etmeniz gerekir?

Yatak Odasının Büyüklüğü

modern bir yatak odası dekorasyonu

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi yatak odası büyüklüğü, yatağınızın ölçüsünü belirlerken kesinlikle geri plana atmamanız gereken oldukça kritik bir detaydır.

Eğer küçük bir yatak odanız var ise 160 x 200 cm ölçüsüne sahip çift kişilik yataklar, hem odanızda çok fazla yer kaplamaz hem de aradığınız rahatlıktan ödün vermek zorunda kalmazsınız.

Sahip olduğunuz alanı daha verimli kullanmanıza yardımcı olacak 160 x 200 cm çift kişilik yataklar, yatak odası dekorasyonunu da istediğiniz gibi gerçekleştirmenize olanak tanır.

Buna ek olarak eğer geniş bir yatak odanız varsa ve uyku kalitesini maksimum seviyede hissetmek istiyorsanız, “king size” olarak da tabir edilen 200 x 200 cm yatak ölçüsünü tercih edebilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonuna dair merak ettiğiniz tüm detayları, Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Uyku Pozisyonunuz

yatakta yan yana uyuyan çift

Geceleri uyurken nasıl bir pozisyon aldığınız da çift kişilik yatak ölçülerine karar verirken üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Uyku pozisyonu, uyku kalitesi üzerinde son derece etkilidir. Bu nedenle eğer geceleri eşinize ya da çocuğunuza rahatsızlık verecek bir pozisyonda uyuyorsanız daha büyük ebatlardaki çift kişilik yataklara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl Uyuduğunuz

aynı yatakta uyuyan köpek ve genç kız

Çift kişilik yatak satın almak istiyorsanız, yatağınızın ölçüsüne karar vermeden önce bazı sorulara yanıt bulmanız gerekir. Örneğin tek başınıza mı uyuyacaksınız?

Sabahları yatağınıza gelip sizi uyandıran ya da geceleri sizinle birlikte uyumak isteyen çocuklarınız var mı? Yatağınızda sizinle birlikte uyuyan bir evcil hayvana sahip misiniz?

Kendinize bunlara benzer soruları yöneltip yanıtladıktan sonra verdiğiniz cevaplar ışığında çift kişilik yatağınızın ölçülerine karar verebilirsiniz.

duvarda asılı çerçevelerin önünde konumlandırılmış çift kişilik yatak

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, geceleri verimli bir uyku uyumak isteyen ve yeni bir yatak satın almak isteyen kişilerin merak ettiği çift kişilik yatak ölçüleri nelerdir sorusunu ayrıntıları ile yanıtladık.

Buna ek olarak size en uygun yatak çeşitleri için Doğtaş’ın yataklar, yatak odası mobilyaları için de yatak odası kategorisini ziyaret edebileceğinizi hatırlatalım. Yaşamınızın her alanında kaliteyi, kusursuz konforu ve şıklığı hissetmek isterseniz Doğtaş Mobilya’yı tercih edebilir, zevklerinize en uygun mobilya çeşitlerini ve tamamlayıcı ürünleri size uygun fiyat seçenekleri ile satın alabilirsiniz!

Son olarak mobilya dünyasına dair merak edilenleri kaleme aldığımız keyifli ve bilgilendirici blog içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2022 Cuma