Evde Nişan Masası Nasıl Hazırlanır?

Evde Nişan Masası Nasıl Hazırlanır?

Evde nişan hazırlığı, son yıllarda nişan törenini aile içinde ve daha samimi bir ortamda gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk tercihi olarak öne çıkıyor. Evde yapılan söz ya da nişan gibi organizasyonlarda masanın süslenmesi, konuklar için hazırlanan ikramlıklar ve daha pek çok ayrıntı, nişan konseptine uygun olarak belirleniyor.

Mutlu bir birlikteliğe adım atacak kişiler için evlilik süreci, bir dizi hazırlığı ve büyük bir heyecanı da beraberinde getirir. Ailelerin birbirini tanıması ve çiftlerin birbirlerine söz vererek evlilik yolunda ilk adımı atmaları ile başlayan söz ve nişan kutlamaları, hem aileler hem de gelin ve damat adayı için çok özel ve önemli.

Eğer siz de nişanınızı aile arasında yapmayı planlıyor fakat çok uğraşılmamış gibi görüneceğine dair endişeleriniz var ise bu konudaki kaygılarınızı bir kenara bırakabilirsiniz.

Çünkü kısıtlı bir zaman içerisindeyseniz ve nişan organizasyonunun olmazsa olmazı nişan masası ile ilgili ilham alabileceğiniz dekorasyon önerilerine ihtiyacınız var ise tam şu an en doğru yerdesiniz!

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu içeriğimizde, yeni bir yuva kurmak üzere ilk adımı atacak olan çiftlerimiz için evde nişan masası nasıl hazırlanır sorusunu yanıtlıyoruz.

Yazımızı sonuna dek okuyarak birbirinden şık ve göz alıcı fikirlerimizi değerlendirebilir; bu anlamlı akşamı hem kendiniz hem müstakbel eşiniz hem de konuklarınız için unutulmaz kılabilirsiniz!

Evde Nişan Organizasyonu İçin Unutulmaması Gerekenler

bir yastığın üzerinde duran iki alyans

Evde nişan masası hazırlığına dair önerilerimizi sizlerle paylaşmadan önce bu anlamlı akşam ile ilgili unutulmaması gereken tüm fikirleri geniş bir çerçevede değerlendirmek daha faydalı olacaktır.

Nişan ya da söz gibi organizasyonların evde yapılması; özel olmadığı ve hazırlık yapmak gerekmediği anlamına gelmez. Fakat gerçekten her detayı ile içinize sinen ve hayallerinizi süsleyen bir nişana ev sahipliği yapabilmek adına bazı ayrıntıların unutulmaması gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Çünkü bu, hazırlık sürecinin eksiksiz yürütülebilmesi adına kritik önem taşıyor.

Eğer siz de nişan töreninizi evde, yalnızca çok yakınlarınızın katılımı ile gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz önerilere kulak vermenizde fayda var:

 • Evde nişan organizasyonu için ilk olarak bir konsept belirlemeniz gerekiyor. Bohem bir atmosfer mi yaratmak istiyorsunuz? Yoksa misafirlerinizi vintage bir konseptle mi ağırlamak istiyorsunuz?Öncelikli olarak bu konuda kararınızı netleştirmek, sonraki adımlarda işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.
 • Nişan yüzükleriniz için şık bir nişan tepsisi seçmeniz gerekiyor. Nişan tepsisine karar verirken de organizasyonun genel konseptini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
  Eğer DIY uygulamalarından zevk alıyorsanız, nişan tepsisi olarak kullanmak için evinizde halihazırda var olan bir tepsiye küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Böylelikle nişan tepsiniz her ayrıntısı ile size özel olacaktır.

bir masanın üzerinde duran buket ve nişan yüzükleri

 • Hem sizin için hem de misafirleriniz için çok özel olan bu günde, anılarınızı ölümsüz kılmak adına bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz. Hatta eğer evinizde buna uygun bir alan var ise burayı fotoğraf çekimine uygun olarak dekore edebilirsiniz.
 • Nişan töreni evde olacağı için elbise seçiminizin de buna uygun olması gerekiyor. Abartıdan uzak, doğal ve şık bir nişan elbisesi seçmeniz, kendinizi hem daha rahat hem de daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
  Nişanda saçlarınızın ve makyajınızın da nişan elbiseniz ve ortamın genel atmosferi ile bütünlük oluşturmasına dikkat etmelisiniz.
  Nişan masasının nasıl dekore edildiği de, evde yapılan nişan törenlerinde önem taşıyan bir başka ayrıntı. Nişandaki tüm hazırlıklarınızda olduğu gibi masa dekorasyonu konusunda da belirlediğiniz konsepte bağlı kalmak, nişana dair detayların bir bütün oluşturmasına yardımcı olacaktır.
 • Sözünü ettiğimiz tüm bu ayrıntılara gereken özeni gösterdiğinizde evde yaptığınız nişan töreninin hem sizleri, hem ailenizi hem de o gün yanınızda olan tüm akraba ve dostlarınızı mutlu edeceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Nişan hazırlığı için dikkate almanız gereken temel noktaları belirttikten sonra dilerseniz artık evde nişan masası oluştururken ilham alabileceğiniz fikirleri inceleyelim!

Evde Nişan Masası Hazırlayacaklar İçin Fikirler

evde nişan töreninde kullanılan bir nişan tepsisi ve buket

Daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi hazırlıklara girişmeden önce bir konsept belirlemek ve nişan masasından tutun da nişan tepsisine kadar yapacağınız tüm hazırlıkları bu konsept ışığında gerçekleştirmek hazırlık sürecini çok daha kolay bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

Evde nişan yapmaya karar verdiyseniz hiç şüphesiz zihninizde uçuşan sorulardan bir tanesi de nasıl bir nişan masası hazırlamanız gerektiğidir. İşte nişan masası hazırlarken ilham alabileceğiniz 5 öneri!

1. Evde Nişan Konseptine Uygun Bir Masa

evde nişan konseptine uygun olarak dekore edilmiş bir masa

Nişanda ikramlıkların konulacağı, gelin ve damat adayının pasta keseceği ve fotoğraf çekiminin yapıldığı alan genellikle masanın önü olduğundan masa seçiminin doğru yapılması, evde organize edilen nişan törenlerinde çok önemlidir.

Bunun için evinizde halihazırda var olan yemek masasını kullanabileceğiniz gibi daha nişandan sonra da kullanabileceğiniz, evinizin genel dekorasyonuna uygun yeni bir masa da satın alabilirsiniz.

Eğer yeni bir masa almak niyetindeyseniz, masa seçiminde hem evinizin büyüklüğü, hem de ailenizde yaşayan kişi sayısının önemli bir rol oynadığının altını çizmekte fayda var. Öte yandan masayı daha sonra da kullanacağınızı göz önünde bulundurarak tercihinizi odanın tasarımına uygun biçimde yapabilirsiniz.

Eğer kaliteli ve şık bir masa arıyor fakat seçim yapma noktasında kararsız kalıyorsanız, Doğtaş’ı geniş ürün yelpazesinde yer alan hem şık hem de modern ve kullanışlı yemek masası alternatiflerine göz atmadan karar vermemenizi tavsiye ederiz.

2. Nişan Masasını Tamamlayacak Bir Masa Örtüsü

üzerinde çiçekler olan bir nişan masası örtüsü

Eğer nişan masasının çıplak görünmesinden çekiniyorsanız ya da masanız istediğiniz görünüme sahip değilse üzerini şık bir masa örtüsüyle örtmek hayat kurtaran bir fikir olabilir.

Nişan konseptine ve masanın büyüklüğüne bağlı olarak seçtiğiniz renk ve büyüklükteki masa örtüleri, ev dekorasyonunu şık bir şekilde tamamlarken masanın da zarar görmesini engeller.

Eğer modern bir tarz benimsediyseniz modern masa örtülerini tercih edebilirsiniz. Romantik bir görünüm için de aradan yıllar geçse de modası geçmeyen dantel masa örtüleri harika bir seçim olacaktır.

Ek olarak, yemek masasının üzerine yerleştireceğiniz masa örtüsünün diğer nişan aksesuarları ile uyumlu olması gerektiğinin de altını çizelim. Çünkü unutmamalısınız ki tasarımlarınızda her bir ayrıntının bir bütünlük oluşturması, herkes tarafından beğenilmesine katkı sağlayacaktır.

3. Çiçeklerin Eşlik Ettiği Romantik Görünüm

evde nişan masasından sarkan çiçekler

Evinizde bulunan herkes için önemli olan bu akşamı biraz daha romantik kılmaya ne dersiniz? Evde nişan masası hazırlarken masayı nasıl süsleyeceğinizi de aklınızda canlandırmanız gerekiyor.

Nişan masasını tasarlarken minimal ve doğal bir görünüm oluşturmaya dikkat ederek, romantik bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Masa için seçtiğiniz aksesuarların yanı sıra soft renklerde ve konseptinize uygun romantik çiçekler, hayallerinizdeki gibi mükemmel bir görünümün kapılarını aralar.

Bu anlamda, sevdiğiniz ve mis kokulu gerçek çiçekleri tercih edebileceğiniz gibi yapay olanları da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Çiçeklerinizi evde bulunan ve kullanmaktan hoşlandığınız şık bir vazonun içine yerleştirerek masanın uygun bir köşesinde konumlandırabilirsiniz.

4. Aksesuarlarla Zenginleştirilmiş Bir Atmosfer

bir tepsinin üzerinde duran gold aksesuarlar

Aksesuarlar, evde nişan organizasyonlarının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Özellikle masa süslemelerinde büyük rol oynayan aksesuarlar, nişan konseptini zenginleştiren önemli ayrıntılar olarak ön plana çıkıyor. Peki nişan masası için uygun aksesuarları nasıl seçeceksiniz?

 • Öncelikle nişan teması ile uyumlu olacak bir nişan tepsisi seçmeniz gerekiyor. Nişan töreni gerçekleşene ve yüzükleriniz takılana dek nişan tepsisini nişan masasının bir köşesinde sergileyebilirsiniz.
 • Masanın üzerine çeşitli aksesuarlar koyarak son derece şık bir atmosfer yaratmanız mümkün. Müstakbel gelin ve damadın mutlu anlarının olduğu fotoğrafları da nişan masasının etrafına asabilir ya da nişanın temasına uygun bir çerçevenin içerisine yerleştirebilirsiniz.
 • Şamdanlar ve içerisine yerleştireceğiniz şık mumlar da evde nişan organizasyonlarını daha iddialı kılan aksesuar seçenekleri arasında yer alıyor. Ek olarak minik mumlar ile göz yormayan ama dikkat çeken bir görünüm yakalamanız mümkün.
 • İçerisine çiçek yerleştirmek ya da yalnızca masa dekorunu tamamlaması için irili ufaklı vazolar da kullanabilirsiniz.
 • Son olarak aynalı ya da cam objeler de son dönemin trend aksesuarları arasında yer alıyor. Çerçevelerinizi, nişan tepsisini hatta çikolata kutusunu bu tarz modeller arasından seçebilirsiniz. Eğer kararsız kaldıysanız Verena Home Aynalı Obje’yi de seçenekleriniz arasına ilave ederek değerlendirmenizi öneririz.

5. Yansımalarla Yaratılmış Şıklık

nişan masası sunumu

Aydınlatma, ev dekorasyonunda olduğu gibi evde nişan organizasyonlarında da unutulmaması gereken ayrıntılar arasında yer alıyor. Genellikle şık bir fonun üzerine yerleştirilen masaların önüne asılan aydınlatma ürünleri, özellikle bu alanda yapılan fotoğraf çekimlerini daha da kusursuz hale getiriyor.

Siz de nişan masasının önüne ışıklandırmalar asabilir ya da masanın üzerini mum ya da daha farklı aydınlatma alternatifleri ile renklendirerek göz alıcı bir görünümün kapılarını aralayabilirsiniz.

Sözünü etmiş olduğumuz fikirlerden ilham alarak nişan masasını kusursuz bir şekilde organize edebilirsiniz. Yalnızca nişan masası hazırlarken değil tüm davetlerinizde hazırlık aşamasını özenli bir şekilde yürüterek hayal ettiğiniz gibi bir akşama imza atabilirsiniz.

Hazırlık sürecinde yapacağınız küçük ama etkili dokunuşlar, her şeyin istediğiniz gibi olmasına katkı sağlayacak; nişan törenini çok daha mutlu bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Sizler için dekorasyona dair hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için Doğtaş Blog’u takipte kalmayı unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2021 Salı