Giyinme Odaları İçin 8 Fonksiyonel Dekorasyon Önerisi

Ayakkabı dolabının olduğu bir giyinme odası

Kıyafetler, takılar, ayakkabılar ve daha birçok şeyi barındıran giyinme odaları, ev dekorasyonu içinde ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu odalar, evin diğer bölümleri içinde belki de en kişisel alanlardan biri olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla giyinme odası dekore ederken planlı, özenli ve tabii ki zevk sahibi adımlar atmakta büyük fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Gerek salon ve oturma odaları, gerek yatak odası, gerek yemek odası, gerekse çocuk ve genç odaları için her tür mobilya ihtiyacınıza tarz ve uyumu bir arada sunan geniş ürün yelpazesi ile yanıt bulan Doğtaş olarak biz de giyinme odanızı dekore ederken de size yardımcı olmak istedik.

Bu doğrultuda, stilinizi yansıtabileceğiniz kullanışlı ve zevkli bir giyinme odası için önem vermenizde yarar olabileceğini düşündüğümüz dekorasyon önerilerimizi derledik. Siz de bu fikirler arasından ihtiyacınıza ve beğenilerinize uygun olanları dikkate alabilir ve kendi giyinme odanızı zevkle dekore edebilirsiniz.

Giyinme odası dekorasyonunun yanı sıra yatak odası dekorasyonuna dair ipuçları edinmek için ise buraya tıklamanız yeterli!

Modern Bir Giyinme Odası İçin Uygulayabileceğiniz Fikirler

Boydan aynalı giyinme odası

Giyinme odaları, doğaları gereği işlevsel olması gereken alanlardır. Ancak bu, aynı zamanda dekoratif ve tarz sahibi bir odaya sahip olmanın önünde bir engel değildir. Ev mobilyalarında tarz ve uyumun adresi Doğtaş’ın önerileri doğrultusunda hem estetik hem de fonksiyonel bir giyinme odası yaratabilmeniz mümkün.

Bu anlamda öncelikle amacına uygun bir tasarıma sahip giyinme odası için ilk olarak kıyafetlerinizin, ayakkabılarınızın ve giyinme odasında muhafaza edeceğiniz tüm eşyaların envanterini çıkarmanızı tavsiye ederiz. Böylece mobilya ve depolama çözümleri konusundaki ihtiyaçlarınızı en baştan belirleme şansı bulabilirsiniz.

Öte yandan eşyalarınızın sayısı kadar önem taşıyan bir diğer nokta da giyinme odası için ayırabileceğiniz alanın büyüklüğü. Nihayetinde evin bölümlerinin boyut bakımından müsaitliği, dekorasyon açısından kritik bir önem taşımaktadır. Bu noktayı göz ardı etmeniz halinde, kalabalık ve amacına uygun olmayan bir giyinme odası oluşturma ihtimaliniz olduğunu unutmamanızda fayda var.

Peki güne başlarken her duruma hazır olmanıza yardımcı olacak bir giyinme odası dekorasyonu için başka ne gibi fikirlere önem verebilirsiniz?

1. Yansıtmayan Duvar Renkleri Tercih Edin

Beyaz duvar boyalı giysi odası

Giyinme odaları genel olarak evin diğer bölümlerinden daha küçük metrekareli alanlardır. Duvar rengi ise ufak fakat önemli bir illüzyon yaratarak daha geniş ve ferah bir giyinme odasına sahip olabilmeyi mümkün kılan önemli bir detay olarak değerlendirilebilir.

Bu doğrultuda önceliğinizin açık renklerden yana olmasını öneririz. Açık renkler, odanın olduğundan daha büyük görünmesini destekleyecektir. Benzer şekilde parlak renkler tercih etmeniz de odanın geniş görünmesine yardımcı olacağı gibi kıyafetlerinizi denerken her detayı daha net bir şekilde görmenize katkıda bulunacaktır.

Buradan yola çıktığımızda açık ve parlak duvar renklerinin ışığı yansıtma özelliği sayesinde kıyafet seçimlerinizi daha doğru yapabileceğinizi savunmak mümkün. Tüm bu noktaları ve elbette kişisel zevklerinizi dikkate alarak yapacağınız renk seçimleri, giyinme odanızın tam da tarzınıza uygun ve fonksiyonel olmasını sağlayacaktır.

2. Kendinize Alan Bırakın

Giysi odası dekorasyonu

Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi giyinme odalarının çoğu zaman dar ve küçük formlu alanlar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, kendinize bir hareket alanı yaratabilmenizin önemi daha da artıyor. Çünkü hareket alanına sahip olmak, içerisinde kendinizi boğuluyormuş gibi hissetmeyeceğiniz bir giyinme odası oluşturabilmeyi mümkün kılıyor.

Ayrıca hareket alanı size konfor da sağlayacaktır. Kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı ve diğer aksesuarlarınızı rahatlıkla denemenizi sağlayacak hareket alanını yaratabilmek için ise özellikle dolaplarınızı seçerken sürgülü kapı özelliği bulunan mobilyaları tercih etmenizde fayda olduğu konusunda uyarmadan geçmeyelim.

Bu anlamda Doğtaş’ın 2 kapaklı ve sürgülü Clara Giyinme Dolap ürünü, sizin için en uygun seçimlerden biri olabilir. Kıyafetlerinizin tümünü muhafaza etmenizi sağlayacak tüm Doğtaş giyinme dolabı modellerini incelemek için ise buraya tıklamanız yeterli.

3. Fonksiyonel Mobilyalar Kullanın

Beyaz dresuar

Giyinme odası; işe gitmeye, özel bir davete, geziye, arkadaş buluşmasına ve diğer durumlara uygun hazırlığı yapmak için kullanacağınız fonksiyonel bir alan olduğuna göre çok amaçlı ve tabii ki olabildiğince işlevsel mobilyalara da ihtiyacınız olacağını öngörebiliriz.

Ek olarak, giyinme odanızda halihazırda sınırlı bir alana sahip olacağınızı düşünürsek fazlalık yaratabilecek eşyalara da zaten yer olmayacağını savunabiliriz. Fakat konumuzun dekorasyon olduğunu da unutmamak gerekiyor. O halde hem estetik görünüme sahip hem de işlevsel mobilyalar ile giyinme odanızı dekore etmeniz en doğru karar olacaktır.

Örneğin ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından dresuarlar, giyinme odaları için en kullanışlı ve şık mobilyalardan biri olabilir. Hem aksesuarlarınızı depolayabileceğiniz hem de bir makyaj masası gibi kullanabileceğiniz dresuar seçeneklerini görüntülemek için ise tıklayın.

4. Doğru Aydınlatmaya Önem Verin

Giyinme odası dekorasyonu

Evinizin genel dekorasyonunu tamamladığı gibi diğer dekoratif detayları da ortaya çıkarmada kilit rol oynayan avize ve lambader gibi aydınlatma ürünleri, giyinme odanız için de önemli bir obje olarak karşımıza çıkıyor.

Hem kıyafetlerinizi denerken yanılmamak hem de göz sağlığınızı riske atmamak adına da önem vermenizde yarar olan aydınlatma ürünü seçimi, buradan da anlaşılacağı üzere mutlaka dikkate alınması gereken bir konu. Bu doğrultuda giyinme odasında gözünüzü yormayacak detaylara sahip, yeterli seviyede aydınlatma sağlayabilecek türde ürünler seçmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

5. Farklı Boyutlarda Aynalar Kullanın

Aynalı giysi odası

Giyinme odası demek, ayna demek desek sanıyoruz ki siz de bize katılırsınız. Sonuç olarak denediğiniz kıyafetlerinizin, ayakkabılarınızın, kısacası kombinlerinizin üzerinde nasıl durduğunu görebilmeniz için giyinme odanızda farklı boyutlarda aynalara sahip olmanız şart.

Çünkü odanın farklı noktalarına yerleştireceğiniz aynalar sayesinde kendinizi ve kombininizin duruşunu farklı açılardan görerek en doğru seçimi yapabilirsiniz. Hatta boydan ayna özelliğine sahip giyinme dolaplarını tercih ederek bu konuda işinizi daha pratik hale getirebilmeniz de söz konusu.

6. Depolama Alanları Yaratın

İçinde kutular bulunan giysi dolabı

Giysi odası, özellikle evli çiftler için tüm kıyafet ve özel eşyaların sığdırılması gereken bir alan olarak da değerlendirilebilir. İşte tam da bu nedenle giyinme odaları için her zaman yeni depolama alanlarına ihtiyaç olacağını savunmak hiç de yanlış olmayacaktır.

Aksi halde bir süre sonra yeni kıyafetlere, ayakkabılara ve diğer eşyalara yer kalmayacağı rahatlıkla öngörülebilir. O halde bol raflı, çekmeceli, kutulanmış ve tabii ki askılı depolama çözümleri, giyinme odaları için en ideal yatırımlardan biri olacaktır dersek, sanıyoruz ki siz de bize katılırsınız.

7. Zemini İhtiyaca Uygun Dekore Edin

Halı üzerinde duran sandalye

Giyinme odalarının zemini, ayakkabı ve terlik gibi ürünleri rahatça deneyebilmek için parke ile kaplanmaktadır. Ancak dilerseniz giysi odası dekorasyonunu güçlendirmek adına zeminin tamamını kaplamayacak şekilde bir kilim veya halı da kullanabilirsiniz.

Üstelik halı/kilim ürünlerinin zemini dekore etmelerinin yanı sıra ısı ve ses yalıtımı sağladığını da unutmamakta fayda var.

Halı ve kilim gibi bir tamamlayıcı ürün seçerken de elbette dekorasyon zevkinize uyan ve giysi odasının atmosferi ile de bütünleşecek türde desenler ve renkler seçmeniz yararınıza olacaktır.

8. Dağınıklığa Geçit Vermeyin

Düzenli giysi dolabı

Giyinme odaları, doğası gereği çok çabuk dağılabilen mekanlar olduğu için düzen sağlamak adına ekstra özen göstermeniz gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Aksi halde kalabalık ve dağınık bir ortamda aradığınız hiçbir şeye kolayca ulaşamayacağınızı öngörmek hiç de zor olmayacaktır.

Bu anlamda ilk olarak giysi odasındaki kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı, çantalarınızı ve diğer eşyalarınızı her zaman düzgün bir şekilde yerlerine koymanızı tavsiye ederiz. Böylece herhangi bir eşyanızı kaybetme ihtimalinizi de en aza indirebilmeniz mümkün.

Ayrıca eşyalarınızı kategorilendirerek yerleştirmek de hem düzen sağlamak hem de ihtiyaç anında aradığınız bir ürüne ulaşmak açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır. Giyinme odalarının yanı sıra hayatınızın her alanında düzen alışkanlığı edinmenize zemin hazırlayacak KonMari yöntemi hakkında bilgi edinmek için de buraya tıklayarak ilgili içeriğimizi görüntüleyebilirsiniz.

Ev dekorasyonu konusunda size ilham verebilecek diğer fikirlerimiz için ise blog sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2020 Cuma