12 Adımda Kitap Okuma Köşesi Hazırlayın!

aydınlık kitap okuma köşesi

Çoğu zaman günlük hayatın karmaşası, iş, okul, bizleri hiç bitmeyecek gibi görünen bir döngünün içinde sürekler durur. Sürekli koşmak zorunda olduğumuz bu maratonun içinde sığınacak dinlenme, yavaşlama, ve günlük telaştan uzakta huzur bulma yerleri ararız.

İşte, kitap okuma köşeleri de rahat bir koltukta gevşeyip farklı dünyalara dalmak isteyen kitap kurtlarının ev içerisinde rahatlığı ve huzuru bulduğu bu sığınaklardandır. “Peki, okuma köşesi nasıl hazırlanır?” diyorsanız, konforlu ve modern mobilyaların adresi Doğtaş olarak hazırladığımız bu içeriği inceleyerek siz de 12 adımda kendinize ait bir kitap okuma köşesi hazırlayabilirsiniz!

1.Kitap Okuma Köşesi İçin İhtiyacınız Olanları Listeleyin

rahat tekli koltuk

Okuma köşeleri aslında tamamen sizin nasıl rahat ettiğinize bağlıdır. Sonuç olarak evin bu köşesi, sizin için bir dinginlik noktası olacak şekilde dekore edilmelidir. Aşağıda sıralayacağımız mobilyalar ve dekorasyon ürünleri tamamen kişisel zevkinize kalmıştır.

Bunları isterseniz satın alabilir, isterseniz de evinizde hali hazırda bulunan mobilyaları bir araya getirerek kendinize kitap okuma köşesi hazırlayabilirsiniz:

  • Rahat bir kitap okuma koltuğu veya kitap okuma sandalyesi
  • Kitap okuma lambası
  • Kitap okuma köşesi olmazsa olmazı; kitaplık
  • Kitapları koyacak bir yer; sehpa
  • Dekoratif aksesuarlar ve bitkiler

2.Kitap Okuma Koltuğunuzu Yerleştirin

kitap okuma köşesi ve berjer

Okuma köşelerinin en belirleyici özelliği konforlu olmalarıdır. Hazırlayacağınız okuma köşesine rahat bir kitap okuma koltuğu yerleştirin. Bu sayede uzun saatler boyunca hiç rahatsız hissetmeden kitabınızın derinliklerine dalabilirsiniz.

Kalitesi ve uzun ömürlü mobilyalarıyla öne çıkan Doğtaş’ın, çeşitli renk ve çizgilere hakim, tasarım kitap okuma koltukları tam da aradığınız rahatlıkta.

3.Yer Minderi de Olur

çocuğu ile yerde kitap okuyan baba

Eğer kitap okuma köşesi için daha otantik bir yaklaşım benimsemek isterseniz, koltuk yerine yer minderleri de kullanabilirsiniz. Farklı desen, kumaş ve renk seçimde minderler ile kendi tarzınızı da yansıtabilirsiniz. Sırtınızı dayayacağınız duvara da minderler veya yastıklar yerleştirirseniz daha rahat edebilirsiniz.

Ancak yine de yer minderlerinin kitap okuma koltuğu kadar konforlu olmadığını belirtmekte fayda var.

4.Kitap Okuma Lambası ile Aydınlanın

gri berjer

Aslına bakarsanız ev içerisinde, okuma köşeleri için en uygun noktalar bol bol gün ışığı alan pencere kenarlarıdır. Ancak böyle bir alan yoksa da doğru bir kitap okuma lambası seçimi ile kitap okumak için yeterli ışığı elde edebilirsiniz. Akşam saatleri için de yalnızca odanın tavan lambası yeterli olmayabilir.

Dolayısıyla aydınlık bir kitap okuma köşesi için bir sehpa üzerine tasarım masa lambası veya koltuğunuza ışık gelecek şekilde modern veya klasik lambader yerleştirebilirsiniz.

5.Kitaplık Başucunuzda Olsun

büyük modern kitaplık ve iki bitki

Kitaplığı okuma koltuğunun yakınına yerleştirerek minik bir kütüphane havası yaratabilirsiniz. Kitaplık aynı zamanda kitap okuma köşesinin, “okuma köşesi” olduğunun göstergesi olarak da belirleyici bir parçadır.

Hayalinizdeki kitaplığı bulmak için Doğtaş’ın dekoratif kitaplık, beyaz kitaplık, dolaplı kitaplık, metal kitaplık gibi farklı kitaplık modelleri ile beğeninize sunduğu geniş ürün yelpazesine göz atabilirsiniz.

Kitaplığınızı düzenlemek isteyip nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, Kitap Kurtları İçin Kitaplık Düzenleme Önerileri başlıklı içeriğimize göz atmanızda fayda var.

6.Koltuğun Yakınına Bir Sehpa Yerleştirin

lacivert berjer koltuk

Kitap köşesi dinlenmek ve gevşemek için birebirdir. Kitap okuma koltuğunuzun kenarına veya önüne dekoratif sehpa yerleştirebilirsiniz. Yan sehpalar kitap, kup, demlik ve benzeri eşyaları yakınınıza koymak için oldukça işlevsel olacaktır.

Sehpanızın üzeri de şık görünsün isterseniz Sehpa Üstü Aksesuar Fikirleri Evinize Tarz Katacak! Başlıklı içeriğimizden fikir edinebilirsiniz.

7.Duvar Galerisi Oluşturun

duvar galerisi ve sarı berjer

Köşenizin demirbaşlarını yerleştirmeyi tamamladıysanız sıra geldi kişisel tarzı yansıtan okuma köşeleri hazırlamaya. Eğer okuma köşesi için tasarım fikri arıyorsanız, köşenizin duvarlarında ufak bir duvar galerisi oluşturabilirsiniz. Hoşunuza giden ve size okurken ilham verecek tabloları, posterleri, çizimleri duvar galerisi oluşturmak için asabilirsiniz.

8.Koltuğa Yumuşak Bir Kırlent ve Battaniye Koyun

battaniye ile kitap okuyan kadın

Konforlu bir kitap okuma koltuğu sizi fazlasıyla rahatlatarak uykunuzu da getirebilir. Bu durumda küçük, tatlı şekerlemelerin kimseye zararı olmaz. Sonuçta kitap okuma köşeleri, rahatlayın diye hazırladığınız yerlerdir. Uykuya dalarsınız diye koltuğunuza küçük bir battaniye veya şal koyabilirsiniz. Bu, hem dekoratif açıdan şık duracaktır hem de hareketsizlikten üşüdüğünüzde ısınmanıza yardımcı olması açısından işlevsel olacaktır.

Dahası, soğuk kış günlerinde ayaklarınızı uzatıp, battaniyenizin altında, sıcak kahvenizi yudumlayarak kitap okuduğunuzu düşünmek sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

9.Doğada Hissetmek İçin Ev Bitkileri Alın

yeşil berjer koltuk ve salon bitkileri

Bir ormanın derinliklerinde kuş cıvıltılarıyla kitap okumak ruhunuza iyi gelmez miydi? Kaotik şehir hayatı içerisinde bunu yapmak pek de mümkün olmasa da doğada olma hissini evinize taşıyabilirsiniz. Nasıl mı?

Farklı cinslerde ve büyüklüklerde, fazla bakım gerektirmeyen salon bitkilerini, kitap okuma köşesi kenarına yerleştirerek kendi küçük bahçenizi yaratabilirsiniz. Bitkiler, okuma köşeleri için eşi bulunmaz bir dekoratif görünüm yarattığı gibi aynı zamanda ilham verici bir ortam da oluşturur.

10.Yumuşak Bir Halı Serin

bej rengi berjer ve mumlar

Ayaklarınızın altında yumuşak ve hatta tüylü bir halı yerleştirebilirsiniz. Okuma köşesi dekorasyonu açısından da küçük bir halı bir hayli fark yaratacaktır. Modern bir görünüm yakalamak için yapay post veya oryantal esintiler için klasik Türk veya İran halısı kullanabilirsiniz.

Bonus fikir: Klasik dokuma Türk halıları genel olarak kırmızı veya turkuaz tonlar içerir. Bu tarz bir halı kullandığınızda renk olarak yeşil kitap okuma koltuğu tercih edebilirsiniz.

11.Daha Fazla Konfor İçin Puf Kullanın

Puflar kitap okuma köşesi dekorasyon açısında bir artı sağlar. İster tüylü bir puf isterseniz de kitap okuma koltuğu ile aynı renkte veya uyumlu bir renkte puf tercih edebilirsiniz.

Sandıklı puflar, saklama alanı anlamında size fazladan depolama yeri imkanı verir. Sağda solda dağınık duran boyutu küçük eşyaları rahatlıkla sandıklı puf içerisine yerleştirerek gözle görülür dağınıklıktan kurtulabilirsiniz.

Dekoratif puflar, okuma köşeleri tasarımını güzelleştirmekle beraber, işlevsellik de sağlarlar. Uzun süre boyunca aynı yerde oturmaktan ağrıyan bacaklarınızı, puf üzerine uzatıp kitap okumaya kaldığınız yerden rahatça devam edebilirsiniz.

12. Aksesuarlar İle Karakteristik Dokunuşlar Yapın

mavi berjer ve dekoratif aksesuarlar

Kitap okuma köşeleri, dekoratif aksesuarlar ile sizi yansıtabilir. Tamamen size ait ve sizi yansıtan bir okuma köşesi için;

  • Farklı büyüklüklerde biblolar kullanabilir,
  • Pampas gibi kurutulmuş veya yapay bitkiler yerleştirebilir,
  • Peri led ışıklarıyla masalsı bir ortam yaratabilir,
  • Kokulu, kokusuz, yapay veya gerçek mum çeşitleri ile süsleyebilirsiniz.

Mükemmel Kitap Okuma Köşesi İçin Daha Fazla İpucu

aydınlık odada yeşil berjer

Evinizin kitap kokan köşesi, “kitap okuma köşesi nasıl hazırlanır?” adım adım inceledik. Peki okuma köşeleri her alana olur mu? Okuma köşeleri hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kusursuz bir kitap okuma köşesi hazırlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ev Halkının Az Geçtiği Alanları Tercih Edin

Kitap okuma köşesi dikkatinizin dağıtılmayacağı, kitap okumak ve dinlenmek dışında başka şeylerle uğraşmayacağınız, stressiz bir alan olmalı. Dolayısıyla, ev halkının sıklıkla kullandığı, salon gibi odalar veya antreler kitap okuma köşeleri için uygun yerler değildir.

Bunun yerine, yatak odanızın bir köşesine, çalışma odanıza veya ev halkının fazla kullanmadığı bir odaya kitap okuma köşesi oluşturmak daha mantıklı olacaktır.

Mutlaka Yeterli Işık Veren Bir Lamba Bulundurun

Okumak için elbette ki ışık gereklidir. Yetersiz ışık ile okuma yapmaya kalktığınızda bir süre sonra gözleriniz ağrımaya başlayabilir. Buna sebebiyet vermemek için ev içerisinde yeterli ışık alan bir noktada kitap okuma köşesi oluşturmak ve de sağlıklı bir şekilde okumanızı kolaylaştıracak bir lamba edinmek oldukça önemlidir.

Okuma Köşeniz Teknolojiden Uzak Olsun

kahve yudumlayarak kitap okuyan kadın

Kitap okuma köşesi sizi günlük hayatın tüm karmaşasından, gürültüsünden uzaklaştırmalı ve sizi ruhsal veya fiziksel olarak yıpratan faktörlerden de izole olmalıdır.

Sosyal medya farketmeseniz de psikolojik olarak insanları yıpratır ve vaktin çoğunu boşa geçirmeye sebep olur. Hal buyken siz de okuma köşenizi tv, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerden uzak tutarak ruhunuza adeta detoks yapabilirsiniz.

Evin Fazla Ses Almayan Bir Alanını Kullanın

Kitabınızı dikkatiniz dağılmadan okumak ve kolayca odaklanabilmek için kitap okuma köşesi evin en az ses alan yerinde olmalıdır. Siz hayal gücünüzün derinliklerindeyken içeriden televizyon sesi duymak sanıyoruz ki kitap okumanın büyüsünü kaçırabilir.

Doğrudan Güneşi Perdeyle Engelleyin

Gün ışığının, kitap okurken gözlerinizin rahat etmesi açısından olumlu olduğunu belirttik ancak öğle vakitlerinde doğrudan kitap okuma köşesi üzerine vuran gün ışığı pek çok açıdan rahatsızlık verici olabilir. Bu durumda, eğer okuma köşesi pencere kenarında ise, fon bir perde ile yakıcı gün ışıklarının önüne geçerek okumanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Siz de yukarıda sıralamış olduğumuz adımlar ve öneriler ile her kitapseverin hayalini kurduğu kitap okuma köşesine sahip olabilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2020 Cuma