Mutluluğun Şifresi Hygee

Mutluluğun Şifresi Hygee

Son günlerde ismini sıkça duymaya başladığımız bir akım Hygee. Aslında bir yaşam felsefesi. Sıcak bir ortam yaratma, gevşeme ve rahatlama sanatı olarak tanımlanıyor. Dünyanın en mutlu insanları olarak kabul edilen ve zirveyi de kimseye bırakmayan Danimarka’nın insanlığa armağan ettiği bu felsefe; kötü giden şeylerden bile mutluluk çıkarmak, ufak değişikliklerle hayatı huzurlu kılmak ve pozitif enerji veren aktiviteler yapmak üzerine kurulu. Mottosu ise çok basit; Mutluluğu uzakta arama BEN’i bırak, BİZ’i benimse İç huzurunu asla kaybetme Sevdiklerinle vakit geçir Gülümse ki, ruhun aydınlansın

L koltuk

Kısaca Hygee; sıcak bir kahve eşliğinde izlenen filmler, yağmurda yürüyerek doğayı selamlamak, yorucu bir günün ardından müzik dinlemek, arkadaşlarınızla yiyeceğiniz bir akşam yemeği, sevgiliniz ya da eşinizle bir hamağa uzanıp kitap okumak, hatta çikolatalı kurabiye yapmak anlamına geliyor. Yani; anı yaşamak ve bu anlardan mutluluk çıkarmayı öneriyor.

oturma grubu

Tüm dünyaya yayılan ve mutluluğun şifrelerini veren bu akımın dekorasyona yansıması da elbette yadsınamazdı. 2017 yılının sonlarına doğru hayatımıza giren bu akımın, uzun yıllar boyunca dekorasyon trendlerin etkileyeceği de bir gerçek. Çünkü Hygee’nin temelleri mutluluk, rahatlık ve huzur üzerine inşa edilmiş. Yalın ve sade yaşam alanları yaratmak ise ön koşul. Ahşabın sıcaklığını pastel tonlarıyla dengelemek, ferah yaşam alanları yaratmanın ana unsurlarından. İskandinav tarzı mobilyalar, pastel tonların ağırlıkta olduğu aksesuarlar, üst üste atılmış kilimler, kokulu mumlar, peluş örtüler ve yemyeşil bitkiler de Hygee’nin olmazsa olmazlarından.

koltuk detay

Daha aydınlık bir ortam yaratmak içinse önerilen duvar rengi; beyaz. Ancak burada biraz esneklik yapma hakkınız var. Zira, Danimarkalılar 365 günün 300 gününü karanlık ve loş bir ortamda geçirdiklerinden, beyazın ortama kattığı ferahlık hissine ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle de, renkler konusuna daha cesur davranabilirsiniz. Duvarlarınızı pastel tonlarına hatta çağla yeşiline bile boyayabilirsiniz. Yeter ki, sizi mutlu eden bir ortam yaratabilin. Düşünsenize; kocaman yastıkları olan geniş bir kanepe, üzerine atılmış örgü yastıklar, gün ışığının tüm enerjisini eve taşıyan tül perdeler, arkadaşlarınızla yemek yiyebileceğiniz büyük bir masa, sandalyelerine atılan peluş hayvan postları ve atmosferi daha da keyifli hale getiren lokal aydınlatmalar... Böyle bir ortamda kim mutsuz olabilir ki?

koltuk detay

Hygee ile mutluluk kat sayınızı artırmak için, çeşitli noktalarda mum kullanın, sizi rahatlatan bir müzik açın ve sevdiklerinizle huzur dolu bir anın tadına varın. Biraz yavaşlayın ve yaşamın keyfini çıkarın. Çünkü mutluluk, küçük zevklerde gizli…

Created On: Wednesday, May 2, 2018

Tags