İş Yeriniz İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ofis Dekorasyon Önerisi

İş Yeriniz İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ofis Dekorasyon Önerisi

Ofis dekorasyon fikirleri, profesyonel çalışma hayatında hem motivasyonu arttırmak hem de iş yerini ziyaret eden kişilerde olumlu bir izlenim oluşturabilmek açısından üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Peki çalışma saatlerini verimli bir biçimde kullanabilmek adına hayata geçirilebilecek ofis dekorasyon fikirleri nelerdir? Dikkatinizi dağıtmayacak biçimde tasarlanmış, çalışırken sizi motive edebilecek ve işinize odaklanmanıza yardımcı olacak bir ofis tasarımı oluşturmak için nelere dikkat edilmelidir?

Tarzın ve uyumun adresi Doğtaş Mobilya olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde üretkenliğinizi arttıracak, işlevselliğin yanı sıra şıklığı ile de beğeni toplayan ofis tasarımı fikirlerine yer veriyoruz.

Buna ek olarak, eğer evden çalışıyorsanız Home Office Nedir? Nasıl Verimli Bir Çalışma Ortamı Yaratılır? başlıklı yazımıza göz atarak evde çalışırken verimliliğinizi arttıracak ve motivasyonunuzu yükseltecek fikirleri öğrenebilirsiniz.

En Şık Ofis Dekorasyon Fikirleri

ofis toplantı masası

Tıpkı küçük evler gibi küçük ofisler de bu alanı geniş ve ferah gösterebilecek dekorasyon fikirlerine ihtiyaç duyarlar.

Peki hem kendi başınıza çalışırken hem de iş toplantılarınız esnasında yüksek bir performans sergilemenize yardımcı olacak ve ofisinizi ziyaret eden misafirlerinizin beğenisini kazanacak ofis dekorasyon fikirleri nelerdir?

İçeriğimizin devamında yer alan ofis tasarım fikirlerinden ilham alarak hayallerinizdeki iş ortamına sahip olabilirsiniz!

1. Ferah Bir Ofis Tercih Edin

minimal ofis dekorasyon tasarımı

Ofis dekorasyonu yaparken unutulmaması gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi, seçtiğiniz ofisin temiz ve ferah olması gerektiğidir. Bu nedenle eğer imkanınız var ise geniş olmasa da ferah bir ofise yerleşebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz ofis küçük ve karanlık ise çeşitli dekorasyon sırları ile çalışma ortamınızın görünümünü iyileştirebilirsiniz.

modern ofis dekorasyonu

Ofisinizi daha ferah bir yer haline getirecek önerileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ofisinizin camlarını doğru bir biçimde kullanarak ofise giren ışık miktarını arttırabilirsiniz. Eğer camlarda perde kullanacaksanız seçtiğiniz perdelerin ince olmasına ve ışığı geçirmesine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Buna ek olarak çalıştığınız saatlerde bilgisayar, tablet gibi elektronik eşyalarınıza ışık düşmesini engellemek adına jaluzi perde de kullanabilirsiniz.
 • Daha ferah bir ofis ortamı yaratmanıza yardımcı olacak bir diğer ipucu da camın karşısına ofis tasarımına uygun bir ayna yerleştirmektir. Böylece camdan giren doğal ışık aynaya yansıyarak ofisinizin tamamına dağılacaktır.

Ofisinizin tarzına uygun ayna modelleri için Doğtaş’ın ayna kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

2. Üretkenliğinizi Arttıracak Renkleri Kullanın

şık ofis dekorasyonu

Söz konusu ofis dekorasyonu olduğunda, renklerin doğru kullanımının üretkenliği ve çalışma motivasyonunu etkileyen en önemli ayrıntılardan biri olduğunu unutmamalısınız. Bu doğrultuda ofisinizi dekore ederken renk seçiminiz sırasında dikkatli davranmalısınız.

Ofis tasarımı için en çok tercih edilen renkleri sıralamak gerekirse;

 • Ofis duvarlarının bir kısmında ya da tamamında yeşil rengin kullanımına yer vererek enerjinizi her daim yüksek tutabilirsiniz.
 • Işığı yansıtan nötr bir renk olması nedeniyle beyaz rengi de büro dekorasyonunda kullanabilir, sade ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz.
 • Yüksek bir performans sergilemek için mavi rengin gücünden faydalanabilir, çalışma motivasyonunuzu artırabilirsiniz.
 • Ofisinizi dekore ederken dikkatinizin güçlü kalmasını istiyorsanız canlılığı ile dikkat çeken sarı renge de yer verebilirsiniz.

3. İşlevsel Mobilyalara Yer Verin

bitkilerin bulunduğu enerjik bir ortama ev sahipliği yapan ofis dekorasyonu

Ofislerin dekorasyonunda belki de en önemli ayrıntı, seçilen mobilyaların ergonomik olması ve çalışanlara konfor sunması gerektiğidir.

Örnek verecek olursak ofis dekorasyonunda tercih edilen masalar boyunuza, sandalyeler ise ağırlığınıza uygun olmalıdır.

Haftanın büyük bir bölümünde uzun saatler boyu masa başında çalışacağınız düşünüldüğünde, performansınızı düşürmemesi ve çeşitli ağrılara sebep olmaması için ofis mobilyası seçerken bu detay göz önünde bulundurulmalıdır.

Öte yandan tercih ettiğiniz masa ve sandalyelerin, işlevsel olması bir diğer önemli ayrıntıdır. Çekmece ve raf sayısı yüksek olan çalışma masaları ya da döner sandalyeler aradığınız konforu bulmanıza yardımcı olacaktır.

deri çalışma koltuğu

Son olarak eğer sizin dışınızda başkalarının da çalışacağı bir ofis ortamı yaratmaya çalışıyorsanız, çoklu çalışma masalarını da tercih edebilirsiniz.

Doğtaş Mobilya’nın Pan Home Office çalışma masası, şık ve ergonomik tasarımı ile ofislerinizde aradığınız rahatlığı ayaklarınızın altına serecektir.

4. Dinlenme Alanlarını Es Geçmeyin

iş yeri dekorasyonunda bulunan dinlenme alanı

İş yerinde çalışma odanızı dekore ederken vaktinizin tümünü çalışma ile değerlendirmenin bir süre sonra üretkenliğinizi azaltacağını belirtmekte fayda var. Bu doğrultuda ofis tasarımında, çalışırken yaptığınız molalarda dinlenebileceğiniz alanlara da yer vermenizi tavsiye ederiz.

Dinlenme alanlarını dekore ederken konforu odak noktası olarak belirlemeli, eşya seçimini buna uygun olarak yapmalısınız.

oyun odasında oyun oynayan iki kişi

Örneğin dönen ayakları ile dikkat çeken Oscar Berjer ya da zarif tasarımı ile beğeni toplayan Studio Üçlü Kanepe Takımı, çalışırken verdiğiniz kısa süreli molalarda dinlenmenize ve maksimum enerji depolamanıza yardımcı olacaktır.

Hem ofisiniz hem de eviniz için en güzel koltuk renginin hangisi olacağına karar vermek için Modası Geçmeyecek Koltuk Renkleri Nelerdir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak eğer çalışma ortamınız buna uygun ise dinlenirken zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacak, ofise uygun oyunlardan da faydalanabilirsiniz.

5. Doğru Aydınlatma Ürünlerini Kullanın

modern mobilyalar ile tasarlanmış iş yeri

Işığın çalışma verimliliği üzerindeki etkisini zannediyoruz ki bilmeyen yoktur. Bu nedenle ofis dekorasyonu yaparken doğru aydınlatma ürünlerinin tercih edilmesi de son derece önemlidir.

Dinlendirici etkisi yüksek, sıcak tonlarda ışık kaynakları kullanarak daha uzun saatler boyunca ve motive olmuş bir biçimde çalışabilirsiniz.

Öte yandan ofis ortamındaki yapay ışığın ne çok fazla ne de çok az olması gerekir. Çalışma alanına gölge düşmesini engelleyecek, sabit bir lamba ofis dekorasyonu için ideal olacaktır.

Bu doğrultuda, ofis tasarımına çok yakışacak aydınlatma alternatifleri için Doğtaş’ın aydınlatma ürünlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

6. Aksesuar Seçimine Özen Gösterin

altın sarısı rengi büyüteç

Ofis tasarımı yaparken aksesuar seçimini ihmal etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü aksesuarlar, tıpkı ev dekorasyonunda olduğu gibi ofis dekorasyonunda da tamamlayıcı unsurlar arasında yer almaktadır. Peki ofislerde tercih edilebilecek hem kullanışlı hem de şık ofis ürünleri hangileri olabilir?

 • Çalışırken kullanabileceğiniz renkli kalemleri şık bir kalemliğin içerisine yerleştirerek çalışma masanızın üzerinde konumlandırabilirsiniz.
  Ofiste büyüttüğünüz bitkileriniz için büro dekorasyonuna uygun vazo seçimleri yapabilirsiniz.
 • Buna ek olarak gün içerisinde aciliyeti olan konuları üzerine not edeceğiniz küçük not kağıtları da çalışma masalarının olmazsa olmaz aksesuarlarından sayılabilir.

çalışma masasının üzerinde duran ofis materyalleri

 • Üzerinde isminizin yazdığı bir isimlik, hem size hem de çalışma ortamınıza havalı bir görünüm kazandıracaktır.
 • Son olarak, çalışma masasının üzerine yerleştireceğiniz dekoratif mumlar, minik heykeller ya da masa süsleri de aksesuar olarak değerlendirebileceğiniz alternatiflere örnek gösterilebilir.

7. Duvarları Hareketlendirin

yazı tahtası, çalışma masası gibi mobilyaların yer aldığı ofis dekorasyon örneği

Duvarlar, ofis dekorasyonuna renk katan ve etkili bir biçimde kullanılması gereken alanlar arasındadır. Bu nedenle durağan bir stili engellemek adına duvar dekorasyonuna gereken özeni göstermenizi tavsiye ederiz.

 • Çalışma masanızın karşısındaki duvara bir saat asarak hem zamanı daha etkili bir biçimde değerlendirebilir hem de ofis tasarımını tamamlayabilirsiniz.
 • Öte yandan dilerseniz duvarları, sizi motive eden tablolar ile de süsleyebilirsiniz.
 • Çalışma masanızın tam önündeki duvara bir pano asarak, üzerine unutmamanız gereken çalışma notlarını; gördüğünüzde sizi mutlu edecek fotoğrafları ya da üzerinde sizi motive edecek notların yer aldığı tasarımları yerleştirebilirsiniz.

8. Depolama Alanlarını Özelleştirin

şık aksesuarların yer aldığı bir kitaplık

Ofis ve bürolarda, önemli evrak ve belgeleri bir biçimde saklayabileceğiniz depolama alanlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle ofisinizi dekore ederken modern ve şık kitaplıklara ya da kullanışlı konsollara yer verebilirsiniz.

Hem şık hem de fonksiyonel kitaplık arayışındaysanız Doğtaş’ın kitaplıkları arasından ofisinize en uygun kitaplığı bulabilirsiniz. Öte yandan Doğtaş tasarımcıları tarafından tasarlanan ve ofis ortamına da çok yakışacak home office mobilyaları da aklınızdaki ofis dekorasyonunu tamamlayabilir.

Tüm bunlara ek olarak, eğer dubleks bir çalışma ofisiniz var ise birkaç dekoratif fikir ile merdivenlerinizde dönüşüm yaratabilirsiniz. Bu konuya dair ipuçlarını, Evlerinize Şıklık Katacak 5 Merdiven Dekorasyon Fikri başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2022 Pazar