Home Ofis Nedir? Nasıl Verimli Bir Çalışma Ortamı Yaratılır?

Dijital teknolojilerin gelişmesiyle, mekandan bağımsız çalışmayı mümkün kılan home ofis kavramı giderek daha popüler halde geldi. Buna karşın home ofis nedir sorusunun tam karşılığını vermek pek de kolay değildir.

Kendi içinde belirli kurallara uymayı ve sorumluluk bilincine sahip olmayı gerektiren home ofis çalışma sistemi, hala birçok kişi tarafından serbest çalışma yöntemi olarak adlandırılıyor. Oysa ki ofis veya büro gibi iş ortamında olduğundan daha serbest çalışmak anlamına gelmeyen home ofis sisteminde sürdürülebilirlik için kişilerin oto-kontrol geliştirmeleri büyük bir önem kazanıyor.

Biz de evinizdeki konforun mimarı Doğtaş markası olarak ev rahatlığında çalışmanın tam olarak ne demek olduğunu, artı ve eksi yönlerini objektif bir şekilde ortaya koymak istedik. Bu doğrultuda siz de home ofis çalışma sistemini tüm ayrıntılarıyla öğrenebilir, home ofis çalışma ortamını nasıl verimli hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Evden çalışmak için dekore edilen Home ofis sistemine uygun çalışma ortamı

Zihinlerdeki Soru: Home Ofis Nedir?

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz üzere home ofis mantığını, iş yerinde bulunma zorunluluğu olmadan evden çalışabilmeye imkan tanıyan bir çalışma prensibi şeklinde tanımlayabiliriz. Hatta birçok girişimci, ev adresini resmi iş adresi olarak belirterek vergi levhası alabilmekte, müşterilerine fatura kesebilmekte, yani ticari faaliyetlerini evlerinden yasal olarak yürütebilmekte.

Ek olarak, günümüzde birçok işletmenin de çalışanları ile birlikte tamamen home ofis sistemine geçtiğini veya haftanın belli günlerinde home ofis çalıştığını gözlemliyoruz. Buradan da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi sorumluluk bilinci taşıyan herkesin rahatlıkla home office yöntemiyle evinden çalışmayı sürdürebileceği savunulabilir.

Ancak elbette her konuda olduğu gibi home ofis çalışma sisteminin de pek çok artısı olduğu gibi birçok da eksi yönü olduğunu mutlaka belirtmemiz gerekiyor. İşte home ofis çalışmanın avantajları ve karşılaşılması olası zorlu yanları...

Bilgisayarın karşısında verimli bir şekilde çalışan kadın

Home Ofis Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Home ofis nedir sorusunu tam olarak yanıtlayabilmek için, bu popüler çalışma yönteminin avantajlarını ve dezavantajlarını da incelemekte fayda var. Buna göre evden çalışmanın ofis ortamında çalışmaya kıyasla sunduğu artıları aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 • Özellikle büyük şehirlerde kaotik bir sorun haline gelen mesai trafiğine girmeniz gerekmediği için zamanınızı çok daha verimli değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.
 • İş yerine giderken giyeceğiniz kıyafeti düşünmeye ihtiyaç duymazsınız. Ancak yine de görüntülü konuşma platformları üzerinden gerçekleştirilecek toplantılara hazırlıklı olmanız yararınıza olacaktır.
 • Sabahları makyaj/tıraş çin mesai saatinden çok önce kalkmanız gerekmez. Eğer yine de makyaj yapmanız veya tıraş olmanız gerekiyorsa, mesai saatine doğru makul bir zaman dilimini ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Ev kıyafetlerinizle ev konforunda çalışabilirsiniz.
 • İş yerine ulaşmak için yaptığınız benzin harcamaları/servis ücretleri söz konusu olmadığı için maddi açıdan önemli ölçüde tasarruf elde edebilirsiniz.
 • İşverenlerin ofis kirası ve ofiste kullanılan elektrik, su, doğalgaz gibi fatura ödemelerinden de tasarruf edebilmesi mümkün.
 • İş yerindeki çalışan kalabalığından kaynaklanabilecek konsantrasyon bozuklukları home ofis sisteminde söz konusu olmayacaktır. Bu sayede daha uzun süre kesintisiz çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Ofis ortamında karşılaşılabilecek olumsuz durumlar, evdeyken minimuma ineceği için stres seviyesi daha dengede kalacaktır.

Home ofis nedir sorusuna yanıt niteliğinde evden çalıştığı için bebeğiyle birlikte bilgisayar karşısında oturan anne

Home Ofis Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Home ofisin avantajlarına göz gezdirdiğinizde olumsuz hiçbir tarafının olmayacağını düşünmüş olabilirsiniz. Fakat aslında evde çalışmanın da yaratabileceği birçok olumsuz durum söz konusudur. Başlarda son derece konforlu bulunsa da home office çalışmanın zamanla eksi yanlarını da görmeye başlayacağınızı düşünüyoruz. Dolayısıyla bu dezavantajlar hakkında sizi önceden bilgilendirmek istiyoruz. Buna göre;

 • Ev ortamı, sunduğu sınırsız konfordan dolayı işlere odaklanmayı zorlaştırabilmektedir. Bu noktada çalışma motivasyonunuzu yüksek tutmanız önem kazanmakta ve iş disiplininizi evden dahi sürdürmeye odaklanmanız gerekmektedir.
 • Ofis ortamı kadar kalabalık olmasa dahi evde birlikte yaşadığınız ailenizin veya arkadaşlarınızın varlığı da dikkat dağınıklığına yol açabilmektedir.
 • Her ne kadar trafik sıkıntısı yaşamasanız da evinizin dışındaki trafik gürültüsü ve sokak sesleri de konsantrasyonunuzu bozabilir.
 • İş yerindeyken mesai saatleri belirlidir. Bu nedenle yetişmeyen işler çoğu zaman ertesi güne sarkar. Ancak evdeyken yetişmeyen bir işi tamamlamak için fazladan zaman ayırmanız beklenebilir. Evden çalıştığınız için bu durumu suistimal etmek isteyen kişiler, zamanınızın büyük bir kısmını işlerinize ayırmanızı talep edebilir.
 • Eviniz, kendinizi en rahat hissettiğiniz yer olduğu için çalışma sırasında uykunuz gelebilir. Bu sorunla baş edemediğiniz takdirde işleriniz sarkacağından çalışma düzeniniz de bozulma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Ahşap çalışma masası

Nasıl Verimli Bir Home Ofis Ortamı Oluşturulur?

Home ofis nedir, home ofis çalışmanın kolay ve zorlu yanları nelerdir sorularını yanıtladığımıza göre artık evinizden çıkmadan verimli bir şekilde çalışabilmenin püf noktalarını inceleyebiliriz. Üstelik sizin için bir araya getirdiğimiz önerileri dikkate alarak home ofis çalışma sisteminin dezavantajlarını en aza indirebilmeniz de mümkün.

Bunun için öncelikle evinizde çalışma motivasyonunuzu artıracak bir ortam oluşturmanız yararınıza olacaktır. Bilgisayarınızı, not defterinizi, kalemliğini ve çalışırken ihtiyacınız olacak malzemelerin büyük bir kısmını elinizin altında bulundurmanıza imkan tanıyacak bir çalışma masası, bu anlamda işinizi görecektir.

Beyaz renkli çalışma masası

Verimli bir şekilde çalışmanıza zemin hazırlayacak çalışma masası seçeneklerini inceleyerek sizin için en uygun olanını alabilirsiniz. Diğer yandan masanıza sığmayan dokümanları ve diğer eşyaları korunaklı bir şekilde muhafaza edebilmek için de çekmeceli dolaplar kullanmanızı öneririz. Ayrıca önemli belgelerinizi ve kitaplarınızı yerleştirmek için kullanışlı bir kitaplık edinmeniz de en mantıklı adımlardan biri olacaktır.

Çalışma masanızda çalışırken vücut anatomisinin bozulmaması için ergonomik bir sandalyede oturmanız gerektiğini de vurgulamadan geçmeyelim. Tüm bunların yanı sıra televizyon, odaklanma sorunu yaşamanıza yol açabileceğinden bu tür uyaranların olmadığı bir ortamda çalışmanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak, Evde de Çalışmayı Bırakmayan İşkoli̇klere Çalışma Masası Öneri̇leri̇ başlıklı içeriğimize de göz atarak sizin için ideal çalışma masası seçenekleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Created On: Monday, April 27, 2020