Evde Sinema Odası Kurmak İçin Fikirler

Evde Sinema Odası Kurmak Için Fikirler

Kim kendi zevkine göre düzenlediği evinin konforunda, günün tüm yorgunluğuna en sevdiği filmi izlerken veda etmek istemez ki? Evin bir odasını sinema odası olarak dekore etme fikri, zannediyoruz ki buna uygun bir evde yaşayan film severlerin en büyük hayallerinden biridir.

Eğer siz de kendinizi bir film tutkunu olarak nitelendiriyor fakat sinema salonundan başka bir yerde film izlemenin aynı keyfi vermeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü her bir ayrıntısı sizin tarafınızdan, özenle tasarlanmış bir odada eşsiz bir sinema sinerjisi yaratabilir, film keyfinizi arşa çıkarabilirsiniz.

Elbette evinizde bir sinema odası kurma kararı aldıktan sonra kararınızı hayata geçirme noktasında pek çok önemli ayrıntı ortaya çıkıyor. Fakat bu durumun gözünüzü korkutmasına izin vermeyin, çünkü aynı zamanda çok keyifli bir süreç de sizleri bekliyor!

Film odası için ilk olarak işin teknik kısmını çözmeli, sonrasında da bu alan için belirlediğiniz dekorasyon stilinin temasına uygun olarak bazı fonksiyonel ve dekoratif eklemeler yapmalısınız.

Günün sonunda elde edeceğiniz göz dolduran şıklık ve konforun tüm yorgunluğunuza değeceğinden emin olabilirsiniz!

Evde Sinema Odası Kurmadan Önce Yapılması Gerekenler

siyah koltukların ve büyük bir tv ekranının bulunduğu sinema odası

Evinizin vakit geçirmekten en çok hoşlanacağınız alanlarından biri olacak ev sinemasının rahat koltuklardan ve büyük bir ekrandan çok daha fazlasını içermesini istemeniz oldukça normal.

İstediğiniz konforlu sinema deneyimini yaşamak için ise öncelikle temel ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Kurmak istediğiniz sinema odası her anlamda özel bir ev sineması mı olacak yoksa evin bir odasını sinema odası olarak da kullanacağınız çok amaçlı bir odaya mı dönüştürmeyi hedefliyorsunuz?

Bu konuda kararınızı verdikten sonra sinema odasının nasıl bir tarza sahip olacağını belirlemek ise ilk başta zor gibi görünse de başladıktan sonra işinizi epey kolaylaştıracak bir başka ayrıntı.

Klasik bir tarz mı belirlemek istiyorsunuz? Minimal mi? Modern mi? Yoksa tümünün bir bütün oluşturmuş hali mi?

Öte yandan bu iş için ayıracağınız bütçeyi henüz başlamadan önce iyi hesaplamış olmak hem alternatiflerinizi düşürerek daha kolay karar vermenize yardımcı olur hem de ortaya çıkacak sonucu önceden ve daha net bir şekilde görmenizi sağlar.

Son olarak gerçekten kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Zihninizde dolaşan; bir sinema odası için hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğu, bu ekipmanların çalışma mantığı ve evinizdeki teknik altyapının bunu karşılayıp karşılayamayacağı, hem şık hem de konforlu bir atmosferi nasıl yaratabileceğiniz gibi soru işaretlerini önceden gidermelisiniz.

Bunun için sorularınızı bir bilene danışabilir ya da internetten bu konu ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.

Sözünü ettiğimiz temel noktaları iyice değerlendirip filtrenizden geçirdikten sonra karar verebilir ve hızlıca sinema odanızın dekorasyon süreci için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Sinema Keyfinizi İkiye Katlayacak Sinema Odası Fikirleri

Sinema odası kurulumu ile ilgili araştırmalarınızı yapıp bir karara bağladıktan sonra evinizin belki de en keyifli alanı olacak olan bu odanın yapım sürecine başlayabilirsiniz.

En sevdiğiniz filmleri tümüyle size özel ve size ait bir odada izlemek için sabırsızlanıyorsanız vakit kaybetmeden uygulayabileceğiniz stil önerilerine göz atalım!

En Uygun Tekniği Belirleyin

arkası ışıklı tv ünitesi

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ev sinemasının dekorasyon aşamasına geçmeden önce odanıza ve temanıza en uygun sinema sisteminin hangisi olduğunu belirlemeniz bu fikrin aslında temelini oluşturuyor.

Nasıl bir odayı sinema odası olarak inşa etmek istediğiniz ise bir başka ayrıntı olarak ön plana çıkıyor. Örneğin dekore etmeye karar verdiğiniz oda çok aydınlıksa buna uygun bir sistem kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Odanızın geniş bir duvarı varsa bir projeksiyon cihazı ile görüntünün duvara yansıtılması tekniğinden faydalanabilirsiniz. Öte yandan işin teknik boyutunun bu iş için ayırmış olduğunuz bütçe ile de doğrudan alakalı olduğunu da belirtelim.

Eğer yüksek bir bütçeniz varsa ve çok daha profesyonel bir sinema odası kurulumu gerçekleştirmek istiyorsanız bu iş için özel olarak üretilen perdelerden ve video projektörlerinden yararlanabilirsiniz.

Büyük ekranlı bir televizyon da sinema salonu olarak dekore edeceğiniz alanda kullanabileceğiniz bir diğer sistem. Bu doğrultuda TV boyutunu odanızın büyüklüğü ile orantılı olacak şekilde seçmelisiniz.

Elbette bu noktada dekorasyonunuzla uyum oluşturacak TV ünitesine ihtiyacınız olacak. Hem modern hem fonksiyonel hem de iddialı TV üniteleri için ise Doğtaş kalitesi ile üretilen TV ünitelerine göz atmanızı öneririz.

Sinema Odası İçin Rahat Koltuklar Seçin

relax mekanizmalı koltuk

Tahmin edebileceğiniz gibi sinema odası dekorasyonunun en önemli parçalarından bir tanesi de koltuklar. Keyfinize keyif katacağınız ve sevdiklerinizle birlikte en güzel filmleri izlerken kendinizi de yenileyeceğiniz bu alanın size aradığınız konforu her anlamda sunması gerekiyor.

Ev sineması için dar ve konfordan yoksun koltuklar yerine üzerine oturduğunuzda size herhangi bir rahatsızlık hissettirmeyen, geniş ve rahat koltukları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Seçeceğiniz koltuğun tarzı ise tümüyle sizin zevk ve beğenilerinize uygun olarak şekillenecek.

Koltuk seçimi yaparken dikkate almanız gereken en önemli ayrıntıyı da unutmamak gerekiyor. Koltuk seçiminizi film izlemek üzere dekore edeceğiniz odanın genişliğini göz önünde bulundurarak yapmanız önemli.

Aksi takdirde filmi yansıttığınız duvar, ekran ya da TV ile koltuklar birbirine çok yakın mesafede olacaktır. Bu durum ise deneyiminizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Örneğin Doğtaş markasının maksimum konfor sunan, geniş sırt oturma alanı ve sırt desteğine sahip Relax Mekanızmalı Koltuk seçenekleri, böyle bir alanın dekorasyonu için ideal.

Bunun yanı sıra manuel kontrol mekanizması ile maksimum konfor sunan Alen Baba Koltuğu da sinema odanız için tercih edebileceğiniz bir başka koltuk modeli olarak ön plana çıkıyor.

Koltuk seçimini yapmadan önce Doğtaş’ın farklı tarzlara uygun oturma grubu ve berjer seçeneklerine de mutlaka göz atmanızı ve kararınızı öyle vermenizi öneririz.

Koyu Renkler Tercih Edin

rustik tarza uygun olarak dekor edilmiş bir sinema odası

Evinizin diğer alanlarının aksine sinema odalarına giren doğal ışık, film deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin pencereden içeriye sızan güneş ışığı ya da yanlış yerde konumlandırılmış bir aydınlatma, ekrandaki görselliğin kalitesini düşürebilmektedir.

Bu yüzden kurmuş olduğunuz sinema odasına giren doğal ışığı kontrol altına alabilmek adına pencerelerinizi koyu renkteki fonlarla örtebilirsiniz. Bu yöntem modern bir görünüm elde etmenin yanı sıra daha keyifli bir sinema deneyimi yaşamanızı sağlar.

Öte yandan odanın duvarlarını koyu renge boyamak da ışığı azaltmak noktasında doğru bir tercih olacaktır.

Evinizde gerçek bir sinema ambiyansı kurgulamak istiyorsanız, tıpkı klasik sinema salonlarında olduğu gibi duvarları kadife malzemelerle kaplatabilirsiniz. Sıradanlıktan uzak bir sinema atmosferi için ise ahşap malzeme kullanımına yönelebilirsiniz.

Fikir önerisi: Yerlerin tamamını halı ile kaplatmak da daha sıcak bir hava yaratma noktasında size yardımcı olacak bir başka ilham kaynağı olabilir.

Fonksiyonel Mobilyalara Yönelin

fonksiyonel puflar

Film odası tasarlarken rahatlığın yanı sıra şıklığı ve işlevselliği de atlamamanız gerekiyor. Dekorasyon aşamasında alanınızı daha fonksiyonel bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak mobilyalar tercih ederek sinema odasından maksimum verimliliği elde etmenize yardımcı olacaktır.

Eğer nostaljiyi seven biriyseniz filmlerinizi orijinal CD ve kasetlerden izlemek isteyebilir ya da bunların gözünüzün önünde olmasını isteyebilirsiniz.

Böyle durumlar için hem filmlerinizi depolayabileceğiniz hem de açık alanda sergilemenize yardımcı olması için fonksiyonel kitaplıklar kullanabilirsiniz. Kitaplığın raflarına CD ve kasetlerin yanı sıra sinema odası ile alakalı olabilecek ve sizin için özel anlam ifade eden farklı aksesuarlarınızı da yerleştirebilirsiniz.

Film keyfinin en iyi tamamlayıcıları ise lezzetli mi lezzetli bir tabak patlamış mısır ve sevdiğiniz bir içecek. Hem filminizi izlerken keyfinizin bozulmaması için hem de yiyip içtiklerinizle etrafı kirletmemek adına şık sehpaları sinema odanızın demirbaşı haline getirebilirsiniz.

Üstelik sehpalar, fonksiyonel bir kullanım sunmasının yanı sıra bulundukları alana şıklık da katarlar.

Ayaklarınızı uzatarak hem konforlu hem de keyifli bir film deneyimi yaşamak için Doğtaş’ın en yeni ürün seçeneklerinden biri olan pufları da fonksiyonel bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz!

Dekorasyonunuzu Şık Aksesuarlarla Zenginleştirin

duvara renkli çerçeveler asan bir kız

Oluşturduğunuz sinema odasını kişiselleştirmek adına odanızın dekorasyon stiline uygun aksesuar seçimleri yapmanız gerektiğini de belirtelim. Bu aksesuarların seçiminde odanızın dekorasyonuna uygun tüm önerileri değerlendirebileceğiniz gibi daha kişisel alternatiflere de yönelebilirsiniz.

Sevdiğiniz bir aktörün biblosunu odada bulunan kitaplığa yerleştirebilir ya da duvarları en sevdiğiniz filmlerin posterleri ile süsleyebilirsiniz.

Örneğin sıra dışı bir görüntü yakalamak için asacağınız afiş ya da farklı fikirler için Doğtaş’ın en trend dekoratif aksesuar seçenekleri arasındaki farklı tarzlara hitap eden çerçeve çeşitlerinden birkaçını tercih edebilirsiniz.

Aksesuar seçiminde odanın büyüklüğü bir kez daha devreye giriyor. Elde edeceğiniz konforu ve odada yarattığınız şıklığa gölge düşürecek aksesuarlar yerine bu alanı tamamlayacak seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Eğer duvar dekorasyonu önerisine ihtiyacınız varsa Duvar Dekorasyon Fikirleri İle Evinizi Baştan Yaratın başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda evinizde ev sineması hazırlarken size yardımcı olacağını düşündüğümüz dekorasyon önerilerini aktardık, umuyoruz ki fikirlerimizle sizlere ilham olabilmişizdir.

Son olarak, evinizin diğer alanlarında uygulayabileceğiniz sıradışı dekorasyon önerileri için Doğtaş Blog sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

Created On: Wednesday, April 28, 2021