Kolayca Taşınmak İsteyenler İçin Eşya Paketleme Rehberi

yeni-eve-tasinan-mutlu-aile

Taşınmak üzere olanların veya taşınmak isteyenlerin karşısına çıkan en büyük zorluklardan birisi eşya paketleme işlemidir. Bir yerden bir yere taşınma esnasında eşyalar doğru paketlenmezse zarar görebilir, kırılabilir ve büyük masraflara yol açabilir.

Hasarsız ve sorunsuz bir taşınma süreci için en doğru paketleme yöntemleri uygulanmadığı takdirde ise yeni evinize vardığınızda kötü sürprizler yaşamanız ne yazık ki olası.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalınmasını önlemek adına biz de sağlam ve modern mobilya üreticisi Doğtaş olarak taşınmak isteyenlerin mobilya ve diğer eşyaları için uygulayabilecekleri bir eşya paketleme rehberi hazırladık.

Taşınırken Eşyalar Nasıl Paketlenir?

tasinan-genc-cift

Her gün pek çok kişi yaşadığı yeri değiştirmek için taşınıyor. Her bir insanın hayatı boyunca birçok defa taşınmak durumunda kaldığı da göz önünde bulundurulduğunda eşyaların nasıl paketlenmesi gerektiğini öğrenmenin önemi ortaya çıkıyor.

Eşya paketlemenin püf noktalarını bir defa öğrendikten sonra ise artık taşınırken kaygılanmayı gerektirecek herhangi bir durum kalmayacağını göreceksiniz. Peki zahmetsizce taşınmak için hangi adımları uygulamak gerekiyor?

Mobilyaların Paketlenmesi

koltuk-ve-kutular

1. Paketleme Malzemelerini Toplayın

Yeni eve taşınmak isteyenler genellikle yalnızca koli ve bant ile eşyalarını paketliyor. Ancak bunlar her eşyanın korunması için yeterli değildir. Dolayısıyla taşınırken eşyalarınızın zarar görmemesi adına birkaç parça malzemeye daha yatırım yapmak en mantıklısı olacaktır. Üstelik bunlar fiyat olarak da maliyetli malzemeler değildir ve kolayca bulabilirsiniz.

 • Balonlu naylon
 • Kanepe ve yatak örtüleri
 • Mühürlenebilir plastik torbalar
 • Plastik kaplama
 • Oluklu karton levhalar
 • Strafor

2. Taşınmak İçin Mobilyaları Hazırlayın

tasinan-insanlar

Eşyalarınızı paketlemeden önce üzerinde veya aralarında toz, artık ve benzeri kalmaması için güzelce temizlemelisiniz. Bunun sebebi ise mobilya üzerinde kalan birikintilerin taşınma esnasında mobilyayı çizebilecek veya yüzeyine zarar verebilecek olmasıdır. Dahası yeni evinize kiri ve tozu taşımamış olursunuz.

Taşıma kolaylığı olması adına mobilyalarınızın varsa tekerleklerini kulplarını ve tokmaklarını çıkarmaya da vakit ayırmalısınız.

Evlerde hayat kurtaran fonksiyonuyla şifonyer, dresuar ve komodin gibi mobilyaların çekmecelerini çıkardıktan sonra bu çekmecelerin içerisine başka eşyalar koyarak paketlerseniz, paketleme için daha fazla alan elde edebilirsiniz. Ek olarak, çekmecelerin çıkarılması ağır mobilyaları hafifleterek taşınmasını da kolaylaştıracaktır.

3. Mobilyaları Demonte Edin

mobilya-demonte-eden-adam

Özenle satın aldığınız konforlu yataklar, şık koltuk takımları, modern gardırop modelleri özelliklerini kaybetmesin istiyorsanız, mümkünse demonte edebileceğiniz her mobilyayı taşınma işleminden önce parçalarına ayırmanızı tavsiye ederiz.

Bunun için örneğin karyola başlıklarını demonte edin, koltukların döşeklerini çıkarın. Yani eğer bir mobilya sökülebilir parçalara sahipse bunları ayırırak taşımanız süreci daha kolay ve güvenilir hale getirecektir. Bu sayede kamyona yüklerken veya yeni eve taşırken mobilyaların zarar görmesi de en aza indirgenmiş olur.

Yeni eve taşınmak, bazı ipuçlarını aklınızda bulundurunca daha kolay bir süreç. Mobilyaları demonte ederken:

Varsa mutlaka kurulum kılavuzuna bakarak demonte edin.

Mobilyaları söktükten sonra çıkabilecek her türlü vida, çivi gibi küçük parçaları mühürlenebilir bir torbanın içerisine koyun ve bu torbaları ait olduğu mobilyaya sıkı bir şekilde bantlayın.

Taşınırken süreci hızlandırmak ve vakit kazanmak adına demonte işlemlerini bir gün öncesinden tamamlamalısınız.

Fazla parçalı mobilyaların tekrar kurulumunu kolaylaştırmak için her parçanın ait olduğu yeri maskeleme bandı üzerine keçeli kalemle işaretleyebilirsiniz.

4. Rahatça Taşınmak İçin Mobilyaları Paketleyin

esya-paketleyen-adam

Eşyalarınızı güvenle taşımanızı sağlayacak en önemli malzemelerden ikisi; balonlu naylon ve plastik kaplamadır. Tahta mobilyalar gibi hassas eşyaların sağlam bir şekilde taşınması için balonlu naylon kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Koltuklar için ise plastik kaplamalar veya koltuklar için özel tasarlanmış koltuk örtülerini kullanabilirsiniz. Eğer bunlar yoksa, eski battaniyeler veya taşıma örtüleri de işinizi görür. Balonlu naylonun ideal olduğu bir başka yer aynalı ve camlı mobilyaların paketlenmesidir.

Maskeleme bandı yardımıyla aynalı ve camlı yüzeylerin üzere “X” şeklinde bant yapıştırırsanız bu camın kırılsa da parçalara ayrılmamasını sağlayacaktır. Aynayı veya cam ürünleri paketlerken balonlu naylonla iyice sarıp köşelere ayrıca özen göstermenizi öneririz.

Daha sonra paketlediğiniz aynayı iki karton levha arasına yerleştirip bantlayın. Böylece en hassas mobilyaları dahi hasarsız bir şekilde taşıyabilirsiniz.

5. Mobilyalar Taşıma Aracına Yüklemeden Önce Plan Yapın

esya-tasima-servisi

Yeni eve taşınmak isteyenlerin karşılaştığı bir diğer sorun, mobilyaların veya eşyaların taşıma aracına plansız bir şekilde, rastgele yüklenmesi sonucunda hasar görmesidir. Bunun önüne geçmek için eşyalarınızı araca yüklemeden önce bir yükleme planı oluşturmalısınız. Dahası planlı olursanız taşınmak hem sizin için kolaylaşır hem de varsa nakliyecilerin taşıması için.

 • Öncelikle karton kutuları aracın en arkasına yerleştirerek işe başlayın. Bu kutular içerisinde kırılacak eşya olmayan ağır, sağlam bir şekilde paketlenmiş ve yaklaşık aynı boyda kutular olmalı ki bir koruma bariyeri görevi görsünler.
 • Karton kolilerden oluşturduğunuz bu duvara kare veya dikdörtgen şeklinde olan mobilyaları yerleştirin. Eşyaların arasına koruması için battaniye gibi kumaşlar, strafor veya karton levhalar yerleştirdiğinizden emin olun.
 • Daha sonra yatakları ve ardından koltuk gibi mobilyaları yerleştirin. Taşıma kamyonunda bulunan kancalar ile eşyalarınızı sabitlemeyi unutmayın.

Kırılacak Eşyaların Paketlenmesi

koli-paketleyen-kadin

Tabak ve bardakların paketlenmesi, kısacası çoğunluğunu mutfak eşyalarının oluşturduğu kırılacak eşyaları paketlemek, taşınmak isteyenlerin özen göstermesi gereken bir diğer durumdur.

Doğru paketlenmediğinde maalesef en sevdiğiniz yemek takımınızdan, favori kupanızdan olabilirsiniz. Aşağıda kırılabilecek eşyalar taşırken işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu bulabilirsiniz.

 • Orta boyda çift oluklu koliler kullanın.
 • Tabakları ve bardakları ayrı ayrı gazete kağıdı gibi kağıtlara sarın.
 • Kolinin iç tabanına tampon görevi görmesi için kağıtları buruşturarak yereştirin.
 • Bu tamponun üzerine tabakları yatay değil dik bir şekilde yerleştirin.
 • Tabakları yerleştirirken önceliğiniz daha büyük ve geniş tabaklar olsun. İlk katman dolduktan sonra her katmanın arasına yine kağıttan tampon oluşturarak ilerleyin
 • Kolinin üst kısımlarına bardak ve benzeri gibi daha küçük parçaları yerleştirin. Koli dolduğunda kapatmadan önce bir kat daha tampon uygularsanız daha sağlam olacaktır.
 • Tencere gibi daha büyük mutfak gereçlerini ise içlerine fincan, bardak gibi küçük parçalar koyarak paketleyebilirsiniz.
 • İşlemi tamamladığınızda sonrasında yerleştirirken rahat etmeniz açısından kolilerin üzerine etiket yapıştırın veya bir kalemle içindekileri yazın. Nakliyecilerin dikkat etmesi adına da koli üzerine uyarı yazabilirsiniz.

Kıyafetlerin Paketlenmesi

giysi-paketleyen-kadin

Taşınmak isteyenler için en kolay adım belki de giysilerin taşınmasıdır. Oldukça hafif olmaları ve kırılmayacak olmaları dolayısıyla rahat taşınsalar da yırtılma, sökülme, kirlenme gibi hasarların yaşanmaması için bu paketleme işlemi de dikkatle yapılmalıdır.

Kırışması sıkıntı yaratmayacak giysiler çöp poşetlerine konulup ardından kolilenebilir. Kabanlar montlar gibi kalın kıyafetler ise vakumlu poşetlere konulabilir. Böylece daha kolay taşınabilir ve az yer kaplar. Kırışmasını istemediğiniz kıyafetleriniz için ise askılı kolileri tercih edebilirsiniz.

Elektronik Eşyalar ve Beyaz Eşyaların Paketlenmesi

Elektronik eşyalar ve beyaz eşyaların taşınması oldukça hassas oldukları için zordur. Dolayısıyla en iyi paketleme yöntemini nakliyeciler uygulayacaktır. Ancak taşımacıların eşyaları koruma önlemlerine ek olarak bu tür eşyaları balonlu naylona sarabilirsiniz.

Yeni Eve Yeni Mobilyalar İçin Adres: Doğtaş

dogtas-mayer-koltuk

Mobilyalarınız uzun ömürlü olsun, evinizi defalarca taşısanız bile eşyalarınız ilk günkü ışıltılarını hiç kaybetmesin isterseniz Doğtaş’ın sağlam ve kaliteli mobilyalarını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Yeni evinize taşındıktan sonra ortalığı temizlemeye nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız, "Evde Temizlik ve Hijyen Nasıl Sağlanır?" başlıklı yazımıza göz atarak faydalı ipuçları edinebilirsiniz. 

Created On: Monday, September 14, 2020