Hayallerinizi Gerçek Kılacak Çatı Katı Modelleri

Hayallerinizi Gerçek Kılacak Çatı Katı Modelleri

Çatı katı, tavanın eğimli olması; alanın kısıtlı olması ve içeri giren doğal ışığın az olması nedeniyle genellikle evin diğer alanlarına göre daha zor dekore edilmektedir. Fakat birkaç yaratıcı dokunuşun ardından evinizin çatı katını istediğiniz gibi düzenleyebilir ve benzersiz çatı katı modelleri oluşturabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda genellikle müstakil evlerde gördüğümüz çatı katı modellerine bugün apartman dairelerinde de rastlamak mümkün. Dekore edildiğinde evden bağımsız mükemmel bir atmosfer yaratılabilecek bu odaları, ihtiyaçlarınıza göre dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

Dilerseniz yatak odası, dilerseniz oturma odası hatta hobi odası… Kullanım amacınızı belirledikten sonra yalnızca ilham alabileceğiniz birkaç fikir önerisine, biraz da yaratıcılığa ve zamana ihtiyacınız var.

Evlerdeki tarz ve uyum adresi Doğtaş olarak, evinizin çatı katındaki boş odayı fonksiyonellikten ödün vermeden dekore etmek ve yepyeni bir mekana dönüştürebilmek adına size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz önerileri bu içerikte bir araya getiriyoruz.

İlham Alabileceğiniz Çatı Katı Modelleri

çatı katı modellerine örnek olabilecek bir ev

Çatı katı, bir yapının en üst katı ile çatının arasındaki alan olarak ifade edilmektedir. Geçmişte çoğunlukla depolama alanı olarak kullanılan çatı katı odaları, günümüzde yaratıcı dekorasyon fikirleri ile yeniden tasarlanarak eve bağlı bir alan olarak değerlendiriliyor.

Çatı katını düzenlerken ihtiyaçlarınızı evin diğer odalarına göre daha ayrıntılı bir şekilde belirlemek ve en doğru kullanım şekline karar vermek elde edilen sonuçların çok daha başarılı olmasına yardımcı oluyor. Peki çatı katı hangi amaçlarla kullanılabilir?

Çocuk odası ve yatak odalarının en çok tercih edilen çatı katı modelleri arasında yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Elbette çatı katında yer alan odaların kullanım amacını çeşitlendirmek mümkün:

 • Çatı katını, gün içinde kendinize zaman ayırmak istediğiniz ve sevdiğiniz şeylerle ilgilenmek istediğiniz anlar için bir hobi odası olarak dekore edebilirsiniz.
  Eğer egzersiz yapmayı seviyorsanız, çatı katını işlevsel bir spor odası olarak düzenleyebilirsiniz. Böylece spor salonuna gitmenize gerek kalmadan evinizin rahatlığında spor yapabileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz.
 • Yatak odaları en çok tercih edilen çatı katı modelleri arasında sayılabilir. Bu doğrultuda siz de fonksiyonel mobilyalar tercih ederek çatı katını yatak odası olarak dekore edebilirsiniz.

  çatı katında yatak odası dekorasyonu
 • Çatı katından faydalanılarak dekore edilen diğer mekanlar ise çocuk ve genç odaları. Eğer bir çocuğunuz varsa ona çatı katında çok seveceği bir genç odası dekorasyonu yapabilirsiniz.
  Tüm bunların yanı sıra çatı katı; oturma odası, yemek odası, salon ve hatta okuma odası olarak da değerlendirilebilir.
 • Evinin çatı katını ne için kullanacağına karar veremeyenler için örnek alabileceği çatı katı modellerine birlikte göz attık. Peki ama çatı katının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken temel noktalar nelerdir?

Yazımızın bundan sonraki bölümünde çatı katını keyifli bir yaşam alanı haline dönüştürecek önemli ayrıntılara odaklanıyoruz.

Çatı Katı Dekorasyonu Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

çatı katında minimal yatak odası dekorasyonu

Çatı katı dekorasyonu denildiğinde zihinlerde canlanması gereken en önemli konu işlevselliktir. Çoğunlukla kısıtlı bir alana sahip olan çatı katını, yaşayan bir mekan haline dönüştürmeden önce tüm ayrıntıları incelikle planlamanız ve kullanışlı bir alan yaratmalısınız.

İşlevsellik konusunda göz önünde bulundurulması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

 • Mobilya seçimini doğru yapın.
 • Depolama alanlarını geri plana atmayın.
 • Aydınlatmanın önemini unutmayın.
 • Havalandırma konusunu ayrıntılı biçimde ele alın.
 • Renk tercihinde dikkatli olun.

Sözünü etmiş olduğumuz ayrıntıları çıkış noktası olarak belirleyerek planlamanızı yapabilir, çatı katını dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz!

Çatı Katı Dekorasyonu Önerileri

Farklı amaçlarla kullanılan çatı katı modellerine göz atıp çatı katı dekorasyonuna girişmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktaları yazımızın önceki bölümlerinde sizlerle paylaştık. Geriye en keyifli kısım kaldı: çatı katı dekorasyonu!

O halde gelin sözü daha fazla uzatmadan çatı katını düzenlerken ilham alabileceğiniz dekorasyon önerilerini listeleyelim!

İşlevsel Mobilyalar Tercih Edin

modern şekilde dekore edilmiş oturma odası

Odanın büyüklüğüne göre farklı şekillerde dekore edebileceğiniz bu alan için mümkün olduğunca küçük ve işlevsel mobilyalar tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin katlanabilen çalışma masaları, yataklı sandıklı koltuklar ya da alandan tasarruf etmenize yardımcı olacak bazalı karyola modelleri çatı katı dekorasyonu için ideal mobilya seçenekleri arasında sayılabilir.

Buna ek olarak, seçtiğiniz mobilyaların işlevsel özelliklere sahip olması kadar tasarımı ile de dikkat uyandırması ve her anlamda içinize sinmesi çok önemli. Doğtaş mobilyanın geniş ürün yelpazesinde, şık tasarımlarını fonksiyonel özellikleri ile tamamlayan, her zevke uygun mobilya seçeneği olduğunun da altını çizelim.

Bu anlamda mobilya konusundaki tercihinizi yapmadan önce Doğtaş’ı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Depolama Alanlarını Geniş Tutun

Raflarında çeşitli aksesuar ve kitapların yer aldığı kitaplık

Eşyaları, odanın içerisine alandan maksimum tasarruf edecek şekilde yerleştirmek çatı katı dekorasyonunun belki de en önemli püf noktasını oluşturuyor.

Çatı katında bulunan odaların genellikle dar olduğunu göz önünde bulundurursak, içerisinde rahatlıkla hareket edebileceğiniz bir alan kalması adına depolama alanları yaratmaya özen göstermeniz büyük önem arz ediyor.

Peki depolama alanını geniş tutmak için yapabilecekleriniz neler?

 • Öncelikle daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi işlevsel mobilyalar tercih etmek depolama alanı yaratma konusunda size önemli bir katkı sağlayacaktır.
 • Odadaki dolap tercihinizi açık dolap ve raflardan yana kullanabilirsiniz. Kapaklı dolaplar hem çok yer kaplar hem de odanın daha dar görünmesine neden olabilir.
 • Sevdiğiniz aksesuarları yerleştirmek için de bol raflı kitaplıklar ve cam vitrinler ideal olacaktır.
 • Doğtaş’ın en yeni ürünlerinden biri olan Terra Kitaplık, modern görünümü ile çatı katı dekorasyonuna şık bir dokunuşta bulunurken; kitap ve aksesuarlarınızı kusursuz bir şekilde muhafaza edebilir.

Son dönemde giderek popüler hale gelen hasır ve örgü sepetleri de birer depolama alanı olarak değerlendirebilir, çatı katı dekorasyonunu İskandinav stile uygun yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Aynanın Olmazsa Olmazlardan Biri Olduğunu Unutmayın

konsolun arkasındaki duvarda asılı duran iki adet ayna

Ayna kullanımı, normal şartlarda küçük sayılabilecek çatı katının havasını bir anda değiştirecek şahane çözümler arasında yer alıyor. Çatı katındaki minik pencerenin tam karşısına yerleştireceğiniz bir boy aynası ya da duvara asacağınız dekoratif ayna, pencereden gelen ışığın aynaya yansıyarak odanın tümüne dağılmasına yardımcı olacaktır.

Çatı katı dekorasyonunu tamamlaması için tercih edebileceğiniz pek çok farklı ayna çeşidinden söz edilebilir. Bu konu hakkında kapsamlı bir kaynağa ihtiyacınız var ise Ayna Yapımı Hakkında Merak Edilenler ve Ayna Önerileri başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Doğru Aydınlatma Ürünlerini Tercih Edin

dağınık bir genç odası ve komodinin üzerinde duran masa lambası

Küçük alanlarda oldukça kritik olan doğru aydınlatma ürünlerinin tercih edilmesi, çatı katı düzenlemesinde de büyük öneme sahip. Aydınlatma tercihini yaparken mümkün olabildiğince büyük modellerden kaçınmalısınız. Az yer kaplayan fakat ışığı çok iyi bir şekilde yayan aydınlatma alternatiflerine yönelmenin hayat kurtarıcı olduğu söylenebilir.

Bu doğrultuda duvar aplikleri hem az yer kaplayan hem de şık tasarımı ile tarzınızı yansıtmaya yardımcı olan aydınlatma ürünleri olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra tavan aydınlatmaları da çatı katı dekorasyonunda ideal olacaktır.

Minimal tasarımı ile Doğtaş Abey Çift Renkli Cam Sarkıt’ın, çatı katı dekorasyonu için mükemmel bir tercih olacağının da altını çizelim. Eğer çatı katını yatak odası olarak kullanmak üzere dekore ediyorsanız, Doğtaş Gera Abajur ya da Doğtaş Likya Yatak Aydınlatma’yı da alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Tercihiniz Açık Renklerden Yana Olsun

modern dekore edilmiş salondaki koltuk takımı

Az ışık alan ve dar çatı katlarını daha geniş ve ferah gösterebilmek adına dikkate alabileceğiniz bir diğer dekorasyon önerisi ise odanın genelinde açık renkler kullanmak.

 • Duvarları boyarken pastel renkler tercih ederek odayı olduğundan geniş gösterebilirsiniz.
 • Odaya yerleştireceğiniz mobilyaların kaplamalarının da mümkün olduğunca açık renkli olmasına özen göstererek yaratmak istediğiniz ferah görünümü destekleyebilirsiniz.
 • Minimalist hatlara sahip mobilyalar tercih ederek şık ve sade bir atmosfer yaratabileceğinizi de unutmamalısınız.
Yayınlanma Tarihi: 6 Ağustos 2021 Cuma