Hayallerinizi Gerçek Kılacak Çatı Katı Modelleri

Çatı katı; tavanın eğimli olması, alanın kısıtlı olması ve içeri giren doğal ışığın az olması nedeniyle genellikle evin diğer alanlarına göre daha zor dekore edilmektedir. Fakat birkaç yaratıcı dokunuşun ardından çatı katı ev dekorasyonunu kusursuz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Geçmişte çoğunlukla müstakil evlerde gördüğümüz çatı katı modellerine bugün apartman dairelerinde de rastlıyoruz. Dekore edildiğinde evden bağımsız mükemmel bir atmosfer yaratılabilecek bu odaları, ihtiyacınıza göre dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

İster yatak odası, ister oturma odası hatta hobi odası! Kullanım amacınızı belirledikten sonra yalnızca ilham alabileceğiniz birkaç fikir önerisine biraz da yaratıcılığa ve zamana ihtiyacınız var. Hepsi bu kadar!

Evlerdeki tarz ve uyum adresi Doğtaş olarak, evinizin çatı katındaki boş odayı fonksiyonellikten ödün vermeden dekore etmek ve yepyeni bir mekana dönüştürebilmek adına size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz önerileri bu içerikte bir araya getiriyoruz.

İlham Alabileceğiniz Çatı Katı Modelleri

çatı katı modellerine örnek olabilecek bir evÇatı katı, bir yapının en üst katı ile çatının arasındaki alan olarak ifade edilmektedir. Eski zamanlarda daima depolama alanı olarak kullanılan çatı katı odaları, günümüzde yaratıcı dekorasyon fikirleri ile yeniden tasarlanarak eve bağlı bir alan olarak değerlendiriliyor.

Çatı katını düzenlerken ihtiyaçlarınızı evin diğer odalarına göre daha ayrıntılı bir şekilde belirlemek ve en doğru kullanım şekline karar vermek elde edilen sonuçların çok daha başarılı olmasına yardımcı oluyor. Peki çatı katı hangi amaçlarla kullanılabilir?

Çocuk odası ve yatak odalarının en çok tercih edilen çatı katı modelleri arasında yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Elbette çatı katında yer alan odaların kullanım amacını çeşitlendirmek mümkün:

Oturma Odası

Evin en sık kullanılan alanlarının başında oturma odası gelir. Çatı katınızı bir oturma odasına çevirmek istemez miydiniz? Dilerseniz burayı vintage bir tarzda dekore edebilirsiniz. Böylelikle sıcacık ve konforlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Etnik desenlerle bezenmiş minderler ve retro mobilyalarla kusursuz bir görünüm yaratmak mümkün.

Odun sobası ya da şömine gibi detaylar da dekorasyonu daha samimi hale getirebilir. Ayrıca çatı katı oturma odasını belli bir temaya göre tasarlamak her zaman daha iyi sonuç almanızı sağlar. Örneğin dağ evi teması, deniz teması ve kır evi teması gibi farklı konulara açık dekorasyon opsiyonları sayesinde bu alanı eşsiz biçimde değerlendirebilirsiniz.

Yatak Odası

Çatı katı odaları dendiğinde akla gelen bir diğer seçenek ise yatak odasıdır. Yatak odaları en çok tercih edilen çatı katı modelleri arasında sayılabilir. Bu doğrultuda siz de fonksiyonel mobilyalar tercih ederek çatı katını yatak odası olarak dekore edebilirsiniz. Fakat burada fazla dekoratif aksesuar kullanımından kaçınmalısınız. Çünkü çatı katının tavanı çoğunlukla yüksek değildir.

Çatı katı yatak odasında çok sayıda aksesuar kullanmak alanı daha da daraltabilir. O nedenle tercihinizi daha sade, az aksesuarlı bir dekorasyondan yana kullanmanızı öneririz. Bu şekilde minimal bir tasarım elde edebilirsiniz. Tabii aydınlatma da oldukça önemlidir. Eğer çatı katını yatak odası olarak kullanmak konusunda kararlıysanız Mauris abajur ürününü mutlaka incelemelisiniz!

Genç ve Çocuk Odası

Çatı katından faydalanılarak dekore edilen diğer mekanlar ise çocuk ve genç odaları. Eğer bir çocuğunuz varsa ona çatı katında çok seveceği bir genç odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu dekorasyonda renkli kırlentlere, ortamı daha ferah gösteren desenli bir duvar kağıdına, modern bir yatak ve yatak başlığına yer verebilirsiniz. En sevdiği çizgi film kahramanlarının figürleri de bu odada yer almalı, ne dersiniz?

Hobi Odası

Çatı katını, gün içinde kendinize zaman ayırmak istediğiniz ve sevdiğiniz şeylerle ilgilenmek istediğiniz anlar için bir hobi odası olarak dekore edebilirsiniz. Örneğin hobiniz spor yapmaksa alanı buna göre değerlendirebilirsiniz. Şayet egzersiz yapmayı seviyorsanız, burayı işlevsel bir spor odası olarak düzenleyebilirsiniz. Böylece spor salonuna gitmenize gerek kalmadan evinizin rahatlığında spor yapabileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyonu Önerileri

Çatı katı dekorasyonu denildiğinde zihinlerde canlanması gereken en önemli konu işlevselliktir. Çoğunlukla kısıtlı bir alana sahip olan çatı katını, yaşayan bir mekan haline dönüştürmeden önce tüm ayrıntıları incelikle planlamalısınız. İşlevsellik konusunda göz önünde bulundurulması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

Mobilya Tercihini Doğru Yapın

modern şekilde dekore edilmiş oturma odası

Çatı katı için mobilya tercihi yapmak istediğinizde mevcut alanı dikkate almanızı öneririz. Çünkü yüksek sırta sahip koltuklar daima gölge oluşturur ve alanı daraltır. Bunun yerine daha düşük profile sahip koltuk takımlarından yardım alabilirsiniz. İşlevsel mobilyalarla ortama renk katmak mümkündür.

Örneğin katlanabilen çalışma masaları, yataklı sandıklı koltuklar ya da alandan tasarruf etmenize yardımcı olacak bazalı karyola modelleri çatı katı dekorasyonu için ideal mobilya seçenekleri arasında sayılabilir. Buna ek olarak, seçtiğiniz mobilyaların işlevsel özelliklere sahip olması kadar tasarımı ile de ilgi uyandırması ve her anlamda içinize sinmesi çok önemli. Doğtaş mobilyanın geniş ürün yelpazesinde, şık tasarımlarını fonksiyonel özellikleri ile tamamlayan, her zevke uygun mobilya seçeneği olduğunun da altını çizelim.

Aydınlatmanın Önemini Unutmayın

Çatı katı, çoğunlukla ufak pencereler ve eğimli çatılardan oluşur. Bu yüzden de diğer odalara bakıldığında çok daha az ışık alır. Bu kadar az ışık alan bir yer için en önemli konulardan birinin aydınlatma olduğu aşikardır. Doğru aydınlatmayı seçerek kusursuz bir ambiyans yaratabilir, ferah bir his oluşturabilirsiniz.

Düşük tavanlı bir çatı katında yerden aydınlatma seçeneklerine odaklanmalısınız. Düşük profilli bir avize de bunun için ideal olacaktır. Ancak çatı katının tavanları yüksek formda ise lambaderler ve spot lambalarına da yer verebilirsiniz. Tabii size bu konuda bir önerimiz de var: Minimal tasarımı ile Konik Başlık Lambader sayesinde çatı katı dekorasyonu daha da güzelleşecek.

Renk Seçimi Önemli

Açık renkler çatı katını daha ferah gösterir. Bej, fıstık yeşili, toz pembe, deniz mavisi ve lila gibi renklerle hem enerjik bir ambiyans yaratır hem de modern bir çatı katı dekorasyonu oluşturursunuz.

Sözünü etmiş olduğumuz ayrıntıları çıkış noktası olarak belirleyerek planlamanızı yapabilir, çatı katını dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz! Odaya yerleştireceğiniz mobilyaların kaplamalarının da mümkün olduğunca açık renkli olmasına özen göstererek yaratmak istediğiniz estetik görünümü destekleyebilirsiniz.

Depolama Alanlarını Geniş Tutun

Raflarında çeşitli aksesuar ve kitapların yer aldığı kitaplık

Eşyaları, odanın içerisine alandan maksimum tasarruf edecek şekilde yerleştirmek çatı katı dekorasyonunun belki de en önemli püf noktasını oluşturuyor. Peki depolama alanını geniş tutmak için yapabilecekleriniz neler?

  • Öncelikle daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi işlevsel mobilyalar tercih etmek depolama alanı yaratma konusunda size önemli bir katkı sağlayacaktır.
  • Çatı katı dolap tercihinizi açık dolap ve raflardan yana kullanabilirsiniz. Kapaklı olanlar hem çok yer kaplar hem de odanın daha dar görünmesine neden olarak dezavantaj oluşturabilir.
  • Sevdiğiniz aksesuarları yerleştirmek için de bol raflı kitaplıklar ve cam vitrinler ideal olacaktır.
  • Doğtaş’ın en yeni ürünlerinden biri olan Terra Kitaplık, modern görünümü ile çatı katı dekorasyonuna şık bir dokunuşta bulunurken; kitap ve aksesuarlarınızı kusursuz bir şekilde muhafaza edebilir.
  • Son dönemde giderek popüler hale gelen hasır ve örgü sepetleri de birer depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz.

AynaKullanımına Önem Verin

konsolun arkasındaki duvarda asılı duran iki adet ayna

Ayna kullanımı, normal şartlarda küçük sayılabilecek çatı katının havasını bir anda değiştirecek şahane çözümler arasında yer alıyor. Çatı katındaki minik pencerenin tam karşısına yerleştireceğiniz bir boy aynası ya da duvara asacağınız dekoratif ayna, pencereden gelen ışığın aynaya yansıyarak odanın tümüne dağılmasına yardımcı olacaktır.

Çatı katı dekorasyonunu tamamlaması için tercih edebileceğiniz pek çok farklı ayna çeşidinden söz edilebilir. Bu konu hakkında kapsamlı bir kaynağa ihtiyacınız var ise Ayna Yapımı Hakkında Merak Edilenler ve Ayna Önerileri başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Siz de dilediğiniz zaman Doğtaş’ın geniş mobilya ve dekoratif aksesuar ürün skalası içerisinden çatı katı dekorasyonu için dilediğinizi seçebilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 6 Ağustos 2021 Cuma