Hobi Odası Hazırlarken İlham Alabileceğiniz 6 Fikir

Hobi Odası Hazırlarken Ilham Alabileceğiniz 6 Fikir

Hobi odası, sevdiği işlerle uğraşırken dış dünyadan izole olmak isteyenlerin kendi zevk ve beğenilerine uygun olarak hazırladığı, evin eşi benzeri olmayan alanlarından. Bu anlamda hobi odası dekorasyonunun her bir ayrıntısının incelikle düşünülmesi ve buna göre planlanması gerekiyor.

Kişisel beğenilerinizi göz önünde bulundurarak, yaratıcılığınızı konuşturacak şekilde dekore ettiğiniz bir hobi odası, daha adımınızı attığınız ilk andan itibaren sizi memnun ve mutlu etmeli. Üretken ve yenilikten hoşlanan biriyseniz hobi odası oluşturma fikrinin bile size zevk verdiğinden eminiz.

Öte yandan son dönemde giderek popülerleşen hobi odası fikirleri arasından tercihinizi yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Fakat bu noktada endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü evinizdeki konforun mimarı Doğtaş, hobi odası hazırlarken ilham alabileceğiniz birbirinden yaratıcı fikirleri ile sizlerle!

Birbirinden Yaratıcı Hobi Odası Fikirleri

bir masanın üzerindeki boyalar ve fırçalar

Kim kendisi ile baş başa kalıp hayatın stresinden uzaklaşarak en sevdiği işlerle ilgilenebileceği özel bir alana sahip olmak istemez ki?

Eğer evinizde hobilerinizi gerçekleştirmek üzere değerlendirebileceğiniz bir alana sahipseniz içeriğimizde sizlerle paylaştığımız önerileri hayata geçirerek hayallerinizdeki hobi odasına sahip olabilirsiniz.

İşte içinde hem zihninizi dinlendirebileceğiniz hem de şahane işler ortaya koyabileceğiniz X farklı hobi odası dekorasyonu fikri!

1. Dekoratif Raflar İle Eşyalarınızı Organize Edin

hobi odası dekorasyonunda duvara asılmış yuvarlak raf

Müzik yapmak, dikiş dikmek ya da çizim yeteneğinizi bir adım ileriye taşımak… Evinizde bir hobi odası oluşturmanızı gerektirecek sebep ne olursa olsun bu iş için gereken eşyalar için uygun depolama çözümleri bulmanız gerekiyor.

Özellikle de evinizdeki küçük odalardan birini hobi odası olarak dekore etmeye karar verdiyseniz alanınızı maksimum verim alacak şekilde değerlendirmeniz çok önemli.

Duvarlara asacağınız raflar sayesinde istediğiniz düzeni çok pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Raflara yerleştireceğiniz eşyaları kullanım amaçlarına göre gruplandırabileceğiniz gibi kullanma sıklığınıza göre de kategorize edebilirsiniz.

Örnek verecek olursak en az kullandığınız hobi malzemelerini üst raflara; sıklıkla kullandığınız, bu yüzden de her zaman elinizin altında olmasını istediğiniz malzemeleri ise daha kolay ulaşabileceğiniz bölümlere yerleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak eğer duvarlarınız raf asmak için uygun değilse hasır depolama kutuları ya da kapaklı dolaplar ile de düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

2. Çalışmalarınızın Göz Önünde Olmasını Sağlayın

doğtaş vitrin

Emek verdiğiniz ve ortaya koyduğunuz her çalışmanın bir öncekinden daha iyi olmasını istiyorsanız yine kendinizden ilham almalısınız. Bunun için daha önce yapmış olduğunuz çalışmalar arasından en beğendiklerinizi seçerek sürekli gözünüzün önünde olmasını sağlayabilirsiniz.

Böylece daha iyisini yapacağınıza dair cesaretlenebilir ve heveslenebilirsiniz. Odanızın genel dekorasyonuna uygun cam vitrinler ise eserlerinizi sergileyebileceğiniz harika bir seçenek olabilir.

Bu doğrultuda meşe ağacının cazibesini yansıtan, avangard çizgilere sahip Doğtaş Riena Geniş Vitrin’i tercih edebilirsiniz.

Her iki vitrinin de cam raflarında eşyalarınızı sergilerken altında yer alan çekmeceleri depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

3. Hobi Odası İçin Canlı Renkler Tercih Edin

canlı renkler kullanılarak dekore edilmiş bir hobi odası

Hobi odalarında geçirdiğiniz zamanın yaratıcılığın doruklara çıktığı anlar olduğu düşünüldüğünde bu alanlarda mümkün olabildiğince canlı renkler tercih etmeniz önemli. Kırmızı, mavi, sarı, turuncu… Bunlar dışında yaratıcılığı arttıran daha pek çok renk bulunuyor.

Özellikle yeşil ve mavi tonları verimli çalışmayı ve yaratıcılığı arttırmayı teşvik eden renkler arasında yer alıyor. Siz de hobi odasının duvarlarını bu renklere boyayabilir ya da bu renklerde aksesuarlar kullanarak odanızın dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz.

4. Rahat Bir Çalışma Alanı Oluşturun

üzerinde çeşitli malzemelerin olduğu bir çalışma masası

Hobi odalarının olmazsa olmazlarından biri de fonksiyonelliği ile ön plana çıkan çalışma masaları. Hayatın yoğun koşturmacasında hobileriniz için ayırabileceğiniz vaktin kısıtlı olduğunu düşündüğümüzde, hobi odalarının her ayrıntısı düşünülerek ve işlevsel bir içimde tasarlanması gerekir.

Bu anlamda hobi masası olarak kullanacağınız ve üzerinde keyif aldığınız aktiviteleri gerçekleştireceğiniz bu masaların kullanışlı olması, olabildiğince geniş ve yüksekliğinin sizin vücut ölçülerinize uygun olması önemli.

Eğer hobi odanız için nasıl bir çalışma masası almanız gerektiği konusunda kararsızsanız Doğtaş Pan Home Office’i görmeden kararınızı vermemenizi tavsiye ederiz.

Hobi odalarının yanı sıra en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan çalışma odalarını nasıl dekore etmeniz gerektiğini Evden Çalışmayı Daha Verimli Hale Getirecek 10 Öneri başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

5. Hobi Odasını En Doğru Şekilde Aydınlatın

üzerinde aydınlatma ürünü bulunan çalışma masası ve çalışma sandalyesi

Ortaya gerçekten içinize sinen ve beğeni toplayacak eserler koymak için hata yapma ihtimalinizin çok düşük olması gerekiyor. Bunun için de görüş alanınızdaki ışık miktarının tatmin edici olması önemli.

Eğer hobi odası olarak dekore ettiğiniz bu alana giren doğal ışık miktarı yetersiz kalıyorsa odadaki ışığı yapay ışık kaynakları ile arttırabilirsiniz. Aksi takdirde görme yetkinliğiniz azalabilir ve ürettiğiniz iş sizi tatmin etmeyebilir.

Ek olarak, çalışırken bulunduğunuz alandaki ışığın az olması, göz yorgunluğuna neden olabilir ve çeşitti görme problemlerinin ortaya çıkmasında etkili olabilir.

Aydınlatma tercihinizi yaparken hobi odasında yaratmak istediğiniz atmosferi mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Örneğin hobi odanızda belirlediğiniz stil minimale yakınsa Doğtaş Elita Marcus Küçük Aydınlatma’yı da bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

İddialı parçaları seviyorsanız da modern çizgileri ile Doğtaş Trinity Lambader, hobi odası için şahane bir seçenek olabilir!

6. Rengarenk Puflarla Hobi Odasına Rahatlık Katın

Hobi odası dekorasyonunu zenginleştirecek bir başka öneri ise hem rahatlığı hem de görünümü ile daha ilk bakışta kalbinizi çalacak puf koltuklar. Hobi odanızın tarzını güçlendirecek rengarenk puflar ile buraya bambaşka bir atmosfer kazandırabilir, sonsuz rahatlık oluşturabilirsiniz.

Bu noktada elbette Doğtaş’ın en yeni tamamlayıcı ürünlerinden biri olan puf modellerine göz atabilirsiniz!

Tüm bunlara ek olarak dilerseniz eski eşyalarınıza yapacağınız küçük dokunuşlarla onları bambaşka bir hale dönüştürebilir, hobi odanızın en nadide eşyalarından biri yapabilirsiniz. Bunun için Eski Eşyaları Yenilemek İçin Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza mutlaka göz atın!

Son olarak hobi odanıza renk katacağınız DIY projeleri için DIY Ne Demek? DIY Dekorasyon Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Date de sortie: mercredi 23 juin 2021