Evden Çalışmayı Daha Verimli Hale Getirecek 10 Öneri

Koronavirüsün global çapta yayılmasıyla birlikte dünya genelinde birçok işyeri çalışma ortamlarını evlere taşıdı. Hayatımızın büyük bir payını kaplayan işlerin ofiste değil de evde yapılması elbette ki beraberinde soru işaretlerini de getirdi; evden çalışmak verimli mi? Evden çalışmayı nasıl daha verimli hale getirebiliriz?

Daha önce freelance iş yapmamış veya evden çalışmamış olanlar için ev ofis (home office), alışılması güç bir durum yaratabilir. Gerek ev ortamındaki dikkat dağıtıcı faktörler, gerekse ev hayatı ile iş hayatı arasındaki çizginin belirsizleşmesi gibi sebepler evden çalışma anlayışını verimsiz hale getirebilir.

Peki bu durumla nasıl başa çıkabilirsiniz? İşte, evinizi güzelleştiren mobilyaların adresi Doğtaş olarak hazırladığımız, evden çalışmayı daha verimli hale getirecek 10 öneri

1. İdeal Çalışma Ortamı Hazırlayın

yeşil çalışma odası

“Evden çalışmak istiyorum” deyip, rahatlığı dolayısıyla evden çalışma hayali kuranların bu hayalleri gerçekleşmiş gibi görünse de dikkat edilmezse evden çalışma, verimliliği ve performansı düşürebilir.

Bu problemlerin yaşanmaması için eğer imkanınız varsa, kendinize ayrı bir çalışma ortamı hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. İdeal çalışma ortamı yaratmak için ipuçları ve dikkat edilmesi gerekenler de şunlar:

Yatak Odanızda Çalışmayın

yatak üzerinde çalışan kadın

Evden çalışma deyince aklınıza yatarak çalışmak gelmemeli çünkü yatak odasında çalışmak uykunuzu getireceği gibi dikkatinizi de dağıtarak verimli bir şekilde iş yapmanızı engeller. Yatak odaları rahatlayıp dinlenilen alanlardır ve bu da uykuya sorunsuz bir şekilde dalabilmemizi sağlar.

Ancak eğer yatağınızda çalışırsanız, büyük olasılıkla beyniniz iş stresini yatak odasıyla bağdaştıracaktır. Sonuç olarak uyumak için yattığınızda, aklınıza ertesi gün yapmanız gereken işler gelecek ve de uykunuz kaçacaktır. Anlayacağınız, yatak odasında çalışmak pek de akıllıca bir fikir değil.

Oturma Odası Dikkat Dağıtır

evden çalışan iş kadını

Gelelim evden çalışma deyince akla gelen bir başka durağa; oturma odası. Oturma odaları başlı başına dikkat dağıtıcı faktörlerle doludur. Konforlu koltuk seçimi, salonların vazgeçilmezi olsa da evden çalışma için uygun değildir. Koltukta çalışmak da tıpkı yatakta çalışmak kadar uykunuzu getirebilir.

Dahası salonlarda televizyon, dekorasyon ürünleri gibi dikkat dağıtıcı eşyalar varken yapılacak işe odaklanmak bir hayli zorlaşabilir.

Rahat Home Ofis Mobilyaları Edinin

Doğtaş Clara çalışma masası

Evden çalışma verimliliğini artırmanın başlıca yollarından biri, konforlu home ofis mobilyaları edinmektir. İşiniz için kendinize ait ayrı bir çalışma odası veya bir oda içerisinde ayrılmış bir çalışma alanı yaratmak oldukça önemlidir.

 • Tıpkı her sabah düzenli olarak kalkıp iş yerinize gittiğiniz gibi sabahları aynı saatte ev içerisinde belirlediğiniz çalışma alanınızda olursanız daha odaklı çalışabilirsiniz.
 • Rahat bir evden çalışma alanı sağlayacak, kendinize en uygun çalışma masasını edinmelisiniz. Her zevke ve ihtiyaca hitap eden ahşap çalışma masası, modern çalışma masası, beyaz çalışma masası, fonksiyonel çalışma masası gibi birçok çeşidiyle aradığınız özellikte çalışma masası modellerini Doğtaş’ta bulabilirsiniz.

Verimli çalışmayı artıracak çalışma masası fikirleri için “Evde Çalışmayı Bırakmayan İşkoliklere Çalışma Masası Önerileri” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 • Uzun saatler boyu aynı yerde oturacağınız için seçeceğiniz çalışma koltuğunun ağrı yapmayan konforlu bir koltuk olması da önemli.

Even çalışma oldukça dikkat dağıtabileceği için çalışma alanınızdaki gereksiz ve dikkat dağıtabilecek eşyaları kaldırabilirsiniz.

Doğru masa lambası seçimi de göz ardı edilmemesi gereken bir detay.

2. Yapacağınız İşlerin Planını Çıkarın

yapılacaklar listesi çıkaran kadın

Organize olmak, çalışırken verimliliği sağlar. Bu, evden çalışma anlamında da geçerlidir. Günlük yapmanız gereken işleri bir kenara not edin veya bunun için kullanılan web platformlarından veya uygulamalardan yararlanın. İş takibi yapmak, çalışırken veriminizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

3. Kısa Molalar Vermeyi İhmal Etmeyin

kahve dolduran el

İş yerinde çalışırken farketmeseniz de aslında düzenli aralıklarla kısa molalar verirsiniz. Bu gerek iş arkadaşlarınızla sohbet etmek olsun, gerekse çay, kahve, sigara molası olsun, beyninize enerjisini yenileme fırsatı yaratır.

İnsan beyni odaklanma enerjisini çok uzun süreler boyunca aralıksız koruyamaz. Dolayısıyla siz de evde çalışma sırasında kendinizi kaptırıp saatler boyunca mola vermeden çalışmamalısınız. Bu hem verimliliği düşürür hem de sizi fazlasıyla yorar. İdeal çalışma-mola süresi yaklaşık 1 saat çalışma, 15 dakika dinlenme şeklinde olabilir.

4. Evdeki Diğer Bireylerle İletişiminize Dikkat Edin

evden çalışma yapan adam

Ev ortamında başka bireylerin olması dikkatinizi fazlasıyla dağıtabilir. Evden çalışma durumunda ev sakinleriyle iletişiminizi iş saatleri içerisinde kısıtlamalısınız, yoksa vaktin nasıl geçtiğini anlamadan kendinizi günü verimsiz geçirmiş şekilde bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çalışma saatleriniz sürecinde gürültünün olabildiğince azaltılması için de ricada bulunabilirsiniz.

5. Sabah Rutininizi Gözden Geçirin

kahvaltı tabağı

Evden iş imkanı, aynı zamanda, sabah erkenden kalkıp, duşa girip, kahvaltı yapıp, hazırlanarak evden aceleyle çıkmak zorunda kalmamak demektir. Ancak bu durumun sabah rutininizi bozmasına izin vermemelisiniz.

 • Zamanında uyanmak, kahvaltı yapmak, duş almak, kahve içmek gibi sabah rutinlerinizi tıpkı işyerine gidecek gibi yaparsanız daha fazla odaklanarak çalışabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, ev işlerinizi çalışma saatlerinizde yapmamaya özen gösterin. Dağınık bir ortam dikkatinizi dağıtıyor veya bulaşıklar yığılmış olabilir ancak iş saatinizde bunları aklınızdan çıkarıp yapacak işlerinize odaklanmalısınız.
 • Normal şartlar altında iş yerinize gitmek için yolda geçirdiğiniz süre size kalacağı için mesai saatlerinin dışında bu tarz ev işlerinizi rahatça yapabilirsiniz.

6. Pijamalarınızla Çalışmayın

pijama ile evden çalışan kadın

Pijamaların rahatlığı konusu tartışılmaz. Ancak pijamalar size hiç, ciddi ve verimli bir mesai saatini çağrıştırıyor mu? Pijamalar uykunuzu getirebilir ve dolayısıyla odaklanmanızı azaltabilir.

Elbette ki evden çalışma demek illa ki gömlek, takım elbise giymek değildir ancak yine de en azından eşofman giyerek uyku modundan çıkabilirsiniz. İşin ciddiyetini kavramak ve iş yerine gidiyormuş gibi hissetmek için pijamalarla masa başına oturmamalısınız.

7. Uyanmakta Zorlanıyorsanız Birden Fazla Alarm Kurun

alarma uzanan adam

İş yerine gitmek için erkenden kalkmanız gerekmese bile yine de çalışma saatinizden öncesine alarm kurarak, masaya oturmadan önce yapacaklarınızı tamamlamış olmanız gerekir. Eğer yalnızca bir alarmla uyanamıyorsanız bunun çözümü çok basit; birden fazla alarm kurun. Burada önemli olan şey, zihninizi çalışacağınıza ikna etmek ve verimli bir evden çalışma süreci geçirmektir.

8. Oturma Pozisyonunuza Dikkat Edin

sırtı ağrıyan ofis çalışanı

Uzmanlar uzun süreli oturmanın sağlık açısından obezite, kalp hastalıkları, kas ve kemik problemleri gibi riskler taşıdığını belirtiyor. Dolayısıyla zihniniz için verdiğiniz molalar aynı zamanda bedeniniz için de gerekli. Dahası, oturma pozisyonuna dikkat etmezseniz bel, boyun ve bacak ağrıları gibi sağlık sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

 • Sırtınız her zaman dik olsun.
 • Bilgisayarınızın monitörünün göz hizasında olması olmasına özen gösterin.
 • Sırtınıza destek yerleştirin.
 • Laptopu kucağınıza alarak değil, masaya koyarak çalışın.

9. Çalışma Saatlerinde Sosyal Medyadan Uzak Durun

evden çalışırken sosyal medyaya giren kadın

Evde çalışma sırasında telefonunuzu karıştırmak oldukça cezbedici gelebilir ancak küçük bir sosyal medya kaçamağı ile bile nasıl geçtiğini anlamadan mesai saatlerini boşa harcarsınız. Böyle bir durum yaşamamak için ise telefonunuzu göz hizanızda olmayan bir yere koyarak ve hatta internet bağlantısını kapatarak işinize odaklanmayı deneyebilirsiniz.

10. İş Saatleri Dışında Ara Ara Dışarı Çıkın

parkta yürüyen kadın

Ofislerin ev hayatlarımızın tam ortasına gelip oturduğu bu günlerde ev hayatı ile iş hayatını birbirine karıştırmamak, sağlıklı bir zihin ve ev huzuru için kritik bir önem taşıyor. Evde çalışma durumu bir süre sonra “iş yerinde yaşıyormuş hissi” yaratabilir. Siz de böyle bir durumda;

 • İş saatleri dışında iş düşünmemeye ve ev sakinlerine işteki problemleri, iş yükünü gereğinden fazla yansıtmamaya çalışarak,
 • Eğer karantina durumunda değilseniz ve evden çıkabiliyorsanız, dışarıda ufak yürüyüşler yaparak bile olsa, beyninizi dinlendirerek daha verimli ve sağlıklı bir home ofis süreci geçirebilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2020 Perşembe