Konsol Nedir? Evinizin Havasını Değiştirecek Konsol Modelleri

montana siyah ahşap konsol

Son zamanların gözde mobilyalarından bir tanesi olan konsol, yemek odalarında, oturma odalarında, salonlarda ve hatta antrelerde sıklıkla karşınıza çıkabilecek bir parça.

Evin dört bir köşesinde kullanılabilen konsol modelleri yaşam alanlarını dekoratif ve şık görünümleriyle zenginleştirirken, aynı zamanda işlevselliği ile de depolama, sergileme anlamında çözümler sunuyor.

Ancak farklı konsol modelleri ve konsol dekorasyonu önerilerine geçmeden önce, konsol nedir? Sorusunu yanıtlamakta ve bu tamamlayıcı mobilyanın tam olarak ne olduğunu ana hatlarıyla netleştirmekte fayda var.

Kaliteli ve trend mobilyaların adresi Doğtaş olarak bu içeriğimizde, “konsol nedir? Farklı konsol modelleri ile evinizin havasını nasıl değiştirebilirsiniz?” konularını ele alıyoruz. Gelin ilk olarak konsol ne demek konusu ile başlayalım.

Konsol Nedir? Yakından Tanıyalım

gold ahşap konsol

Konsol nedir sorusuna elbette sözlük anlamıyla cevap verilebilir, ancak bu mobilyayı yakından tanımak için öncelikle tarihini biraz kurcalamamız gerekiyor.

Konsol, ilk olarak 17. Yüzyılda Fransa’da duvara montelenmiş dayanaklar üzerine yerleştirilen dikdörtgen şeklinde bir levha olarak mobilya dünyasına giriş yapmıştır. O günden bugüne konsol modelleri oldukça değişmiş ve çağa ayak uydurarak farklı tarzlara hitap eder hale gelmiştir.

Peki, günümüzde konsol nedir? Konsol, genellikle dikdörtgen şeklinde olan, geniş yüzeyli, duvar kenarına yerleştirilen, çekmeceli ve dolaplı da olabilen ayaklı mobilya çeşididir. Konsol modelleri duvara monte olarak kullanılabileceği gibi, bu mobilyaların dört ayaklı olanları montelenmeden de kullanılabilir.

Göze batmayan, uyumlu dizaynları sayesinde konsollar, antreler, koridorlar, salonlar gibi evin pek çok alanında hoş bir görüntü ve işlevsellik sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Konsol Modelleri İle Evlerde Yaratıcı Çözümler

dolaplı konsol

Konsol nedir? Sorusunu yanıtladığımıza göre, “konsol ne işe yarar?” diye düşünenlerin akıllarındaki soru işaretlerini giderebiliriz. Yaşam alanlarına kattıkları şık görüntünün yanı sıra konsolların evlerde sağladığı yaratıcı çözümler çerçevesinde şunları sıralayabiliriz:

Alandan Tasarruf Edin

konsol çekmecesi içerisinde çatal bıçak takımı

Dolaplı ve/veya çekmeceli konsol modelleri saklama alanı ihtiyaçlarına pratik çözüm sunar. Yemek odalarında kullanılan konsollar sık kullanılmayan tabaklar, bardaklar gibi küçük eşyaların depolanması için mükemmel bir yoldur.

Mutfak dolaplarında fazladan yer kaplayan yemek takımlarını yemek odası konsolu içerisinde saklayarak alandan tasarruf edebilirsiniz.

Sergileme Alanı Olarak Kullanmak Mümkün modern konsol

Konsollar geniş yüzeyleri ile dekoratif eşyaları sergileme adına da bir çözüm sunar. Dekoratif eşyalar salon mobilyaları ve yemek odası mobilyalarının aksesuarları gibidir. Ancak sehpa üstü dekorasyon ve yemek masası dekorasyonu için kullanılabilecek dekoratif objeler sınırlıdır.

Eğer biblo, tablo, vazo gibi sizi yansıtan dekoratif objeleriniz varsa ama bunları nereye yerleştireceğinizi bilemiyorsanız, konsol üzeri tam da aradığınız mükemmel yer olabilir.

Konsol Modelleri & İlham Verici Konsol Dekorasyon Fikirleri

Konsol nedir, konsol ne işe yarar?” sorularının üzerinden geçtiğimize göre sıra geldi evinizin ambiyansına yepyeni bir soluk getirecek konsol modellerine.

1. Soft Tonları İle Mayer Konsol

krem ve ahşap tonlarında konsol

Zamansız duruşu ve malzeme kalitesi ile uzun yıllar boyu kullanım vaat eden Mayer konsol, geniş dolapları ile depolama çözümü de sunuyor. Aynı zamanda, ahşap ve krem tonlarının kusursuz uyumu ile yemek odası konsol ihtiyaçlarına işlevsel ve tarz bir seçenek oluşturuyor.

Nötr ve soft tonları sayesinde Mayer konsolu yemek odalarında veya salon konsolu olarak kolayca kullanmak ve diğer mobilyalarla uyumunu yakalamak mümkün.

Konsol nedir? Artık biliyorsunuz. Peki, en az konsollar kadar şık olan dresuar nedir hiç duydunuz mu? Merak ediyorsanız, Dresuar Nedir, Ne için Kullanılır? Başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2. Retro Esintisi İle Louisa Konsol

retro konsol

Sıradışı tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Louisa retro konsol ile gözden düşmeyen retro trendini evinize yansıtabilirsiniz.

Siyah, altın, ceviz ve ahşap renklerini bir araya getiren Louisa konsolun geometrik desenleri ile salonlarda, oturma odalarında veya yemek odalarında elegant ve asil bir görüntü yaratabilirsiniz.

Bu konsolu dekore etmek için özel hazırlanmış Louisa siyah çerçeveli aynaları konsol üzerine duvara monte edebilirsiniz. Dahası, altın detaylara sahip dekoratif objeler ve büst biblolar bu siyah konsol üzerinde büyüleyici duracaktır, bizden söylemesi.

3. Vintage Konsol: Clarissa

vintage konsol

Vintage geometrik yüzeyi ve ahşap malzemesi ile Clarissa konsol, modern duruşu, vintage tasarımla bir arada görmeyi dileyenlerin tam da aradığı parça. Çoklu depolama alanı sayesinde bu konsol modeli evinizdeki fazla kullanılmayan küçük eşyaları saklamak için birebir.

Clarissa vintage konsolu yemek odası konsolu olarak kullanmak isteyenler bu parçanın tamamlayıcısı olan vintage yemek odası takımı ile yemek odası dekorasyonunda benzersiz uyumu yakalayabilir.

Clarissa ahşap konsol, bronz tonlarda dekoratif objeler kullanılarak ev dekorasyonunda eski ve yeni uyumunu eşsiz bir şekilde yansıtabilir.

4. Siyahın Asaleti: Diamond Konsol

konsol nedir temalı görsel

Diamond siyah konsol, elmas şekilleri ve altın rengi detaylarıyla salonlara ve yemek odalarına şıklık getiriyor. Bu konsol modelini dekore etmek için siyah, altın rengi, bronz ve gümüş detaylı dekoratif objelerden yararlanabilirsiniz. Aynalar ve siyah çerçeveli tablolar da Diamond konsol ile eşsiz bir ambiyans yaratacaktır.

5. İddialı Tasarımı İle Logan Konsol

Gotik çizgileri, altın rengi ve geometrik detayları ile ev dekorasyonuna özgün bir duruş getiren Logan modern konsol, Doğtaş’ın eşsiz tasarım anlayışını ortaya koyuyor. Logan konsol,cam dolap kapakları ile de isteyenlerin dolap içi ışıklandırma ile estetik bir görünüm yaratmalarına da olanak tanıyor.

Koyu renk ahşap, altın rengi, bronz, gümüş detaylı dekoratif objeler, duvara asacağınız geometrik şekilde aynalar veya siyah beyaz tablolar ile konsol dekorasyonunu zevkinize göre tamamlayabilirsiniz.

6. Sadeliği Yansıtın: Olivia Beyaz Konsol beyaz konsol

Beyazın iç açıcı sadeliğinden vazgeçemeyenler için Olivia beyaz konsol kusursuz bir tercih. Keskin dikdörtgen köşelerinin yerini daha dairesel hatların aldığı bu konsol ile yemek odalarını ve salonları evin en gözde odaları haline getirebilmeniz mümkün.

Altın detaylara ve kulplara sahip bu beyaz konsolu, dilerseniz renkli vazolar, çiçekler, şamdanlar gibi farklı aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2020 Çarşamba