Salon Salomanje Nedir? 3 Başlıkta Salomanje Dekorasyonu

Salon Salomanje Nedir? 3 Başlıkta Salomanje Dekorasyonu

Salon salomanje, aslında hemen herkesin aşina olduğu fakat ne anlama geldiği konusunda akıllarda soru işaretlerine neden olan kavramlar arasında yer alıyor. Bir yaşam alanı olarak da ifade edebileceğimiz salon salomanje, geçmiş dönem mimari yapılarının büyük bir çoğunluğunda bulunuyor.

Hem günümüz insanının yaşam tarzında yaptığı değişikliklerin hem de ekonomik; sosyal ve toplumsal sebeplerin bir sonucu olarak, büyük; ferah ve geniş evlerin yerlerini 1+1 evlere bıraktığını söylemek mümkün.

Bu durumun ise tıpkı dekorasyonda olduğu gibi iç mimaride de popüler olan trendlerin değişikliğe uğramasına neden olduğunun altını çizmekte fayda var.

Fakat buna rağmen, bir şekilde modernize edilen nostaljik yapılarda yaşayan ya da geçmiş dönem mimarilerine merak duyanlar için salon salomanje ve bu doğrultuda ortaya çıkan kültür hala kullanılır halde.

mavi koltukların renk kattığı bir yemek masası düzenlemesi

Peki sözünü ettiğimiz bu kavram aslında ne anlama geliyor? Eğer mimarisinde salon salomanje bulunan bir evde yaşıyorsanız bu alanı nasıl dekore edeceğiniz konusunda fikriniz var mı?

Tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak, bu içeriğimizde salon salomanje nedir sorusuna, nostaljik yönü ile herkeste merak uyandıran özelliklerine ve salon salomanjeye uygun olabilecek dekorasyon fikirlerine yer veriyoruz.

Yazımızı sonuna dek okuyarak, bu kavramın hangi anlama geldiğini öğrenebilir; evinizdeki bu alanı nasıl dekore edebileceğiniz konusunda yepyeni fikirler öğrenebilirsiniz!

Salon Salomanje Ne Demek?

modern yemek masası

Dilimize Fransızca’dan geçmiş olan ‘salon salomanje’nin neolduğunu ayrıntılı olarak ele almadan önce ‘salon’ ve ‘manje’ kelimelerinin anlamını ayrı ayrı açıklamak daha faydalı olacaktır.

‘Manje’ kelimesi Fransızca’da yemek yemek anlamına gelirken ‘salon’ kelimesi Türkçe’de de aynı anlamını taşıyor. Özgün hali “salle à manger ” olan salon salomanje ise bir çeşit yemek odası anlamını ifade ediyor.

Modern mimarinin etkilerini çoğaltması ile birlikte, geleneksel dekorasyon trendlerinin unutulmaya yüz tutması; geniş evlerin yerini daha küçük ve kompakt tasarımlı modüler evlere bırakması ile birlikte salomanje dekorasyon örneklerinin de azaldığını söylemek mümkün.

Bundan uzun yıllar önce, geçmiş dönem mimarilerinde sıkça rastlanılan salomanje salonlar, genellikle çok geniş bir salonu olan evlerde görülmekteydi.

Yemek odaları ve salonların bir arada olduğu bu alanlarda salon yemeğin yenildiği kısım ve salon bölümü ise aynı yerde konumlanmış olsa da birbirinden bir şekilde ayrılmaktaydı.

Bu ayrımı oluşturabilmek için genellikle duvar kemerleri, iki yana da açılabilen kapılar veya paravanlar kullanıldığını gözlemlemek mümkün.

yemek odası

Fiziksel olarak duvar ile bölünmese de salon ve yemek odalarının birbirinden ayrılmış olduğu bu şekilde fark edilir kılınmaktaydı.

Genellikle geniş ve ferah evlerde gördüğümüz salon salomanjelerin dekorasyonunda ise modern dekorasyon trendlerinden ziyade parizyen stil gibi klasik yansımalar görüyoruz.

Buna ek olarak günümüzde bazı yapılarda hala salon salomanjeler olması, bu alanlarla ilgili farklı dekorasyon ihtiyaçları doğmasına da neden oluyor. Peki bu alanlar en şık biçimde nasıl dekore edilebilir?

Bu alanlarda uygulanabilecek dekorasyon önerilerine değinmeden önce dilerseniz salomanjelerin özelliklerini daha yakından inceleyelim.

Öte yandan yine Fransızlara özgü olan parizyen stil hakkında bilgi edinmek ve göz dolduran dekorasyon önerilerini incelemek için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Ev Dekorasyonunda Parizyen Stili Ne Demek? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Salon Salomanje Hangi Özelliklere Sahiptir?

minimal tarz salon salomanje dekorasyonu

1970’li yılların gözde yapı özelliklerinden biri olan salomanjeler, daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi apartman kültürünün oluşması ile birlikte daha az görünür olmaya başlamıştır. Rezidans gibi yapıların tercih edilir hale gelmesinden sonra ise yok olmaya yüz tutmuştur.

Fakat bugün de apartmanlarda ya da yüksek katlı binalarda yaşamak yerine müstakil yapıları tercih edenlerin evlerinde salon salomanjelere rastlanmaktadır. Peki bu tür salonların özellikleri nelerdir?

  • Salon salomanje, genellikle geniş bir salona sahip olan büyük evlere has bir özelliktir. Ek olarak salomanjelerin, genellikle L şeklinde planlanan salonlarda bulunduğunu söylemek mümkün.
  • Salon salomanje bulunan yapılar, alandan maksimum tasarruf elde edecek şekilde planlanmıştır.
  • Bu tür bir alana sahip olan yapılar dekore edilirken genellikle klasiğe daha yakın olan dekorasyon trendleri ışığında ilerlenir. Buna ek olarak bu alanlar evin salonundan ve mutfağından farklı bir tarza uygun olarak dekore edileceğinden, pek çok farklı işlevsel ve dekoratif özellik de taşıyabilir.

Salon salomanje nedir sorusunu yanıtladık ve özelliklerine değindik. Peki bu tür yapıları dekore ederken nelere dikkat etmek gerekir? İşte zihninizde yer etmesi gereken dekorasyon önerileri!

Salon Salomanje İçin Dekoratif İpuçları

Aslında birbirine bağlı iki ayrı alandan oluşan salon salomanjeleri, bağımlı salon ya da iç salon olarak da tanımlamak yanlış olmaz.

Bu alanları dekore ederken bazı noktaları göz önünde bulundurmak, her iki bölümünde dekoratif anlamda herkes tarafından beğenilmesine ve içinize daha çok sinmesine yardımcı olacaktır.

O halde sözü daha fazla uzatmadan evinde bu tür bir odası bulunanlara ilham olabilecek dekorasyon önerilerimizi sıralayalım!

1. L Koltuk Kullanın

l koltuk takımı

Salon salomanjeler aslında ayrı iki alandan oluşsalar da bu iki odayı birbirinden ayıran bir kapı olmadığı için birbirine bağlı görünürler.

Eğer bu tarz bir görünüm yaratmak istemiyor, birbiri ile bütün fakat tek başına da gayet şık görünen bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız L koltuk modelleri harika bir çözüm önerisi olacaktır.

Eğer iki alanın büyüklüğü eşit değilse L koltuk, küçük olan bölümün daha ferah ve geniş görünmesi konusunda büyük bir fark yaratır. Evin genel ambiyansına uygun olarak seçmiş olduğunuz L koltuğu dilerseniz her iki bölümün bağlantı noktasına ters olacak biçimde yerleştirebilirsiniz.

Böylelikle hem birbiri ile bağlantılı hem de iki ayrı alan yaratmış olursunuz.

Eğer L koltuk seçimi konusunda kararsız kalıyorsanız Doğtaş’ın hem tasarımı hem de kalitesi ile en sevilen L koltuk modelleri arasında yer alan Madrid Köşe Takımı’nı incelemenizi tavsiye ederiz.

Eğer odanız daha küçükse, çok büyük olmayan bir köşe takımı seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda yine Doğtaş’ın tarzı ve rahatlığı ile dikkat çeken Loft Köşe Takımı’nı alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

2. Paravanlara Şans Verin

salon ve yemek odasının arasına konulmuş paravan

Genellikle ahşap malzemelerin kullanılarak üretildiği paravanlar, son dönemin en trend dekoratif parçaları olarak öne çıkmaktadır.

Birbirine bağlı bir ya da birkaç bölümden oluşan yapıları ayırmak için kullanılan paravanlar, çok eski dönemlerden beri tercih edilmektedir. Paravanlar, başta giyinme odaları olmak üzere evin neredeyse tüm odalarında kullanılabilen bir parçadır.

Eğer siz de salomanjeli bir evde oturuyorsanız, yemek odası ve salon bölümlerini ayırmak için paravan kullanmaya ne dersiniz? Eğer bu soruyu “evet” olarak yanıtlıyorsanız vakit kaybetmeden bir paravan satın alarak evinizin havasının nasıl değiştiğine şahit olabilirsiniz!

Üstelik sıkıldığınızda paravanın yerini değiştirebilir, evizin başka bir odasında da kullanabilirsiniz.

3. Aynı Tarz Mobilyaları Tercih Edin

şık yemek odası takımı

Daha önce de pek çok kez belirtmiş olduğumuz gibi salomanjeler hem bir arada hem de ayrı iki alanı barındırırlar. Bu yüzden de bu iki odayı dekore ederken çok dikkatli olmanız ve mobilya satın alırken olabildiğince seçici davranmanız gerekir.

Her ne kadar maksimalist dekorasyonda olduğu gibi farklı renk ve desenlerle de zengin bir dekorasyon stili oluşturmak mümkün olsa da eğer işinizi sağlama almak istiyorsanız birbiri ile benzer parçaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Örnek verecek olursak, yemek odası kısmı için klasik mobilyalar tercih ettiyseniz salon kısmı için de aynı çizgide tasarlanıp üretilen mobilyalar, birbiri ile kusursuz bir bütünlük oluşturacaktır.

Bu doğrultuda mobilya seçimi yapmadan önce, Doğtaş’ın geniş ürün çeşitliliği ile pek çok farklı zevke hitap eden yemek odası ve oturma grubu kategorilerini mutlaka incelemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

4. Kapının Önemini Unutmayın

kareli mutfak kapısı

Salomanjeleri dekore ederken her iki alanı da birbirinden ayırmak için geçmiş dönemlerde de en çok pencereli kapılar tercih edilmekteydi.

Günümüzde eğer bu alanı biraz daha modernize etmek istiyor fakat kapı ayrıntısından vazgeçemiyorsanız kapılarınızı yenilemeyi düşünebilirsiniz.

Örneğin çerçeve detaylı cam kapılar salomanje alanlara nostaljk bir hava katarken içerisinin daha ferah görünmesine olanak tanıyacaktır.

Öte yandan bu alan için kapı işlevi gören geniş raflı mekanizmaları da tercih edebilirsiniz.

Aksesuarlarınızı raflarda sergileyerek hem şık hem de modern bir görünüme imza atabilir; hayallerinizi süsleyen eve sahip olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Dekorasyona dair daha fazla öneri için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

store.blog.createdon вторник, 31 августа 2021 г.