Maksimalist Ne Demek? Maksimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Maksimalist Ne Demek? Maksimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Maksimalizm, başta mimari olmak üzere edebiyat, müzik görsel sanatlar gibi pek çok alanda karşımıza çıkan bir akım. Peki aslında maksimalist ne demek? Maksimalizm akımını ev dekorasyonuna yansıtmak mümkün mü?

Güçlü dokular, güçlü desenler ve güçlü renkler ışığında ortaya çıkan cesur bir stil… Bunlar, hiç şüphesiz ki maksimalist kavramını en iyi ifade eden anahtar sözcükler. Merkezinde sadelik olan minimalizm akımının tam tersi olarak nitelendirebileceğimiz maksimalist akım, evini dekore ederken sınırları zorlayanların ilk tercihi olarak öne çıkıyor.

Bu doğrultuda biz de yaşam alanlarındaki tarz ve uyumun adresi Doğtaş markası olarak, yazımızda sizler için maksimalist ne demek sorusunu tüm yönleriyle ele alıyoruz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak maksimalizme dair merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Maksimalist Ne Demek?

maksimalist ne demek sorusuna cevap niteliğinde maksimalist dekorasyon örneği

Maksimalizm, popülaritesini her geçen gün arttıran ve dünyanın hemen her yerinde yaygınlaşan bir akım. Bu anlamda maksimalizm ne demek sorusunu, minimalizme karşı çıkan ve farklılıkların bir araya geldiğinde estetik bir bütünlük oluşturduğunu savunan bir sanat akımı olarak yanıtlamak mümkün.

Geçmiş yıllarda etkilerini yalnızca müzik, görsel sanatlar ve edebiyat alanlarında gördüğümüz maksimalizm akımının, bugün dekorasyon ve moda dünyasına da yön verdiğini söylemek yanlış olmaz.

Maksimalist düşünce, abartının ve fazlalıkların her daim en iyisi olduğunu söylemektedir. Maksimalist düşünceden beslenen maksimalizm akımında da kalabalıkların bir araya geldiğinde oluşturduğu uyum çok önemli bir yere sahiptir.

Hangi alanda kullanılıyor olursa olsun maksimalizmin mottosu, minimalizmin tam zıttı olan “çok, çoktur” olarak ifade edilebilir.

İç mimaride maksimalizm, çok yönlü bir bütünlüğü içerirken elbette ki farklı unsurlardan da beslenmektedir. Bunları aşağıdaki gibi özetlemek mümkün;

 • Güçlü ve zengin renk skalası
 • Birbirini bütünleyen desenler
 • Sanat eserleri
 • Birden fazla dekorasyon stili
 • Tamamlayıcı dokular

maksimalist oturma odası

Sonuç olarak gördüğünüz gibi dekorasyonda maksimalizm, boş bir dağınıklık ve kalabalıktan ziyade, bir araya geldiğinde uyum oluşturan parçaların özenle seçilmesi ve yerleştirilmesi ile oluşturulan bir sanattır.

Denge ve uyum gözetilerek oluşturulan maksimalist dekorasyon, evlerde her bir ayrıntısında yepyeni detayların göze çarptığı eşsiz bir atmosfer yaratmaktadır. Peki ama evlerini farklılıklara kucak açan maksimalist dekorasyona uygun olarak dekore etmek isteyenlerin ilham alabileceği dekorasyon önerileri neler olabilir?

Maksimalist ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz gelin şimdi de evlerde maksimalizm rüzgarı yaratmak için dikkate alabileceğiniz dekorasyon ipuçlarını sıralayalım!

Son dönemde merak edilen bir başka dekorasyon trendi de retro stil. Bu konuya dair sizin de merak ettikleriniz var ise Retro Ne Demek? Evlerde Retro Dekorasyon başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

5 Maddede Maksimalist Ev Dekorasyonu

retro tasarıma sahip salon

Odak noktasında maksimalizmin yer aldığı evler yaratmak kimi zaman zannedildiği kadar kolay olmayabiliyor. Bunun en önemli sebebi ise hangi parçaların birbiri ile uyum oluşturacağı ve maksimalist dekorasyonda nelere yer verileceği konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmamak.

Öte yandan bir mekanda çok eşya olmasının, maksimalizmin hatlarının daha belirgin olacağına dair inanç da iç dekorasyonda maksimalizmin başarısız bir şekilde uygulanmasının nedenlerinden biri. Peki maksimalizmi ev dekorasyonuna yansıtmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

İşte karmaşanın içindeki düzenin anahtarı maksimalizmi evlerinize taşımanıza yardımcı olacak ipuçları!

İhtişamlı Mobilyalar Tercih Edin

renkleri ile dikkat çeken maksimalist salon dekorasyonu

İç mekanlarda maksimalizmin, minimalist dekorasyonunun tam zıttı olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bu yüzden evinizi dekore ederken sadelikten uzak, mümkün olduğunca gösterişli parçalara yer vermeniz gerekiyor.

Ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan mobilyalar, maksimalist dekorasyonda kendisini keskin hatlara sahip klasik modellerle gösteriyor. Bu anlamda iddialı renklerde klasik koltuklar, işlevsel özelliklerinin yanı sıra ihtişamlı bir görünüme sahip yemek masaları ve konsollar maksimalist dekorasyona çok yakışacak mobilya seçenekleri arasında yer alıyor.

Eğer mobilya seçiminde kararsız kalıyorsanız Doğtaş mobilyanın elegan çizgileri ile göz dolduran Laura Koltuk Takımı ve ihtişamlı detayları ile dikkatleri üzerine toplayan Montana Yemek Odası Takımı ile iddialı bir salon takımı oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak maksimalist evlerde mobilya tercihinde aşağıdaki kriterleri de göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Farklı renklerdeki ve desenlerdeki mobilyaları bir arada kullanarak kusursuz bir aheng yakalayabilirsiniz.
  Eğer iç dekorasyonda yaratmaya çalıştığınız ihtişamlı havayı modern bir görünüm ile beslemek istiyorsanız, klasik çizgilerin modern stil ile harmanlandığı avangard mobilyalara yönelebilirsiniz.
 • Birbirinden şık avangard mobilya önerileri için Doğtaş’ın mobilya konusundaki uzmanlığı ile hazırlamış olduğu Avangard Nedir? Evinize Şıklık Katacak Avangard Mobilyalar başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Deri koltuklar maksimalist stile en çok yakışan mobilya çeşitleri arasında yer almaktadır. Deri koltukların üzeri için desenli, kadife ya da kürklü yastıklar ve koltuk battaniyeleri tercih ederek birbirlerini tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.

Karşıt Renklere Yer Verin

Gold ayrıntılara sahip koltuk takımı

Diğer dekorasyon trendlerinde olduğu gibi maksimalist dekorasyonda da renklerin rolü büyüktür. Üstelik seçeceğiniz renklerin birbiri ile yakın tonlarda ya da uyumlu olması gibi bir zorunluluğun olmaması, maksimalist dekorasyonu retro, minimal, vintage gibi stillerden ayıran en önemli özelliğidir.

Bu yüzden evinizi dekore ederken mobilyalarınız, duvarlarınız, halılarınız hatta aksesuarlarınız için dilediğiniz renkleri seçebilir ve uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken neyi istediğinize karar vermek ve yaratıcılığınıza güvenmek!

Duvarları Dekore Edin

maksimalist dekorasyona uygun olarak dekore edilmiş duvar

Farklılıkların zenginliği olarak tasvir edilebilecek maksimal dekorasyonu uygulanabilir kılan bir diğer stil önerisi de duvarları bir sanat alanı olarak değerlendirmek. Maksimalizmin gücünü duvarlarınıza da yansıtarak mükemmel bir görünüm ortaya koyabilirsiniz. Nasıl mı?

 • Eğer çizim ve boyama gibi aktivitelere yatkınsanız duvarlarınızı birkaç fırça darbesiyle yeni baştan yaratabilir, tümüyle size özel bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
 • Boş kalmaması için duvarları seçtiğiniz farklı renk ve desenlerde duvar kağıtları ile kaplamayı da bir fikir önerisi olarak değerlendirebilirsiniz.
 • Duvar çerçeveleri ve aynalar duvar dekorasyonunun olmazsa olmazları. Çerçeve, ayna gibi aksesuarlarla duvarlarınızda güçlü bir vurgu oluşturabilirsiniz.
 • Duvarlarınızı bir sanat alanı olarak değerlendirebilir, evinizin dekorasyonuna çok yakışacağını düşündüğünüz tablolarla süsleyebilirsiniz.

Duvar dekorasyonu konusunda ilham alabileceğiniz daha farklı stil önerileri için Duvar Dekorasyonu Fikirleri İle Evinizi Baştan Yaratın başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın!

Desenlerin Gücüne İnanın

desenli halı

Farklı desenler maksimalist dekorasyonun gücünü arttıran temel ögeler arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda siz de duvarlarınızda, mobilyalarınızda, yastıklarda, halılarda ya da daha küçük aksesuarlarınızda farklı desenlere yer verebilirsiniz.

90’larda popüler olan leopar, zebra, kaplan gibi vahşi maksimalist desenleri, daha soft çiçek desenlerini ya da geometrik desenleri evinizi dekore ederken sıkça göstermeye önem vermelisiniz.

Aksesuarlara Önem Verin

masanın üzerinde duran büstler

Aksesuar kullanımı, diğer dekorasyon trendlerinde olduğu gibi maksimalist dekorasyonun da öne çıkan noktalarından biri. Bu doğrultuda evinizi dekore ederken sınırları ortadan kaldırabilir tamamen kendi zevk ve beğenilerinize uygun parçaları seçebilirsiniz.

Dikkat çekici forma sahip heykeller, gösterişli şamdanlar, ihtişamlı vazolar ve daha pek çoğu… Neyi istediğinize karar verdikten sonra doğru parçaları kombinlemeye özen göstererek göz alıcı bir stil ortaya koyacağınızdan şüphemiz yok.

Aksesuar seçiminde Doğtaş’ın geniş ürün çeşitliliği ile her zevke hitap eden aksesuar çeşitlerine göz atmadan kararınızı vermemenizi öneririz.

Aksesuarlarınızı yerleştirirken dağınık bir görünüm oluşturmaktan kaçınmanız da oldukça önemli. Eğer sevdiğiniz çok fazla parça var ise ve nasıl kombinleyeceğiniz konusunda kararsızlık yaşıyorsanız açık vitrin ve kitaplıklar sizin için hayat kurtarıcı olabilir.

Bu yazımızda sizler için  sorusunu yanıtlayarak evlerinize maksimalizm rüzgarını taşıyacak stil önerilerini sıraladık. Tasarıma ve ev dekorasyonuna dair ilham alabileceğiniz daha fazla içerik için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Created On: Friday, August 6, 2021