Cesur ve İddialı Siyah Ev Dekorasyonu Fikirleri

Cesur Ve İddialı Siyah Ev Dekorasyonu Fikirleri

Siyah ev dekorasyonu denildiğinde akla ilk gelen renklerden biri olarak ön plana çıkıyor. Siyah rengin hayat verdiği cesur bir stile ev sahipliği yapan mobilyalar, ihtişamlı görünümü ile beğeni toplayan siyah objeler ve iddialı bir tarzın kapılarını aralayan siyah duvarlar…

Sözünü etmiş olduğumuz tüm bu detaylar, siyah dekorasyonun ayrılmaz bir parçası olarak iç mekanlarda yepyeni ve ihtişamlı bir atmosferin kapılarını aralıyor.

Günümüzde artık bir trend haline gelmiş olan siyah ev dekorasyonu, evin bütününe ya da çeşitli bölümlerine uygulanan bir dekorasyon biçimi olarak kabul görüyor.

füme rengi koltuklar

Eğer siz de siyahın güçlü duruşunu dekoratif fikirler ile harmanlayarak evinizde yepyeni bir stil ortaya koymak istiyorsanız, siyah ev dekorasyonu ile ilgili ilham alabileceğiniz önerilere yer verdiğimiz içeriğimizi sonuna dek incelemenizi tavsiye ederiz.

Buna ek olarak, başta salonlar olmak üzere ev dekorasyonunda yer verebileceğiniz bitkilerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, Dekorasyonu Canlandıracak Saksı Çiçekleri İsimleri başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Evlerde Yeni Trend: Siyah Ev Dekorasyonu

siyah ev dekorasyonuna uygun yemek odası mobilyaları

Siyah ev dekorasyonu, iddialı ve cesur bir stile sahip evlerde oturmak isteyen dekorasyon tutkunlarını çemberine almış durumda. Farklı renkler ve dokular ile zenginleştirilen siyah evlerin, planlaması doğru yapıldığı takdirde kusursuz bir stil ortaya çıkardığı bir gerçek.

Öte yandan, tüm dekorasyon tarzlarında olduğu gibi siyah evlerde de ilk bakışta küçük görünen ama etkisi büyük olan ayrıntılar olabilir. Bu nedenle siyah rengin vurgulandığı evlerin dekorasyonunda en ufak detaylar dahi gözden kaçırılmamalıdır. İyi ama görenleri etkisi altına alacak nitelikte bir siyah ev dekorasyonu nasıl yapılır?

İşte bu soruya yanıt olabilecek 6 dekoratif öneri!

1. Mat Siyah Ev Dekorasyonu

aslan formunda mat siyah vazo

Mat siyah ev dekorasyonu, özellikle de günümüzün modern evlerinde rastladığımız dekorasyon örnekleri arasında gösterilebilir. Mat dokuların siyah renkle bütünleştiği bu dekorasyon tarzlarında, kontrast oluşturabilmek oldukça kritik bir konudur. Çünkü mat, dekorasyonda gereğinden fazla kullanılırsa soğuk bir etki yaratabilir.

Bu nedenle eğer evinizin herhangi bir bölümünde mat siyah kullanmaya karar verdiyseniz bunu olabildiğince estetik zevkler ışığında yapmalısınız.

 • Evinizde mat siyah renge yer vermek istiyorsanız, duvarlarınızda bu rengi kullanmak ideal olacaktır. Çalışma odası ve ofis dekorasyonunda verimliliği azaltacağı düşüncesiyle duvarlarda siyah kullanımı önerilmese de salon duvarlarının bir kısmında ya da antre duvarlarında mat siyahı kullanabilirsiniz.
 • Buna ek olarak eğer banyo dekorasyonu yapıyorsanız fayansların mat siyah olması şık bir görünümün kapılarını aralayacaktır.

mutfak tezgahının üzerinde duran kaşıklık ve yemek tarifi kitabı

 • Mat siyah mutfak dolapları, mutfak dekorasyonuna ayrı bir tarz katan örnekler arasında gösterilebilir.
 • Ayrıca siyah dekorasyona ağırlık vermek istiyorsanız evinizin zemininde de siyahın mat versiyonunu tercih edebilirsiniz.
 • Eğer mat siyahı maksimal değil minimal biçimde kullanmak isterseniz, mat siyah tepsiler; mumlar ya da sehpalar dekorasyonu tamamlayan ideal parçalar olacaktır.

2. Siyah Aksesuarlar ile Zenginleştirilmiş Bir Tarz

modern bir ev dekorasyonunda kullanılan şık aksesuar ve objeler

Aksesuarlar, bir evin şıklığını tamamlayan en önemli parçalardandır. Bir tablonun ya da halının üzerindeki desenler, evdeki atmosferi anında değiştirebilirler.

Bu doğrultuda sizler de siyah iç mekan dekorasyonlarına göre tasarlanmış bir alanda yaşamak istiyorsanız, bu tür parçaların ne kadar değerli olduğunu unutmamalısınız.

 • Örnek verecek olursak, siyah ve beyazın kontrast oluşturduğu bir yaşam alanına sahip olmak için son dönemin trendlerinden biri olan soyut tablolara dekorasyonda yer verebilirsiniz.
 • Orta sehpaların üzerine yerleştirilen siyah obje ve çeşitli aksesuarlar, mermer desenli iri yer vazoları ve daha pek çok dekoratif öge, evinizde siyahı çarpıcı bir biçimde kullanabilmenize olanak tanıyacaktır.

Eğer görsel kalitesi yüksek ve şık tablolar arıyorsanız, Doğtaş Home’un tablo modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

3. Parlak Siyah Ev Dekorasyonu

yemek odası dekorasyonunda kullanılan parlak siyah konsol

Mat dokular kadar parlak dokular ile zenginleşen evlerin de görenleri etkisi altına aldığı bir gerçek.

Özellikle mobilyaların parlak dokuda ve siyah tonlarda tercih edildiği bu tarz örneklerde, oluşabilecek karmaşanın önüne geçmek adına halı ve duvarlarda daha açık renklere yer verilerek güçlü bir kontrast oluşturulabilir.

 • Örneğin parlak siyah konsolların üzeri daha açık renkli aksesuarlar ile zenginleştirilerebilir.
 • Yemek odası dekorasyonunda zemine beyaz ve bej gibi tonlarda halılar serilebilir.

kremrengi halı

 • Eğer koltuklarınızın kolçaklarında dikkat çekici ve parlak siyah ayrıntılar var ise aşırıya kaçmasını engellemek adına kahverengi, krem rengi ya da bej gibi tonlarda kırlent kombinleri yapılabilir.

4. Farklı Renklerle Oluşturulan Kontrast

konsolun deri ayağı ve gold detayları

Lüks ve gösterişli bir stilin anahtarı olan siyah renk, ancak doğru renkler ile bir arada kullanıldığı takdirde etkili bir sonuç almanıza yardımcı olur. Bir iç mekanın her yerinde siyah renge yer verilmesi, ne yazık ki ortamda kasvetli bir havanın oluşmasına yol açacak ve göz yoracaktır.

Bu nedenle dekorasyonda siyah rengi yalnız başına kullanmak yerine farklı renklerle etkileşim oluşturmalarını sağlayarak güçlü bir tarza imza atabilirsiniz.

 • Siyah rengin zıttı olan beyaz, siyah ile birlikte en çok kullanılan renklerden biridir. Bu iki rengin bir araya geldiğinde oluşturduğu harmoni, son derece cesur ve zamansız bir stile de hayat verecektir.

tasarımında deri detayları bulunan bir sandalye

 • Ahşap renkleri ve ahşap dokular, siyahın asaletini sadelikle tamamlayarak eşsiz bir stile zemin hazırlayacaktır.
 • Dekorasyonda siyah ile birlikte en çok tercih edilen renklerden biri de kahverengi, vizyon gibi toprak tonlarıdır. Hem modern hem de klasik stile göre dizayn edilmiş evlerin bir parçası olan bu renkler, aynı zamanda doğal bir görünümün de temsilcisidir.

Yüzeyi ahşap, ayakları siyah bir yemek masası ya da kolları siyah, döşemesi kahverengi bir koltuk takımı; ev dekorasyonu oluşturmanıza yardımcı olacak temel mobilyalara örnek gösterilebilir.

Eğer evinizde bu tarz bir stil oluşturmak isterseniz, Doğtaş’ın ihtişamı ile göz kamaştıran koleksiyonlarından biri olan Logan Koleksiyonunu mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

5. Gold - Siyah Ev Dekorasyonu

komodinin üzerinde duran gold detaylara sahip aksesuar

Siyahın hüküm sürdüğü mekanlarda bütünlüğü tamamlaması için en çok yer verilen detaylardan biri de gold ayrıntılardır. Dekoratif pek çok ögede rastladığımız gold, lüks ile ilişkilendiren ışıltılı renklerden bir tanesidir.

Gold-siyah uyumunun özellikle de yemek odalarına ve aksesuarlara çok yakıştığını söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz. Evlerinizde siyahın asaletini altının zenginliği ile buluşturarak her ayrıntısı ile beğeni toplayan bir atmosfer yaratabilirsiniz!

Bonus: Mermer Dokularla Ortaya Çıkan Zenginlik

yüzeyi mermer dokulu yemek masası

Temelinde siyah rengin yer aldığı evlere belki de en çok yakışan ayrıntı, mermer tasarımlardır. Güçlü ve karakteristik bir stil ortaya koyan mermer, farklı dokularla ve renklerle zenginleşerek dekorasyonda eşi benzeri olmayan bir etki yaratır.

Son dönemin trendlerinden biri olan mermer parçalar ile sizler de istediğiniz stili kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Mermer dokulu yemek masalarını siyah sandalyeler ile kombinleyebilir, masa dekorasyonunu seramik vazolar ile zenginleştirebilirsiniz.

sehpanın üzerinde duran kitaplar ve diğer aksesuarlar

İçeriğimizde, cesur ve iddialı bir siyah ev dekoru yaratmak adına ilham alabileceğiniz önerilere yer verdik. Umuyoruz ki fikirlerimizle sizlere ilham olabilmiş, evinizde hayal ettiğiniz gibi bir stil yaratma noktasında fayda sağlayabilmişizdir.

Son olarak iç mekanlarınızı siyah dekorasyon ışığında yeniden düzenlemek isterseniz, ihtiyacınız olan tüm mobilya ve aksesuar ürünleri için evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş markasını tercih edebileceğinizin altını çizelim.

Dekorasyona, mobilyaya ve aksesuara dair merak edilen sorulara yanıt verdiğimiz blog içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2022 Cuma