Dekorasyonu Canlandıracak Saksı Çiçeği İsimleri

Dekorasyonu Canlandıracak Saksı Çiçeği Isimleri

Saksı çiçekleri, evde çiçek yetiştirmek isteyen pek çok kişiler için ideal bitki türleri arasında yer alıyor. Evde bitki yetiştirmek, psikolojik ve fiziksel katkılarına ek olarak daha doğal bir dekorasyonun da anahtarıdır. Peki ev ortamına kolaylıkla adapte olan saksı çiçek isimleri nelerdir?

Doğanın renklerini iç mekanlara taşımak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan bitkiler, yaşam alanlarını çok daha renkli bir hale dönüştürüyor. Evin içerisine dolan kirli havayı temizleyen ve daha ferah bir yaşam alanında yaşamayı mümkün kılan saksı çiçekleri, hem etrafa yaydığı güzel koku hem de görünümü ile iç mekanlarda dekoratif bir şıklık oluşturur.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, ev dekorasyonunuzu canlandıracak ve farklı bir ambiyansın kapılarını aralayacak saksı çiçek çeşitleri ve isimlerine yer veriyoruz.

Ek olarak, Yeşil Dekorasyon Fikirleri ile Doğayı Evinize Taşıyın başlıklı içeriğimizi okuyarak yaşam alanlarınızda yeşilin canlılığını ve doğallığını hissedebileceğiniz bir stile imza atabilirsiniz!

Evinizin Havasını Değiştirecek Saksı Çiçek İsimleri

masanın üzerinde yer alan kalemlik ve saksı çiçeği

Saksı çiçekleri, yaşam alanlarının havasını değiştiren; canlılık ve ferahlık sunan şahane canlı türleri arasında yer alır. Konsol üstü, masa üstü ya da sehpa üstü dekorasyonlarında tamamlayıcı bir öge olarak kullanılabilecek saksı çiçekleri aynı zamanda huzur dolu bir etki yaratır.

Eğer siz de evde çiçek yetiştirmenin faydalarından yararlanmak istiyor; canlı bitkilerin bakımı ile ilgileniyorsanız saksı çiçek isimleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. İşte bu konuya dair bilmeniz gerekenler!

1. Afrika Menekşesi

mor Afrika menekşesi

Saksı çiçek isimleri denildiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesi, hemen her evde bulunan ve bakımı en kolay saksı bitkilerinden biri olan Afrika menekşeleridir. Bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz bir ev bitkisi olan Afrika menekşesi, dört mevsim çiçek açtığı için ev dekorasyonuna renk katan saksı çiçeklerindendir.

Eğer doğal ışık alan bir evde yaşıyorsanız, içerisine rengarenk çiçek açan Afrika menekşesi yerleştirdiğiniz şık bir saksı ile orta sehpa dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Orta sehpa ve zigon sehpaların üzerini nasıl dekore edeceğinize dair stil önerilerini, Sehpa Üstü Aksesuar Fikirleri Evinize Tarz Katacak başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

2. Deve Tabanı

deve tabanı, sandalye ve sandalyeye asılı şapka

Ev dekorasyonunda canlı ve ferah bir görünüm yaratmak isteyen dekorasyon tutkunlarının ilk tercihlerinden biri olan deve tabanı da en sevilen saksı çiçekleri isimleri arasında yer alır.

Modern bir dekorasyon anlayışının hakim olduğu evlerde olmazsa olmaz bitki türlerinden biri olan deve tabanı, iri kalp şeklindeki yaprakları ile dikkat çeker.

Bakımı oldukça kolay ve uzun ömürlü bir bitki olan deve tabanını evinizin güneş alan ve sevdiğiniz bir köşesine yerleştirerek ev dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz.

3. Kaktüs

kaktüsler

Farklı biçimleri, renkleri ve büyüklükleri ile oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip olan kaktüsler, bakımı evinizde bakımını kolaylıkla üstlenebileceğiniz saksı çiçekleri arasında yer alır.

Yeteri kadar ışık ve hava alan bir köşede konumlandırıldığı takdirde uzun yıllar boyunca evinize canlılık katacak bir bitki çeşidi olan kaktüsler, antre dekorasyonu; pencere kenarı ya da masa üstleri için tercih edilebilir.

4. Para Ağacı

para ağacı

Yer aldığı mekanlara mekanlara uğur getirdiğine inanılan para ağacı, özellikle de Uzak Doğu ülkelerinde yaşayanların evlerinde mutlaka bulundurduğu bir saksı. Meyve vermeyen ve çiçeksiz bir bitki olan para ağacı, yaprakları dört mevsim boyunca yeşil ve pırıl pırıl kalan bir ağaç türüdür.

Güzel ve sağlıklı yaprakları ile iç mekan dekorasyonlarına hayat veren para ağacı, çok geniş saksılarda büyütülmemelidir.

Bitkinizin sağlıklı bir biçimde büyümesine ev sahipliği yapacak şık bir saksı ile salon, çatı katı ve hatta merdiven dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz.

Bu doğrultuda Doğtaş Home’un en sevilen saksı alternatiflerinden biri olan Diamond Saksı’yı tercih edebilirsiniz.

5. Salon Palmiyesi

köşede duran salon palmiyesi ve modern salon dekorasyonu

Salon palmiyesi ya da bir diğer ismi ile areka palmiyesi, saksı çiçekleri isimleri arasında öne çıkan bitki türlerinden biridir. Geniş yaprakları ile dikkat çeken bu bitki, özenli bir biçimde bakılması gereken bitki türleri arasında yer alır.

Yeteri kadar ışık aldığında yaprakları oldukça hızlı bir biçimde büyüyen salon palmiyesini konumlandıracağınız alana boyutuna göre karar vermenizi tavsiye ederiz.

Örnek verecek olursak uzun yapraklı bir salon palmiyesini, sehpa ve masa üstlerinde değil; tv ünitesi yanı ya da salonun atıl köşelerine yerleştirebilirsiniz.

6. Kalanşo

kalanşo

Sarı, kırmızı, pembe, beyaz gibi pek çok renk alternatifi olan kalanşo; minik yaprakları ile beğeni toplayan saksı çiçekleri arasındadır.

Evinizin güneş alan tüm köşelerinde gönül rahatlığı ile yetiştirebileceğiniz kalanşo bitkisi, fazla su istemeyen bu nedenle dikkatli bir biçimde su verilmesi gereken bir türdür.

7. Yılbaşı Çiçeği

sehpanın üzerinde duran kırmızı çiçekli yılbaşı bitkisi

Kırmızıya çalan çiçekleri ile dikkatleri üzerine toplayan, ferah ve enerjik alanlar yaratmaya yardımcı olan yılbaşı çiçeği, yıl içerisinde pek çok kez çiçek açar. Buna ek olarak yılbaşı çiçeğinin en fazla çiçek açtığı mevsim, adından da anlaşılacağı üzere kıştır.

Doğrudan güneş ışığı almayan fakat aydınlık alanlarda büyütülmesi önerilen saksı çiçek isimleri arasında yer alan yılbaşı çiçeği, çalışma masalarının ya da konsolların üzerinde konumlandırılabilir.

8. Paşa Kılıcı

paşa kılıcı

Peygamber çiçeği ve kılıç çiçeği olarak da bilinen paşa kılıcı, ev dekorasyonunda çok sık tercih edilen bir başka saksı çiçeğidir. Geceleri oksijen salgılayan; bu nedenle de bulunduğu odanın içerisindeki havanın temizlenmesine yardımcı olan paşa kılıcı, bakımı da son derece kolay olan bir bitkidir.

Eğer bitki bakımı ile ilgili kısıtlı bir bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ev ya da ofis dekorasyonu için paşa kılıcını tercih edebilirsiniz.

Ofisinizi dekore ederken dikkate alabileceğiniz ipuçlarını, İş Yeriniz İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ofis Dekorasyon Önerisi başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

9. Orkide

masanın üzerinde duran orkide

Özellikle de sevgililer günü ya da anneler günü hediyesi olarak tercih edilen orkideler, zarif görünümü ile ev dekorasyonuna şıklık kazandıran bitki türlerinin başında geliyor.

Evin her yerinde kusursuz bir stil ortaya koyan orkideler, bakımı konusunda dikkatli olduğunuz takdirde zarafetin sembolü olarak dekorasyonunuza canlılık katacaktır.

10. Ficus Benjamin

en sevilen saksı çiçek isimleri arasında yer alan ficus benjamin

Küçük bir ev ağacı olarak da tanımlayabileceğimiz ficus benjamin, uygun koşullar sağlandığı takdirde 2 metreye kadar uzayabilir.

Sağlıklı büyümesi için toprağının ılık ve nemli tutulması tavsiye edilen ficus benjamin, özellikle de son dönemin modern dekorasyon anlayışının söz sahibi evlerin hemen hepsinde bulunan saksı çiçek isimleri arasındadır.

Evinizin kapı girişine konumlandıracağınız ficus benjamin ile misafirlerinizi güzel bir biçimde karşılayabilirsiniz.

Saksı Çiçekleri ile Dekorasyonun Püf Noktaları

saksıların içerisindeki kaktüsler

Ev ortamına kolayca uyum sağlayacağını düşündüğümüz saksı çiçekleri ve isimlerine yer verdiğimiz içeriğimizde, dekorasyonda ev bitkilerinin kullanımına dair püf noktalarını da sıralamakta fayda var.

  • Öncelikle bitkileriniz için seçeceğiniz yerin iyi ışık aldığından emin olmanızda fayda var. Böylelikle, saksı çiçekleri yerini daha çok sever ve sağlıklı bir biçimde büyür.
  • Seçmiş olduğunuz çiçek türüne de bağlı olarak, saksı bitkilerini evinizin tüm odalarında kullanabilirsiniz. Böylelikle yeşilin her tonunu yaşam alanlarına taşıyabilirsiniz.

konsolun üzerinde duran mumlar ve orkide

  • Ev dekorasyonunda kartpostal gibi bir görünüm yaratmak istiyorsanız, bitkileri nereye konumlandırdığınıza dikkat etmeniz gerekir. Örneğin uzun boylu ve uzun yapraklı saksı bitkileri zeminde konumlandırmak için daha uygun olacaktır. Öte yandan küçük saksı bitkileri için çalışma masalarıyemek masaları ya da sehpaların üzeri idealdir.

Bu yazımızda ev ve ofis dekorasyonu için en çok tercih edilen saksı çiçek isimlerine yer verdik. Önerilerimiz doğrultusunda sizler de ev dekorasyonuna bitkiler ile enerji katabilirsiniz.

Salon bitkileriniz için en güzel saksı ve vazo modellerini Doğtaş Home’un aksesuarlar kategorisinde bulabilirsiniz.

Created On: Monday, March 28, 2022