Yeşil Dekorasyon Fikirleri İle Doğayı Evinize Taşıyın!

Yeşil Dekorasyon Fikirleri İle Doğayı Evinize Taşıyın!

Evlerde geçirilen zamanın çoğalması ile birlikte ev dekorasyonu hemen herkes için çok önemli bir konu haline geldi. İskandinav dekorasyonvintage stil ya da retro tarz gibi farklı zevklere hitap eden dekorasyon trendlerinden biri de yeşil dekorasyon.

Dekorasyonda renklerin ve desenleri rolü büyüktür. Bir evin iç mimarisinde kullanılan renkler, evin atmosferini birdenbire değiştirerek benzersiz bir tarz oluşturma noktasında aslında çok önemli bir rol üstlenir.

Yeşil dekorasyon ise adından anlaşılacağı üzere evin genelinde yeşil renkler kullanılarak oluşturulan ev dekorasyonunu ifade ediyor.

Doğallığın ön plana çıktığı yeşil dekorasyon, kullanıldığı alanlarda sakin ve huzurlu bir hava yarattığı için genellikle yatak odaları ve oturma odalarında tercih ediliyor. Buna ek olarak yeşil dekorasyon, kullanıldığı alanlarda yepyeni bir aura oluşturmaya yardımcı oluyor.

O halde sizler de evlerinizde her detayı ile huzurlu bir hava yaratmaya ve yeşilin hakim olduğu bir dekorasyon tarzı benimsemeye ne dersiniz? Eğer bu soruya vermiş olduğunuz yanıt “evet” ise sizleri daha fazla bekletmeden, evlerinizde dilediğiniz gibi ferah ve doğal bir görünüm oluşturmayı mümkün kılacak yeşil dekorasyon önerileri ile başbaşa bırakalım!

Ferah ve Huzurlu: Yeşil Dekorasyon

yeşil dekorasyonun ön planda olduğu bir oturma odası

Dekorasyon trendleri, yeni bir eve taşınan ya da evini yeniden dekore etmek isteyenlerin en çok merak ettiği konular arasında ön plana çıkıyor. Yeşil dekorasyonu ise genellikle yaşamın her alanında sadelik ve huzuru tercih eden kişilerin evlerinde görüyoruz.

Adeta doğallığın temsili olan bu dekorasyon trendi, hem modern stil hem de klasik ev dekorasyonu ile kusursuz bir uyum oluşturuyor. Yani aslında, büyüleyici tarzıyla yeşil dekorasyonu evlerinize taşımak için her şeyi yeni baştan yaratmanıza gerek yok.

Halihazırda evlerinizde kullandığınız eşyalarla da oluşturabileceğiniz yeşil dekorasyon konusunda aslında her şey birkaç küçük dokunuş ile birlikte sizin yaratıcılığınıza ve zevklerinize kalmış.

İşte biraz yaratıcılık ile evlerinizde kolayca uygulamaya koyabileceğiniz yeşil dekorasyon fikirleri!

1. Botanik Duvarlar

duvarları yeşile boyanmış bir ev

Eğer evinizdeki mobilyalarda yeşil renk yok ise ve yeşil dekorasyonu evlerinize taşımak için mobilyalarınızı yenilemekten daha uygun fiyatlı bir çözüm önerisi arıyorsanız duvarlarınızı da bir dekorasyon unsuru olarak değerlendirebilirsiniz.

Aslında yeşili evlerinize dahil etmenin en kolay yollarından biri olan duvar dekorasyonu ile ilgili değerlendirebileceğiniz pek çok farklı seçenek var.

  • Evinizin duvarlarını, yeşilin en sevdiğiniz tonlarının yer aldığı duvar kağıtları ile kaplayabilirsiniz. Seçiminizi isterseniz desenli isterseniz de düz duvar kağıtları arasından yapabilirsiniz.
  • Eğer zevkleriniz genellikte sadelikten yana ise duvarlarınızı içinizi ısıtacak ve evinize yakışacağını düşündüğünüz bir yeşil tonu ile renklendirebilirsiniz. Böylelikle minimalizmden uzaklaşmadan çarpıcı bir atmosferin kapılarını aralamış olacaksınız.
  • Tüm bunlara ek olarak duvarlarınızı, yeşilin ön planda olduğu; son dönemin trendi botanik desenlerden oluşan tablo ya da fotoğraflar ile süslemek de yeşil dekorasyon konusunda dikkate alabileceğiniz fikirler arasında yer alıyor.

Duvar dekorasyonu nasıl yapılır merak ediyorsanız, size bu konuda yardımcı olacak Duvar Dekorasyon Fikirleri İle Evinizi Baştan Yaratın! başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

2. Yeşil Dekorasyonu Tamamlayacak Yastıklar

üzerinde yeşil yastıkların olduğu bir yatak

Yastıklar, kullanışlı olmalarının yanı sıra ev dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Bu anlamda siz de eğer mobilyalarınız ile uyumsuzluk oluşturmuyorsa, yatağınızın ya da koltuklarınızın üzerine yeşilin ön planda olduğu renklerden oluşan yastıklar yerleştirebilirsiniz.

Öte yandan daha doğal ve rahat bir görünüm için yerlere büyük ve pofuduk minderler bırakabilirsiniz. Elbette minder seçiminde de yeşilin ön planda olması gerektiğini unutmamakta fayda var!

3. Yeşil Dekorasyona Şıklık Katan Yeşil Perdeler

vintage tarza uygun olarak dekore edilmiş bir oda

Perdelerin aslında, bir odanın tarzını belirleyen kilit eşyalardan biri olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki perde seçimi ev dekorasyonunda genellikle sona bırakılan fakat evin havasını gerçek manada değiştirmesi nedeniyle en çok zaman ayrılan konular arasında yer alıyor.

Siz de evinizi düzenlerken yeşil dekorasyon merkezinde ilerlemek istiyorsanız, perdelerin bu tarzı yansıtan en önemli parçalardan biri olduğunu unutmamalı ve seçiminizi buna göre yapmalısınız. Buna ek olarak eviniz için perde seçimi yaparken duvarların, zeminin ve mobilyaların rengini göz önünde bulundurmayı atlamamalısınız.

Örnek verecek olursak; eğer duvarlarınız için düz ve açık renkler tercih ettiyseniz fon perdeyi seçerken renginin duvarlarla kontrast oluşturacak bir tonda olmasına özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca içerisinde göz yormayan desenlerin olduğu, daha ilk bakışta kendini fark ettiren ve asıldığı ortama ayrı bir hava katacağını düşündüğünüz desenlerde perdeler de yeşil dekorasyon oluştururken ideal olabilir.

4. Doğru Seçilmiş Yeşil Tonları

duvarları yeşile boyanmış bir oda

Doğa ile ilişkilendirilen belki de en önemli renklerden biri olan yeşilin ev dekorasyonundaki huzur verici etkisi yadsınamaz bir gerçek. Fakat yeşili ev dekorasyonu ile bir araya getirmeden önce tonlamanın ne kadar önemli olduğunun farkına varmanız gerekiyor.

Yeşil dekorasyonunu evinizde uygularken evin tümünde yeşil kullanmak göz yorucu olmasının yanı sıra istediğiniz tarzı yakalamanızı engelleyebilir. Bu yüzden doğru tonları doğru yerlerde kullanmanız çok önemli.

Örneğin odanızın duvarlarını yeşile boyamadan önce odanızın büyüklüğünü ve içeri giren doğal ışık miktarını göz önünde bulundurmalı ve kararınızı daha sonra vermelisiniz. Çünkü küçük ve karanlık odalarda kullanılan koyu yeşil, odaya daha da karamsar bir hava katacaktır.

Eğer küçük bir odanız var ise odayı boğmamak adına eşyalarınızı açık renklerden seçebilir, yalnızca saksı, biblo, ayna ya da vazo gibi tamamlayıcı ürünlerde koyu yeşile yer verebilirsiniz. Böylelikle sıkıcı olmayan, enerjik ve sıcaklık sunan bir ortam yaratabilirsiniz.

5. Bitkilerle Gelen Yaşam Enerjisi

bitkilerin yer aldığı bir oturma odası

Bitkiler, yeşili ve tabii ki doğayı evlerinize taşımanın en harika yollarından birisidir. Ev dekorasyonuna uygun saksılara yerleştirdiğiniz ve çok sevdiğiniz birkaç canlı bitki ile evinizin havasının birden bire nasıl değiştiğine şahit olabilirsiniz.

Saksı seçiminde kararsız kalıyorsanız yeşil bitkilerle kusursuz bir uyum oluşturacağını düşündüğümüz Doğtaş Larina Tanzim Altın Saksı’yı inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak dilerseniz bitkilerinizi taşıması için kendi emeğinizle son dönemin trendlerinden olan makrome saksılar yaparak evinizin tavanına asabilir; canlı, doğal ve enerjik bir görünümün kapılarını aralayabilirsiniz!

6. Yeşil Dekorasyonun Olmazsa Olmazı: Halılar

yeşil bir halının üzerinde emekleyen bebek

Yeşili evinize en doğal şekilde yansıtmanın yolu yeşilin tonlarını taşıyan halı modellerini tercih etmekten geçiyor. Bu anlamda siz de odanızı dekore ederken kullanmış olduğunuz aksesuar ve mobilyalar ile uyumlu olabilecek, ayrıntılarında ya da tümünde yeşilin olduğu halılara şans verebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz halı ölçülerinin odanızın büyüklüğüne uygun olması çok önemli. Eğer halı ölçülerini nasıl belirleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz halı almadan önce Eviniz İçin En Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

7. Yeşil Dekorasyon İçin Doğru Mobilya Seçimi

sandığı açılmış l koltuk

Eğer evinizi dekore ederken mobilyalarınızı da yenilemek gibi bir şansınız varsa bunu yeşil dekorasyona uygun olacak biçimde değerlendirebilirsiniz.

Mobilya denildiğinde ilk akla gelen seçeneklerden bir tanesi ise elbette ki koltuk takımı ve berjerler. Koltuklarınızı, yeşilin en sevdiğiniz tonlarından oluşan ve ev dekorasyonuna uyacak mobilyalar arasından seçebilirsiniz.

Bu doğrultuda mobilya seçimi yapmadan önce kaliteli ve şık tasarımlara sahip Doğtaş Mobilya’yı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ek olarak Doğtaş’ın en sevilen ürünlerinden biri olan Loft Köşe Takımını da yeşil dekorasyona uygun mobilya alternatifleri arasına ekleyebilirsiniz.

Soft yeşil sandalyeleri ile Lorenta Yemek Odası Takımı da yemek odası ve salonlar için ideal olabilir.

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2021 Salı