Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı

Ahşap renkleri, birbiri ile bütün olacak biçimde kombinlendiğinde yaşam alanlarında hiç kuşkusuz harikalar yaratıyor. Siz de ahşabın iç mekanlara kazandırdığı doğal dokuyu görmekten keyif alıyor; ev dekorasyonunda zamanın ötesinde, sınır tanımayan ve kusursuz tasarımlara yer vermek mi istiyorsunuz?

O halde, mobilyacılık sektöründe en çok tercih edilen ahşap renklerı sıraladığımız ve mobilyalarda ahşap renk kullanımına dair dekorasyon ipuçlarına yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öte yandan, ev dekorasyonunda birbiri ile uyum oluşturacak renkleri nasıl seçeceğinize dair ipuçlarını Ev Dekorasyonunda Renk Uyumları Nasıl Olmalıdır? başlıklı hem keyifli hem de bilgilendirici içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Ahşap Renkleri

ahşap kitaplık ve etrafında yer alan mobilyalar

Mobilyalarınızda aradığınız etkiyi yaratacağını düşündüğünüz ahşap renkleri hangileri olabilir? Dekorasyon tutkunlarının en çok tercih ettiği doğal ahşap rengi hangisidir? Pek çok farklı tonu olan ahşap renkleri arasında seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ahşabın zamansızlığı ve doğal etkisi, onu zamansız ve sürdürülebilir kılmıştır. Pek çok kişi evinde ahşap dekorasyonu tercih etmek istese de ev dekorasyonunda ahşabın hangi tonlarına yer vermeleri gerektiği konusunda kararsızlık yaşamaktadırlar.

ahşap boyama

Ağaçların işlenmesi sonucu ortaya çıkan renk tonları aslında birbirinden farklıdır. Elde edilen renklerin açık, kızıl kahve ve sarı tonlarda olmasının en önemli sebeplerinden biri ise vernikleme ve mobilya cilalama işlemidir.

Eğer siz de ahşabın hangi tonunun evinizin koltukları, duvarları, perdeleri ve hatta parkeleri ile uyum oluşturacağı konusunda karar veremiyorsanız yazımızın devamında zihninizdeki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz. İşte en sevilen ahşap renkleri!

1. Doğal ve Sade: Kül Rengi

en sevilen ahşap renkleri arasında yer alan kül rengi

Doğal ve sade görünümü ile dikkat çeken kül rengi, alıç ya da bir diğer ismi ile dişbudak ağacından elde edilen ahşap rengidir.

Minimal bir stile göre dizayn edilen yaşam alanlarında en çok tercih edilen ahşap mobilya türlerinden biri olan kül rengi, aslında mobilyaların ham hali olarak da düşünülebilir.

2. Sıcak Bir Ton: Huş Ağacı Rengi

huş ağacı renginde tahta

Açık sarı ve bal rengi arasındaki tonu ile yaşam alanlarında doğal bir aydınlık oluşturmaya yardımcı ahşap mobilya renklerinden biri de huş ağacı rengidir.

Oldukça dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle farklı mobilya çeşitlerinin üretiminde kullanılan huş ağacı, özellikle de yatak odası takımlarında çok sık tercih edilen bir malzeme çeşidi olarak dikkat çeker.

Huş ağacı, oldukça pürüzsüz olması nedeniyle çocuk odası mobilyalarının üretiminde de kullanıma uygun bir ahşap türüdür.

3. Minimal Stilin Öncüsü: Akçaağaç Rengi

en sevilen ahşap renklerinden biri olan akçaağaç renginde lamba başlıkları

Son derece açık bir renge sahip olması nedeniyle, akçaağaçtan elde edilen mobilya çeşitleri, minimal dekorasyonda en çok tercih edilen mobilyalar arasında yer alır. Yüksek kalitesi ile dikkat çeken akçaağaç, dayanıklı olması istenen mobilya türlerinin üretiminde tercih edilir.

Dolap; yatak ve sandalye gibi mobilya çeşitlerinin üretiminde en çok kullanılan ahşap rengi akçaağaç rengidir.

ahşap sandalyeler ve masa

Akçaağaç ahşap rengi, ev dekorasyonunda farklı tonlarla kontrast oluşturacak biçimde kullanılabilir. Örnek verecek olursak akçaağaç renkte ayrıntıları ile dikkat çeken bir koltuk takımını, ceviz rengi tamamlayıcı ürünler ile bir arada kullanabilirsiniz.

Bu doğrultuda, tamamlayıcı ürün arayışınız için Doğtaş’ın doğal ceviz malzemeden üretilen Valery Koleksiyonunu tercih edebilirsiniz.

4. Vintage Stilin Anahtarı: Sedir Ağacı Kahvesi

Ülkemizde yetiştirilen ve mobilya ürünlerinin vazgeçilmezi olan sedir ağacı, mukavemeti oldukça yüksek bir ağaç türü olarak dikkat çeker. Kızıla çalan kahve tonuna sahip olan sedir, özellikle de vintage tarza göre döşenen yatak odalarında tercih edilen bir ahşap rengidir.

Oldukça doğal bir ahşap rengi olan sedir ağacı kahverengisinin kızıllık oranı arttıkça, mobilyanın dikkat çekiciliği de artar.

5. Renklerin Oyunu: Meşe Ağacı Rengi

meşe ağacı

Meşe ağacı rengi, ahşap renkleri arasında en sık rastlanılan renk türüdür. Sıcak tonu ile dikkat çeken meşe ağacı, oldukça doğal görünümlü ve etkileyici tasarıma sahip mobilyalara hayat verir.

Neme karşı dayanıklı bir malzeme olduğu bilinen bu ağaç ile üretilen mobilyalar, yaşam alanlarında doğal bir etki yaratır.

yatak odası dekorasyonu

Meşe ağacının dikkat çeken bir diğer özelliği ise kolaylıkla boyanabiliyor olmasıdır.

6. Rustik Bir Tarz: Pikan Ağacı Tonu

Pikan ağacı rengi, soluk kahve bir renk olarak tanımlanabilir. Genellikle yemek odası takımlarında gördüğümüz pikan cevizi ağacından elde edilen malzeme, son derece dayanıklı olması ile dikkat çeker.

7. İddialı ve Modern: Maun Kırmızısı

en iddialı ahşap renkleri arasında bulunan maun kırmızısı

Kırmızı ve kahverengi arasında bir renge sahip bir renk ortaya koyan maun ağacı, mobilya üretiminde çok sık tercih edilen bir ağaç türüdür. Son derece dayanıklı olması, maun ağacının maliyetli olmasına da yol açar.

Buna ek olarak oldukça hafif yapısı nedeniyle maun, ev aksesuarlarının üretiminde de son derece sık rastlanılan bir ağaçtır.

Ahşap Renkleri ile İlgili Seçim Yaparken Bilmeniz Gerekenler

modern gardırop

Ahşap renkleri ile ilgili merak edilenleri sıraladığımız içeriğimizde, mobilyalarınız için tercih edeceğiniz ahşap rengine karar verirken bilmeniz gereken detayları da ele almak isteriz.

  • Ahşap mobilya renkleri arasında seçim yaparken dikkate almanız gereken en önemli ayrıntılardan biri malzeme kalitesidir. Eğer yüksek kaliteli ve uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir mobilya satın almak istiyorsanız, masif ahşap; ceviz ağacı ya da sedir ağacı gibi ağaç türlerini tercih etmenizi öneririz.
  • Öte yandan ahşap rengini seçmeden önce bütçenizi göz önünde bulundurmalı ve tercihlerinizi buna uygun olarak şekillendirmelisiniz. Örnek verecek olursak, çam ağacı daha uygun fiyatlı bir ahşap alternatifi iken ceviz ağacı ise maliyeti daha yüksek bir ağaç türüdür.

modern komodin

  • Eğer dekorasyonda doğal ahşap renklerinin farklı tonlarını bir arada kullanmak istiyor fakat bu konuda kararsızlık yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Ahşap yapısı gereği, kendi içerisinde de doğal desen ve renklere sahiptir. Bu doğrultuda soğuk alt tonlu renkleri sıcak tonlar ile bir arada kullanabilirsiniz
  • Koyu renkler, dekorasyonda renk seçimi yaparken tercihlerinizi sınırlandırmanıza neden olabilir. Bu nedenle farklı renklerin bir arada bütünlük oluşturmasını istediğiniz bir stil için açık ahşap mobilya renklerini tercih edebilirsiniz. Ahşabın doğal ve sade duruşunu, koyu renkler ile güçlendirebilirsiniz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu içeriğimizde sizler için en çok tercih edilen ahşap tonlarına yer verdik. Kaliteli ve estetik tarzı ile evlerde şık bir bütünlük oluşturacak en kaliteli mobilyalar için Doğtaş’ın oturma odasıyemek odası ve yatak odası kategorilerini inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak ahşap dekorasyona dair merak ettiklerinizi, Ahşap Dekorasyon Fikirleri ile Evlerde Doğa Esintisi başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2022 Pazartesi