Masif Ne Demek? 5 İpucu İle Ahşap Mobilya Kullanımı

Masif Ne Demek? 5 İpucu İle Ahşap Mobilya Kullanımı

Masif ne demek sorusu, ev dekorasyonunda ahşaba yer vermek isteyen kişilerin ismini duyduktan sonra hakkında en çok araştırma yaptıkları konular arasında ön plana çıkıyor.

Eğer sizler de doğallıktan yana iseniz ve ahşabın evlere kazandırdığı duruluğu beğeniyorsanız; vakit kaybetmeden masif kavramının ne anlama geldiğini ve ev dekorasyonunda ahşap mobilya kullanımına dair bilmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz.

Evlerdeki stil sahibi mobilyaların adresi Doğtaş Mobilya olarak, dekorasyon tutkunları için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde “masif ne demek” sorusunu ayrıntılı olarak ele alıyor, ahşap mobilya kullanımına dair bilmenizin faydalı olacağını düşündüğümüz ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Buna ek olarak, ahşap mobilyalar ile evlerinize yeni bir stil kazandırmak istiyorsanız Ahşap Dekorasyon Fikirleri İle Evlerde Doğa Esintisi başlıklı yazımızı okuyarak ilham alabilirsiniz.

Masif Ne Demek?

masif ahşap parçaları

Masif ne demek sorusunu, ağacın doğal yapısına müdahale edilmeden elde edilen ahşap türü olarak yanıtlamak mümkündür. Çam ağacı, köknar ağacı ve kayın, gürgen, ladin gibi ağaç çeşitlerinin tomurcuklarından elde edilen masif, doğadaki gibi işlenmemiş ve doğal hali ile karşımıza çıkmaktadır.

Öte yandan masif ahşap, yalnızca ülkemizde yetişen ağaçlardan değil; Rusya ve İskandinav ülkelerinde yetişen ağaçlardan da elde edilebilen bir hammaddedir.

Doğal yapısı herhangi bir işlem görmediği için son derece uzun ömürlü bir kullanım sağlayan masifin yapısının yaklaşık olarak 250 yıl boyunca değişime uğramadığını ve bozulmadığını da belirtelim.

İçerisinde yapay ahşap malzemeleri, dolgu ya da birleştirici maddeler bulunmaması masif ahşabı diğer ahşap türlerinden ayırmaktadır.

Tüm bu özellikleri nedeniyle, dünya genelinde pek çok farklı alanda kullanılan masif ahşabın; mobilyacılık sektöründe de sıklıkla tercih edilen bir malzeme olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ağacın en doğal hali olarak nitelendirebileceğimiz masif ahşap, mobilyacılık sektöründe TV ünitelerinden kitaplıklara, koltuklardan yemek masalarına kadar pek çok farklı mobilya çeşidinin üretiminde kullanılabilmektedir.

masif ahşap konsolun üzerinde duran aksesuarlar

Özellikle de günümüzde iç mekan dekorasyonuna gösterilen önemin artması ile birlikte kullanımı giderek yaygınlaşan masif ahşap mobilyalar, ev dekorasyonlarında karakteristik bir stil arayanların beğenisini toplamaya devam edecek gibi görünmektedir.

Masif ne demek sorusunu yanıtladık. Peki ama doğal dokusu ile göz dolduran masif ahşabın hangi özellikleri onu iç mekanlarda tercih edilir kılmaktadır?

Yazımızı okumaya devam ederek masif ahşabın özelliklerini ayrıntıları ile öğrenebilir, ahşap mobilyalarınızın kusursuz dokusunu koruması için dikkat etmeniz gerekenler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz!

Öte yandan, çağımızın modern dekorasyon tüyolarını öğrenmek için Modern Ev Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere İlham Fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilir; hayata geçirdiğiniz fikirlerle her bir ayrıntısı ile göz dolduran bir eve sahip olabilirsiniz.

Masif Ahşap Nasıl Kullanılır?

masif ahşap konsol

Doğallığı yaşam alanlarına taşımak isteyen kişilerin en dekorasyonunda sıklıkla rastladığımız masif ahşap kullanımı, iç mekanlara hiç kuşkusuz estetik bir görünüm kazandırıyor.

Buna ek olarak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi masif ahşabın sahip olduğu belli başlı özellikleri onu mobilya üretiminde kullanılan diğer maddelerden ayırıyor. Peki deseni, rengi ve dokusu ile göz dolduran bir güzelliğe sahip olan masif ahşabın özellikleri neler olabilir ve bu özellikleri masif ahşap mobilyaların kullanım şeklini nasıl etkiler?

1. Masif Ahşap Temizliğinde Kimyasal Madde Kullanılmamalıdır

masif ahşap parçaları

Oldukça dayanıklı ve kaliteli bir ahşap türü olsa da masif ahşap leke oluşumuna karşı diğer ahşap çeşitlerine göre çok daha hassastır. Masif ahşap mobilyaların leke tutma oranı diğerlerine göre daha yüksek olduğundan hemen müdahale edilmesi gerekir.

Bununla birlikte doğal bir hammadde olması nedeniyle masif mobilyaların temizliğinde kimyasal madde kullanımının, mobilyanın doğal yapısına zarar verecek riskli bir davranış olacağını belirtelim.

Üzerine bir şey dökülen ya da herhangi bir nedenden dolayı temizlemek istediğiniz masif mobilyaları yalnızca su nemli bir bez ile temizlemenizi öneririz.

2. Masif Mobilyalar Isıdan Uzak Tutulmalıdır

metal detaylarla zenginleştirilmiş masif konsol

Masif mobilya kullanımına dair bilmeniz gereken bir diğer ipucu da, masif mobilyalarınızı güneş ışığının direkt olarak gördüğü alanlarda bulunmamanız gerektiğidir.

Masif ahşap kullanılarak üretilen mobilyalar her ne kadar metal, mermer, ayna ya da cam gibi malzemelere veya sunta ve MDF gibi ahşap çeşitlerine göre daha dayanıklı olsalar da yüksek güneş ışığına maruz bırakılmaları yapısında bozulmalara ve renk değişimine neden olabilir.

3. Masif Ahşap Mobilyalar Düzenli Olarak Temizlenmelidir

şık tasarımı ile dikkat çeken masif ahşap konsol

Eğer evinizde masif ahşaptan üretilen mobilyalar var ise bunları düzenli olarak temizlemeniz, mobilyalarınızın kullanım ömrünü uzatacaktır. Bu nedenle haftalık ev temizliğinde, bu mobilyaların tozunu almaya ve gerek var ise silmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Eğer mobilyaların tozunu alırken de elektrikli süpürge kullanmayı tercih ediyorsanız, elektrik süpürgesinin ağızlığının mobilyaya herhangi bir zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir.

Masif mobilyalarınızın temizliği sırasında mobilya yüzeyini desen ile aynı yönde silmenizzi öneririz.

Ek olarak, pırıl pırıl bir eve sahip olmak adına ev temizliği hakkında detaylı bilgi edinmek için 15 Adımda Ev Temizliği Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı incelemeyi unutmayın.

4. Masif Mobilyalarda Eşya Dağılımı Eşit Yapılmaldır

masif ahşap masalarla dolu bir kafe dekorasyonu

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kitaplık; dolap; vitrin; sandalye gibi pek çok mobilya çeşidinin üretiminde masif ahşaptan yararlanılabilmektedir.

Eğer eşyalarınızı depoladığınız gardırobunuz ya da kitaplarınızı sergilediğiniz kitaplığınız masif ahşaptan üretildiyse bu durumda eşya dağılımını doğru bir biçimde yapmaya özen göstermelisiniz.

Mobilyanızın zarar görmesini engellemek adına, masif kitaplığınızın raflarına kitap dizerken; her bir rafta bulunan kitapların ağırlığının birbiri ile eşit olduğundan emin olmanızı ya da giysilerinizi düzenlerken de aynı kuralı göz önünde bulundurmanızı öneririz.

5. Masif Ahşabın Montajı Dikkatli Bir Biçimde Yapılmalıdır

kitaplık kurulumu yapan çift

Eğer satın aldığınız bir masif mobilya evinize geldiğinde montajı henüz yapılmamış ise bu durumda montaj ve kurulum işleminizi sizin yapmanız gerekecektir. Tıpkı diğer mobilya çeşitlerinde olduğu gibi masif mobilyaların kullanımında da dışarıdan gelecek darbelere karşı oldukça dikkatli olunması önemlidir.

Bu nedenle mobilya kurulum aşamasında dikkatli olmalı, mobilyanızın zarar görmesine neden olacak hareketlerden kaçınmalısınız.

Bu yazımızda mobilyalara kalite ve şıklık kazandıran masif ne demek sorusuna cevap aradık. Eğer evinizde bir değişiklik yapmak istiyor ve dekoratif şıklığı canlandıracak mobilya çeşitleri arıyorsanız sizleri Doğtaş Mobilya'ya bekliyoruz.

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2022 Salı