Teras Dekorasyonu Nasıl Yapılır? İlham Verici 10 Fikir

Teras Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Ilham Verici 10 Fikir

Teras dekorasyonu dikkatli bir planlama ve oldukça zaman gerektiren bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Teraslar, şık ve göz alıcı ev dekorasyonunuza harika katkılar yapabileceğiniz alanlardır. İç mekan tasarımınızın bir uzantısı olarak görebileceğiniz teras dekorasyonu, salon veya yatak odası dizaynı gibi size kişisel zevklerinizi ve yaratıcılığınızı gösterme şansı verir.

Modern, klasik, rustik veya vintage gibi konseptlerden alacağınız ilhamlar, terasınız için doğru mobilya ve ev aksesuarları seçmenize yardımcı olabilir. Bu konuda da modern ve şık tasarımların adresi Doğtaş’ın geniş ürün yelpazesinden faydalanabilirsiniz.

Teras Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

teras dekorasyonu

Size çok çeşitli dizayn fikirleri sunan tasarım akımlarına bir göz atmak, teras dekorasyonunu oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak bu fikirleri uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor.

Döşemeler

Terasınızı dekore etmeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken ilk şey döşemelerdir. Kullanılacak döşeme malzemelerini iyice araştırmak çok önemlidir. Oturduğunuz yerin iklimine ve terasınızın konumuna bağlı olarak ahşap, taş ve seramik döşemeler tercih edebilirsiniz. Ancak yanlış döşemeyi kullanırsanız büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin sıklıkla yağmur alan bir terasta ahşap döşeme kullanmak, ahşabın suyu çekmesine ve döşemenin parçalarının ayrılıp yerlerinden çıkmasına sebep olabilir. Öte yandan düzgün bir şekilde yerleştirilmiş taş döşemeler, her koşula karşı dayanıklıdır ve çok az bakım gerektirir.

terasta akşam yemeği

Hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın, yağmur suyunun etkili bir şekilde atılması için yeterli sayıda ve kaliteli tahliye kanalı eklediğinizden emin olun.

Terasınız, evinizin bir parçasıdır. Bu nedenle terasın döşeme seviyesi, bitişiğindeki mutfak veya salonun zeminiyle olabildiğince aynı olmalıdır. Aksi takdirde giriş ve çıkışlarda bağlantı yerlerine takılıp düşebilirsiniz.

Bunların ötesinde terasınızın bir bahçeye bağlanıp bağlanmadığı da önemli bir konudur. Çimlerle döşeme arasındaki aşırı seviye farklılıkları düşme veya kayma gibi birçok soruna neden olabilir. Bahsettiğimiz üzere bu faktörleri teras dekorasyon sürecinin başlangıcında dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Mobilyalar

terasta masa ve sandalyeler

Bir teras tasarımındaki anahtar unsur, seçtiğiniz mobilyadır. Mobilyalar da bir dekorasyonun en önemli ve belirleyici parçasıdır.

Oturmak için rahat koltuklara, bir şeyler koymak için sehpalara veya yemek yemek için masa takımlarına ihtiyacınız var. Ama bu mobilyaların estetik ve şık tasarımlı olmaları, bir bütün olarak terasınıza katılacak çekiciliğinin temel taşlarını oluşturacaktır.

Mobilyaların nasıl göründüğü, nasıl yapılandırıldığı ve düzenlendiği çok önemlidir. En popüler dış mekan mobilya malzemeleri ise ferforje, plastik, alüminyum, rattan ve doğal ahşaptır.

Ahşap mobilyalar genellikle daha pahalıdır, ancak dekorasyona samimiyet ve otantik bir his katarlar. Plastik mobilyalar her koşula dayanıklıdır ancak görünümleri kalitesiz olabilir. Rattan ve alüminyum ise daha narin malzemelerdir ve kötü hava koşullarında dışarıda bırakılmamalıdır.

Terasınızın Boyutu

Terasınızı hangi amaçla kullanacaksanız kullanın, dekore ederken boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Çok geniş bir alana dahi sahip olsanız, kaba ve yanlış yerleştirilmiş mobilyalarla terasınızın çok küçük ve kalabalık görünmesine neden olabilirsiniz.

Ailenizin ve misafirleriniz terasta rahatça dolaşabilmeleri, yemek masası ve sandalyeler, güneşlik ve mangalınız için yeterli alan olmalıdır.

Alanınız bunlar için yetersizse stratejik bir dekorasyon yapmalısınız. Mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmak için mümkün olduğunca şık, yerden tasarruf sağlayan ve çok işlevli mobilyalar seçin.

Katlanan masa ve sandalyeler küçük teras dekorasyonu için idealdir. En büyük parça oturma grubu olmalıdır; diğer dekoratif öğelerse küçük olmalıdır.

Gölgelikler ve Isıtıcılar

terasta gölgelikler

Etraftaki binaların koruması olmadığı için teraslar iç mekanlara göre daha rüzgarlı, daha sıcak veya daha soğuk olur. Yazların sıcak ve güneşli günlerinde bir gölgelik olmadan terasınızda durmanız imkansızdır.

Aynı şekilde soğuk kış günlerinde terasınızda ferah havanın tadını çıkarmak veya akşamları mangal keyfi yapmak için de yeterli sayıda ve boyutta ısıtıcı bulundurmalısınız.

İlham Verici 10 Teras Dekorasyonu

teras dekorasyonu

1. Bohem Tarz

Toprak tonlarının hakim olduğu, hasır, ahşap ve keten gibi organik malzemelerin kullanıldığı bu teras dekorasyon tarzı, yaz akşamlarının esintisinde geçirilecek keyifli akşamlar için ideal bir ortam yaratıyor. Rüzgarda sallanan süslemeler ve yere yakın bir masa tamamen bohem tarzını yansıtıyor.

2. Botanik Bahçesi Stili

Yemyeşil bitkilerin yaydığı huzur ve enerji, ince aksamlı mobilyalarla birleşince ortaya zarif bir dekorasyon çıkıyor. Terasınızın bir köşesinde inşa edeceğiniz böyle bir alan, rahatlamak ve keyif kahvelerinizi yudumlamak için sizi bekliyor olacak.

3. Modern ve Sade

Terasta akşam

Ağır mobilyalar olmadan dekore edilen teraslar, günümüz minimalizmi ve modernliğini yansıtıyor. Misafirlerinizi temiz hava ağırlamak, ikindi çaylarını içmek için mükemmel olan bu dekorasyon iç açıcı ve ferah.

Korkuluklardaki ince işliği ön plana çıkaran bu sade dekorasyon, iç mekanda da modernliği ve basitliği sevenler için güzel bir örnek.

4. Küçük Ama Ferah

Terasınız onlarca metrekare olmak zorunda değil. Kalabalık şehir düzenlerindeki binaların çoğunda balkon bile bulunmuyor. Bu nedenle elinizdekini en iyi şekilde kullanmalısınız.

Sıcak bir ortam yaratan ahşap bir masa ve sandalyeyle tamamlayacağınız naturel renkler, hem alanınızı geniş gösterecek hem de küçük alanda gözünüzü yormayacaktır.

5. Dengeli Stil

minimalist teras

İster güneşlenebileceğiniz, ister yemek yiyebileceğiniz isterseniz de mangal yapabileceğiniz bu dekorasyon, eşyaların doğru yerleştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Alanınız dar olsa da akıllıca yapacağınız düzenlemeler size gereken hareket alanını da sağlayacaktır.

Ayrıca duvarlarınız alçaksa, burada görüldüğü gibi büyük saksılar dizerek ve uzun bitkiler ekerek ihtiyacınız olan özel alanı elde edebilirsiniz.

6. Eklektik Dizayn

Taş, ahşap ve metal gibi birçok malzemenin bir araya geldiği bu teras dekorasyonu, vintage ruhunu moderniteyle birleştiriyor.

Duvarlara gelişigüzel yapılan tuğla ve ahşap döşemeler görsel bir tezat yaratıyor. Bu tezatlık sadece görünüş için değil fonksiyonellik de sağlıyor. Saksıların dizildiği, renkli vazo ve aydınlatmaların asıldığı bu terasta seçilen klasik kırık beyaz kanepe ise ahşap ve tuğlanın keskinliğini azaltıyor.

7. Minimalist

Terasınız ne kadar büyük olursa olsun dekore etmek için onlarca mobilya ve aksesuara ihtiyacınız yok. Bu ahşap döşemeli, mermer duvarlı teras sadece üç parça mobilyayla ulaşılabilecek modernliğin bir örneği.

Metal aksamlı rahat uzanma koltuklarının arasına yerleştirilen küçük bir ahşap sehpa ve arkada gün batımını yansıtan lüks havuz, zarif bir teras dekorasyon stili oluşturuyor.

8. Ferforje Zerafeti

ferforje terasta bir kadın

Korkuluklardaki ferforje işçiliği, terasın bu kahve ve çay keyfi için ayrılmış kısmında iyice öne çıkıyor. Metalin zarif detayları yine metal aksanlara sahip retro görünümlü ahşap yuvarlak bir masa ve iki sandalye ile tamamlanmış.

Siz de terasınızda kaba görünmeden tasarımıyla ilgi çeken parçalar kullanmak istiyorsanız, nostaljik bir hava yaratan ferforje detayları sıcak ahşapla birleştirebilirsiniz.

9. Sakin ve Sıcak Atmosfer

Ahşap, hasır ve organik kumaşların harmanlandığı, küçük metal aydınlatmaların sıcak bir ortam yarattığı bu dekorasyonda, bitkilerin tazeleyici dokunuşu unutulmamış.

Huzurlu bir dinlenme sağlayan, tavana monte edilmiş sallanan koltuklar da serin yaz akşamları için mükemmel bir atmosfer sağlıyor.

10. Renkli Dokunuşlar

Bu dekorasyonda terasın gri ve soluk renk paleti, adeta birer renk patlaması oluşturan turkuaz, siyah ve beyaz masa ve sandalyelerle kırılmış. Minyatür çamlarında bu renk dokunuşuna yaptığı katkıyla, oldukça sıkıcı ve sıradan görünebilecek bu teras, dikkat çekici kontrastlarla modern bir hale getirilmiş.

Terasınızı akıllıca ve zevkinize uygun dekore ederseniz davetkar görüntüleriyle samimi ortamlar yaratıyorlar. Umarız verdiğimiz bu 10 fikir size ilham olmuştur. Daha fazla dekorasyon önerisi içinse Doğtaş blog sayfasına göz atmadan geçmeyin!

Created On: Monday, April 5, 2021