Teras Dekorasyonu Nasıl Yapılır? İlham Verici 10 Fikir

Teras Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Ilham Verici 10 Fikir

Teras dekorasyonu dikkatli bir planlama ve oldukça zaman gerektiren bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Teraslar, şık ve göz alıcı ev dekorasyonunuza harika katkılar yapabileceğiniz alanlardır. İç mekan tasarımınızın bir uzantısı olarak görebileceğiniz teras dekorasyonu, salon veya yatak odası dizaynı gibi size kişisel zevklerinizi ve yaratıcılığınızı gösterme şansı verir.

Modern, klasik, rustik veya vintage gibi konseptlerden alacağınız ilhamlar, terasınız için doğru mobilya ve ev aksesuarları seçmenize yardımcı olabilir. Bu konuda da Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş markasının geniş ürün yelpazesinden faydalanabilirsiniz.

Hatta dilerseniz Balkon Keyfinizi Artıracak Balkon Dekorasyonu Fikirleri başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Teras Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

teras dekorasyonu

Size çok çeşitli dizayn fikirleri sunan tasarım akımlarına bir göz atmak, teras dekorasyonunu oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak bu fikirleri uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken birçok farklı nokta bulunuyor. Her birini de sizler için sıraladık:

Döşemeler

terasta akşam yemeği

Terasınızı dekore etmeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken ilk şey döşemelerdir. Kullanılacak döşeme malzemelerini tamamen araştırmak çok önemlidir. Oturduğunuz yerin iklimine ve terasınızın konumuna bağlı olarak ahşap, taş ve seramik döşemeler tercih edebilirsiniz.

Ancak yanlış döşemeyi kullanırsanız büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin sıklıkla yağmur alan bir terasta ahşap döşeme kullanmak, ahşabın suyu çekmesine ve döşemenin parçalarının ayrılıp yerlerinden çıkmasına sebep olabilir. Öte yandan düzgün bir şekilde yerleştirilmiş taş döşemeler, her koşula karşı dayanıklıdır ve çok az bakım gerektirir.

Hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın, yağmur suyunun etkili bir şekilde atılması için yeterli sayıda ve kaliteli tahliye kanalı eklediğinizden emin olun. Terasınız, evinizin bir parçasıdır. Bu nedenle terasın döşeme seviyesi, bitişiğindeki mutfak veya salonun zemini ile aynı olmalıdır. Aksi takdirde giriş ve çıkışlarda bağlantı yerlerine takılıp düşebilirsiniz.

Bunların ötesinde terasınızın bir bahçeye bağlanıp bağlanmadığı da önemli bir konudur. Çimlerle döşeme arasındaki aşırı seviye farklılıkları düşme veya kayma gibi birçok soruna neden olabilir. Bahsettiğimiz üzere bu faktörleri teras dekorasyon sürecinin başlangıcında dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Mobilyalar

terasta masa ve sandalyeler

Bir teras tasarımındaki anahtar unsur, seçtiğiniz mobilyadır. Mobilyalar da bir dekorasyonun en önemli ve belirleyici parçasıdır. Bu mobilyaların estetik ve şık tasarımlı olmaları, bir bütün olarak terasınıza dahil olacak çekiciliğinin temel taşlarını oluşturacaktır. Mobilyaların nasıl göründüğü, nasıl yapılandırıldığı ve düzenlendiği çok önemlidir.

En popüler dış mekan mobilya malzemeleri ise ferforje, plastik, alüminyum, rattan ve doğal ahşaptır. Ahşap mobilyalar genellikle daha pahalıdır, ancak dekorasyona samimiyet ve otantik bir his katarlar. Plastik mobilyalar her koşula dayanıklıdır. Fakat görünüm açısından kalitesiz olabilir. Rattan ve alüminyum ise daha narin malzemelerdir ve kötü hava koşullarında dışarıda bırakılmamalıdır.

Ayrıca Mobilyalarda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır? başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Terasınızın Boyutu

ağaç kütüğünden eşyalar

Terasınızın boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Çok geniş bir alana dahi sahip olsanız, kaba ve yanlış yerleştirilmiş mobilyalarla terasınızın çok küçük ve kalabalık görünmesine neden olabilirsiniz. Aileniz ve konuklarınızın terasta rahatça dolaşması, yemek masası ve sandalyeler ve güneşliğiniz için yeterli alan olmalıdır.

Alanınız bunlar için yetersizse stratejik bir dekorasyon yapmalısınız. Mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmak için mümkün olduğunca şık, yerden tasarruf sağlayan ve çok işlevli mobilyalar seçin. Katlanan masa ve sandalyeler küçük teras dekorasyonu için idealdir. En büyük parça oturma grubu olmalıdır; diğer dekoratif ögeler ise küçük olmalıdır.

Gölgelikler ve Isıtıcılar

terasta gölgelikler

Etraftaki binaların koruması olmadığından teraslar iç mekanlara göre daha rüzgarlı, daha sıcak veya daha soğuk olur. Yaz mevsiminin sıcak ve güneşli günlerinde bir gölgelik olmadan terasınızda durmanız imkansızdır. Aynı şekilde soğuk kış günlerinde terasta ferahlatıcı havanın tadını çıkarmak veya akşamları mangal keyfi yapmak için de yeterli sayıda ve boyutta ısıtıcı bulundurmalısınız.

İlham Verici 10 Teras Dekorasyonu

teras dekorasyonu

Teras dekorasyonu ne denli ilham verici olursa o kadar başarılıdır. Siz de birbirinden farklı stillerin her birini inceleyerek hangisini terasınıza taşımak istediğinize karar verebilirsiniz. Bohem tarzdan modern ve sade görünüme kadar tüm teras dekorasyonları bu sene son derece revaçta!

1. Bohem Tarz

kahverengi sandalyeler ve masa

Toprak tonlarının hakim olduğu, hasır, ahşap ve keten gibi organik malzemelerin kullanıldığı bu teras dekorasyon tarzı, keyifli yaz akşamları için ideal bir ortam yaratıyor. Rüzgarda sallanan süslemeler ve yere yakın bir masa tamamen bohem tarzını yansıtıyor.

2. Botanik Bahçesi Stili

yemyeşil bahçe

Yemyeşil bitkilerin yaydığı huzur ve enerji, ince aksamlı mobilyalarla birleşince ortaya zarif bir dekorasyon çıkıyor. Terasınızın bir köşesinde inşa edeceğiniz böyle bir alan, rahatlamak ve keyif kahvelerinizi yudumlamak için sizi bekliyor olacak.

3. Modern ve Sade

Terasta akşam

Ağır mobilyalar olmadan dekore edilen teraslar, günümüz minimalizmi ve modernitesini yansıtıyor. Misafirlerinizi temiz havada ağırlamak için mükemmel olan bu dekorasyon, iç açıcı ve ferah bir his vadediyor. Korkuluklardaki ince işçiliği ön plana çıkaran bu sade dekorasyon, iç mekanda da göz alıcı ayrıntıları sevenler için güzel bir örnektir.

4. Küçük Ama Ferah

boş bir teras

Terasınız çok geniş olmak zorunda değil. Kalabalık şehir düzenlerindeki binaların çoğunda balkon bile bulunmuyor. Bu nedenle elinizdekini en iyi şekilde kullanmalısınız. Sıcak bir ortam yaratan ahşap bir masa ve sandalye ile tamamlayacağınız naturel renkler alanınızı geniş gösterecektir.

5. Dengeli Stil

minimalist teras

İster güneşlenebileceğiniz ister yemek yiyebileceğiniz isterseniz de mangal yapabileceğiniz bu dekorasyon, eşyaların doğru yerleştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Alanınız dar olsa da yapacağınız birtakım önemli düzenlemeler size gereken hareket alanını da sağlayacaktır.

Ayrıca duvarlarınız alçaksa, burada görüldüğü gibi büyük saksılar dizerek ve uzun bitkiler ekerek ihtiyacınız olan özel alanı elde edebilirsiniz. Dilerseniz ufak bir yemek odası takımı da ilave ederek terasınızı daha da işlevsel hale getirebilirsiniz.

6. Eklektik Dizayn

kahverengi köşe takımı

Taş, ahşap ve metal gibi birçok malzemenin bir araya geldiği bu teras dekorasyonu, vintage ruhunu moderniteyle birleştiriyor. Duvarlara boyama yöntemi ile çizilen beyaz çizgiler görsel bir tezat yaratıyor. Bu tezatlık sadece görünüş için değildir. Aynı zamanda fonksiyonellik de sağlıyor. Çünkü muntazam görünüyor. Kahverengi ve otantik bir köşe takımı ile tasarım destekleniyor.

7. Minimalist

ampuller ve şemsiye

Terasınız ne kadar büyük olursa olsun dekore etmek için onlarca mobilya ve aksesuara ihtiyacınız yok. Salıncak görevi gören bir koltuk, minimal bir oturma grubu ve orta sehpa ile de harika bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Dilerseniz Doğtaş Garden ürünleri arasından tek ve çift kişilik salıncak seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Minimalizm Nedir? 6 Maddede Minimalist Dekorasyon başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

8. Ferforje Zerafeti

ferforje terasta bir kadın

Korkuluklardaki ferforje işçiliği, terasın bu kahve ve çay keyfi için ayrılmış kısmında öne çıkıyor. Metalin zarif detayları yine metal aksamlara sahip retro görünümlü ahşap yuvarlak bir masa ve iki sandalye ile tamamlanabilir. Siz de terasınızda kaba görünmeden tasarımıyla ilgi çeken parçalar kullanmak istiyorsanız, nostaljik bir hava yaratan ferforje detayını sıcak ahşapla birleştirebilirsiniz.

9. Sakin ve Sıcak Atmosfer

hasır ve kahverengi eşyalar

Ahşap, hasır ve organik kumaşların harmanlandığı, küçük metal aydınlatmaların sıcak bir ortam yarattığı bu dekorasyonda, bitkilerin tazeleyici dokunuşu unutulmamalıdır. Huzurlu bir dinlenme sağlayan koltuklar da serin yaz akşamları için mükemmel bir atmosfer sağlayacaktır.

10. Renkli Dokunuşlar

tepesi açık teras

Teras dekorasyonunda gri ve soluk renk paleti kullanılmamalıdır. Her zaman bir renk patlaması oluşturan sarı, yeşil ve sütlü kahve renkleri kullanılabilir. Minyatür bitkilerin de bu renk dokunuşuna yaptığı katkıyla terasınızı daha güzel gösterebilirsiniz. Dikkat çekici kontrastlarla terasınızı modern hale getirmeniz oldukça kolaydır.

Siz de teras dekorasyonu yapmaya karar verdiyseniz ve birbirinden kaliteli eşyalar edinmek istiyorsanız istediğiniz zaman Doğtaş’ın ürün yelpazesinden seçim yapabilirsiniz!

Created On: Monday, April 5, 2021