Eviniz için İdeal Yemek Masası Ölçüleri Nelerdir?

Eviniz İçin İdeal Yemek Masası Ölçüleri Nelerdir?

Eviniz için ideal yemek masası ölçüleri ne olmalı sorusu, çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Fakat sizin için en uygun yemek masasını belirlerken bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Peki ama yemek masası ölçüsü nasıl seçilir? Yemek masası ölçüsünü seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Evinize tarz katan mobilyaların adresi Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, yemek odanız için tercih edebileceğiniz yemek masası ölçülerine yer verdik. Eğer siz de yemek masası boyutları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Buna ek olarak yemek masanıza yakışacak masa düzeni fikirleri için Göz Alıcı Bir Sofrada Masa Düzeni Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Yemek Masası Ölçüleri

yemek masası

Yemek masası ölçüleri söz konusu olduğunda bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Bu noktada yemek masası ölçüsünün, yemek odasının boyutuna uygun olmasına; masanızı yemek odanızda yerleştireceğiniz yere ve kaç kişilik yemek masasına ihtiyaç duyacağınızı belirlemeniz gerekir.

Çünkü kişi sayısına ve istenilen şekle göre masa ölçüleri de değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte lezzetli yemeklerden oluşan kalabalık davetler veriyorsanız, bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Böylece sizin için en ideal yemek masası ölçüsüne karar verebilirsiniz.

O halde gelin, yemek masası ölçüleri nelerdir birlikte bakalım!

2 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

çift kişilik yemek masası

Tek veya iki kişilik aileler için ideal olan 2 kişilik yemek masaları, genellikle kare masalar için uygun bir seçimdir.

Özellikle iki kişilik bir ev dekorasyonunda minimal ve şık bir görüntü oluşturan iki kişilik yemek masaları, yer bakımından avantajlı bir seçenektir. Ancak iki kişilik dikdörtgen masa ve yuvarlak masa çeşitlerine de rastlamak mümkündür.

Bu doğrultuda 2 kişilik kare yemek masası ölçüleri 80x80 cm, dikdörtgen yemek masası ölçüleri 110x70 cm ve yuvarlak yemek masası ölçüleri ise 90 cm olarak karşımıza çıkar. Fakat belirtilen ölçüler, ortalama değerleri ifade etmekte olup modelden modele değişkenlik gösterebilir.

4 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

yuvarlak masa

Genellikle kare yemek masaları için uygun olan 4 kişilik yemek masaları, çekirdek aileler için idealdir. Anne, baba ve iki çocuk için konforlu bir alan sunan 4 kişilik yemek masaları, aynı zamanda samimi bir ortam için uygun bir tercih olabilir.

Bu noktada 4 kişilik kare yemek masası ölçüleri yaklaşık olarak 100x100 cm ebatlarına sahiptir. Öte yandan 4 kişilik dikdörtgen yemek masası ölçüleri 150x70 cm, yuvarlak yemek masası ölçüleri ise 100 cm olarak bilinir. Örneğin kalitesi ile göz kamaştıran Larina Yuvarlak Masa, 4 kişilik kapasitesiyle aradığınız yemek masası olabilir.

Ek olarak, eğer evde yaşayan kişi sayısı çok, fakat yemek masası 4 kişilik masa ölçülerinde ise doğru masa ve sandalye tasarımları sayesinde yaklaşık 6 adet sandalyeyi de bir arada kullanmak mümkün olabilir.

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

dikdörtgen yemek masası

6 kişilik yemek masası için en güzel tercih dikdörtgen bir yemek masasıdır. Bununla beraber yuvarlak masalar da, 6 kişilik yemek masası için ideal seçenekler arasında yer alır.

Özellikle geniş ailelere yönelik tasarlanan bu masalar, konforlu kullanımlarına ek olarak geniş bir alan da vadeder. Bu doğrultuda 6 kişilik kare yemek masası için ortalama ölçüler 130 cm, dikdörtgen yemek masası için 180x90, yuvarlak yemek masası için 150 cm’dir.

Örneğin Piero Yemek Masası, 6 kişilik bir aile için en şık yemek seçeneklerden bir tanesidir.
Öte yandan yine doğru bir masa tasarımı ile 8 kişilik bir alan da yaratmak mümkündür.

8 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

lüks masa

8 kişilik yemek masası modelleri, kalabalık ailelerin veya geniş yemek odasına sahip kişilerin tercih edebileceği mobilyalar arasında yer alır. Şıklığı ile büyüleyen bu masalar, çoğu yemek odası için ideal boyuta sahiptir.

Bu kapsamda 8 kişilik kare yemek masası için ideal ölçüler 180 cm ile 200 cm arasında değişkenlik gösterirken, dikdörtgen yemek masası için 210x90 cm’dir. Bununla birlikte yuvarlak yemek masası için bu ölçü, yaklaşık 170 cm’dir.

Örneğin Matilda Yemek Masası, büyüleyici stili ve konforlu genişliği ile eviniz için harika bir parça olabilir. Eğer sık sık misafir ağırlayan birisi iseniz açılır yemek masası tercih edebilir ya da sandalye yerine bench koltuk yerleştirebilir, bu sayede istediğiniz alanı yaratabilirsiniz.

Bench koltuklar hakkında merak ettikleriniz için Yemek Masalarının En Şık Tamamlayıcısı Bench Ne Demek? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

10 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

modern yemek odası

Eğer çok fazla misafiriniz oluyorsa 10 kişilik bir yemek masası satın almayı düşünebilirsiniz. Özellikle dikdörtgen masalar için oldukça elverişli olan bu masalar, ortalama 230x110 cm ebatlarındadır. Diğer yandan yuvarlak yemek masası için ölçüler, 210 cm ile 240 cm arasında seyreder.

Ancak bu büyüklükteki yemek masaları için var olan alanın oldukça geniş olması gerekir. Aksi takdirde sıkışık bir alan ortaya çıkabilir. Tam da bu nedenle yer anlamında avantaj sağlamak için açılır-kapanır yemek masası modelleri ideal bir seçim olabilir.

Böylece fazla yer kaplamadan günlük yaşam için gerekli alanı elde edebilir ve misafir geldiği anda hemen hızla genişletilebilir. Bu noktada Doğtaş’ın en sevilen ürünlerinden Likya Açılır Yemek Masası, açılır-kapanır özelliği ile son derece pratik bir çözüm sunacaktır.

açılır yemek masası

Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda eviniz için ideal yemek masası ölçülerini detaylı bir şekilde inceledik. Siz de yemek masası tercih etmeden önce yaşam alanınıza en uygun yemek masası ölçülerini belirleyebilir, böylece yemek odası dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu noktada farklı boyut seçeneklerine ile hem şık hem de fonksiyonel yemek masaları için Doğtaş’ın yemek masası modellerine göz atabilirsiniz. Ayrıca yemek odası için gerekli diğer mobilyaları da yemek odası kategorisi altında bulabileceğinizi belirtelim.

Buna ek olarak yemek masası ölçüleri gibi merak edilen bir konu da halı ölçüleri. Eğer siz de ideal halı ölçüsü ne olmalı merak ediyorsanız Eviniz İçin En Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2022 Perşembe