Yemek Masalarının En Şık Tamamlayıcısı Bench Ne Demek?

Yemek Masalarının En Şık Tamamlayıcısı Bench Ne Demek?

Son dönemde yemek odalarının ve yemek masalarının dikkat çekici unsurları arasında yer alması nedeniyle bench ne demek sorusunun, dekorasyona merak duyan pek çok kişi tarafından sorgulanır hale geldiğini söylemek mümkün. Peki ama bench ne demek? Evin hangi alanlarında kullanılabilir? Bench seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken temel noktalar nelerdir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak, sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde bench ne demek sorusuna yer veriyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak aklınızda bu soruya dair dolaşan soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Ek olarak hakkında merak edilen ayrıntıların olduğu bir diğer konu da abajur nedir sorusu. Bu konuya ilişkin öğrenmek istedikleriniz için Abajur Nedir? 4 Öneri ile Evinize Uygun Abajur Seçimi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dekorasyonda Dikkat Çeken Mobilya: Bench Ne Demek?

balkonda duran ahşap yemek masası ve bench

Benchler, modern dekorasyonda dikkat çeken ve stili güçlendiren mobilyalar arasında yer almaları nedeniyle son dönemin en çok tercih edilen mobilyaları arasında yer almaktadırlar.

Bu anlamda bench ne demek sorusunu en yalın hali ile yanıtlamak gerekirse sırt kısmında yaslanacak herhangi bir yeri bulunmayan, banka benzer oturma alanı iyi bir tanım olabilir.

Bench mobilyalarının, park ve bahçelerde gördüğümüzde oturup dinlendiğimiz banklardan esinlenilerek yapıldığını söylemek yanlış olmaz.

Bununla birlikte bench teriminin dil köküne bakıldığında, mahkemelere başkanlık eden hakimlerden geldiği görülmektedir.

duvarın önünde duran koltuk ve bench

Mahkeme salonlarının hakimlerinin oturduğu uzun sıra veya koltuklar da bench olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ev dekorasyonunun anahtar parçaları arasında yer alan benchler; genellikle mutfak dekorasyonunda tercih ediliyor olsa da evin farklı odalarına şıklık katabilir.

Yalnızca dekoratif bir unsur olarak değil işlevsel yönü ile konforun temsili olan benchleri, ev dekorasyonunda farklı şekillerde kullanmak mümkün. Peki ama nasıl?

Bench ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz bench kullanımı ile dekorasyona şıklık katacak önerilerimizi de sıralayalım…

Bench İle Dekorasyona Stil Katacak Fikirler

Genellikle yemek odalarında ve yemek masalarının tamamlayıcısı olarak tercih edilseler bile aslında benchleri ev dekorasyonunda pek çok farklı şekilde kullanmak mümkün. Nasıl mı? İşte önerilerimiz!

1. Yemek Masası Benchleri

yemek masası benchi

Eğer ev dekorasyonunda modern bir stil benimsediyseniz benchler, yemek odalarının şıklığını tamamlayacak olmazsa olmaz parçalar arasında yer alıyor.

Estetik bir görünüm oluşturmasının yanı sıra geniş aileler ve kalabalık misafirler ağırlayan ev sahipleri için de ideal mobilyalardan biri olan benchler; bu yönü ile işlevsel bir kullanım sunmaktadır.

Özellikle de çok geniş olmayan yemek odaları ve salonlara ferahlık katan bench modelleri, bu nedenle küçük evlerde yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Eğer bench ile kombinlenmiş bir yemek odası takımı arayışındaysanız Doğtaş’ın en sevilen ürünleri arasında dikkat çeken Brita Yemek Odası’nı incelemeden karar vermemenizi tavsiye ederiz.

Ek olarak küçük ev dekorasyonunda ilham alabileceğiniz birbirinden özgün fikirler için 1+1 Ev Dekorasyonu & 10 Muhteşem Öneri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Yatak Odasında Bench Kullanımı

modern ev dekorasyonunda bench

Benchleri, yatağınızın ucuna konumlandırdığınız hem dekoratif hem de işlevsel bir mobilya olarak da değerlendirmeniz mümkün.

  • Yatağınızın ucundaki benchin üzerine üzerinizden çıkardığınız kıyafetleri katlayıp koyarak dağınık bir görünümü engelleyebilirsiniz.
  • Yatak ucu benchlerini bir sehpa olarak değerlendirebilir, üzerine çeşitli dekoratif aksesuarlar yerleştirebilir ve bu alanı vurgulayabilirsiniz.
  • Yatağınızı toplarken üzerine serdiğiniz yatak örtüsünü gece yatmadan önce benchin üzerine bırakabilirsiniz.

Yatak odanızı dekore ederken size fikir verecek öneriler için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı içeriğimizi okumanızı öneririz.

3. İşlevsel Yönü İle Bench Sehpalar

antrede bench

Benchler aslında evin farklı bölümlerde farklı ihtiyaçları karşılamak üzere kullanabileceğiniz mobilya çeşitleri olarak ön plana çıkmaktadırlar.

Örnek verecek olursa kalabalık bir misafir grubuna ev sahipliği yapıyorsanız ve yeterli sayıda sehpanız yok ise yemek masasının altındaki benchi koltukların yakınına çekerek üzerine ikramlarınızı koyabilirsiniz.

Öte yandan benchi salonunuzdaki en uzun koltuğun yanına çekerek üzerine çeşitli aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz. Farklı parçaların bir arada kullanılması, güçlü bir stili de beraberinde getirecektir.

Hem sehpa olarak kullandığınız benchlerin üzerine koymak üzere hem de ev dekorasyonunu tamamlamak üzere tarzınıza en uygun aksesuar çeşitlerini, Doğtaş’ın tamamlayıcı ürünleri arasındaki aksesuar çeşitlerini inceleyerek bulabilirsiniz.

4. Antre Dekorasyonunun Tamamlayıcısı Olarak Benchler

kapı girişinde bench

Antreler, evin girişinde oldukları için öyle olduğu düşünülmese bile bir oturma alanına en çok ihtiyaç duyulan alanlar arasında gösterilebilir.

Sabahları işe yetişmek üzere acele ederken üzerine oturmanızı ve ayakkabılarınızı daha kolay bir şekilde giymenizi sağlayacak veya üzerine anahtarlarınızı bırakabileceğiniz bir alan sunan benchler antre dekorasyonu için ideal olabilir.

Benchin tasarımına da bağlı olarak dilerseniz üzerine bir askılık yerleştirerek mont ve ceketlerinizi buraya asabilir; basit ve şık bir vestiyer köşesi oluşturabilirsiniz.

Antre dekorasyonu ile ilgili ilham verecek fikirler için Modern Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? 11 Öneri başlıklı içeriğimize göz atmayı unutmayın.

5. Şıklığı Banyoya Taşıyan Benchler

banyoda bench

İç mekan tasarımları denildiğinde banyoyu bunların dışında tutmak, günümüzün modern dekorasyon anlayışına göre yanlış bir karar olacaktır.

Çünkü artık banyo, mutfak gibi alanlar da tıpkı salon ve oturma odaları gibi özenilmesi gereken bir tarz oluşturmanın zorunluğu olduğu iç mekanlar arasında yer almaktadır.

Bu anlamda benchlerin banyolarda da kullanılabileceğini söylemek yanlış olmaz. Eğer kalitesinden şüphe etmediğiniz, suya dayanıklı bir bench satın alırsanız size ve diğer aile üyelerinize banyoda ideal bir kullanım sunacaktır.

Benchi kapının ya da duşakabinin yanına koyarak havlu ya da diğer banyo ürünleriniz için muazzam bir depolama alanı elde edebilirsiniz.

Bayılacağınız daha farklı banyo dekorasyon önerileri için Şıklığına Hayran Kalacağınız Banyo Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

6. Bahçe Dekorasyonunda Bench Kullanımı

bahçeye yerleştirilmiş ahşap bench ve sehpa

Benchler yalnızca iç mekan dekorasyonlarında değil dış mekanlarda da tercih edilen bir mobilya çeşididir.

Bu anlamda eğer sık sık vakit geçirdiğiniz bir bahçeniz varsa bu alana bir bench koyarak oturma alanı olarak kullanabilirsiniz.

7. Balkonlarda Konfor Sunan Benchler

içerisinde bench olan balkon

Bir önceki başlıkta benchleri bahçe dekorasyonunda da kullanabileceğinizi belirtmiştik. Peki ama benchler bahçe dekorasyonunda kullanılıyorsa neden balkonlar için tercih edilmesin ki?

Sıcak havalarda güneşin keyfini çıkartırken size konfor sunması için benchleri balkonunuza yerleştirebilir, üzerine ayaklarınızı uzatarak keyfinize keyif katabilirsiniz. Öte yandan dilerseniz benchleri oturma alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda sizler için bench ne demek sorusunu yanıtlayarak bu şık ve işlevsel mobilyanın evlerde kullanımına dair önerilerimizi paylaştık.

Eğer fikirlerimiz doğrultusunda evinize bir bench almaya karar verdiyseniz öncelikle Doğtaş'ın mutfak grubunda yer alan bench modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Hayatınızı kolaylaştıracak ve ilham alabileceğiniz daha fazla blog yazısı için Doğtaş Blog’u takipte kalın!

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2021 Perşembe