Baza Nedir? Baza Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baza Nedir? Baza Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geniş bir depolama alanı sunması, yatağın yüksekliğini arttırması ve daha pek çok işlevsel özelliği nedeniyle bazalar, yatak odalarının en çok tercih edilen mobilya seçenekleri arasında yer almaktadır. Peki baza nedir? Yatak odalarında baza kullanımının sağlamış olduğu avantajlar neler olabilir? Baza seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak, sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda ilk olarak baza nedir sorusunu yanıtlıyor, ardından baza seçimi ve kullanımına dair bilmeniz gerekenlere ışık tutuyoruz.

Buna ek olarak, yatak seçimi yaparken size yardımcı olacak ipuçları için Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası başlıklı yazımızı inceleyebilir; kendinize en uygun yatağı çok daha kısa sürede bulabilirsiniz.

Baza Nedir?

sandıklı baza

Baza nedir sorusunu en basit hali ile yanıtlamak gerekirse bu soruyu yatağın altında konumlandırılan ve eşyaların depolanmasına uygun olarak tasarlanan boş sandık ya da hazne şeklinde yanıtlamak mümkün.

Özellikle de geniş olmayan ve bu nedenle depolama alanının kısıtlı olduğu evlerde kurtarıcı bir alan sağlaması nedeniyle bir mobilya türü olarak değerlendirilebilecek olan bazalar aynı zamanda yatakların da tamamlayıcısı olarak ön plana çıkmaktadır.

Bazaların çalışma mekanizması genellikle yatağın altında yer alan kulp aracılığı ile bazanın ileriye ya da yana ve yukarı doğru açılması şeklinde tasarlanmıştır.

beyaz yatak odası takımı

Kullanım ömrü kalitesine ve üretiminde kullanılan malzeme türüne göre değişiklik gösteren bazalar, sandıklı; kör ve latalı sandıklı bazalar olarak üç farklı şekilde üretilmektedir.

  • Genellikle otellerde tercih edilen kör bazaların diğer baza türlerinin aksine depolama alanları sağlamak gibi bir fonksiyonları yoktur. Kör bazalar, yalnızca üzerine yerleştirilen yatağı yükseltmekle görevlidir.
  • Sandıklı ve latalı sandıklı bazalar ise hem yatağın yükseltilmesini sağlamakta hem de kullanılmayan ya da uygun bir alan bulunamadığı için yer kaplayan eşyaların saklanması amacıyla işlev görmektedir.

Merak edenler için baza nedir sorusunu yanıtladık. Peki bazaların sahip olduğu avantajlar neler olabilir? Yazımızın devamında bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Baza Kullanımının Sağladığı 3 Avantaj

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi karyolaların yerine tercih edilen bazalar, sahip olduğu özellikler nedeniyle kullanıcılarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki ama nedir bu avantajlar?

1. Gizli Bir Depolama Alanı

açık durumdaki baza

Bazaların en önemli artısı yatakları taşımalarının yanı sıra birer sandık görevi görüyor olmalarıdır. Özellikle de dar evlerde ve yatak odalarında mutlaka bulunması gereken bir mobilya çeşidi olan bazalar, kullanılmayan eşyaların saklandığı bir depolama alanı olarak değerlendirilmektedir.

Örnek verecek olursak kış temizliğiniz sırasında, kış aylarında kullanılan yorgan, battaniye ve çeşitli kıyafetleri bir sonraki yıla kadar bazanın altında muhafaza edebilirsiniz. Üstelik eşyalar görünür bir alanda olmadığından bu durum dağınık bir görünüme de sebebiyet vermemiş olur.

Evinizi düzenlerken ilham alabileceğiniz dekorasyon önerilerimizi Dağınıklığa Son Verecek Ev Düzenleme İpuçları başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

2. Dekoratif Bir Mobilya

doğtaş sandıklı baza

Bir evde baza kullanmanın sağladığı bir diğer avantaj ise bazaların dekoratif bir mobilya olarak tercih edilmeleridir. Özellikle de küçük yatak odası dekorasyonlarında mutlaka yer alması gereken yatak bazaları; deri ve süet gibi farklı kumaş türleriyle ve farklı renklerde üretilebilmekte, bu da yatak odalarında şık ve modern bir etki yaratmaktadır.

Yatak odanızı dekore ederken tarzınızı yansıtacak en yaratıcı fikirler için Yatak Odası Dekorasyonu İçin İlham Veren 7 Fikir başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

3. Temiz Bir Kullanım

Bazalar, saklı depolama alanları olduklarından kolay kolay kirlenmeleri pek de mümkün değildir. Bununla birlikte, temizlenmesi gereken durumlarda gerekli hijyen son derece kolay bir biçimde sağlanabilmektedir.

Yatak Bazası Nasıl Seçilir?

büyüyen baza

Hem işlevsel artıları hem de dekoratif şıklıkları nedeniyle bazalı karyolalar, günümüzde yatak odalarında yerini almış durumdadır. Tıpkı yatak seçimi sırasında olduğu gibi baza seçimi yaparken de bazı temel noktalara dikkat etmeli ve hem yatağınız hem de yatak odanız için en uygun bazayı seçmelisiniz.

İşte yatak odanız için baza seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılar…

1. Sağlam Çalışma Mekanizması

tek kişilik bazalı yatak

Eğer yatağınızın bazasını, aktif olarak kullanacağınızı düşündüğünüz bir mobilya olarak değerlendiriyorsanız tercih ettiğiniz bazanın çalışma şekli kritik öneme sahip.

Hem bazanın size aradığınız konforu sunması hem de uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam etmenize yardımcı olması için satın alacağınız baza ile ilgili teknik ayrıntıları bilmeli, eğer bu konuda aklınızda soru işaretleri var ise bunları gidermelisiniz.

2. Kaliteli Malzeme Seçimi

kırık baza

Uzun yıllar boyunca kullanımına devam edeceğiniz bir yatak bazası satın almak istiyorsanız seçtiğiniz bazada bulunması gereken bir diğer özellik de kaliteli malzemelerle üretilmiş olmasıdır.

Bazayı bir depolama alanı olarak kullanacağınızı düşündüğünüzde özellikle de bazanın zemin kısmında kullanılan malzemenin dayanıklı olması, uzun yıllar boyunca sağlam kalmasını sağlayacak ve bazanın yapısında herhangi bir hasar oluşmasının önüne geçecektir.

3. Emniyetli Kullanım Sunması

kırmızı yatak başlığı olan yatak ve yatak odası takımı

Güvenlik stoperi bazı baza modellerinde bulunduğu gibi bazılarında ise yer almamaktadır.

Emniyetli bir kullanım için olmazsa olmazlardan biri olan güvenlik stoperi bulunan bir baza açıldığı takdirde kapanmasını engellemek adına el ile müdahale etmeye gerek olmamaktadır. Emniyet stoperi bulunmayan bazalar ise özellikle çocuklu aileler için tehlikeli durumlara kapı aralayabilir.

4. Yatak İle Uyumlu Olması

yatak odası

Baza seçimi yaparken dikkate almanız gereken bir diğer özellik de satın alacağınız bazanın yatağınızın ölçülerine uygun olmasıdır. Kaliteli bir uyku için olmazsa olmazlardan biri olan yatak rahatlığı, doğru baza ve karyola tercihi ile de yakından ilişkilidir.

Bu nedenle yatağınızdan daha büyük ya da küçük bir baza değil, ölçüsü yatağınızın ölçüleri ile birebir uyuşan bir baza tercih etmenizde fayda var.

Eğer bir bazaya ek olarak yatağa da ihtiyacınız var ise sizlere aradığınız konforu sunacak ve üzerinde huzur dolu uykular uyuyabileceğiniz yatak çeşitleri için Doğtaş’ın farklı uyku ihtiyaçlarına uygun yatak çeşitlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

5. Yatak Odasına Uygunluğu

yatak odası takımı

Baza seçimi yaparken belki de en önemli detaylardan bir tanesi de satın alacağınız bazanın, kullanılacağı yatak odası için yeterli uygunlukta olup olmadığıdır.

Bu doğrultuda bazanın yatak odasına uygun ölçülerde olduğundan ve hareket alanını kısıtlamayacağından emin olmanızı öneririz.

Öte yandan bazanın taşıdığı tasarımsal özelliklerin de yatak odasındaki diğer mobilyalarla bütünlük sağlaması, yatak odasında yaratmak istediğiniz genel ambiyansı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

ahşap yatak odası takımı

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda sizler için baza nedir sorusunu yanıtlayarak baza seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara değindik.

Son olarak yatak odalarınıza şıklık katacak, işlevsel özellikleri ile hayat kurtaracak en kullanışlı bazalı karyola çeşitleri için Doğtaş’ı ziyaret edebileceğinizin altını çizelim.

Sizler için hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimizi Doğtaş Blog’da bulabileceğinizi de hatırlatırız.

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2021 Perşembe