Verimliliğinizi Artırın: Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Verimliliğinizi Artırın: Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çalışma odası dekorasyonu ile ilgili fikir arayışları, evden çalışma kültürünün yaygınlaşması ile birlikte giderek çoğaldı. Pek çok insan bu yeni yaşam düzeninde, üretkenliğini arttıracak; vaktini daha verimli kullanabileceği bir çalışma odası hayal ediyor.

Hemen herkes için sevmediği ve kendisini rahat hissetmediği bir ortamda çalışmaya devam etmek epey zordur.

Vaktinizi verimli bir şekilde değerlendirmeye devam etmek ise ancak iç motivasyonunuzu yakaladıktan sonra mümkün. Bunun için de çalışma ortamınızın hem ihtiyaçlarınızı hem de beklentilerinizi karşılaması ve sizi motive etmesi gerekiyor.

Bu doğrultuda evinizdeki odalardan birini; zamanınızın büyük çoğunluğunu içerisinde geçirerek disiplinli bir şekilde çalışmalarınızı devam ettireceğiniz bir çalışma odası olarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

Eğer halihazırda evinizin bir odasını çalışma odası kullanıyorsanız da birkaç küçük değişiklikle bu alanı bambaşka bir dünyaya dönüştürebilir ve dağılan motivasyonunuzu yeniden harekete geçirebilirsiniz!

İşte evlerinizdeki tarz ve uyumun adresi Doğtaş’tan hayallerinizdeki gibi bir çalışma odası dekorasyonu oluşturmanıza yardımcı olacak ilham önerileri!

Çalışma Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

çalışma masasının üzerinde duran deri kaplı bir not defteri

İş hayatını eve taşıyanlar için ev içerisinde de ofiste çalışırken elde edilen yüksek verimi ve performansı koruyacak bir mekan bulmak büyük önem taşıyor.

İdeal çalışma ortamına sahip olmak için ise dekorasyon aşamasında her bir detayın düşünülerek ayrıntılı bir biçimde planlanması gerekiyor.

Çalışma odası dekorasyonuna girişmeden önce mutlaka dikkate almanız gereken temel noktaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

 • İlk olarak çalışma odanızı çalışırken size maksimum konfor sunacak şekilde düzenlemeniz gerekli.
  Eşyalarınızı seçerken ve yerleştirirken bu ayrıntıyı her daim göz önünde bulundurmalı buna uygun biçimde hareket etmelisiniz.
 • Çalışma odası olarak dekore etmek üzere seçtiğiniz odanın büyüklüğü de oldukça kritik bir başka ayrıntı.
  Eğer seçtiğiniz oda çok geniş değilse mobilya seçimininde olabildiğince seçici olmalı ve odanızdaki kısıtlı alanı ev verimli şekilde kullanmaya odaklanmalısınız.
 • Çalışma odası denildiğinde akla ilk gelen mobilyalar elbette ki çalışma masası ve çalışma koltuğu.
  Her ne kadar diğer mobilyalarınızın taşıdığı özellikler de önemli olsa bile seçmiş olduğunuz masa ve sandalyenin size aradığınız rahatlığı sunduğundan emin olmalısınız.
 • Çalışma odası dekorasyonuna başlarken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer ayrıntı da bütçeniz.
  Bu süreçte bütçenizi aşmamak adına bir bütçe planı yapabilir ve sonrasında bütçenize uygun seçenekleri değerlendirerek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

İşlevsel özellikleri ile ön plana çıkan çalışma masası önerileri için Evden Çalışmayı Bırakmayan İşkoliklere Çalışma Masası Önerileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlham Alabileceğiniz Çalışma Odası Dekorasyonu Önerileri

İşlevsel Mobilyalar

düzenli bir şekilde dekore edilmiş çalışma odası

Çalışma odası dekorasyonunda işlevselliğin en önemli unsurlardan biri olarak öne çıktığını söylemek mümkün.

Bu anlamda başta masa olmak üzere çalışma odası için satın alacağınız tüm mobilyaların gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmalısınız.

 • Örneğin rafları ve çekmeceleri olan çalışma masalarının diğer masalara göre daha fonksiyonel olduğunu söylemek mümkün. Bu sayede hem çalışma odanızda bir düzen oluşturabilirsiniz hem de çok sık kullanmadığınız eşyaları saklama şansı elde etmiş olursunuz.
 • Çalışma odasında mutlaka olması gereken bir diğer mobilya da kitaplık. Dosyalarınızı, kitaplarınızı ya da diğer çalışma malzemelerinizi kitaplığınıza yerleştirerek çalışma odanızda istediğiniz gibi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kitaplığınızı düzenlerken size yardımcı olabilecek fikir önerilerini Kitap Kurtları İçin Kitaplık Düzenleme Önerileri başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda çalışma sandalyesinin de hem işlevsel olması hem de maksimum konfor sunması çok önemli. Uzun süre üzerinde çalışacağınız düşünüldüğünde omurganızı destekleyen ve boyunuza uygun şekilde ayarlayabileceğiniz bir çalışma sandalyesi tercih etmelisiniz.

Doğtaş’ın home office mobilyalarından Clara Home Office ve Palermo Home Office, fonksiyonel artıları ile çalışma odalarına konfor ve tarz katan mobilya seçenekleri arasında yer alıyor. Çalışma odası dekorasyonu yaparken sözünü ettiğimiz mobilyaları incelemeden kararınızı vermeyin!

Dikkat Dağıtmayacak Renkler

masanın üzerinde duran canlı renklere sahip renk kartelası

Renklerin odaklanma ve çalışma motivasyonunu sağlama konusundaki rolü yadsınamayacak denli fazla. Bu nedenle çalışma odası dekorasyonunda renk seçimini doğru yapmaya ve olabildiğince nötr renkler seçmeye özen göstermeniz gerekiyor.

Örnek verecek olursak mavi renge boyanan duvarlar, üzerinizde sakinleştirici bir etki oluşturarak işinize çok daha kolay bir biçimde konsantre olmanızı sağlayacaktır. Mor ve pembe renkleri de çalışma ortamları için ideal renkler arasındadır.

Eğer duvarların çok sade kaldığını ve bunun da enerjinizi düşüreceğini düşünüyorsanız uyarıcı olması için mobilyalarınızı biraz daha renkli tercih edebilirsiniz.

Ya da renkli aksesuar seçimleri ile çalışma odanızda çarpıcı ayrıntılar oluşturabilirsiniz.

Doğru Aydınlatma

çalışma masasının üzerinde duran bir masa lambası ve dizüstü bilgisayar

Ev dekorasyonunun önemli bir parçası olan aydınlatmanın çalışma odalarının da olmazsa olmazlarından biri olduğu söylenebilir. Odanızı doğru şekilde aydınlatmadığınız takdirde işlerinizi yaparken kendinizi yorgun hissedebilir ve motive olmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu da vaktinizi verimli bir şekilde kullanmanızın önüne geçecektir.

Eğer odanız doğal ışık alıyorsa ve yeriniz bunun için uygunsa çalışma masasını pencerenin tam karşısına yerleştirebilirsiniz. Böylelikle gün ışığından maksimum biçimde faydalanmanın yanı sıra küçük molalar verdiğinizde dışarıyı izleyerek zihninizi dinlendirebilirsiniz.

İçeri giren doğal ışık miktarının yetersiz kaldığını düşünüyorsanız da çalışma odanız için dekorasyon ile bütünlük oluşturacak aydınlatma ürünleri seçebilir, odayı bu şekilde aydınlatabilirsiniz.

Eğer aydınlatma önerisi arıyorsanız, çalışma masası için Doğtaş Gera Abajur iyi bir seçenek olabilir. Çalışma odasının genelini aydınlatmak için ise Doğtaş Gola Metal Sarkıt’ı tercih edebilirsiniz.

Şık Aksesuarlar

çalışma masasının üzerinde duran bir çalar masa saati, defter ve kozalak

Çalışma odası dekorasyonu denildiğinde unutulmaması gereken bir diğer ayrıntı da aksesuarlar. Odanızın stilini güçlendirecek temel öğeler arasında yer alan aksesuarları en doğru biçimde seçmek göz dolduran bir dekorasyon oluşturabilmek adına kritik öneme sahip.

 • Sizi harekete geçirecek ve motivasyonunuzu yükseltecek posterler çalışma odaları için mutlaka değerlendirilmesi gereken aksesuarlar arasında yer alıyor.
 • Çalışma odalarının zaman yönetiminin doğru yapılması gereken en önemli alanlardan biri olduğu düşünüldüğünde, bir masa ya da duvar saati dekorasyonda mutlaka yer verilmesi gereken aksesuar seçeneklerinden.
 • Ayrıca baktığınızda sizi mutlu edecek ve güzel anılarınızı hatırlamanıza yardımcı olacak fotoğraf çerçevelerini de odanızdaki uygun alanlara asabilirsiniz.

Geniş Depolama Alanları

şık bir çalışma odası dekorasyonu örneği

Dikkatinizin dağılmaması için çalışma odanızın dağınık olmaması çok önemli. Bu doğrultuda özellikle de geniş olmayan çalışma odaları için depolama alanlarının hayat kurtarıcı olduğu bir gerçek.

Çalışma odanızın duvarlarına dekoratif raflar asarak çok kullanmadığınız eşyaları burada tutabilirsiniz. Ek olarak dekoratif sepet ya da kutuları da ofis malzemelerinizi saklayabileceğiniz bir başka alan olarak değerlendirebilirsiniz.

Bonus: Dinlenme Koltuğu

Doğtaş markasına ait berjer

Daha verimli bir şekilde çalışabilmek adına kısa molalar vermeyi unutmamalısınız. Bunun için çalışma odanıza, dinlenmek istediğiniz anlarda uzanabileceğiniz rahat bir koltuk yerleştirmeye ne dersiniz?

Eğer bu fikre sıcak bakıyorsanız Doğtaş’ın en çok tercih edilen ürün kategorilerinden biri olan Relax Mekanizmalı Koltuk çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Sizler için bir araya getirdiğimiz çalışma odası dekorasyonu fikirlerini dikkate alarak içinize sinen, vaktinizi verimli bir şekilde değerlendirip kusursuz bir şekilde çalışabileceğiniz mekanlar hazırlayabilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli nokta çalışma odanızı dikkat dağıtmayan fakat şık bir biçimde dekore etmek olmalı. Zaten zevkleriniz doğrultusunda şahane bir oda yaratacağınızdan eminiz!

Evinizin diğer odalarını dekore ederken ilham alabileceğiniz dekorasyon önerileri için Doğtaş Blog sayfasını sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Date de sortie: mercredi 23 juin 2021