Yaşam Alanlarında Dönüşüm: Endüstriyel Dekorasyon

Yaşam Alanlarında Dönüşüm: Endüstriyel Dekorasyon

Son dönemin en havalı dekorasyon trendlerinden biri olan endüstriyel dekorasyon, klasikleşen yaşam alanlarında modern etkilerin gözlemlendiği örnekler arasında ön plana çıkıyor.

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren popüler hale gelen bu yeni dekorasyon akımı, adından da anlaşılabileceği gibi şehrin dokusu ile örtüşen endüstriyel mekanlardan ilham alıyor.

Peki ama endüstriyel dekorasyon nedir? Endüstriyel dekorasyon stilini evlerinize taşıyacak dekor elemanları neler olabilir?

endüstriyel dekorasyona uygun lamba

Yaratıcılıktan beslenen ve endüstriyel ögelerle dolu bir iç mekan tasarımı için ilham alabileceğiniz en güzel ipuçlarını yazımızda sizlerle paylaşıyor ve bu konuya dair tüm sorularınıza yanıt buluyoruz.

Yazımızı sonuna dek okuyarak hayallerinizdeki yaşam alanını gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Buna ek olarak, eğer modern dekorasyon örnekleri yaşam alanlarınızı dekore ederken sizler için ilham kaynağı oluyorsa; Modern Ev Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere İlham Fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilir, yazımızda sizlerle paylaşmış olduğumuz önerileri hayata geçirebilirsiniz.

Endüstriyel Dekorasyon Nedir?

bir masanın üzerinde duran iki endüstriyel lamba

Endüstriyel dekorasyon, hayatımıza girişi elli yılı aşkın süre önce olsa da iç mimaride etkilerini yeni yeni görmeye başladığımız bir dekorasyon tarzı.

Endüstriyel dekorasyon nedir sorusunu diğer dekorasyon akımlarından farklı olarak fabrika, atölye ya da depo gibi mekanların yaşayan alanlara dönüştürülmesine dayanan bir iç mimari tarzı olarak yanıtlamak mümkün.

Endüstriyel dekorasyonun tarihine bakıldığında ise başlangıcının 1950’li yıllardan itibaren, kendine has ve kozmopolit kültürü ile dikkat çeken New York’ta bulunan bakımsız depo ve fabrikalarda gerçekleştiğini söylemek yanlış olmaz.

duvarları tuğla ile örülmüş endüstriyel yatak odası

Tarihte örneklerine ilk kez 1947 yılında Amerika’da yaşayan mimarların yapmış olduğu projeler aracılığı ile rastladığımız endüstriyel tarz, zamanla popülerleşerek dünya genelinde hem ev hem de iş yerlerinde en çok uygulanan dekorasyon türlerinden biri haline gelmiştir.

Kendi içerisinde bir tür dönüşüm projesi olarak da adlandırılabilecek olan endüstriyel dekorasyon, yalnızca dekoratif öğelerle tamamlanmasının aksine bulunduğu mekanın özelliklerini de yansıtmaktadır.

Ortaya çıktığı ilk dönemden itibaren günümüze dek türlü değişikliğe uğrayan endüstriyel stil, endüstriyel mimarinin değer kazanmasına yardımcı olmuş ve bununla birlikte endüstriyel dekorasyonda kullanılmak üzere farklı mobilya çeşitlerinin üretimine ortam hazırlamıştır.

Endüstriyel Dekorasyon Öğeleri Nelerdir?

bir masada çalışan kadın

Tıpkı vintage, retro, İskandinav gibi farklı dekorasyon stillerinde olduğu gibi endüstriyel dekorasyonda da ön plana çıkan bazı tamamlayıcı unsurlar bulunmaktadır.

Kabul görmeye başladığı ilk dönemde genellikle depo ve fabrika gibi alanlarda tercih edilen endüstriyel dekorasyon, günümüzde yalnızca bu tür mekanlarda değil, apartman daireleri, müstakil konutlar, iş yerleri ve 1+1 evler gibi farklı mimari alanlarda da uygulanır hale gelmiştir.

Diğer dekorasyon tarzlarının aksine endüstriyel stilde mekanın sahip olduğu özellikler, dekorasyonun temel öğelerini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda endüstriyel stile uygun olarak dekore edilecek alanlarda olması gereken unsurları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Havalandırma ve tesisat boruları
  • Eski kalorifer petekleri
  • Tuğla ve beton
  • Eskitilmiş kirişler
  • Pürüzlü dokular
  • Yüksek tavan
  • Geniş bir iç mekan

endüstriyel dekorasyona uygun olarak dekore edilmiş ofis tasarımı

İç mekanlarda yer alması gereken bu öğeleri, ilham alacağınız dekoratif fikirler ile tamamlayarak hayallerinizdeki gibi ve endüstriyel stile en uygun alanları oluşturabilirsiniz.

Peki stil sahibi yaşam alanları için endüstriyel tarzdan ilham alanlara rehber olacak dekoratif öneriler hangileri olabilir? Yazımızın devamında bu sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Öte yandan popüler öğretilerden biri olan ve ev dekorasyonunda da sık sık tercih edilen feng shui ile ilgili merak ettiklerinizin yanıtı için Feng Shui ile Evlerde Bereket için 7 Dekorasyon Önerisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlham Alabileceğiniz Endüstriyel Dekorasyon Önerileri

Evinizi endüstriyel stile uygun olarak yeni baştan dekore etmek için önerilerimizi inceleyerek içlerinden evinizin genel dokusuna en uygun olan fikirleri hayata geçirebilir, yaşam alanlarınıza endüstriyel bir stil kazandırabilirsiniz.

Beton ve Tuğla Duvarlar

kiremit-duvar

Endüstriyel mekanlar ile ilgili bilinmesi gereken en önemli ayrıntı, dekore edilirken bu alanların doğallığını koruması gerektiğidir.

Eğer bir apartman dairesini endüstriyel tarza uygun biçimde dekore etmeyi düşünüyorsanız ise endüstriyel öğeleri yaşam alanınıza taşımanızda fayda var.

Bu doğrultuda evinizin duvarlarını tuğla ile kaplatabilir, diğer dekorasyon öğeleri ile birbirlerini tamamlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Buna ek olarak beton kullanımı da endüstriyel alanlarda en çok karşılaşılan unsurlar arasında ön plana çıkmaktadır.

Pürüzlerini koruyan ve renk geçişleri olan sıvalı beton duvarlar, ev dekorasyonuna yeni bir boyut kazandırabilir.

Gri ve Tonları

gri koltuk

Endüstriyel dekorasyon örnekleri incelendiğinde hakim renk olarak tercih edilen renk tonunun genellikle gri olduğu görülmektedir.

Bu nedenle ev ya da iş yeri dekorasyonlarında da kullanılması gereken renkler gri ve tonları olmalıdır.

Ek olarak gri, bordo; yeşil gibi tamamlayıcı ve iddialı tonlarla bir arada kullanılabilir.

Seçmiş olduğunuz mobilyalarda gri renk paletine yer verebilir, gri tonlarına renk katması adına da halı, kırlent gibi tamamlayıcı aksesuarlarda ya da duvarlarınızda bordo, yeşil, sarı gibi tonları tercih ederek şık bir kontrast yaratabilirsiniz.

Örnek verecek olursak çalışma odanızı dekore ederken Doğtaş’ın en çok tercih edilen home office mobilyalarından biri olan Pan home office çalışma masasını tercih edebilir, önüne çalışma masasını yerleştirdiğiniz duvarı tuğla ya da kiremit ile kaplatabilirsiniz.

Metal ve Ahşap Detaylar

metal ayaklı bar tavureleri

Rustik tarzın en önemli temsilcilerin ahşap ve modern dekorasyonda sıklıkla tercih edilen metal, endüstriyel stilin de olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda metal ayrıntılarla zenginleştirilmiş ahşap mobilyaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Doğallığını koruyan, içerisinde binbir tonun yer aldığı ahşap mobilyalar; evinize sıcaklık katacaktır.

endüstriyel iç mekan

Retro çizgilerin modern detaylarla bir araya geldiği Doğtaş Venera yemek odası takımı, endüstriyel dekorasyona hayat verecek mobilyalara örnek gösterilebilir. Ya da metal ayakları ile dikkat çeken Matilda üçlü koltuk, endüstriyel dekorasyonun hakim olduğu iç mekanlar için ideal olabilir.

Endüstriyel stile mutfağınızda yer vermek isterseniz, ahşap ile tamamlanan metal raf sistemleri ve metal dolaplar, endüstriyel tarz için iyi bir uygulama önerisi olacaktır.

Endüstriyel Aydınlatma Elemanları

endüstriyel dekorasyona uygun aydınlatma ürünleri

İç mekanlarda doğru aydınlatma ürünün tercih edilmesi, ön plana çıkarılmak istenen dekorasyon türü için hayati önem taşımaktadır.

Endüstriyel mekanlarda en çok kullanılan aydınlatma ürünü ise çıplak ampüllerdir.

Buna ek olarak spot ışıklar da mekanı aydınlatma noktasında tercih edilebilecek aydınlatma elemanlarına örnek gösterilebilir.

Öte yandan sarkıt lambalar ise son dönemde çok sık tercih edilmesi bir yana, endüstriyel tarzın yansıtılmaya çalıştığı mekanlarda en çok gördüğümüz aydınlatmalar arasında yer almaktadır.

Dilerseniz, hem sarkıt aydınlatma ürünlerinin hem de daha farklı örneklerin yer aldığı Doğtaş’ın aydınlatma ürünlerine göz atarak iç mekanlarınız için en uygun aydınlatmayı bulabilirsiniz.

Deri Mobilya ve Aksesuarlar

duvarın önünde duran deri koltuk

Tıpkı doğallığını koruyan ahşap gibi eskitilmiş deri de endüstriyel dekorasyonda en çok tercih edilen dekoratif örnekler arasında yer almaktadır.

Deri koltuklar, gazete ve dergilikler ya da puflar, endüstriyel yaşam alanlarında mutlaka olması gerekenlerdendir.

Endüstriyel dekorasyonda yer vereceğiniz deri mobilyaların; klasik ve vintage tarzda olmasına da özen gösterebilir, mobilyalarınızla iç mekanlarınıza tıpkı endüstriyel mekanlardaki gibi yaşanmışlık katabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için endüstriyel iş yeri ve ev dekorasyonlarınızda ilham alabileceğiniz önerileri listeledik. İç mekanlarınızda endüstriyel stile en uygun mobilya çeşitleri için evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş’ı ziyaret edebilir; hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz!

store.blog.createdon четверг, 30 декабря 2021 г.