Köşe Koltuk Dekorasyon Fikirleri İle Evinizi Yenileyin

Köşe Koltuk Dekorasyon Fikirleri Ile Evinizi Yenileyin

Modern tasarımları, fonksiyonel özellikleri ve diğer artıları nedeniyle köşe koltuk ya da bilinen bir diğer ismi ile L koltuk, son dönemde ev dekorasyonunda en çok tercih edilen koltuk takımları arasında yer almaktadır. Peki hayata geçirdiğinizde evinizin atmosferini anında değiştirebilecek köşe koltuk dekorasyon fikirleri neler olabilir?

Oturma odası ve salonların en önemli mobilyalarından biri olan koltuk takımlarında aranan en önemli özelliklerden bir tanesi elbette ihtiyacınız olan konforu sizlere sunması.

Buna ek olarak seçmiş olduğunuz koltuğun evinizin dekorasyonuna uygun olması da önemli olan bir diğer kriter olmaktadır.

Bu doğrultuda köşe koltuk ve L koltuklar, başta küçük ve dar odalar olmak üzere pek çok farklı oda tipine uyum sağlayan koltuk modelleri arasında yer almaktadır.

Köşe koltuklar iç mekanlara doğru yerleştirildiği ve çeşitli tamamlayıcı unsurlarla desteklendirdiği takdirde hiç şüphesiz evinizde hayallerinizdeki gibi bir ortam elde etmenize olanak tanırlar.

bordo köşe koltuk

Bununla birlikte, köşe koltuk takımı alırken ihtiyaçlar doğru belirlenmeli, odanın büyüklüğüne ve hakim dekorasyon stiline en uygun köşe takımında karar kılınmalıdır.

Eviniz için köşe koltuk takımı alırken dikkat etmeniz gereken temel noktaları, Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve evinizi dekore ederken ilham alabileceğiniz köşe koltuk dekorasyon önerilerine birlikte göz atalım!

Evinize Şıklık Katacak Köşe Koltuk Dekorasyon Önerileri

büyük köşe koltuk dekorasyonu

Köşe koltuk dekorasyonu, özellikle de evindeki tüm öğelerin tarzını yansıtmasını isteyen kişilerin son dönemde en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir.

Çünkü günümüzün en trend mobilya seçeneklerinden biri olan köşe koltuklar, rahatlık sunmasına ek olarak alan tasarrufuna yardımcı olmakta ve ev dekorasyonuna renk katmaktadırlar.

Peki köşe koltuk dekorasyonu nasıl yapılır? Köşe koltuklarınızı evinizin dekorasyonunda söz sahibi yapacak stil önerileri neler olabilir? Tüm bu sorularınızın yanıtını, evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşte birbirinden şık köşe koltuk dekorasyon fikirleri!

Bir Aksesuar Olarak Koltuk Şalı

siyah renkli köşe koltuk takımı

Koltuk şalı ya da bir diğer ismi ile koltuk örtüsü, son dönemde popülaritesini giderek arttıran dekorasyon unsurlarına örnek olarak gösterilebilir.

Özellikle de L ve U şeklindeki koltuklarda oldukça işlevsel bir kullanım sunan koltuk örtüleri, hem koltuğunuzun kısa vadede kirlenmesinin önüne geçecek hem de estetik bir duruş sergileyecektir.

beyaz koltuk takımı

Koltuk şalını koltuğunuzun üzerine farklı şekillerde yerleştirebilirsiniz:

  • Koltuğun tamamını geniş bir koltuk şalı ile örtebilirsiniz. Bu şekilde koltuğunuzun üzerine herhangi bir şey dökülmesini ya da kumaşının zarar görmesini engelleyebilir, aynı zamanda dekoratif bir görünüm yaratabilirsiniz.
  • Koltuk şalını köşe koltuk dekorasyonunda kullanabileceğiniz bir diğer fikir ise şalı koltuğun üzerine dağınık bir şekilde bırakmak olacaktır.
  • Bunlara ek olarak, üçgen ya da dikdörtgen biçimde katladığınız koltuk şalını, koltuğun üst kısmından aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Eğer bunun dağınık bir görünüme neden olacağını düşünüyorsanız sarkan bölümü, koltuğunuzun oturum kısmındaki süngerin altına yerleştirebilirsiniz.

Şık ve Dekoratif Yastıklar

yeşil renkli köşe koltuk takımı

Köşe koltuk dekorasyonu için değerlendirebileceğiniz bir diğer dekor önerisi ise koltuğunuzun stili ve tarzı ile uyumlu olabilecek kırlent ve yastıkları koltuğun üzerine yerleştirmek olacaktır.

Eğer eviniz için tercih etmiş olduğunuz köşe koltuk, tek renkten oluşuyor ise kırlent seçiminizi koltuk rengi ile kontrast oluşturacak renklerden yana kullanabilirsiniz.

Örnek verecek olursak bej, krem rengi, pudra gibi açık renkli koltuklarda daha enerjik bir ortam yaratabilmek adına desenli kırlentler tercih edebilirsiniz.

koltuğun üzerinde yer alan bordo ve kremrengi kırlent

Buna ek olarak kırmızı, lacivert, yeşil gibi köşe koltuklar için daha açık renkli ve mümkünse tek renkten oluşan dekoratif yastıklar daha iyi bir görünüm yaratacaktır.

Eğer eviniz için şık bir köşe koltuk arayışındaysanız hem tarzı hem de iddialı rengi ile dikkat çeken Doğtaş Loft Köşe Takımı, istediğiniz gibi bir stilin kapılarını aralamaya yardımcı olabilir. Loft Köşe Takımının üzeri için evdeki diğer eşyalar ile de uyumlu olacak kırlentler seçerek köşe koltuk dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Öte yandan, modern ev dekorasyonu yaparken ilham alabileceğiniz stil önerileri için Modern Ev Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere İlham Fikirleri başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Tamamlayıcı Yanı ile Halılar

halı

İlk bakışta halının köşe koltuk dekorasyonu ile ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz fakat halılar, ev dekorasyonunda en önemli tamamlayıcı parçalar arasında yer almaktadır.

Bu nedenle salon ya da oturma odanızda yer alan köşe koltuğu dekore ederken de halıları bir yardımcı öğe olarak kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

İlk olarak koltuğu yerleştireceğiniz iç mekan için koltuğun rengine ve tarzına uygun bir halı seçimi yapmanız gerekiyor.

Köşe koltukların büyük bir çoğunluğu modern tarza uygun izler taşısa da eğer tercihiniz klasik köşe koltuklardan yana ise desenli ve karmaşık görünen halılar yerine sade ve şık bir halı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

koltuk takımı

Eğer dekore ettiğiniz odanın yeterince büyük olmadığını düşünüyorsanız halıyı köşe koltuğun tam önüne yerleştirmelisiniz. Bununla birlikte halı seçimi yaparken koltuğun altına girecek kadar geniş olmamasına ve odanın zeminin görünmesine olanak tanıyıp tanımadığına dikkat etmenizi öneririz. Böylece odanız daha ferah görünecek, L koltuğunuz ön plana çıkacaktır.

Modern tasarımlı köşe koltuklar ise geometrik desenli halılarla ya da dönemin popüler halı çeşitlerinden biri olan hasır halılar ile birlikte kombinlenebilir.

Eviniz için en doğru halıyı seçmenize yardımcı olacak önerileri, Eviniz İçin En Doğru Halı Ölçüleri Nasıl Belirlenir? başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fonksiyonel Artıları ile Sehpalar

orta sehpa

Ev dekorasyonunun en şık tamamlayıcıları arasında yer alan sehpalar, aynı zamanda işlevsel özellikleri sayesinde evleri konfor ile tanıştıran fonksiyonel eşyalardır.

Bu nedenle sehpalar, köşe koltuk dekorasyonunda hem rahatlık hem de şıklık sunması için tercih edilebilecek mobilya türlerine örnek gösterilebilir.

Hem köşe koltuğun stiline hem de evin genel atmosferine uygun orta sehpalar, köşe koltuk dekorasyonunun da tamamlayıcısı olacaktır. Köşe koltuğunuza serilip televizyonun karşısında bir şeyler seyrederken zigon sehpaların fonksiyonlarından yararlanabilirsiniz.

köşe koltuğun önünde sehpa

Özellikle de köşe koltuğunuzun kolçağı yeterince geniş değilse odanız için mutlaka bir zigon sehpa kullanmanızı tavsiye ederiz.

Köşe koltuk dekorasyonu yaparken tercih edeceğiniz sehpalar, yalnızca koltuklarınızı ön plana çıkarmakla kalmayacak evin genel ambiyansına da olumlu etkilerde bulunacaktır. Bu doğrultuda evinizin dekorasyonunu tamamlayacak en güzel sehpa çeşitleri için Doğtaş’ın sehpalar kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Modern ve Şık Puflar

koltuk takımı

İç mekan dekorasyonlarının en temel tamamlayıcılarından biri olan puflar, geçmiş yıllarda genellikle makyaj masaları için tercih edilmiş olsa da bu mobilya çeşidine günümüzde salon ve oturma odalarında işlevsel bir kullanım sunmaları nedeniyle sık sık rastlanmaktadır.

Köşe koltuklar her ne kadar oldukça rahat olsalar da oturumun yetersiz kaldığı durumlar söz konusu olduğunda puflar imdadınıza yetişebilir ve aradığınız konforu evlerinize taşıyabilir.

Tasarımı köşe koltuğunuzun tarzı ile uyum oluşturacak pufları isterseniz üzerine ayaklarınızı uzatıp keyif yapabileceğiniz ek bir mobilya olarak değerlendirebilir, dilerseniz de çay ve kahvenizi koyacağınız bir sehpa olarak kullanabilirsiniz.

koltuk kolçağı

Öte yandan pufları, son dönemde oldukça revaçta olan bir dekorasyon öğesi olarak köşe koltuklarının bir modülü olarak kullanabilir; köşe koltuğun diğer modülleri arasında geçiş oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Birbirinden şık ve dekoratif puf çeşitleri için Doğtaş’ın rengarenk ve konforlu puf seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Son olarak şıklığı ve işlevsel özellikleri ile dikkat çeken; evinizin havasını değiştirecek köşe koltuk modelleri için Doğtaş’ın köşe takımı modellerini inceleyebilirsiniz!

Created On: Thursday, December 30, 2021