Dengeli Bir Tarzın Anahtarı: Monokrom Evler

Dengeli Bir Tarzın Anahtarı: Monokrom Evler

Monokrom dekorasyon, sıradanlıktan uzak bir evde oturmak isteyenlerin gözbebeği anlayışlardan biri olarak günümüzün en önemli trendleri arasında yer alıyor. İyi ama monokrom nedir? Monokrom renkler nelerdir? Dengeli bir monokrom stil için nelere dikkat edilmelidir?

Tarzı ve uyumu yaşam alanlarına taşıyan Doğtaş ailesi olarak dekorasyon tutkunları için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, çağdaş stilin en büyük destekçilerinden biri olan monokrom tarza dair ilham veren detayları paylaşıyoruz.

Eğer renkleri ve desenleri etkili bir biçimde kullanarak iç mekanlarınızı yeni baştan yaratmak istiyorsanız, monokrom dekorasyon tam size göre! Dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmayalım; çarpıcı ve iddialı ayrıntıları ile farkını ortaya koyan bu stile dair ufkunuzu açacak önerilere birlikte göz atalım.

Monokrom Nedir?

mor çerçeve ve içerisinde bitki olan saksı

Zamansız şıklığın bir ifadesi olan monokrom, tek bir ana rengin farklı tonlarının hakim olduğu tasarımlar olarak açıklanabilir. Tarihte ilk olarak 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın ortaya çıktığı dönemlerde birkaç ressam tarafından kullanılan bir teknik olduğu bilinen monokrom, ilerleyen süreçlerde de yükselişini sürdürmüştür.

Günümüzde genellikle siyah ve beyazın bir arada kullanılarak oluşturulduğu monokrom stiller sanattan modaya, modadan dekorasyona kadar pek çok alanı etkisi altına almıştır.

Minimalizm ile yakından ilişkili olan bu akım, bazı kitleler için çok sade kabul edilse de doğru parçalarla ve renk paletleri ile oluşturulduğunda iç mekan dekorasyonlarında kusursuz bir etki yaratabilir.

Öte yandan hayal gücünüzü biraz zorlayarak mükemmel bir tarza imza atabileceğiniz monokrom dekorasyonu hayata geçirirken bazı ayrıntılara dikkat etmek önemlidir. İyi ama dengeli bir monokrom stil nasıl oluşturulur? İşte detayları ile göz kamaştıracak dekorasyon tüyoları!

Monokrom Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

geometrik şekiller

Monokrom dekorasyon doğru renklerle, dokularla ve mobilyalarla tamamlayıcı bir bütünlük oluşturulduğu takdirde, kusursuz bir etki yaratır. Öte yandan evlerinizin kapısını bu stile aralamak istiyorsanız, bazı noktalara önem vermeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Eğer bu konuya dair ilham alabileceğiniz fikirlere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, içeriğimizin devamında sizlerle paylaşmış olduğumuz önerileri inceleyebilirsiniz.

Monokrom Bir Denge

monokrom renklere ve tasarımlara yer verilen bir yatak odası

Tek bir renge ait tonların hayat verdiği monokrom dekorasyonda olumlu bir etki yaratmak için renkleri olabildiğince dengeli bir biçimde kullanmak önemlidir.

Eğer bunu nasıl yaratacağınız konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız, dekore etmek istediğiniz iç mekanı boş bir tuval gibi düşünebilirsiniz.

Vurgu rengini belirledikten sonra bu tuvalin içerisini sevdiğiniz tonlar, dokular ve eşyalar ile doldurabilirsiniz. Evinizi dekore ederken belirlediğiniz ana rengi odanın yalnızca %30’luk bir kısmında kullanmak, dağınık ve karmaşık ve dengesiz bir tarz oluşturmanızın önüne geçecektir.

Ev dekorasyonunda yer verebileceğiniz renklere dair size ilham vereceğini düşündüğümüz Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ahşabın Kazandırdığı Derinlik

ahşap mobilyaların kullanıldığı bir monokrom dekorasyon örneği

Hayal gücünüze göre renklendirdiğiniz tablonuza biraz derinlik kazandırmaya ne dersiniz? Başarılı bir monokrom dekorasyon tarzı için yalnızca renkleri dengeli bir biçimde kullanmak yeterli olmayacak, soğuk bir etki yaratacaktır.

Bu nedenle ahşap renklerini de dekorasyon oyununa dahil edebilir, daha sofistike bir tarzın altına imzanızı atabilirsiniz.

Örnek verecek olursak yatak odanız için ahşap bir yatak başlığı, yemek odanız için kaliteli ahşap bir masa ya da salon dekorasyonlarında ahşap ayaklı koltuklar aradığınız sıcaklığı kolayca ortaya çıkaracaktır.

Aksesuarlarla Güçlenen Bir Stil

siyah beyaz dekoratif yastıkların konumlandırıldığı bir koltuk

Monokrom dekorasyon demişken aksesuarların gücünü geri plana atmak olmaz. Renkleri dokularla harmanladığınız iç mekanlarda yaratmaya çalıştığınız tarzı, aksesuarlar ile zenginleştirebilirsiniz.

Duvarların üzerine astığınız resim çerçeveleri ve tablolar, sahpaların üzerinde konumlandırdığınız tasarım değeri taşıyan objeler ve daha fazlası…

Doğtaş Home kategorisinin en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alan dekoratif kırlentler; özellikle de siyah beyaz monokrom dekorasyonun stilini güçlendirecek parçalara örnek gösterilebilir.

Tüm bunları dengeli bir biçimde dağıtarak dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz.

Aydınlatmaların Tamamlayıcı Etkisi

modern dekoratif aydınlatma

Tıpkı ahşap gibi aydınlatma ürünleri de monokrom tarzı sıradanlıktan uzak bir forma ulaştırır. Elbette bu noktada ortama sıcaklık katacak aydınlatma ürünlerinin doğru seçilmesi oldukça önemlidir.

Minimal tasarımı ile dikkat çeken cam aplikler, monokrom renkleri ile uyumlu klasik abajurlar ya da tarzı ortamdaki renklerle kusursuz bir bütünlük oluşturacağı düşünülen aydınlatmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Eğer seçim yapma noktasında kararsızlık yaşıyorsanız, Doğtaş’ın aydınlatma ürünlerine mutlaka göz atmanız gerektiğini hatırlatalım.

Tasarımı geometrik detaylarla zenginleşen Doğtaş Home Geometrik Abajur’u, hem dekoratif hem de işlevsel amaçlı olarak ev dekorasyonuna dahil edebilirsiniz.

Vurgulanan Renkler

modern oturma odası dekorasyonu

Monokrom dekorasyon, her ne kadar adından da anlaşılacağı üzere tek bir renk etrafında şekilleniyor olsa da bu stile özgün bir dokunuşta bulunabilir ve kendi imzanızı atabilirsiniz.

Eğer renkleri dengeli bir biçimde dağıtmadığınızı düşünüyor ya da oluşturduğunuz tarz size durağan geliyorsa; koyu sarı, fuşya, yeşil ya da saks mavisi gibi renkleri de dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz.

Elbette ki bu noktada maksimal bir görünümü engellemek adına olabildiğinde dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım.

yerde serili olan, monokrom tasarıma uygun bir halı

Yaratmak istediğiniz farklılığı iç mekanda bulunan kişilere en etkili biçimde aktarmak adına, vurgulamak istediğiniz renge koltuğun üzerindeki yastıklardan birinde; konsolun üzerindeki minik bibloda, duvarda asılı olan saatte ya da masada duran çiçeklerin arasında yer verebilirsiniz.

Dikkatli bir biçimde incelediğinizde bu küçük detayın nasıl büyük bir etki yarattığına siz de şaşıracaksınız!

Harmanlanmış Dokular

ahşap doku

Monokrom stilde dokuları renklerle harmanlamak, derin bir atmosfer yaratmanın en çok tercih edilen yöntemleri arasında öne çıkar.

Örnek verecek olursak siyah duvarları beyaz veya ahşap dokulu zeminlerle, jüt halılarla ya da mermer desenlerle bir araya getirerek çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Buna ek olarak tek bir mobilya üzerinde de aynı doku farklılığını elde edebilir, bunu monokrom stilin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Zamansız Mobilyalar

doğtaş koltuk takımı

Monokrom dekorasyonda yalnızca renk seçiminin önemli olduğu düşünülse de mobilyalar bu stilin en önemli parçalarındandır. Minimal stili ile dikkat çeken ve zamansız parçalar, monokrom stilin yükselen yıldızı olarak fark yaratır.

Mobilya konusunda karar vermeden önce seçtiğiniz renkleri, dekorasyonda yer verdiğiniz veya kullanmak istediğiniz dokuları ve aksesuarları iyice gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Böylece seçeceğiniz mobilyaların tarzını belirlemeniz daha kolay olacaktır.

Doğtaş yemek masası ve sandalye

Ek olarak mobilya seçimi yaparken mutlaka Doğtaş’ın yemek odasıyatak odası ve oturma grubu kategorilerinde yer alan mobilya çeşitlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Doğtaş’ın zamansız çizgisi ile fark yaratan tasarımları hiç kuşkusuz sizi ve ailenizi mutlu edecektir!

Bitkilerle Gelen Canlılık

Bitkilerin enerjisi, hangi dekorasyon stili olduğu fark etmeksizin ortama canlılık ve huzur katar. Bu nedenle siz de evinizi monokrom stile uygun dekore ederken bitkilerin gücünden faydalanmalı, uygun bir yere sevdiğiniz bitkiyi konumlandırmalısınız.

minimal bir tarza göre tasarlanmış, üzerinde kalem ve küçük bir saksı bulunan çalışma masası

Bitkinizin saksısını yine evde yaratmaya stilin vurgusuna göre seçebilir, bütünlük oluşturabilirsiniz.

Eğer eviniz için bakımı kolay bir bitki çeşidi arıyorsanız, bu konuya dair merak ettiklerinizi Dekorasyonu Canlandıracak Saksı Çiçek İsimleri başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2022 Cuma