Işıltısını Evlerinize Taşıyacak Mum Dekorasyon Fikirleri

Işıltısını Evlerinize Taşıyacak Mum Dekorasyon Fikirleri

Rengarenk, farklı boyut ve şekillerdeki mumlar, ev dekorasyonunda en çok kullanılan yardımcı ögelerden biri olarak öne çıkıyor. Peki ama evinizi dekore ederken ilham alabileceğiniz mum dekorasyon fikirleri neler olabilir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak bu yazımızda, modern evlerden klasik evlere kadar, farklı tarzlara uygun olarak dizayn edilmiş iç mekanlarda kendine yer bulan mum dekorasyon önerilerini sıralıyoruz.

Buna ek olarak eğer geri dönüşüme önem veriyorsanız, evlerinizde kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz geri dönüşüm fikirlerini Evde Uygulayabileceğiniz Geri Dönüşüm Fikirleri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Mum Dekorasyon Fikirleri

tepsinin içerisinde duran mum çeşitleri ve dekoratif eşyalar

Genellikle soya ya da parafin ana maddesinin fitilin üzerine dökülmesi ve katılaştırılması yolu ile üretilen mum, aslında bir tür ışık kaynağıdır. Antik çağın ilk ve en önemli buluşlarından biri olan mumlar, geçmiş dönemlerde aydınlatma ihtiyaçlarını gidermek için kullanılırken bildiğiniz üzere günümüzde dekoratif amaçlar doğrultusunda da tercih edilmektedir.

Buna ek olarak çeşitli esanslar ile farklı kokulara sahip hale gelen mumlar, evlere hoş bir koku yayması amacı ile de evlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Stresi azaltan bir etkisi olduğu bilinen kokulu mumların bir kısmının mide bulantısına iyi geldiği ve rahatlatıcı bir yönü olduğu da söylenmektedir.

Peki ama iç mekanlara farklı bir hava kazandıran ve renk katan mumlar ev dekorasyonunda nasıl değerlendirilir? İşte evlerde mumlar ile oluşturabileceğiniz dekoratif öneriler!

1. Şık Mumlarla Masa Dekorasyonunu Canlandırın

şamdan ve güllerle donatılmış bir masa dekorasyonu

Evin farklı bölümlerinde kullanılan ve birbirinden şık köşelerin başrolü olan dekoratif mumlar, son dönemde masa dekorasyonunda da sıklıkla tercih ediliyor.

Özellikle loş ışıkta vakit geçirmeyi sevenlerin ve romantik bir ortam oluşturmak isteyenlerin tercih ettiği dekoratif ögelerden biri olan mumları, hemen her tarza uygun olarak dekore edilmiş evlerde görebilirsiniz.

Masa dekorasyonunda genellikle şamdanlar ile birlikte kullanılan ince mumlar, yemek odalarına sofistike bir hava kazandırır. Buna ek olarak son dönemde trend olan bir diğer mum dekorasyon fikri de sehpaların çeşitli mumlar ile zenginleştirilmesi yolu ile yapılmaktadır.

şık şamdan, yemek takımı ve çeşitli süslemelerle dolu bir masa

Sizler de yemek masanızın üzerine, hem yemek odanızın hem de yemek masanızın tarzına uygun bir sehpanın içerisine tasarımını sevdiğiniz mumları yerleştirerek hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Buna ek olarak evinizin tarzı ile şık bir bütünlük oluşturacak şamdanlar ile mum dekorasyonunu canlandırabilir, bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Bu doğrultuda Doğtaş’ın en çok tercih edilen ev aksesuarları arasında yer alan Nadia İkili Şamdan’ın özellikle de klasik bir anlayışa göre dizayn edilmiş iç mekanlarda kusursuz bir ambiyans yaratacağının altını çizelim.

Sıradanlıktan uzak bir stile imza atmak istiyorsanız ise iddialı tasarımı ile dikkat çeken Helen Şamdan Biblo’yu tercih edebilirsiniz.

Öte yandan dilerseniz, yemek masaları ile ilgili dekoratif ihtiyaçlarınızda sizlere ilham olacak öneriler için Yemek Masalarının En Şık Tamamlayıcısı Bench Ne Demek? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2. Misafirleriniz için İhtişamlı Bir Karşılama Yapın

bir zeminde konumlandırılmış beyaz mum çeşitleri

Özellikle geniş bir antresi olan evlerde, şahane bir stil oluşturacak bir mum dekorasyon önerimiz daha var. Kapının hemen girişinde uygun bir alanda konumlandırabileceğiniz mumlar ile hem aile üyeleri hem de misafirleriniz için ihtişamlı bir karşılama seremonisi yaratabilirsiniz.

Elbette bu noktada kapı girişi için tercih edeceğiniz mumların, mümkün olan en büyük ebatlarda olması gerekiyor.

Evin girişi için tercih edeceğiniz mumlar ile eve adım atmaz karşılaşacağınız rahatlatıcı ambiyans; hiç kuşkusuz içeri girer girmez günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

Antre dekorasyonuna dair ilham alabileceğiniz daha farklı stil önerilerini, Modern Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 11 Öneri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

3. Terasınıza Mumlarla Renk Katın

hasır sepet ve çeşitli aksesuarların arasında duran mumlar

Mumlar, yaydığı loş ışık ile en çok da teras, kış bahçesi ve veranda dekorasyonunda kusursuz bir tarz yaratır. Sizler de sevdiklerinizle bir arada olduğunuz en özel akşamlarda mutlu anılar biriktirdiğiniz bu alanları dekoratif mumlar ile çok daha renkli bir hale getirebilirsiniz.

Örnek verecek olursak, şık ve sevimli kavanozların içerisine yerleştirdiğiniz tealight mumlar, özellikle de akşam saatlerinde hoş bir ortamın mimarı olurlar.

Öte yandan uygun bir sehpanın üzerine yerleştireceğiniz bardak mumlar da aradığınız gibi bir etki oluşturacaktır.

Doğtaş Home Lavanta Paçuli Mum ya da Dark Wood Ahşap Kapaklı Mum, yaşam alanlarınızda bu tarz kullanımlar için tercih edebileceğiniz şahane seçenekler arasındadır.

4. Mum Dekorasyonu ile Modern Köşeler Yaratın

sehpanın üzerinde duran çeşitli dekoratif aksesuarlar

Evlerinizde modern köşeler yaratmanıza yardımcı olan anahtar parçalardan biri olan mumlar, pek çok farklı obje ile farklı alanlarda tercih edilebilir.

Geçmiş dönemlerde genellikle masaların üzerinde konumlandırılan mumlar, artık orta sehpaların; konsolların hatta komodinlerin üzerine yerleştirilerek dekorasyonu zenginleştiren bir ürün olarak beğeni topluyor.

Örnek verecek olursak, salonun merkezinde olan orta sehpanızın dekorasyonunu şık dekoratif ürünler ile tamamlamak isterseniz, olmazsa olmazlarınızdan biri de elbette ki mumlar.

Üzerinde kitaplarınızı ya da çeşitli objelerinizi sergilediğiniz sehpaların üzerine sözünü ettiğimiz parçalara ek olarak beğendiğiniz tarzda mumlar da yerleştirerek modern bir köşenin mimarı olabilirsiniz.

masanın üzerinde duran şamdan ve yemek takımları

Buna ek olarak, iddialı tasarımı ile salonda dikkat çeken; üzerinde fotoğraflarınızı ya da çeşitli aksesuarlarınızı sergilediğiniz konsolun üzerine dekoratif mumlar yerleştirerek bu işlevsel mobilyanın tarzını tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca, kitaplık dekorasyonunda da minimal tasarımı ile dikkat çeken birkaç adet kokulu mum kullanabilir; hem evinize hoş bir koku yayılmasını sağlayabilir hem de romantik bir ambiyans yaratabilirsiniz.

5. Banyo Dekorasyonunu Tamamlayın

mum dekorasyon fikirleri ile zenginleştirilmiş bir banyo

Mum dekorasyon önerilerine yer verdiğimiz içeriğimizde, hayata geçirebileceğiniz bir başka fikir de banyo dekorasyonunu mumlar ile zenginleştirmek. Dekorasyon ile ilgilenen hemen herkes hiç kuşkusuz renkli ve kokulu sabunların banyo dekorasyonunda kullanıldığını biliyor olmalı. Peki ama sizce kokulu mumlar, farklı ve modern bir alternatif olabilir mi?

Eğer banyonuzda uygun bir alan var ise burada kapaklı mumları tercih edebilirsiniz. Bu sayede banyonuzda farklı bir stil oluşturabilirsiniz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak, ışıltısını yaşam alanlarınızın her köşesine yansıtacak mum dekorasyon fikirlerini sıraladık. Önerilerimizi hayata geçirerek, evlerinizde hem modern hem de şık bir stil yaratabilirsiniz.

renkli mumlar

Son olarak, ev dekorasyonuna renk katacak birbirinden şık mum ve oda kokusu çeşitlerine Doğtaş Home’un oda kokuları ve mumlar kategorisinden göz atabileceğinizin de altını çizelim.

Evinizin dekorasyonunu tamamlayacak, tasarımı ile dikkat çeken aksesuar, aydınlatma ve kırlent çeşitlerini ise elbette Doğtaş Home’da bulabilirsiniz.

Dekorasyon ve mobilya ihtiyaçlarınıza dair ilham alabileceğiniz diğer içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2022 Pazartesi