Ortopedik Ne Demek? Ortopedik Yataklar ile İlgili 4 Ayrıntı

Ortopedik Ne Demek? Ortopedik Yataklar İle İlgili 4 Ayrıntı

Ortopedik yataklar, son yıllarda en çok tercih edilen yatak ürünleri arasında yer alır. Özellikle kas ve eklem ağrıları yaşayan kişiler için olmazsa olmaz olan bu yataklar, çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Peki ama ortopedik ne demek? Ortopedik yatakların özellikleri nelerdir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak hazırladığımız bu yazımızda, kişilerin sağlıklı ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşamasını sağlayan ortopedik yataklar hakkında bilgiler veriyor olacağız. Eğer siz de ortopedik ne demek sorusunu merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Buna ek olarak şıklığı ve kullanım pratikliği ile en sevilen yatak ürünlerinden pike için Bahar Aylarının Vazgeçilmez Örtüsü Pike Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortopedik Ne Demek?

ortopedik yastık

Ayakkabıdan yatağa hemen her yerde karşımıza çıkan ortopedik kelimesinin tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için ortopedi nedir, bilmek gerekir. Ardından ortopedik ne demek sorusuna yanıt verilebilir. Peki ortopedi nedir?

Kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan ortopedi kavramı, tıbbi bir uzmanlık alanını ifade etmektedir. Öyle ki günümüzde pek çok kişi, ortopedik rahatsızlıklar nedeniyle belirli bir uzmana başvurmaktadır.

Bu doğrultuda ortopedik kelimesi, ortopedi ile ilgili bir kavram olarak karşımıza çıkar. Yani ortopedik, kas ve iskelet sağlığına olan uygunluğu gösteren bir terimdir. Bununla birlikte genellikle ayakkabıların, yatak ürünlerinin ve bazı ofis mobilyalarının ortopedik özellikte olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında insan vücudunun kendine has ortopedik bir yapısı olduğunu da belirtmek gerekir. Bu ortopedik yapı; baş, boyun, omuz, bel, sırt, kalça ve ayak bölgelerinden oluşmakta olup doğal bir eğriye sahiptir.

Öyle ki bu eğri bozulduğu ya da hasar gördüğü zaman birtakım ortopedik rahatsızlıklar meydana gelir. Dolayısıyla iskelet sistemini korumak için ortopedik ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir.

Ortopedik Yatak Nedir?

sabah uyanan kız

Ortopedik ne demek artık biliyorsunuz. Ortopedik ürünlerin başında gelen ortopedik yataklar, bu noktada en çok tercih edilenler arasında yer alır. Öyle ki ortopedik yatakların, vücudun anatomik yapısına uygun bir şekilde tasarlanması gerekir.

Tam da bu noktada ortopedik yataklar; bel ve omurgayı destekleyen, omurganın doğal eğrisi koruyan yataklar olarak tanımlanır. Dolayısıyla bu tür yatakların, kişilerin bel ve omurgasında meydana gelen ağrıları azaltan bir özelliği bulunur.

ortopedik yatak

Genellikle bel ve sırt ağrısı yaşayan kişiler için önerilen ortopedik yataklar, bu bölgelerdeki ağrıları hafifleterek rahat bir uyku deneyimi sunar. Öte yandan kas ve iskelet sistemini korumak isteyen kişiler, ortopedik yatak tercih ederek ilerde meydana gelebilecek ortopedik rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Tam da bu nedenle, fiziksel ağrı yaşayan veya yaşamayan herkesin, yatak seçimini ortopedik yataklardan yana yapması tavsiye edilmektedir.

Eğer yatak seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortopedik Yataklar ile İlgili 4 Detay

yatak

Ortopedik yatak nedir detaylı bir şekilde inceledik. Bununla beraber ortopedik yatakların kendine has belirli özellikleri de vardır. O halde gelin, ortopedik yatakların ayırt edici özellikleri nelerdir birlikte bakalım.

İşte ortopedik yataklar ile ilgili 4 detay!

1. Omurga Sağlığı için Önemlidir

Ortopedik yataklar, omurga sağlığı için son derece önemli yatak ürünleri arasında yer alır. Çünkü bu tür yatakların, omurgaya olan basıncı azaltma özelliği bulunur. Bu sayede omurga sağlığını koruyan ortopedik yataklar, aynı zamanda omurganın doğru bir şekilde hizalanmasına yardımcı olur.

Öte yandan yanlış pozisyondan kaynaklanan omurga ağrıları, diğer bölgeleri de tetikleyerek ağrılara neden olur. Ancak ortopedik yataklar sayesinde omurga, en doğru pozisyonu alarak oluşabilecek ağrıları da engeller. Örneğin American Master Yatak, ortopedik özelliği ile omurga sağlığınız için iyi bir seçim olabilir.

2. Vücudun Doğal Eğrisini Korur

uyuyan kız

Ortopedik yatakların ayırt edici bir diğer özelliği de vücudu destekleyerek vücudun doğal eğrisini korumasıdır. Bu doğrultuda ortopedik yataklar, vücudun şeklini alarak kişiye en iyi uyku deneyimini vadeder.

Ayrıca her türlü uyku pozisyonu için vücudu destekleyici bir özelliği bulunmaktadır. Çünkü ortopedik yataklar, kişilerin rahat hareket edebilmeleri için özel olarak tasarlanmış olup hareket özgürlüğü tanımaktadır.

3. Sağlıklı Duruşu Destekler

uyuyan genç kadın

Ortopedik yatakların, omuriliğin doğru hizalanmasına yardımcı olduğunu belirttik. Bu bağlamda sağlıklı duruşu da destekleyen ortopedik yataklar, kişilerin kan dolaşımını iyileştirir. Aslında uyku sırasındaki en önemli noktalardan bir tanesi, kan dolaşımı olarak karşımıza çıkar.

Eğer kan dolaşımı yeterince iyi olmazsa vücut dinlenemez. Bu da birtakım ortopedik ağrıları tetikleyebilir. Fakat ortopedik yataklar, kan dolaşımını iyileştirerek vücuttaki lokal ağrıların azalmasını sağlar. Böylece sağlıklı uyku pozisyonu ve duruşu destekleyerek kişilerin yaşam kalitesine katkıda bulunur.

4. Vücut Ağırlığını Eşit Şekilde Dağıtır

uyuyan adam

Ortopedik yataklar, vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtarak vücudun doğru bir biçimde hizalanmasını sağlar. Öte yandan ortopedik olmayan yataklarda vücut ağırlığı, eşit olarak dağılmaz.

Bu da tek taraflı ağrıları tetiklediği gibi omuriliğin kendi şeklini almasına engel olur. Ayrıca vücudun dengesinde sıkıntılar meydana gelebilir. Bu noktada Doğtaş’ın en sevilen yataklarından Charlotte Yatak, size aradığını konforu ve rahatlığı en güzel şekilde sunacaktır.

yatağında yatan kadın

Doğtaş olarak hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, ortopedik ne demek sorusunu yanıtlayarak ortopedik yatakların ayırt edici özelliklerini ele aldık. Görüldüğü üzere ortopedik yataklar, insan sağlığı için en önemli yatak ürünlerinin başında gelmektedir.

Siz de kas ve iskelet sisteminizi korumak için Doğtaş’ın yatak modellerine göz atabilir ve uyku deneyiminizi en iyi hale getirebilirsiniz. Ayrıca konforlu yataklara yakışacak en güzel yatak odası mobilyaları için de yatak odası kategorisini ziyaret edebileceğinizi hatırlatalım.

Böylece zevkinize uygun rahat mobilyaları uygun fiyat seçenekleri ile satın alabilir ve yaşam alanlarınızda fark yaratabilirsiniz!

Son olarak faydalı ve keyifli diğer blog içeriklerimiz için Doğtaş Blog’u sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2022 Perşembe