Bahar Aylarının Vazgeçilmez Örtüsü Pike Nedir?

Bahar Aylarının Vazgeçilmez Örtüsü Pike Nedir?

Pike nedir? Pike takımı ne işe yarar? Nevresim ve pike arasında ne gibi farklar vardır? Sözünü etmiş olduğumuz tüm bu sorular, pike takımı almaya karar veren kişilerin araştırdığı ve yanıt aradığı sorular arasında yer alıyor.

Özellikle de havanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu, henüz bahar aylarına yeni giriş yaptığımız zamanlarda pofuduk yorganlar dolabın en üst raflarına kaldırılır ve pike takımları yatakların üzerindeki yerini alır.

Uzun ömürlü bir kullanım sunması açısından pike seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında fikir sahibi olmak da önemlidir. Bu doğrultuda bizler de evlerde tarzın ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak, pike takımları hakkında merak edilenleri mercek altına alıyoruz.

Pike Nedir?

modern renklerle ve mobilyalar ile tasarlanmış bir yatak odası

En çok tercih edilen tekstil ürünleri arasında yer alan pike nedir sorusu, en yalın hali ile soğuğu engellemesi amacıyla kullanılan ince örtü olarak yanıtlanabilir. Pikeler, sıcak akşamlarda uyku konforunu bölmek istemeyen ama üşümekten de çekinen kişiler için ideal uyku ürünleri arasında yer alır.

Aslında çok amaçlı bir kullanım sunan pikeler, sıcak yaz akşamlarında tek başına tercih edildiği gibi soğuğun etkisini az da olsa hissettirmeye devam ettiği bahar günlerinde içerisine battaniye ya da yorgan gibi farklı uyku ürünlerinin yerleştirilmesi ile de kullanılabilmektedir.

Konforlu ve kaliteli bir uykunun kapılarını aralayan tamamlayıcı parçalardan biri olan pikeler, tekstil sektöründeki çeşitli markalar tarafından farklı zevk ve beğenileri memnun edecek nitelikte çeşitli renk ve desenlere sahip olarak üretilebilir.

üzerinde şık ve modern desenler olan bir pike takımı serili olan yatak

Buna ek olarak olarak pikeler tek başına satılabileceği gibi yastık kılıfı, çarşaf ve pike örtüsü şeklinde takım olarak da satın alınabilmektedir.

Pike nedir sorusunu kısaca yanıtladık. Özellikle de evlilik listelerinin vazgeçilmez parçası olan pike takımlarının ne işe yaradığı ve pike takımı seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Yatak seçimine dair merak ettikleriniz var ise zihninizdeki soru işaretlerini Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası başlıklı içeriğimizi okuyarak giderebilirsiniz.

Pike Takımı Ne İşe Yarar?

üzerinde lacivert nevresim takımı serili bir yatak

Pike nedir sorusunun yanıtını kısaca yanıtladık. Peki ama pike takımı ne amaçla kullanılır? Öncelikle renk ev tekstili ürünleri arasında yer alan pikelerin tıpkı nevresim takımları gibi en çok tercih edilen uyku ürünlerinden biri olduğunun altını çizelim.

Bunun yanı sıra pike takımlarının genel özelliklerini ve pike takımlarının ne işe yaradığına dair bilmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • İnce bir kumaşa sahip olan pikeler, eğer kaliteli bir kumaştan üretilmişler ise cildi rahatsız etmeyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir hassasiyete ve kaşıntıya neden olmaz ve uykuyu bölmezler.
  • Yazımızın bir önceki bölümünde de belirtmiş olduğumuz üzere pikeler, çok amaçlı bir kullanım sunar. Satın aldığınız kaliteli bir pikeyi hem yaz hem de kış aylarında kullanmaya devam edebilirsiniz.

üzeri yeşil desenli bir pike takımı ile örtülmüş olan yatak

  • Pikelerin uyku deneyimine sağladığı bir diğer katkının da hava akışı sağlaması olduğu söylenebilir. Yalnızca pamuklu kumaştan üretilen pikelerde bulunan bu özellik, terlemenin önüne geçeceğinden geceleri deliksiz bir uykunun kapılarını aralar.
  • Pikeler ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı da muhafazalarının oldukça pratik olduğudur. İnce yapısı gereği pikeler, hem çamaşır ve kurutma makinelerinin içerisinde hem de dolaplarda çok yer tutmazlar.

Dolaplarınızı düzenlerken hangi noktalara dikkat ederek dağınıklığı engelleyebileceğinizi öğrenmek için Düzenli Yatak Odaları İçin 12 Adımda Gardrop Düzeni başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yatak odasıçocuk ve genç odası ve misafir odalarının vazgeçilmez renkli ev tekstil ürünlerinden biri olan pikeler; hem kullanıldığı odaya hem de odanın içerisinde bulunan dekorasyon anlayışına göre farklı desenlere ve renk seçeneklerine sahip olacak şekilde tercih edilebilmektedir.

Pike Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tekstil ürünleri piyasasında, farklı renk veya desen seçeneklerine ve kaliteye sahip pek çok pike çeşidi bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Oldukça basit olduğu düşünülse de aslında seçtiğiniz pikeler, hem uyku konforunuz hem de odanızdaki dekorasyon ile yakından ilişkilidir.


İyi ama pike takımı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Hangi pike takımını satın alacağınıza karar vermeden önce, aşağıda sıralamış olduğumuz önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Yatak Ölçüsünü Baz Alın

üzerinde herhangi bir örtü bulunmayan yatak

Yatağınızın ölçüsü hem pike hem de yorgan ve nevresim takımı seçiminizde büyük rol oynar. Çünkü sözünü etmiş olduğumuz bu ürünlerin ölçüleri farklılık taşıyabilir. Eğer satın aldığınız pike takımının büyüklüğü, yatağınızın ebatlarına uygun değilse sizlere ne yazık ki konforlu bir kullanım sunmayacaktır.

Bu nedenle bir pike satın almadan önce yatağınızın boyutları hakkında fikir edinmenizi ve seçiminizi bu doğrultuda yapmanızı tavsiye ederiz.

Pike İçeriğini Belirleyin

keten dokulu pike örtüleri

Daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi pikeler hem tek başına hem de yastık kılıfı ve çarşaf ile birlikte set halinde satılmaktadır. Bu noktada ve kullanım alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak kararınızı verebilirsiniz.

Set halinde satılan pike takımları, tıpkı nevresim takımları gibi birbiri ile uyumlu parçalardan oluşurlar. Bu da yatak odalarınıza dekoratif bir şıklık katacaktır.
Buna ek olarak misafir ağırladığınız zamanlarda da set halinde satılan pike takımları oldukça kullanışlı olmaktadır.

Renk ve Desenlere Karar Verin

beyaz rengin hakim olduğu bir yatak

Pike seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı da kişisel zevklerinizdir. Özellikle de pikeyi yalnızca geceleri uyurken değil gün içerisinde yatağınızın üzerini örtecek bir yatak örtüsü olarak da kullanmayı düşünüyorsanız yatak odanızın dekorasyonu ve yatak odası renkleri ile uyum sağlayacak alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Eğer yatak odanızın minimal bir tarzı varsa pikeyi ön plana çıkaracak iddialı renk ve desenler tercih edebilirsiniz. Öte yandan klasik-vintage stile ev sahipliği yapan bir yatak odanız var ise bu tarzı dengeleyecek modelleri seçenekleriniz arasında değerlendirebilirsiniz.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak üzerinde keyifli düşler gördüğümüz yataklarımızın vazgeçilmez tamamlayıcısı olan pike nedir sorusunu yanıtlayarak pike takımlarına dair merak edilenleri sıraladık.

kucağındaki ayıya sarılarak uyuyan küçük kız

Son olarak, kusursuz uyku konforu sunan yatak modellerini ve uyku konforunuzu tamamlayacak renkli ev tekstili ürünlerini, Doğtaş’ta bulabileceğinizi hatırlatalım. Evinizde Doğtaş’tan parçalara yer vererek kaliteyi, konforu ve kusursuz şıklığı hissedebilir, yaşam alanlarınızı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımız için Doğtaş Blog’u ziyaret etmeyi unutmayın!
Aşağıdaki içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2022 Çarşamba