Dekorasyonu Canlandıracak Yatak Odası Renkleri

Dekorasyonu Canlandıracak Yatak Odası Renkleri

Güne merhaba dediğimiz, evimizin belki de en özel alanlarından biri olan yatak odalarının nasıl dekore edildiği, uyku kalitesi üzerinde kritik öneme sahiptir. Yatak odası renkleri, seçilen mobilyaların tarzı, odanın nasıl aydınlatıldığı gibi pek çok detay, uyandıktan sonra günün geri kalanı ve ruh halimiz üzerinde belirleyicidir.

Peki renklerin ruh hali üzerindeki iyileştirici etkilerini düşündüğümüzde yatak odası dekorasyonunda hangi renklerin tercih edilmesi daha doğrudur? Uyku kalitesini artırmak ve kendinizi daha enerjik hissedebilmek adına eşya seçiminde renkleri nasıl kullanmanız gerekir?
Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde sizlerle yatak odası dekorasyonunda kullanabileceğiniz renkleri ve bu renklerin ruh halinize etkilerini paylaşıyoruz. Yatak odasında kullanılması gereken renklerin her birini incelemek için çok heyecanlıyız; işte detaylar!

Buna ek olarak yatak odanızı dekore ederken sizlere ilham olabilecek öneriler için Yatak Odası Dekorasyonu için İlham Veren 7 Fikir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yatak Odası Renkleri Nasıl Seçilir?

duvarları maviye boyanmış yatak odası

Elbette kişi kendi zevklerine göre renk seçimi yapmalıdır. Ancak konforlu bir uyku uyumak için renkler açık tonlarda seçilmelidir. Bu yüzden de yatak odası için uygun renkleri tercih etmek oldukça önemli. Sabahları güne keyifsiz ve mutsuz değil, enerjik ve yüksek motivasyon ile başlamak istiyorsanız yatak odanızı dekore ederken bazı temel noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Renk seçimi de bunlardan biri oluyor.

Işığın yansımasıyla oluşan renkler, ana renkler ve ara renkler olarak iki ayrı kategoriye ayrılsa da yatak odanızı dekore ederken değerlendirebileceğiniz sayısız renk seçeneği bulunuyor. Yatak odası dekorasyonunda hangi renkleri kullanacağınıza karar vermeden önce dekorasyonu tek bir renk üzerinde inşa edebileceğiniz gibi birbiri ile uyumlu olan birden fazla rengi bir arada kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Yatak odasında kullanılması doğru olan renkleri sıralamadan önce yatak odaları için renk seçiminde dikkate almanız gereken temel noktalara değinmek renk seçimini daha kolay yapmanız konusunda yardımcı olabilir. Hatta Mobilyalarda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz. İşte yatak odası için renk seçiminde göz önünde bulundurulması gereken faktörler:

Yatak Odasının Ölçüsü

Yatak odalarında hem duvar hem de mobilya renklerinin seçiminde belirleyici olan belki de en önemli nokta yatak odanızın ölçüleridir. Küçük yatak odalarında duvarların koyu renkli olması, halihazırda zaten çok geniş olmayan odanın daha da karanlık ve dar görünmesine yol açacaktır. Küçük yatak odalarında buna ek olarak mobilyaların da koyu değil açık renkli tonlarda tercih edilmesi önerilir.

Yatak Odasına Giren Işık Miktarı

Yatak odası için en uygun renk daima belli kriterlere göre seçilmelidir. Çünkü odaya giren ışık miktarı bile renk seçimini etkileyecektir. Eğer odanızda geniş pencereler var ise koyu renkleri tercih edebilir ya da farklı renkleri bir arada kullanabilirsiniz.

Öte yandan yatak odanıza giren ışık miktarı az ise aydınlatma ürünleri ile hem odanın daha aydınlık bir görünüme ulaşmasını sağlayabilir hem de dekoratif bir dokunuşta bulunabilirsiniz.

Birbirinden şık aydınlatma ürünleri için Doğtaş’ın aydınlatma kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

kahverengi mobilyaların olduğu bir yatak odası

Mobilyaların Tarzı

Yatak odası için seçmiş olduğunuz mobilyaların tarzı, renk kararında etkili olan bir başka ayrıntıdır. Eğer parizyen stile uygun klasik mobilyalar tercih ettiyseniz koyu renkler ideal olacaktır.

Öte yandan ev dekorasyonunda minimalizm etkisi yapan dokunuşlar daha çok hoşunuza gidiyorsa, açık renkler sizi daha mutlu edebilir.

Evinizin genelini parizyen stile uygun bir biçimde dekore etmek istiyorsanız Ev Dekorasyonunda Parizyen Stili Ne Demek? başlıklı yazımızı inceleyerek listelediğimiz fikirlerden ilham alabilirsiniz.

Hem yatak odanızın duvarlarında hem de mobilyalarınızda kullanacağınız renklere karar vermeden önce sözünü etmiş olduğumuz üç faktörü değerlendirebilir, ardından size huzur veren ve şık bir görünümün kapılarını aralayan renkleri seçebilirsiniz.

Eviniz İçin İdeal Yatak Odası Renkleri

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi yatak odası dekorasyonunda doğru renkleri kullanmak, hem uyku verimliliğini artırmak hem güne daha keyifli ve enerjik başlamak hem de şık bir atmosfer yaratmak için oldukça kritik konular arasında yer almaktadır. Yatak odası renkleri belli bir skalada olmak zorunda değildir. Kişi nasıl istiyorsa dekorasyonu o şekilde yapabilir. Sarı, siyah, beyaz, gri, kahverengi ve mavi gibi her bir renk yatak odası dekorasyonunda kullanılabilir.

Enerjik ve Heyecanlı: Sarı

sarının ağırlıklı olduğu yatak odası renkleri

Ağırlıklı olarak çocuk ve genç odası dekorasyonlarında tercih edilen bir renk olsa da sarı canlandırıcı etkisi nedeniyle yatak odalarında da tercih edilebilecek renkler arasında ön plana çıkıyor.

İddialı ve parlak bir sarıyı, yatak odanızın duvarları için tercih edebileceğiniz gibi yatak odanızdaki aksesuarlarda da kullanmayı düşünebilirsiniz.

Zarif ve İddialı: Siyah

modern dekore edilmiş yatak odası

Eğer ev dekorasyonunda iddialı stillerin yarattığı bir ambiyans görmek istiyorsanız yatak odası renklerini seçerken de bu duruşa sahip olabilirsiniz. Hem kullanışlı olması hem de modern bir görünümün kapılarını aralaması nedeniyle siyah rengi, mobilya seçiminde tercih edebileceğiniz gibi yatak odanızın duvarlarını da siyah ya da füme gibi tonlara boyatabilirsiniz.

Eğer yatak odanızın duvarlarını siyaha boyatmak gibi bir düşünceniz var ise turuncu veya parlak yeşil mobilyalar tercih ederek iddialı ve dikkat çeken bir stil oluşturabilirsiniz.

İhtişamlı ve asil bir tasarım çizgisine sahip olan Carbon yatak odası takımı, yatak odanızın siyah duvarları ile şahane uyum yakalayabilir.

Sade ve Şık: Beyaz

beyaz renkte mobilyaların olduğu yatak odası

Sadeliğini şıklıkla taçlandıran bir renk olan beyaz, özellikle küçük ev dekorasyonlarında bu alanları daha geniş ve ferah göstermek üzere tercih edilen bir renk olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu doğrultuda yaratmış olduğu aydınlık görünüm ve huzur veren etkisi nedeniyle kendinizi iyi hissettiren beyazı, küçük yatak odası dekorasyonlarında tercih edebilirsiniz. Eğer yatak odası mobilyalarınızın beyaz olmasını istiyorsanız, Doğtaş’ın country tarzı ile dikkat çeken Lorenta Dacras Jasmin yatak odası takımını incelemeden kararınızı vermemenizi öneririz.

Dilerseniz Küçük Yatak Odası Dekorasyonu için Bilmeniz Gereken 7 İpucu başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Güçlü ve Sofistike: Gri

başlığı gri renkte bir yatak

Güçlü duruşu ile yatak odalarında mutlaka tercih edilmesi gereken renklerden biri olan gri aynı zamanda nötr bir renk olması nedeniyle diğer renklerle mükemmel bir ahenk oluşturur. Bu anlamda yatak odanızı dekore ederken baştan sona grinin tonlarını kullanabileceğiniz gibi griyi daha canlı renklerle harmanlayarak renk oyunu yapabilirsiniz.

Örneğin mobilya seçiminde yatak başlığının açık gri olmasına özen göstererek yatak odasında güçlü bir vurgu yapabilirsiniz. Örneğin şık detaylarıyla dikkat çeken Diamond yatak odası takımı, grinin farklı tonlarını taşıyan yatağı ve diğer mobilyaları ile yatak odalarında aradığınız şıklığı size sunacaktır.

Öte yanda griyi nevresim takımlarında ya da aksesuarlarınızda da tercih edebilir, yatak odanızın şıklığını tamamlayabilirsiniz.

Kibar ve Zamansız: Kahverengi

kahverengi yatak

Doğayla ilişkilendirilen bir renk olması nedeniyle kahverengi, genellikle ahşap mobilyaların tercih edildiği mekanlarda görülen bir renk tonudur. Siz de içine girdiğinizde kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceğiniz bir yatak odasına sahip olmak isterseniz kahverengiyi bej, krem rengi gibi renklerle kombinleyerek kullanabilirsiniz.

Eğer ahşabın ön planda olduğu bir mekan yaratmak istiyorsanız ilham alabileceğiniz dekorasyon önerileri için Ahşap Dekorasyon Fikirleri ile Evlerde Doğa Esintisi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ferah ve Doğal: Mavi

duvarları maviye boyanmış bir yatak odası

Mavi genelde bebek ve çocuk odalarında tercih edilen bir renk olsa da yetişkin yatak odası renkleri arasında da sayılabilir. Son derece soft bir renk olan açık maviyi, pudra pembe ile kombinleyerek sade bir stil yakalayabileceğiniz gibi turuncu ya da gece mavisi ile kombin yaparak iddialı tarz oluşturabilirsiniz.

Yatak Odası Mobilyası Ne Renk Olmalı?

Yatak odası mobilyalarının hangi renklerde seçilmesi gerektiği tamamen kişisel tercihlere, mekanın genel dekorasyonuna bağlı biçimde değişir. Ayrıca renk seçimlerinin odanın ruhunu ve ambiyansını tamamen etkilediğini de eklemiş olalım. İşte bazı renk seçenekleri ve odanın karakterine yansıttığı detaylar:

Nötr Renkler

Bej, beyaz ve gri gibi renkler nötr renklere örnek olarak verilebilir. Bu tür renkler ile sakin ve rahatlatıcı bir yatak odası atmosferi yaratabilirsiniz. Oda daha ferah görünür ve farklı dekorasyon stilleri ile uyumlu hale gelir.

Pastel Renkler

Turuncu, yeşil, pembe ve mor gibi renkler pastel renklerdir. Bu tür renkler ile yatak odası dekorasyonuna enerjik bir hava katabilirsiniz. Ayrıca samimi bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız başvuracağınız renkler yine pastel tonlardır.

Ahşap Renk Tonları

Doğal ahşap tonları ortama konforlu bir stil kazandırmanız için ideal olan seçimdir. Rustik ve modern tarzda özenle tasarlanan bir yatak odasında ahşap renk tonlarını kullanabilirsiniz.

Derin Renk Tonları

Yatak odası renk önerileri arasında derin renk tonları da yer alıyor. Şarap kızılı, gece mavisi, siyah gibi renkler derin renk tonları olarak bilinir. Bu şekilde lüks bir tarz oluşturabilirsiniz. Fakat bu tür renkleri odanın her yerinde kullanırsanız istemeden de olsa alanı daraltabilirsiniz. Daha geniş ve ferah bir dekorasyon için bu renklere ufak parçalarda yer vermeye dikkat edin.

Yatak Odası Duvarı Ne Renk Olmalı?

Yatak odası duvar rengi tercihi odanın boyutuna, ışıklandırma tarzına ve genel dekorasyon özelliklerine bağlıdır. Örneğin beyaz, bej ve gri gibi renkler küçük yatak odalarında, az ışık alan yerlerde sık tercih edilir. Yumuşak bir his yaratmak isteyenler ise açık mavi ve yeşil gibi renkler kullanarak daha konforlu bir ortam yaratır.

Bordo, koyu mavi ve mor gibi doygun renkler ise odada daha ilgi çekici bir izlenim uyandırır. Fakat bu renkleri seçerken odanın boyutuna, ışıklandırma türüne de dikkat etmelisiniz. Bahsi geçen renkleri duvarların her kısmına değil bazı bölgelere uygulamalısınız. Oda 4 duvardan oluşur, 1-2 duvarı bu renklere boyayıp diğerlerini daha açık renklere boyarsanız harika bir görüntü elde edersiniz.

Bu yazımızda sizlerle hem şık hem de huzurlu bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak yatak odası renklerini inceledik. Önerilerimizi dikkate alarak hayallerinizdeki gibi bir yatak odasına sahip olabilir, huzurla uyuyabilir veya uyanık olduğunuz zamanlarda kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedebilirsiniz.

Farklı renklere ve tasarım çizgilerine sahip yatak odası mobilyaları için Doğtaş’ın ergonomik ve konforlu olmasının yanı sıra şık detaylarla bezeli yatak odası seçeneklerini incelemeden kararınızı vermemenizi tavsiye ederiz.

Son olarak dekorasyon adımlarını tamamladıktan sonra kaliteli uyku için 14 temel öneriyi inceleyebilir, size  en uygun yatak modelleri için Lova Yatak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2021 Pazartesi