Vitrin Ne Demek & Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Vitrin Ne Demek & Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Vitrin ne demek sorusu, bu kelimenin anlamını ve kökenini merak edenlerin üzerinde durduğu bir soru. Aslına bakılırsa vitrin kelimesi, vitrinlerin gerek evlerde dekorasyondaki, gerekse mağazalardaki estetik ve işlevsel duruşu ile günlük hayatımızda oldukça yer edinmiştir.

Genellikle evlerdeki kullanılmaya kıyılamayan, en dikkat çekici eşyaları sergilemekte kullanılan vitrinler, salon ve yemek odası dekorasyonunun önemli parçalarından biridir. Uygulanabilecek farklı yerleştirme şekilleri ile vitrin modelleri, ev dekorasyonuna stil sahibi bir dokunuş kazandırabilir.

Tarz mobilyaların adresi Doğtaş olarak, bu içeriğimizde vitrin ne demek ve salon vitrin dekorasyonu nasıl yapılır sorularının üzerinde duruyoruz.

Vitrin Ne Demek?

Vitrin ne demek diye düşünüldüğünde akla ilk sergilemek gelir ki bu da kelimenin işlevini karşılamaktadır. TDK’ye göre vitrin anlamı şu şekildedir:

  • Bir mağaza veya dükkan camında ürünlerin sergilendiği yer,
  • İçine konulan eşyaları sergilemek için yapılmış camlı bir dolap.

çini dolu eski vitrin

Dilimize Fransızcadan geçen bu kelime Fransızca’da “vitrine” yani “camlı dükkan bölmesi” anlamına gelmektedir. Evlerde genellikle salonlarda ve yemek odalarında görmeye alışkın olduğumuz vitrinler, bir nebze de İngilizce adıyla “China cabinet” yani çini dolabına da dayanıyor diyebiliriz.

Bu çini dolapları yani vitrinler, batı kültürlerinde özellikle eski zamanlarda en şık yemek takımlarını, porselenleri sergilemek adına yemek odalarında baş köşelerde yer almaktaydı.

17. Yüzyıl sonlarında popülerlik kazanan bu çini dolapları, doğu ülkelerinden getirilen porselen yemek takımlarını sergilemede kullanmıştır.

Günümüzde ise vitrinler, farklı ve estetik objelerin sergilenmesi ve aynı zamanda depolama ihtiyacının karşılanmasında kullanılan hem estetik hem işlevsel mobilyalardır. Vitrinler, o eski tarzlarının yanı sıra modern dizaynlarda da üretilmekte ve evlere şık bir hava katmaktadır.

Salon vitrin dekorasyonu nasıl yapılır sorusu üzerine yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylı öneriler vereceğiz ancak bunun öncesinde vitrin dolap kullanmanın avantajlarından söz edelim.

Vitrin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Vitrin ne demek artık biliyorsunuz. Peki, bu mobilyayı kullanmanın sağladığı avantajlar nelerdir, neden vitrin kullanmalısınız? Vitrinler kullanıldıkları mekana pek çok açıdan katkı sağlar. Yıllardır evlerdeki değişmeyen yerini koruyan vitrinler adeta yemek odalarının ve salonların tamamlayıcısı niteliğindedir.

Fonksiyonellik ve Depolama Alanı Sağlar

Daha çok salonlarda ve yemek odalarında tercih edilen vitrinlerin en öne çıkan avantajı elbette ki fonksiyonel olmasıdır. En güzel yemek takımlarınızı muhafaza etmeleri, misafirleriniz geldiğinde veya özel günlerde kullanıma hazır, kolay ulaşılabilir olarak saklaması oldukça işlevseldir.

Porselen gibi kırılabilecek veya kolay yıpranabilecek yemek takımları, vitrinler sayesinde hem güvenle depolanabilir hem de camlı bir vitrin ise sergilenebilir.

Bunun yanı sıra gezdiğiniz şehirlerden veya ülkelerden topladığınız hatıraları, küçük sanat eserlerini veya sizin için anlam ifade eden eşyaları salon vitrinlerinde saklayabilir ve bu şekilde anılarınızı daima göz önünde tutabilirsiniz.

Dekorasyona Özgün Bir Dokunuş Kazandırır

İster vintage ister modern tasarıma sahip olsun, farklı vitrin modelleri ve boyutları ile ev dekorasyonuna şıklık kazandırabilirsiniz. Dolayısıyla vitrinler işlevsel ve fonksiyonel oldukları kadar dekoratif bir özellik de taşır.

Yemek Odası ve Salon Vitrin Dekorasyonu Fikirleri

Vitrin nedir, bu mobilyanın kullanımının ne gibi avantajları vardır bunlardan söz ettik. Gelin, bir de bu mobilyaların ev dekorasyonunda nasıl yaratıcı şekilde değerlendirebileceğine göz atalım.

1. Dekoratif Objeleri ve Yemek Takımlarını Sergileyin

geniş beyaz yemek odası

En güzel bibloları, dekoratif aksesuarları, fincan takımlarınızı, yemek takımlarınızı ve daha birçok eşyanızı sergilemek için cam kapaklı yemek odası veya salon vitrini kullanabilirsiniz.

Cam kapaklı vitrinler yerine kapaksız rafa sahip modern vitrinler de hoş bir görünüm sağlayacaktır. Burada önem taşıyan nokta ise objelerin sunumunu ve dekorasyonu daha etkileyici kılmaktır.

Bunu da tercih edeceğiniz vitrin modeli belirlemektedir. Vitrin modelleri, modern, klasik, eskitme ahşap gibi farklı stillerde dizayn edilebilir.

Salon dekorasyonunuzu göz önünde bulundurarak vitrin seçiminizi yapmak, tamamlayıcı bir etki yaratacaktır. Bunun haricinde, vitrin satın almadan önce değerlendirmeniz gerekenler ise şunlar:

  • Vitrin tasarımının kullanıldığı mekana uyum sağlayacak nitelikte olması daha avantajlıdır.
  • Duvardan duvara vitrin kullanmayı düşünüyorsanız, açık renkli bir vitrin tercih etmek daha ferah bir görünüm sağlayacaktır. Koyu tonlarda bir duvardan duvara vitrin ise ortamı kasvetli yapabilir ve içeri giren ışığı kesebilir.
  • Hem muhafazası hem de temizliği açısından cam raflı vitrinlerin kullanımı, ahşap raflılara göre daha zordur.

Bu doğrultuda, örneğin, Doğtaş Riena geniş beyaz salon vitrini, dekoratif obje ve yemek takımlarını sergilemek ve depolamak açısından oldukça kullanışlı ve estetik.

2. Yemek Odası Takımı ile Kombinleyin

bej yemek odası

Vitrin nedir sorusundan bahsederken vitrinlerin salonlarda olduğu kadar yemek odalarında da kullanıldığını belirtmiştik. Dolap vitrini yemek odasında kullanmayı düşünüyorsanız, odadaki konsol, yemek masası, sandalyeleri gibi diğer mobilya parçalarıyla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Tüm bu mobilyaları tek tek uydurmaya çalışmaktansa, içerisinde vitrin de bulunan bir yemek odası takımı tercih etmek daha iyi olacaktır. Örneğin, vitrinli Doğtaş yemek odası takımları hem zarif hem fonksiyonel çözümler sunuyor.

3. Ahşap Natürelliği ile Minimal Salon Vitrini

ahşap vitrin ve yemek masası

Ahşap dekorasyon son zamanlarda oldukça popüler diyebiliriz. Aslına bakarsanız, popülerliğinin nedenini anlamak da zor değil. Doğal ve minimal duruşu evlere ferah ve dingin bir hava katıyor. Ahşabın bu natürelliği vitrin ile buluştuğunda ise oldukça sade ama bir o kadar da şık bir görüntü ortaya çıkıyor. Üstelik, rustik bir salon dekorasyonu düşünüyorsanız, ahşap vitrinler kusursuz bir uyum sağlayacaktır.

4. Modern Görünümü Vitrin ile Tamamlayabilirsiniz

Günümüzde pek çok insan vitrin kelimesinin anlamını düşündüğünde akıllarına eski tarz, hantal dolaplar geliyor. Ancak modern tasarıma sahip vitrin modelleri de artık oldukça yaygın ve evlere stil sahibi bir görünüm kazandırıyor.

Dolayısıyla, depolama ihtiyacını en estetik şekilde karşılayan modern vitrinleri salonlarda veya yemek odalarında kullanarak dekorasyonunuzun çağdaş görünümnü tamamlamanız mümkün.

5. Eski Tarzda Vintage Vitrinler

ahşap vitrin

Modern tasarımlardan ziyade vintage mobilyalara ilgi duyuyorsanız, gerçek vintage vitrinleri alıp bakım yapabilir veya yenileyebilirsiniz. Bu zahmete girmek istemezseniz de vintage görünümlü yeni bir vitrin almayı düşünebilirsiniz.

Dahası, vintage dekorasyon ve mobilya boyama ile ilgili merak ettiklerinizi blog sayfamızda ilgili başlıklar altında kolayca bulabilmeniz mümkün.

Ek olarak eski vitrin nasıl değerlendirilir diye düşünüyorsanız, vintage vitrinler banyolarda depolama ihtiyacını karşılamak, temiz havluları saklamak için de kullanılabilir.

6. Kitaplığa Ek Olarak Kullanılabilir

beyaz modern vitrin

Salonlarda kitaplıkların bir hayli şık durduğu kesin. Peki, vitrinler de mini kitaplık görevi görebilir mi? Elbette görebilir. Kapaksız, ahşap raflı bölmeye sahip modern vitrinlere en sevdiğiniz kitapları yerleştirerek elegan bir tarz yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra cam kapaklı dolap vitrinler de aynı işlevi görecektir.

7. Kendi Vitrin İçi Botanik Bahçenizi Yaratın

içinde bitkiler olan gri vitrin

Vitrinlerin farklı kullanım alanlarından en yaratıcı olanlarından bir tanesi, bu mobilyaları küçük birer botanik bahçeye çevirmektir. Eğer bitkilerle iç içe olmayı seviyorsanız, eski vitrininizin kapaklarındaki camları çıkarıp içerisine minik saksılarda bitkiler yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Özellikle sukulentler az bakım istemeleri ve genellikle küçük boyutlarda olmaları dolayısıyla bu konuda tercih edilebilir. İçi hayat dolu eski vitrininizi yeterince güneş ışığı alan bir yere yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

Bu farklı vitrin kullanım fikri evinize oldukça ilgi çekici bir hava kazandıracaktır.

- Vitrin ne demek, kullanım avantajları nelerdir ve vitrin dekorasyonu nasıl yapılır konuları üzerinde durduk. Umuyoruz ki önerilerimiz sizlere yeni fikirler vermiştir. Daha fazla dekorasyon önerisi ve kullanışlı bilgi için Doğtaş blog sayfasını takipte kalmayı unutmayın.

 

Created On: Monday, March 1, 2021