7 Kumaş Türü Arasından En Kullanışlı Koltuk Kumaşı Hangisidir?

7 Kumaş Türü Arasından En Kullanışlı Koltuk Kumaşı Hangisidir?

Bir koltuk alırken fiyatı, boyutu ve konforu kadar kalitesi de önemlidir. Kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden biri kumaş olduğundan , çoğu insan  en kullanışlı koltuk kumaşı hangisi sorusunun yanıtını merak ediyor.

Uzun yıllar boyunca kullanılması için alınan koltuk takımlarının hızlı bir şekilde deforme olması, dikişlerinin sökülmesi ve renginin solması gibi problemlerle karşılaşmamanız adına satın alacağınız koltuğun kaliteli bir kumaşa sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş ailesi olarak sizler için hazırladığımız yazıda tüm kumaş türlerini inceleyip, hangilerinin kullanımınız için ideal olduğunu detaylı bir şekilde ele alıyoruz. Yazımızı okuduktan sonra koltuk alışverişinizi yapmak için gerekli olan teknik bilgilere hakim olacaksınız.

Bune ek olarak ahşap mobilya kullanımı ile alakalı ayrıntılı bilgi edinmek için Masif Ne Demek? 5 İpucu İle Ahşap Mobilya Kullanımı başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

En Kullanışlı Koltuk Kumaşı Hangisi?

Koltuk takımınızın hangi kumaştan yapıldığı en az boyutu, şekli ve rengi kadar önemlidir.

Koltuk kumaşı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı ise ihtiyacınızın ne olduğudur. İhtiyacınızın ne olduğuna karar verdikten sonra, ayrı ayrı detaylandırdığımız koltuk kumaş türlerinden hangilerinin sizin için uygun olduğunu belirleyebilir, koltuk takımı alışverişinizi buna uygun olarak yapabilirsiniz.

Gelin hep birlikte en kullanışlı koltuk kumaşı hangisi sorusuna cevap vereceğimiz kumaş türlerini incelemeye başlayalım.

1.   Kadife

İhtişamlı duruşu ve ipeksi dokunuşuyla göz kamaştıran bir kumaş türü olan kadife, aynı zamanda sahip olduğu renkleri çok daha kaliteli bir biçimde yansıtmasıyla da  bilinir.

Genellikle seçkin koltuk tasarımlarında tercih edilen kadife, salonunuzun görkemli gözükmesini sağlar.

Üretiminde sıkı dokuma olan kadife koltuklar günlük kullanımın yaratabileceği deformelere karşı zarar görmez. Suya karşı kiri tutmayan ve kolayca temizlenebilen bir yapıya sahip olan kadife koltuklar, yaşadığınız ortamın kalitesini kesinlikle yukarıya taşıyacaktır..

Koltuklarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğiyle alakalı daha detaylı bilgi sahibi olmak için Koltuk Nasıl Silinir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2.   Pamuk

Pamuk, en uygun maliyetli seçeneklerden biri olmasından  dolayı koltuk takımları için ilk tercih edilen  kumaş türlerinden biri olarak öne çıkar. Bu kumaş türü, , desenleri ve renkleri daha iyi yansıtması nedeniyle her zaman için ideal  bir seçimdir.

Pamuk kumaş kullanılarak üretilen koltuklara yakışacak renk kombinasyonları ise neredeyse sınırsızdır ve pamuk, bu özelliğiyle oldukça popüler bir kumaş türü haline gelmiştir.

Güneş ışığından zarar görmüyor olması açık alanlarda kullanılabilecek bir koltuk olmasını ve bahçe mobilyalarında tercih edilmesini de sağlar. Lekelere karşı oldukça hassas olması, pamuğun en büyük eksi yönüdür.

Günlük kullanımda sık karşılaşılabilen leke problemlerine karşı daha koyu renk alternatiflerine yönelmek mantıklı olabilir.

Modası Geçmeyecek Koltuk Renkleri Hangileridir? başlıklı yazımızı okuyarak renklerin koltuklar üzerindeki etkilerini anlayabilirsiniz.

3.   Keten

Pamuğa göre biraz daha bol dokumaya sahip olan keten, dokusu sayesinde birçok farklı hisse sahip olabilir. Pürüzsüz, parlak bir dokudan sert ve pütürlü dokuya çeşitlilik gösteren keten kumaş koltuklar şeklini uzun kullanım sonrasında dahi kaybetmez, ilk günkü gibi sağlam durur.

Kalabalık veya evcil hayvanı olan aileler için ideal koltuk kumaşı olan ketenin en önemli özelliği de uzun yıllar sağlamlığını korumasıdır..  Toz tutmayan dokusu sebebiyle de birçok kişinin favorisi olan keten, görünüşü ile de salonunuza zarafet ve estetik katacaktır.

Keten koltuk tercih etmeyi düşünüyorsanız Brita Koltuk Takımı sizler için ideal tercih olabilir.

4. Deri

Lüks görünüm dendiği zaman ilk akla gelen koltuk türü olan deri koltuklar, mobilya tarihinin en ikonik parçalarındandır. Her tarzdan eve yakışıyor olmasıyla oldukça çok yönlü olabilen deri koltuk takımları aynı zamanda günlük kullanıma, lekelere ve sararmalara karşı da çok dayanıklıdır.

Çoğu mobilyanın yıl geçtikçe kötü gözükmeye başlaması durumu deri koltuklarda  tam tersi şekilde işler. Zaman içerisinde çok daha  estetik hale gelen deri koltuklar her kullanımla beraber daha yumuşak bir yüzeye sahip olur.

Deri, bakımı diğer koltuk kumaşı türlerine göre daha zahmetli olsa da evinizi dekore ederken kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir koltuk türü olarak öne çıkar.

5.  Şönil

Kadifeye benzerliğiyle dikkatleri çeken şönil, günümüzde koltuk takımlarında sık rastlanılan  kumaş türleri arasındadır. Şönil kadife gibi son derece yumuşak olmasına rağmen, kalınlığı ve dayanıklılığıyla fark yaratır.

Buna ek olarak  kadife gibi lekelere ve günlük kullanıma karşı da son derece güçlüdür .Sade, şık bir dekorasyondan gösterişli bir dekorasyona birçok farklı seçenek ile evinize taşıyabileceğiniz şönil kumaş koltuk takımları sıcak tutan kumaş yapısı sebebiyle özellikle kış aylarında büyük bir konfor yaşamanızı sağlayacaktır.

Şönil kumaş seçeneğiyle sipariş verebileceğiniz Capella Koltuk Takımı ise şönil kumaşın tüm konforunu evlerinize taşırken yaşam alanınızı şık hale getirebilir!.

6.   Nubuk

  • Koltuklarda Nubuk Kumaş Kullanımına Dair Her Şey başlıklı yazımızda detaylı bir şekilde incelediğimiz nubuk kumaş, derinin belli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir.
  • Görüntüsü ile süet ve deri kumaşlarla karıştırılsa da birçok özelliğiyle farklılık gösterir. Daha kalın ve birden fazla katmandan oluşan yapısı ile daha kaliteli bir kullanım sunar.

  • Kolay temizlenebilirliği, su geçirmez özelliği nubuk koltuk kumaşını çocuklu ailelerin favorisi haline getirir.
  • Alt kısmında bulunan keçeli katmanı sayesinde uygulandığı koltuğun süngerini kavrar, güçlü bir duruş sergiler.
  • Doğal dokuma ürünü olması sayesinde uzun yıllar boyu dayanıklılığını kaybetmez, doğallığını koruyarak estetik ve şık görünümünü korur.

Nubuk kumaş alternatifi ile Marissa Koltuk Takımı hem estetik hem konfor ihtiyacınızı karşılar, sorunsuz bir kullanım sunar.

7.  Tay Tüyü

Hızlı gelişen tekstil teknolojisinin son ürünlerinden olan Tay tüyü koltuk kumaşı, kadifeyi andıran doğal görünümlü yapısı ile rahat bir kullanım vadeder. İsmini, dokuma şeklinin sonucu olarak tayların kıl uzunluğuna benzemesi sonucu alan tay tüyü kumaşlar, Su geçirmeyen ve leke tutmayan yapısı sayesinde uzun yıllar dayanıklı kalabilir. Solma yapmaması sayesinde salonunuza uygun renk seçimini dilediğinizce yapabilirsiniz.

Saydığımız özelliklerinden dolayı son yılların favori koltuk kumaş türlerinden olan tay tüyü kumaş tüylü yapısıyla oldukça sıcak tutarken, terleme de yapmaz, Kılıflardan yastıklara, koltuklardan sandalyelere geniş kullanım yelpazesi ile de oldukça popüler bir kumaş türüdür.

Bu yazımızda koltuk takımı alışverişi yapmanızdan önce bilmeniz gereken en önemli ayrıntıları  derledik. En kullanışlı koltuk kumaşı hangisi sorusunu cevapladığımız yazımızdan öğrendiğiniz bilgilerle evinize  ve ailenize en uygun koltuk kumaşını seçip uzun yıllar boyu yüksek konfor ve kalitenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tasarım harikası mobilyaların adresi Doğtaş’ın oturma grubu kategorisinde yer alan birbirinden şık koltuk takımı ve köşe takımı seçenekleri arasından evinizin tarzına en uygun koltuk çeşidini bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Son olarak, farklı dekorasyon anlayışlarına hitap eden Evlerinize İşlevsellik Katacak Oda Bölme Fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilir diğer blog içeriklerimize de göz atabilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2022 Perşembe