Koltuklarda Nubuk Kumaş Kullanımına Dair Her Şey

Koltuklarda Nubuk Kumaş Kullanımına Dair Her Şey

Nubuk kumaş, mobilyacılık sektöründe oldukça popüler olan ve özellikle de koltuk, sandalye gibi mobilya çeşitlerinde çok tercih edilen bir kumaş türü olarak bilinmektedir. Peki ama nubuk kumaşın özellikleri ve kullanım alanları nelerdir?

Evlerde tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak sizler için hazırladığımız yazımızda, nubuk kumaşa ve bu kumaş türü ile hazırlanan mobilyaların kullanımına dair bilmeniz gereken önemli ayrıntıları sıralıyoruz.

Yazımızı sonuna dek okuyarak başta koltuklar olmak üzere ev dekorasyonunda pek çok alanda tercih edilen bu kumaş türüne dair her şeyi öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak, aradan yıllar geçse de ev dekorasyonunda yerini her daim koruyacak olan popüler koltuk renkleri hakkında bilgi edinmek için Modası Geçmeyecek Koltuk Renkleri Hangileridir? başlıklı yazımız okuyabilirsiniz.

Nubuk Kumaş Nedir?

nubuk koltuk

Şıklığı ve kalitesi uzaktan bakıldığında dahi belli olan nubuk kumaş, başta mobilyacılık olmak üzere moda ve otomotiv gibi farklı sektörlerde çok sık tercih edilen kumaş türleri arasında yer almaktadır.

Nubuk kumaş nedir sorusunu, derinin işlendikten sonra çeşitli işlemlerden geçmesi ile elde edilen bir tür dokuma kumaş türü olarak yanıtlamak mümkündür. Derinin nubuk kumaşa dönüşüm sürecinde gördüğü işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir:

1. Deri yüzeyi zımparalanarak işleme hazır hale getirilir.

2. Daha yumuşak bir dokuya sahip olması için kumaş çeşitli makineler yardımıyla yumuşatılır.

3. Kumaş boya işleminden geçirilerek farklı renk çeşitleri elde edilir.

4. Daha tok ve kaliteli bir dokuya sahip olmasını sağlamak adına kumaşa sabitleme anlamına da gelen fiksaj uygulaması yapılır.

5. Son olarak elde edilen kumaşın yüzeyinde deri görüntüsü elde edebilmek adına tarama işlemi gerçekleştirilir.

nubuk kumaş ile döşenmiş koltuk ve üzerinde konumlandırılmış kırlent

Mensucatlarda üretilen nubuk kumaşlar, görünümleri ile deri ve süet kumaşlar ile sık sık karıştırılmaktadır. Buna ek olarak çeşitli özellikleriyle bu kumaş türlerinden ayrılırlar. Kaliteli ve gösterişli duruşu ile her daim yeni görünen nubuk kumaşlar, birçok farklı sektörde de kullanılabilmektedir.

Nubuk Kumaş ve Süet Kumaşın Farkı Nedir?

nubuk kumaş kataloğu

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi nubuk, süet kumaş ve deri ile görünüm itibariyle benzerlik gösterir. Bununla birlikte sahip oldukları bazı özellikler, farklarını vurgulama noktasında yeterlidir. Nubuk ve süetin farkını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Süetin yapısı nubuğa göre çok daha incedir.
 • Süet derinin alt kısmının zımparalanması yoluyla elde edilmektedir. Bu özellikleri de bu iki kumaşın dokusunun birbirinden farklı olmasına yol açmaktadır.
 • Nubuk kumaş ve süet, farklı hayvan derilerinin kullanılması ile elde edilen kumaş türleridir.
 • Süet kumaş tozu ve kiri nubuğa göre çok daha hızlı bir şekilde emerek yapısına hapseder.

Nubuk Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

nubuk kumaş kataloğu

Özellikle de koltuk döşemelerinde tercih edilen nubuk, uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir kumaş türü olarak öne çıkar. Peki nubuk koltuk kumaşının özellikleri nelerdir?

 • Nubuk kumaşlar, birden fazla katmandan oluşan kumaş türleridir. Bu özellikleri ile keten, kadife ve süet gibi farklı kumaş türlerinden daha kaliteli bir kullanım sunmaktadırlar.
 • Nubuk, üretim sürecinde beş farklı işlemden geçer. Bu nedenle ısıya karşı dayanıklılığı diğer kumaş çeşitlerinden kat kat daha yüksektir.
 • Nubuğun su geçirmez oluşu, bu kumaş türünü özellikle de çocuklu aileler için vazgeçilmez kılmaktadır.
 • Nubuk, diğer kumaş çeşitlerine göre çok daha kolay bir biçimde temizlenebilmektedir.
 • Nubuk, berjer, L koltuk, kanepe gibi farklı koltuk çeşitlerine kolaylıkla uygulanabilen bir kumaş türüdür.

doğtaş koltuk takımı

Buna ek olarak, nubuğun alt kısmında keçeli bir katmanı bulunmaktadır. Bu katman, koltuğun süngerini çok iyi kavradığı için oldukça şık ve güçlü bir duruş sergiler.

Nubuk kendi içerisinde ipek ve eskitilmiş nubuk gibi farklı türlere ayrılmaktadır.

Nubuk, doğal bir dokuma türüdür. Bu sayede uzun yıllar boyunca sorunsuz bir biçimde kullanımı mümkündür. Diğer kumaş türleri eskidiklerinde kötü ve eski görünseler de nubuk doğallığını koruyarak vintage bir tarza kavuşur.

Nubuk Kumaş Nerelerde Kullanılır?

masasında çalışan terzi

Nubuk kumaş nedir, özellikleri nedir gibi nubuk ile alakalı en çok merak edilen sorulara yanıt verdikten sonra nubuk kumaşın koltuklar dışındaki kullanım alanlarına da değinmek faydalı olacaktır.

 • Çoğunlukla döşeme amaçlı kullanılan nubuğun, koltuk takımı ve kanepelerde sık tercih edilen bir kumaş türü olması nedeniyle stil sahibi evlerde söz sahibi olduğunu söylemek yanlış olmaz.
 • Buna ek olarak nubuğun yalnızca mobilyacılıkta tercih edilen bir kumaş çeşidi olmadığını da belirtelim. Moda ve otomotiv sektörü de nubuk kullanımının yoğun olduğu alanlara örnek gösterilebilir.
 • Kadın ve erkek kıyafetleri, dış giyim eşyaları ve ayakkabılar; nubuğun moda sektöründe kullanıldığı alanlardan bazılarıdır. Buna ek olarak nubuk, otomobil koltuklarının kaplamasında da tercih edilebilir.

Nubuk Koltukların Özellikleri Nelerdir?

kırmızı nubuk koltuk

Farklı dekorasyon stilleri ile kusursuz bir uyum oluşturan nubuk koltuklar, ev dekorasyonunda en çok tercih edilen koltuk modelleri arasında yer almaktadır. Eğer siz de evinizin koltuklarını yenilemek istiyorsanız, nubuk kumaş tercih ederek şıklığı ve kaliteyi evlerinize taşıyabilirsiniz.

Nubuk ile kaplanmış koltuklar, kumaşın sahip olduğu özellikler nedeniyle ev sahipleri için hayat kurtarıcı olmaktadır. Peki nubuk koltuklarla ilgili bilinmesi gerekenler neler olabilir?

Kaliteli ve tok bir yapıya sahip olmaları nedeniyle nubuk ile kaplanan koltuklar, kullanıcılara uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır. Bu noktada eğer evinize nubuk kumaş ile kaplanmış bir koltuk takımı almak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı iyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Örnek verecek olursak sürekli kullanılan bir alanda konumlandıracağınız koltuğunuzun ipek nubuk ile kaplanmış olması, bu kumaş çeşidinin daha kaliteli olması nedeniyle eskimeden daha uzun yıllar kullanım imkanı sağlayacaktır.

Bakımı kadar temizliği de son derece kolay olan nubuk koltukların üzerinde oluşan lekeler nubuk temizleme fırçaları ya da mikrofiber bez yardımı ile kolayca temizlenebilmektedir.

Nubuk kumaş kullanımı en çok spor ve vintage tasarımlı koltuklarda tercih edilmektedir. Buna ek olarak 1600’lü yıllardan günümüze dek ulaşabilen chester koltuklar da nubuğun en çok tercih edildiği koltuk çeşitleri arasında yer almaktadır.

Nubuk kumaş, köşe koltuklarda da çok sık tercih edilen bir kumaş çeşididir. Köşe koltuk dekorasyonuna dair merak ettikleriniz için Köşe Koltuk Dekorasyon Fikirleri ile Evinizi Yenileyin başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

nubuk koltuk

İçeriğimizde nubuk kumaşa ve nubuk koltukların kullanımına dair bilmeniz gereken tüm sorulara yanıt verdik. Son olarak eğer eviniz için hem şıklığı hem de konforu ile dikkatleri üzerine toplayan bir koltuğa ihtiyacınız var ise Doğtaş’ın gözde koltuk modellerinden biri olan Marissa Koltuk Takımını inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak Doğtaş kalitesini ve şıklığını yansıtan daha farklı koltuk modelleri için Doğtaş’ın oturma grubu kategorisini inceleyebilirsiniz.

Nubuk kumaşlar kadar merak edilen bir diğer konu da masif ahşap ile alakalı bilinmesi gereken temel detaylar. Bu konuya ilişkin size fayda sağlayacak bilgiler için Masif Ne Demek? 5 İpucu İle Masif Ahşap Mobilya Kullanımı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yayınlanma Tarihi: 21 Şubat 2022 Pazartesi